Ei kannata tuhlata kaikkia rahoja

ruokaan, pitää säästää jottei mene kaikki rhat turhuuteen. Knnattaa katsoa mitä ostaa ja mitä ei osta. Paljon pystyy säästämään kun käyttää vähän raha ruokaan, sillä ruoka tulee aina ruuan luokse, mutta raha menee ruuan luota pois kun se ruoka maksaa. Maksa ei maksa paljon, sitä suosittelen, sekä kannattaa katsoa että ruoka on syönäkelpoista-
892
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

hyvä neuvo

Äänestä

Joo, knnattaa syödä edullisesti, niin rha riittää myös viinaan. Maksa tykkää, kun ostaa vain juonakelpoista viinaa.

Äänestä

Olen pienituloinen yksinelävä, mutta minulla kyllä rahat riittävät. Tunnen muutamia samassa tilanteessa olevia, mutta he ovat aina p-auki. Vippailevat, koluavat kaikki mahdolliset luukut ja ruokajakelut, mutta rahat eivät riitä. Eräskin valitti että miten jälleen pärjäilee kuun loppuun kun sossutakan ei herunut.
Ja vähän päästä näin kun antoi kolme euroa ystävänsä lapselle ja pyysi ostamaan äitiä silla karkkia (meikäläinen ostelee ainakin päivän ruuat sillä rahalla). Sitten unohtelee maksaa laskujaan eräpäivään mennessä. Ostelee pikkulahjoja tututtavilleen, syödä mössyttää herkuja ja omaa ainakin 30 ylimääräistä kiloa. Kun on lihava niin ei jaksa liikkua ja ottaa usein ystäviä kyytimiehiksi ja eivät he ilman ajele.
Monesti se matti on kukkarossa vain sen vuoksi, kun ei hallitse talouttaan ja tuhlaa eurot jonkin joutavaan.

Äänestä

Aivan markka tuli sano?

Äänestä

Kannattaa käyttää se minkä saa elämänlaatuun, sillä mitään täältä et saa mukaasi kun se viimeinen päivä koittaa ja kukaan ei tiedä milloin se viimeinen päivä koittaa :)

Äänestä

Keskity iloitsemaan siitä mitä sinulla jo on.
Elä murehdi mitä ei ole.
Mieli ja tietoisuus on kuin taskulamppu. Se valaisee sen mihin se ohjataan.
Markkinatalous ohjaa usein siihen huomionne, mitä teillä ei ole.
Tästä seuraa riittämättömyydentunteita.
Kun keskität mielenkiintosi siihen mitä sinulla ON, huomaat kuinka paljon sitä itseasiassa ON ja kuinka merkityksetöntä mainonta ja sen miettiminen mitä ei ole.
Tyytymättömyys on rovio jota ruokitaan sillä mitä EI OLE.

Äänestä
  • Joskus joutuu investoimaan, mutta nyt minustakin tuntuu että tuli jo stoppi. Täällä näin, jossain muualla niin. Turhaa rompetta on turha haalia. Kannattaa miettiä, että mitä ostaa ja onko sille sitten oikeasti käyttöä, onko ehjiä vanhoja. Nyt helpottaa, kun ei tarvi enää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


markallasaapaljon kirjoitti:

ruokaan, pitää säästää jottei mene kaikki rhat turhuuteen. Knnattaa katsoa mitä ostaa ja mitä ei osta. Paljon pystyy säästämään kun käyttää vähän raha ruokaan, sillä ruoka tulee aina ruuan luokse, mutta raha menee ruuan luota pois kun se ruoka maksaa. Maksa ei maksa paljon, sitä suosittelen, sekä kannattaa katsoa että ruoka on syönäkelpoista-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu