Vuonna 1956 yleislakon, suurlakon aikaan, miksi sitä nyt kukin haluaa nimittää, remarit teki esityksen, ettei leivän hintaa nostettaisi vaan valtion varoista maksettaisiin maataloudelle tukea.
Siihen tarkoitukseen osoitettiin miljardi markkaa (apulanta miljardi) jaettavaksi peltopinta-ala perusteisesti. Se oli suurin silloisen keskipinta-alan (8-12 ha) tiloilla.
Silloin alkoi ns. pinta-ala lisän maksu.
Kyllä minä pidän tätä maataloustukien alkuna. On huomioitava, että esitys tuli nimenomaan remareilta, olihan se vaihtoehto leivän hinnan nousulle.
Epäilijöitä kun aina on, niin tämän asian voi kyllä käydä tarkastamassa eruskunnan pöytäkirjoista.
Kekkonen oli kyllä silloin "remmissä", mutta ei suinkaan maataloustukien alulle pania.
Siihen tarkoitukseen osoitettiin miljardi markkaa (apulanta miljardi) jaettavaksi peltopinta-ala perusteisesti. Se oli suurin silloisen keskipinta-alan (8-12 ha) tiloilla.
Silloin alkoi ns. pinta-ala lisän maksu.
Kyllä minä pidän tätä maataloustukien alkuna. On huomioitava, että esitys tuli nimenomaan remareilta, olihan se vaihtoehto leivän hinnan nousulle.
Epäilijöitä kun aina on, niin tämän asian voi kyllä käydä tarkastamassa eruskunnan pöytäkirjoista.
Kekkonen oli kyllä silloin "remmissä", mutta ei suinkaan maataloustukien alulle pania.
Vastaukset 15
Vanhimmat
ei poisteta kun se takaa sosialisteille halvan leivän.
Halonen, Lipponen, Ahde, Uffe, Tuomioja, heinäkasa, Urpis Halosen epämääräiset vaalituet rikolliselta säätiöltä (Riihi-säätiö) Urheilusäätiö, Solaris-loma, Sak. Epämääräiset juhlinnat vaalitilaisuuksissa nakuillen, ruoskien ja sextaillen. Epämääriset lomailut eläkevakuutyhtiö Ilmarisen piikkiin kelohonkamökeissä. Lahjus? Seta- ja stasi-hommat. Tuomioja tuomittu vankeuteen, maanpetturi, salaisten asioiden vuotaja, mellakoitsija, passin polttaja, huumeiden käyttäjä. Uffe miljoonia kavalsi. Ahde, kopeloitsija, joutui eroamaan tehvästään. Urpis osti itseltään vaalitauluja Kokkolan kaupungin verovaroilla. Heinäkasa sai vaalitukea, mutta ei ilmoita niitä. Osinkojen suuromistaja. Lipponen Suomen suurin valehtelija, änkyrä, nimittelijä, haukkuja ja Ilomantsin kunnan piikkiin 10 vuotta lomaillut paskiainen. Valtion rahojen suurin väärinkäyttäjä tyhmiin sijoituksiin. Jopa Päivinkin passin maksatti valtiolla. ..
Maataloustukijärjestelmä kyllä lasketaan demareiden ansioksi, mutta ajankohta lienee ainakin ideatasolla useita vuosia vanhempi. Ideoijaksi on mainittu Unto Varjonen, joka toimi SDP:n puoluesihteerinä sotien jälkeisinä vuosina ja salkuttomana ministerinä Fagerholmin hallituksessa 1949-1950. Mitä varsinaiseen toteuttamiseen tulee, siihen demareille tarjoutui mahdollisuus esimerkiksi Matti Lepistön toimiessa maatalousministerinä vuosina 1948–1952 sekä 1957-1958.
Olivatko nämä ne aiemmin mainitsemasi "syöntituet". Luultavasti Varjonen älykkäänä miehenä tiesi tämän. Varjosella oli niin suuri merkitys että hän sai tuon legendaarisen "salkuttoman ministerin" pestin. Elämänkerran arvoinen mies ehdottomasti.
Juhani Suomi mainitsee Varjosesta sen verran osassa Kuningastie että tämä olisi varoitellut SDP:tä "silmittömästä Kekkos-jahdista". Löytyy kuvaliitteen sivulta otsikolla Kekkonen ja Sosialidemokraatit. En nyt jaksa kaivaa kirjaa esiin tarkista itse jos kiinnostaa.
Kyllä, mutta Varjosen tarkka termi oli syöntipalkkio.
Tuottajat ei hyödy maataloustuesta mitään vaan se suoraan kuluttajalle, vieläpä niin että ei riitäkkään vaan viljelijä laittaa vielä omistaan kaupan päälle. Joku sikafarmarit osuvasti asian ilmaisi ettei riitä että sian kasvattaa ja luovuttaa puoli ilmaiseksi kulutukseen pitää vielä laittaa nitojalla sian korvaan kympin setelin kuluttajalle välitettäväksi..
Vanhaan ns,hyvään aikaan demarit ja kepu olivatkin samaa mieltä asioista mut sitten tuliAho.Lautamasa ja Sippilä.Kaikki kekkosen vihaamia kokoomukselaisia ja keskustan politiikkaa vastaan toimivia.Hyvä VÄYRYSPATE!!
Väykyn ja Sorsan erilaiseen kemiaanhan se kepun ja demareiden yhteistyö varsinaisesti sammui. Toisaalta on pakko sanoa, että myös Virolaisen ja Sorsan hyvältä vaikuttaneessa yhteistyössä oli paljon teatteria. Sulle-mulle -rahanjaon ohessa luotiin varsinkin vaalien alla tarkoituksella riitoja, jolla saatiin äänestäjien huomio pois kokoomuksesta ja SMP:stä.
Lipposen ööykkäröinti ja pohjaton luokkaviha maalaisia kohtaan ?
Tulkintahan se on tuokin. Yhteistyö loppui mm. 6.4.1981 tapahtumien johdosta jotka jättivät mm. Mooses Lipposeen lähtemättömän epäluulon Keskustaa kohtaan. Sekä Kepun kertakaikkiseen epäluotettavuuteen ja iltalypsämiseen. Holkerin hallituksen henkeä ja toimintakulttuuria ovat kaikki aikalaiset kehuneet.
Sitten vaan lakkaatte kaikki yhteisvoimin nostamasta niitä tukiaisianne. Ai niin, mutta eihän se käy, kun maanviljelys ei kannata.
Toisin sanoen leivän ostaminen ei kannata. Koska se Mersun vaihtaminen jää sitten viiden vuoden päähän. Ei voi vaihtaa kolmen vuoden välein. OInhan se nyt Mersu tärkeämpi kuin leipä.
kannattaa aina, kun fosfori loppuu nähdään mitä ruoka maksaa..
kun viljelijät loppuu niin nähdään mitä ruoka maksaa.
Höpö höpö. Ostamme jo nyt halvempia ja parempilaatuisia ulkomaisia elintarvikkeita. Ette vain pärjää globaalissa kilpailussa koska tuet ovat passivoineet teidät.