Kävn eilen Itäkeskuksessa

Ja siinä kävellessä näin pari tuttua ja rupateltiin.
Sitten poikkesin kauppaan ja ostin;
1 l punaista maitoa
1 kpl ruisleivän
1 kpl HK sinisen
muutaman banaanin
pari mandariinia
ja pussin karkkeja.
Lähden tästä Itäkeskukseen ja ajattelin ostaa karjalanpaistilihat.
Laitoin tämän tähän, kun muutkin kertoo juttuja tätä meidän kylästä.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mä kävelen Puotilan puolelta joka aamu Itiksen läpi metrolle ja sieltä duuniin ja minusta Itäkeskus on jees paikka.
Ennen juoppojengi istui Tallinnan aukiolla ja vetivät juomia kiduksin, mutta nykyään on aika siisti mesta.
Ei noi maahan tulleet oo mua koskaan häirinneet ja ne kuuluu tänä päivänä meidän kulttuuriin.
Mä luulen et toi meidän oman luuserijengin dokaaminen, huumeiden veto ja varastelu ja ilkivallanteko on isompi juttu kun maahan tulleiden norkoilu.

Äänestä

Abdi, tarkoitit ilmeisesti kai että "Mä luulen et toi meidän oman (somalien)luuserijegin dokaaminen, huumeiden(eli khatin ja pirin) veto, ja varastelu ja ilkivallanteko on isompi juttu kuin maahan tulleiden(muiden pakolaisten) norkoilu".

Äänestä
  • Sinulla on suppea ajatusmaailma ja näät väärässä paikassa mörköjä.
    Se vaan on näin, että toi maahan tullut on luotettavampi työntekijä kuin valkoihoinen, sisäsiittoinen suomalainen.
    Ovat valtaamassa monta työalaa suomalaisilta ja nimenomaan sen takia, että ovat luotettavampia . Esimerkiksi pääkaupunkiseudun rakennustyömaista jäis n. puolet tekemättä, ilman ulkomaista työvoimaa, ja kysymys ei ole palkasta, vaan luotettavuudesta.
    Monen suomalaisen kohdalla viina vie miestä.
    Tiedän taksiyrityksiä, jotka palkkaavat somaleita ja sen takia, että ajokassat on suurempia kun baarissa istuvalla suomalaisella, kohteliaisuus on huomattavasti parempi ja nuo ulkolaiset kuljettajat palvelee asiakkaita.
    Olen seurannut suomalaista työelämää ikäni puolesta melkein 70 vuotta ja työelämässä olen itse ollut 47 vuotta ja jatkan yritystoimintaa kuolemaani asti. Minulla on vakiporukka ollut pitkään ja kiitos siita, mutta sesonkiapua tarvittaessa palkkaan ulkolaisen ja se ei ole palkka vaan luotettavuus kysymys.
    Suomalainen ihminen on katkera, kaateellinen ja epäluotettava.
    Suomessa on hyviä suomalaisia työmiehiä, mutta ne on töissä.

    Äänestä

  • Lienee sinulle äärimmäisen tärkeää.
    Olenkin aina ihmetellyt, kun persumiehet viihtyy hyvin keskenään.
    Kysyppä mitä katollinen johtaja sanoo homoudesta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KaarloI kirjoitti:

Ja siinä kävellessä näin pari tuttua ja rupateltiin.
Sitten poikkesin kauppaan ja ostin;
1 l punaista maitoa
1 kpl ruisleivän
1 kpl HK sinisen
muutaman banaanin
pari mandariinia
ja pussin karkkeja.
Lähden tästä Itäkeskukseen ja ajattelin ostaa karjalanpaistilihat.
Laitoin tämän tähän, kun muutkin kertoo juttuja tätä meidän kylästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu