Savon Sanomat paljasti turvapaikanhakijoiden rautaisen osaamisen työmarkkinoilla.
Turvapaikanhakijoissa onkin luultua monipuolisempaa ammattiosaamista, joiden esittelystä saa jo todella lupaavan käsityksen.
Savon Sanomat luettelee innoissaan turvapaikanhakijoiden ammatteja.
Turvapaikanhakijoiden joukosta löytyy mm. ammattitaitoisia kokkeja, mutta Savon Sanomat ei kerro millaisesta koulusta nämä sianlihaa välttelevät kokit ovat valmistuneet. Suomi on saanut muutakin. Nyt Suomessa on Savon Sanomien mukaan myös lisää laatoittajia, maanviljelijöitä ja taksikuskeja. Vaikka taksikuskien Bagdadin tai jonkun muun kaukomaan kaupungin tuntemus ja paikalliset ajotavat eivät välttämättä ole integroitavissa suoraan Suomeen, on siinä kuitenkin ammatti. Auton ajotaitoisia siis löytyy, puhumattakaan Lähi-Idän taksikuskien palveluosaamisesta sekä lisäjännitystä taksin maksuun. Laatoittamisen ammattilaisiakin siis löytyy, mutta millaista ammattiosaamista nämä voisivat tuoda suomalaisille? Maanviljely on hyvin erilaista säännösten ja valvonnan talvisessa Suomessa, kuin Irakissa tai Afganistanissa. Nyt siis tarvitsee enää lahjoittaa turvapaikanhakijalle maata viljelyä varten ja luottaa sikäläisen “maanviljelyoppilaitoksen” hedelmiin.
Savon Sanomat jatkaa hehkuttamistaan. Suomen jalkapalloilu on saanut nyt ammattijalkapalloilijoitakin. Nyt odottelemmekin jännityksellä kansainvälistä menestystä. Tosin turvapaikanhakijoiden lähtömaiden menestys kansainvälisesti on ollut heikkoa, joten Suomi sai ilmeisesti Savon Sanomien mukaan salassa pidettyjä Lähi-Idän Maradoonia.
Lue lisää:
http://uberuutiset.fi/2016/03/15/savon-sanomat-paljasti-turvapaikanhakijoiden-rautaisen-osaamisen-tyomarkkinoilla/
Turvapaikanhakijat moniosaajia
10
60
Vastaukset
- ammattitaitoolöytyy
ammattitaitoisia oopium unikon kasvattajia......kuka uskaltas lähtee mussu taksin kyytiin..... saattas lähtee henki tai löytää ihtesä kymmenien ukkojen raiskaamana tien poskesta henkitoreissaan..... varmaan on ammattitaitoisia kaulan katkojiakin.......kivittäjiä.... hirttäjiä ym. eksoottisia ammatti miehiä.....entä laatoittajat onko kosteus suojaukset ym hallussa...... lämpöeristykset ym......
- Hulvatontamenoa
Eiköhän hallitus laita kohta Suomen työttömät Afrikkaan ja Lähi-itään töihin. Suomi on niin valmis ja tavaraa pullollaan. Uusia keksintöjä ei juuri synny. Kauppa ei käy. Sen sijaan kehitysmaissa riittää puuhaa ja siellä on pula kaikesta. Tieto-taitoakaan ei siellä ole.
Kehitysmaista Suomeen tuleville kymmenille tuhansille maahanmuuttajille pitää räätälöidä töitä, vaikka suuri määrä suomalaisistakin on työtä vailla. Maahanmuuttajat monella tapaa lisäävät tekemistä esim. lakimiehille ja poliisille, mutta samalla kasvattavat myös ennestään huolestuttavaa valtion velkaa.
Sisäministeri Orpo vain nauraa, rajat ovat auki ja maahanmuuttajiin kohdistuva bujettikin on rajaton. Kansanedustajia näyttää huolestuttavan melkein kaikki muu, mutta ei maahanmuuttajiin sijoitettava valtava rahamäärä. - ei.dementiaa
Jooo......minäkin lukaisin sen jutun ja heti sen jälkeen tuli mieleen et sieltähän puuttui pari ammattia, nimittäin sotilaat ja poliisit. Ihmettelin mielessäni et kuinka ne nyt oli päässy unohtumaan siltä listalta, ku aattelee et ei oo pitkä aika kun poliisikin jotain mainitsi juuri noista kahdesta ammattiryhmistä.
- Nimija.ammattikeksitty
Suomessa muka uskotaan noita kuulustelussa valehdeltuja ammatteja. Salkuljettajat nimenomaan vaativat keksimään nimen ja tarinan ! Ja täällä uusavuttomat kirjoittaa ylös sinisilmäisesti mitä soopaa sorurit latelee. Koraani käskee nimenomaan valehdella, jos siitä on hyötyä Islamin levittämiseksi.
