rutsasta siinneet saatanallisiin raamatunvastaisiin valheoppeihin uskovat vl-ÖRKIT, joisen ainoana harrastuksena on lastenraiskaaminen, ovat heti sunnuntaiaamuna kimpussamme. Palstalla ei ole mitään oikeudenmukaisuutta eikä kohtuullisuutta.
Melperi ja Kesitas: Meitä vainotaan...
2
<50
Vastaukset
- huhhhuhhuh
"helluntailainen PEDOFILI on palkattu erään HELLUNTAI-seurakunnan pastoriksi"
Huhhuh!!?
Hyväksikäytön uhrien parissa työskentelevä kouluttaja Pirkko Muhonen sanoo, että paljastuneet rikokset ovat vain jäävuoren huippu. Helluntaiyhteisöissä on nyt alettu pohtia, kuinka hyväksikäyttötilanteissa toimitaan. Muun muassa Helluntailiikkessä aiotaan luoda yhteinen käytäntö sen suhteen, saako hyväksikäyttäjä jatkaa tehtävissään..
Nyt jo aikuinen Helluntaiseurakunnan jäsen kertoo, kuinka helluntailainen nuorisotyöntekijä käytti häntä ja muutamaa muuta poikaa törkeällä tavalla seksuaalisesti hyväkseen monen vuoden ajan.
Pojalle sanottiin, että hän on itse syyllinen helluntailaisen lastenraiskaajan hyväksikäyttöön.
Nyt hän on yrittänyt selvittää asiaa HELLUNTAIliikeen sisällä. Helluntailainen hyväksikäyttäjä on myöntänyt teon.
Helluntailainen PEDOFILI on palkattu erään HELLUNTAI-seurakunnan pastoriksi
Helluntaiseurakunnan vanhimmiston hyväksynnällä:
Helluntailaisten perustelujensa mukaan Helluntailainen lastenraiskaaja on sovittanut tekonsa Jumalan silmien edessä. Hyväksikäytetyn uskon Helluntaiseurakunnan vanhimmat ovat asettaneet kyseenalaiseksi.
Hyväksikäytön uhrien parissa työskentelevä kouluttaja Pirkko Muhonen sanoo, että seurakunnissa vastaavaa tapahtuu paljon.
- Jäävuoren huippu on vasta näkyvillä. Uskonnollisuudessa on sellaista, että kaikki täytyy antaa anteeksi ja peittää hengellisyydellä, Muhonen sanoo.
Seurakunnissa painettu villaisella
Esimerkiksi juuri helluntaiseurakunnissa on painettu villaisella useampiakin tapauksia, ja jopa tuomioistuimessa tuomittuja on saanut jatkaa työtään seurakunnissa.
- Jumalan sanan julistajana tiedän, että Jumala antaa anteeksi. Jos synnit tunnustetaan, anteeksianto on ehdoton, selittää pastori ja Helluntaiseurakuntien Julistajat ryn puheenjohtaja Tapio Sopanen.
- Kysymys on sitten siitä, voiko luottamus palautua tämmöiseen Jumalan sanan julistajaan.
Suomen laki velvoittaa työnantajan selvittämään lasten parissa pysyvästi työskentelevien rikostaustan. Lastensuojelulaki taas velvoittaa ilmoittamaan poliisille tai lastensuojeluviranomaiselle hyväksikäyttöepäilyistä, mutta pappeja ja muita sielunhoitotyötä tekeviä sitoo vaitiolovelvollisuus. Ainakin evankelisluterilaisen kirkon piirissä rippisalaisuus on ehdoton - valeterapeuttiStråle
No voi harmi. Esittelin juuri poliisiketjussa rouvaTappisen jota on väitetty Aarniouskovaiseksi ja kerroin että täällä keskustellaan multinikkeikystä ja vanhoillislestadiolaispiireissä esiintyvästä pedofiliasta. Toivottavasti en harhauttanut paljon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672385- 661367
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww691130EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41097- 77803
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660- 43658
Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe23615- 27581