ERILAISET TAVALLISET IHMISET, YHTEINEN VIHOLLINEN

tuntemattomatsotilaat

Vasemmisto tarvitsee juuri tällaista otsikonkin aiheen politiikkaa, jossa haastetaan isoimmat kysymykset keskusteltaviksi.

Vasemmistoliittoa voisi nykyisellään harkita voivansa äänestää ehkä 15 % väestöstä. Sellaisella puolueella ei tehdä mitään, paitsi apupuolueen asemassa.

Anderssonilla on rohkeutta ja näkemystä ja vanhoista verkostoista vapaata ennakkoluulottomutta keskusteluttaa Suomea isoimmista aikamme asioista. Samalla tavalla hän toimi myös kyselytunnilla haastamalla Sipilän verosuunnittelusta.

Potentiaalisten äänestäjien määräksi on tavoiteltava 50 %, koska kyse ei ole yhden asian liikkeestä eikä kielipuolueesta tai muustakaan identiteettipoliittisesta alakulttuurista, joka keskittyy puolustamaan tai vihaamaan jotakin ihmisryhmää.

Moniko potentiaalisista äänestäjistä puoluetta todellisuudessa äänestää on tietenkin aivan eri asia. Mutta olennaista on ymmärtää, että nykytilanne apupuolueen asemassa ei ole toimiva. Sillä ei ole mahdollista koskaan voittaa.

SYRIZA, Podemos, Bernie Sanders, Viiden Tähden liitto, Skotlannin kansanpuolue, Sinn Fein jne. - Kaikki tuoreet voittoisat vasemmistolaiset liikkeet tavoittelevat laajaa kansanomaista Tavallisen Ihmisen näkökulmaa YHDISTÄMÄLLÄ eri vähemmistöt.

Tämä merkitsee samalla Yhteisen Vihollisen selkeätä tunnistamista. Yhteisen Vihollisen jatkuva esiintuonti ehkäisee vastavoimien hajoamista tilanteessa, missä Oikeistohallituksen ansaintalogiikka on hajottaa ja repiä vähäosaiset toisiaan vastaan.

We Stand Together: https://www.youtube.com/watch?v=nyhfJTFJHu8
Joukkovoima: https://www.youtube.com/watch?v=_t6fnEO6Eb0

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuntemattomatsotilaat

      Yhteiskuntarauha jo järkkyy oikeistolaisen Leikkaushallituksen ottaessa jatkuvasti kaikkein vähäosaisimmilta. Mielenosoituksia on solkenaan. Hallitus vain lisää epävarmuutta toimillaan.

      Helsingin Sanomien tänään julkaisemassa gallupissa ei ole puolueiden välisissä siirtymissä yhtäkään virhemarginaalin ylittävää muutosta, mutta yksi erittäin tärkeä muutos pinnan alta nousee kirkkaasti esin.

      Epätietoisten äänestäjien määrä on nyt valtavasti pitkän aikavälin keskiarvoa korkeampi. Keskiarvo tällä vuosikymmenellä on 32 %. Puoluekannastaan epätietoisten määrä ei ole yli viiteen vuoteen ollut yhtä korkea kuin nyt.

      Kokoomuksen kannatus on alimmillaan vuoteen ja huomionarvoista on, että kokoomuksen kannattajista enää 33 % pitää puoluekantaansa erittäin varmana. Koko viime syksyn ja talven erittäin varmoja on ollut kokoomuslaisista yli 40 %.

      Myös perussuomalaisten (33 %) ja vihreiden (31 %) kannattajat ovat hyvin epävarmoja puoluekannastaan. Kokoomuksen, perussuomalaisten ja vihreiden kannattajat ovat siis herkimpiä vaihtamaan puoluettaan.

      Joukossa on yksi poikkeus. Täysin varmoja kannattajia on nyt ylivoimaisesti eniten Vasemmistoliitossa. Sen kannattajista 46 % on täysin varmoja, että heidän puolueensa on oikea. Muutos aiemmasta epävarmuuden tilasta on hyvin suuri.

      Viime vuoden eduskuntavaaleissa Vasemmistoliitto oli ainoa puolue, joka vaalikampanjassaan ajoi Elvytyspolitiikkaa ja kritisoi Leikkauspolitiikkaa. Hallituksen leikkauspolitiikka on nyt synnyttänyt maassa mielenosoitusaallon.

      Vasemmistoliiton kannatus on ainoana puolueena jo 20 gallupissa peräkkäin ollut viime vuoden vaalitulosta korkeampi. Vasemmisto valitsee kesäkuussa myös uuden puheenjohtajan voidakseen entistä paremmin vastata kansalaisten epävarmuuteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9297
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8202
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      6053
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2467
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2167
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1799
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1744
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1619
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1525
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1422
    Aihe