- svekosanomat
Savon Sanomat on useissa pääkirjoituksissaan puolustanut kiivaasti pakkoruotsitusta ja haukkunut sen vastustajia eli savolaisten suurta enemmistöä.
Eiköhän sekin kerro, mitkä tahot tuossakin aviisissa määräävät? - ei.dementiaa
Tällä kertaa luotan enemmän Ylen uutisten antiin turvapaikanhakijoiden osaamisesta, kuin Savon Sanomien journalistin kirjoituksiin.
http://yle.fi/uutiset/tem_turvapaikanhakijoista_vain_harvalla_edes_ammatillinen_koulutus/8661385
Eritoten jäi mieleen tämä "AMMATILLISTA KOULUTUSTA EI KOVIN PALJOA OLE, SITÄ LÖYTYY NOIN 10-20 PROSENTILTA, KORKEASTI KOULUTETTUJA ON SELVÄSTI ALLE 10 PROSENTTIA"- sepänsällinspesiaali
Yle ei ottanut huomioon meille niin vierasta mestari-kisällikoulutusta, josta nämä huippuammattilaiset ovat valmistuneet.
- EiMeiltäRahatLopu
Avustukset monikulttuurisuuden edistämiseen ja rasismin vastaiseen toimintaan 2015
13.07.2015
Taiteen edistämiskeskus (Taike) on myöntänyt avustukset monikulttuurisuuden edistämiseen ja rasismin vastaiseen toimintaan vuodelle 2015. Avustuksia myönnettiin yhteensä 612 000 eurolla.
Avustuksilla tuetaan monikulttuurisuutta ja kulttuurien välistä vuoropuhelua edistävää toimintaa ja hankkeita, siirtolaisten ja etnisten vähemmistöjen omaa taide- ja kulttuuritoimintaa, rasismin vastaista työtä, maahanmuuttajien kotoutumisen edistämistä taiteen ja kulttuurin avulla, kulttuurivähemmistöjen oman identiteetin vaalimista sekä kulttuurivähemmistöjen ja valtaväestön yhteyksien edistämistä.
Avustusten saajat
ABC nuorisotoiminta yhdistys ry, Turku, 4 000 €
kulttuuritapahtumien järjestämiseen 2015
Ad Astra i Helsingfors rf, Helsinfors, 5 000 €
för att förverkliga och utveckla mångkulturella feståret i skolor
African Care ry, Helsinki, 3 000 €
2015 toimintaan
Africans and African-Europeans Association AFAES ry, Helsinki, 3 000 €
2015 toimintaan
Agencia Latina -yhdistys ry, Helsinki, 3 000 €
maahanmuuttajille suunnatun virtuaalisen infopisteen ja kotoutumisoppaan tuotantokuluihin 2015
Albaaniyhdistys Bashkimi ry, Turku, 6 000 €
2015 toimintaan
Anára Sámisearvi ry, Inari, 3 000 €
lasten ja nuorten päivän järjestämiseen 2015
Arabialais-suomalaisten perheiden yhdistys ry, Helsinki, 4 000 €
2015 toimintaan
Arabialaisen kulttuurin yhdistys Äs-sänäänil, Espoo, 2 000 €
2015 toimintaan
Aurinko - musica de Latinoamerica ry, Espoo, 2 000 €
monikulttuurisen musiikkileirin järjestämiseen 2015
Bosnialaisten kulttuurikeskus Suomessa ry, Turku, 5 000 €
2015 toimintaan
Cinemaissi - Latinalaisamerikkalaisen elokuvan yhdistys ry, Helsinki, 10 000 €
CINEMAISSI -elokuvafestivaalin järjestämiseen 2015
Dream Catcher Oy, Helsinki, 5 000 €
monikulttuurisen SixDegrees lehden kustantamiseen ja digitalisointiin 2015
Drom ry, Helsinki, 15 000 €
2015 toimintaan
Eesti Lastering ry, Helsinki, 2 000 €
vironkielisten lasten kerhotoimintaan 2015
Etnika-Kainuu ry, Kajaani, 5 000 €
2015 toimintaan
Hakunilan kansainvälinen yhdistys ry, Vantaa, 11 000 €
2015 toimintaan
Helsingin juutalainen nuorisoseura ry, Helsinki, 2 000 €
kulttuuritapahtuman järjestämiseen 2015
Holokaustin uhrien muisto ry, Helsinki, 9 000 €
2015 toimintaan
IhmeFilmi ry, Helsinki, 8 000 €
kotoutumisprojektiin elokuvan avulla 2015
Inkerin kulttuuriseura ry, Helsinki, 7 000 €
2015 toimintaan
Irakin Naisten Yhdistys ry, Helsinki, 4 000 €
2015 toimintaan
Joensuun seudun monikulttuurisuusyhdistys ry, Joensuu, 8 000 €
2015 toimintaan
Johtti sapmelaccat rs, Enontekiö, 4 000 €
