Vetäkää itse johtopäätökset sen tollon touhuista. Ei paljon suomalaisten hätä kiinnosta.
Ja Tarja se vaan lomailee...
Masa
5410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hyvä johtaja valitsee alaisikseen henkilöitä, joihin voi luottaa ja joille voi delegoida vastuuta. Voi sitten lomailla, kun tulee loman paikka.
Jokainen johtamista tai johtamisoppia käsittelevä kirja sanoo, että tehtäviä voi delegoida, mutta vastuuta ei koskaan.
Lue vain johtamisoppia. Tehtävästään jokainen vastaa itse. Olipa se sitten vaikka delegoitu. Ainakin sille joka tehtävän on delegoinut.
Delegoitu tehtävä on sellainen tehtävä, jonka esimiehen pitäisi tehdä itse, mutta hän antaa sen alaisensa tehtäväksi. Siis sellaisen tehtävän anto, joka ei kuulu alaisen toimenkuvaan, on delegointia. Tämä tapahtuu käytännössä sellaisessa tilanteessa, jossa esimies arvioi alaisen selviävän omilla taidoillaan lyhyen alkuopastuksen jälkeen. Tilanne voi kuitenkin olla sellainen, jossa alkuarvio pettää. Jos alainen pyytää lisäohjeita, esimiehen tulisi neuvoa alaistaan tai löytää joku muu auttamaan. Jos kaikesta huolimatta alainen tekee delegoidun tehtävän osalta virheen, on vastuu täysimittaisesti esimiehe, ei alaisen.
Eri asia sitten on sellainen tehtävä alaisen toimenkuvaan kuuluva tehtävä, joka kuuluu hänen tehtävänkuvaansa. Tällaisen tehtävän anto ei ole delegointia.
Kaikkia tehtäviä ei voi delegoida: kuinka monta Presidentin uudenvuodenpuhetta kansalaisille on pitänyt joku muu, kuin istuva presidentti?
Manninen oli Halosen valitsema luottohenkilö.
Halonen ei ottanu mitään vastuuta hänen tekemisistään. Ei ottanu, vaikka Halonen tiesi kaiken Mannisen toimet.