Marianpäivän konsertin järjestämiseen Enontekiöllä 2015
Jyväskylän Feniks Ry, Jyväskylä, 7 000 €
2015 toimintaan
Jyväskylän Iranilaisten kulttuuriyhdistys ry, Jyväskylä, 4 000 €
2015 toimintaan
Kaakonkulman Kulttuurimylly ry, Kotka, 11 000 €
2015 toimintaan
Kaakonkulman Maahanmuuttajat Rodnik ry, Hamina, 2 000 €
2015 toimintaan
Kansainvälinen kehittämis- ja yhteistyöyhdistys Baltic Region ry, Turku, 2 000 €
2015 toimintaan
Kansainvälinen kulttuuriseura Mira ry, Vaasa, 7 000 €
2015 toimintaan
Kansan Radioliitto ry - Folkets radioförbund rf, Helsinki, 16 000 €
vähemmistöryhmien radio-ohjelma- ja tiedotustoimintaan 2015
Karjalan Kielen Seura ry, Helsinki, 18 000 €
2015 toimintaan
Kassandra ry, Helsinki, 47 000 €
2015 toimintaan
Keski-Aasian kansojen yhdistys Julduz ry, Helsinki, 4 000 €
2015 toimintaan
Kirjan talo - Bokens hus ry, Turku, 4 000 €
maahanmuuttajataiteilijoille suunnattujen apurahapajojen järjestämiseen 2015
Kontulan Somalialaiset ry, Helsinki, 2 000 €
tiedotustilaisuuksien järjestämiseen 2015
Kouvolan kansainvälinen kohtauspaikka ry, Kouvola, 7 000 €
monikulttuurisuuskeskuksen toimintaan 2015
Kulttuurienvälinen Harmonia USHA ry, Espoo, 2 000 €
Kestävä solidaarisuus -projektin kuluihin 2015
Kulttuurikameleontit ry, Helsinki, 3 000 €
monikulttuurisuuskasvatuksen ja rasisminvastaisen kasvatuksen kehittämishankkeeseen 2015
Kulttuuriosuuskunta Uulu, Tampere, 8 000 €
toiminnallisiin konsertteihin ja työpajoihin 2015
Kulttuuriyhdistys Culture Current ry, Helsinki, 8 000 €
esityskiertueeseen 2015
Kuopion Setlementti Puijola ry, Kuopio, 10 000 €
rasismin ja ennakkoluulojen ehkäisyyn vuorovaikutuksen keinoin 2015
Lasten teatteriyhdistys Pelikan ry, Helsinki, 4 000 €
2015 toimintaan
Learning for integration ry, Helsinki, 2 000 €
romanialaisten lasten leikkikerhotoimintaan 2015
Lieksan Somali perheyhdistys ry, Lieksa, 5 000 €
monikulttuurisuuden edistämiseen 2015
Lieksan Tukipiste ry, Lieksa, 5 000 €
7 veljestä produktioon 2015
Logrus - kansainvälinen nuorisoaloitteiden tukiyhdistys ry, Helsinki, 9 000 €
näytelmäprojektin kuluihin 2015
Länsi-Suomen Somaliseura ry, Turku, 3 000 €
Somalikulttuuria Turussa 20 vuotta -juhlavuoden kuluihin 2015
Maahanmuuttajavammaisten tukiyhdistys ry, Helsinki, 2 000 €- EiMeiltäRahatLopu
Maailman musiikin keskus ry, Helsinki, 10 000 €
maahanmuuttajataustaisten muusikoiden lastenkonsertteihin Suomessa 2015
Monikko ry, Jyväskylä, 2 000 €
2015 toimintaan
Monikulttuurinen päivähoito, koulu ja koti ry, Turku, 3 000 €
2015 toimintaan
Oikeudet ilman rajoja ry, Helsinki, 5 000 €
rasisminvastaisen mediahankkeen kuluihin 2015
Osuuskunta SummArt, Helsinki, 8 000 €
maahanmuuttajataiteilijoiden toimeentulon edistämiseen 2015
Pirkanmaan rasismin vastaisen työn tuki ry, Tampere, 3 000 €
2015 toimintaan
Pirkanmaan Somali yhdistys ry, Tampere, 2 000 €
2015 toimintaan
Pohjois-Suomen somalialainen tykiyhdistys ry, Oulu, 3 000 €
2015 toimintaan
RASMUS - Rasismin ja muukalaispelon vastainen yhdistys ry, Helsinki, 8 000 €
2015 toimintaan
Rauhankasvatusinstituutti ry, Helsinki, 4 000 €
opetusmateriaalin painatukseen 2015
Rural Development and Relief Agency RDA ry, Espoo, 4 000 €
somalilaiseen kirjallisuusmessu- ja kulttuuritapahtumaan 2015
Saamelaiskäräjät, Inari, 10 000 €
saamelaisen perinnetiedon opettamisen kehittämiseen 2015
Saamifilmi Oy, Inari, 3 000 €
till manusarbete av en samiskspråkig ungdomsfilm 2015
Sámi Siida ry, Utsjoki, 7 000 €
Veijo Länsman -konsertin järjestämiseen Tenon Törmällä 2015
Satakunnan Monikulttuuriyhdistys ry, Pori, 4 000 €
lasten kerho-, retki- ja afrotyöpajatoimintaan 2015
Sateenkaarikoto ry, Turku, 2 000 €
lasten ja nuorten sanataideleirin järjestämiseen monikulttuurisessa lähiössä 2015
Savonlinnan seudun romanilähetys ry, Savonlinna, 2 000 €
2015 toimintaan
Sirkusyhdistys Magenta ry, Helsinki, 6 000 €
monikulttuurisen sirkustoiminnan järjestämiseen 2015
Somaliland Seura ry, Helsinki, 8 000 €
2015 toimintaan
SONDIP - Varsinais-Suomen monikulttuuristen yhdistysten liitto ry, Turku, 11 000 €
2015 toimintaan
Spektr Kustannus Oy, Helsinki, 18 000 €
venäjänkielisten tapahtuma- ja tietosivujen julkaisemisen kuluihin Spektr-lehdessä 2015
Suomen muotoilukasvatusseura ry, Helsinki, 4 000 €
monikulttuuriseen muotoilupajatoimintaan Riihimäellä 2015
Suomen Palestiinalaisten Siirtokuntayhdistys ry, Helsinki, 4 000 €
2015 toimintaan
Suomen Romaniyhdistys ry, Helsinki, 26 000 €
2015 toimintaan
Suomen sarjakuvaseura ry, Helsinki, 10 000 €
monikulttuuristen sarjakuvapajojen järjestämiseen 2015
Suomen Somaliliitto ry, Helsinki, 7 000 €
2015 toimintaan
Suomen Venäjänkielisten Yhdistysten Liitto ry, Helsinki, 19 000 €
2015 toimintaan
SuperKids ry, Espoo, 9 000 €
2015 toimintaan
Tampereen Venäläisen kulttuurin keskus ry, Tampere, 3 000 €
2015 toimintaan
Toimintakeskus Semja ry, Helsinki, 2 000 €
monikulttuurisen lasten ja nuorten päiväleirin järjestämiseen Itä-Helsingissä 2015
Tuglas-seura ry, Helsinki, 2 000 €
lapsille ja nuorille suunnattujen vironkielisten kulttuuritapahtumien kuluihin 2015
Turun Afganistanilainen nuorisokulttuuriseura ry, Turku, 3 000 €
2015 toimintaan
Turun kurdiyhdistys ry, Turku, 2 000 €
2015 toimintaan
Turun lähiradioyhdistys ry, Turku, 8 000 €
monikulttuuristen ja -kielisten radio-ohjelmien tuotantoon 2015
Turun Sarjakuvakerho ry, Turku, 3 000 €
persiankielisten sarjakuvatyöpajojen järjestämiseen sekä niiden pohjalta toteutetun antologian julkaisuun 2015
Ukrainalaisten yhdistys Suomessa ry, Helsinki, 6 000 €
2015 toimintaan
Venäläinen Kulttuuridemokraattinen Liitto ry, Helsinki, 45 000 €
2015 toimintaan
Videootit ry, Tampere, 6 000 €
lapsille ja nuorille suunnattujen elokuva- ja valokuvatyöpajojen toteuttamiseen 2015
Vähemmistöryhmien tukijärjestö, Omega ry, Mikkeli, 4 000 €
2015 toimintaan
Yhdessä-yhdistys /Together-association ry, Turku, 4 000 €
2015 toimintaan
http://www.taike.fi/fi/uutinen/-/news/699203
- Korkeuseroja
Nyt alkaa selkiintyä miksi sieltä tulee niin paljon lukutaidotonta "ammattilaista". Irakisssa voi työskennellä taksikuskina, maanviljelijänä ja laatottajana ilman että osaa lukea. Se, että lätkii laattoja seinään ei tee kenestäkään AMMATTITAITOISTA laatottajaa. Saan minäkin laatat seinään mutta jälki on sen näkoistäkin että on tainnut olla itseoppinut laatottaja asialla.
Korkeasti koulutettu Suomessa ei ole sama kuin korkeastikoulutettu Irakissa, Somaliassa tai Afganistanissa. Se johtuu ns. KORKEUSEROISTA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1942725Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1512444Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061142- 1011028
- 64931
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait244837Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20830Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290801Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies91796Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22728