Äidin ja isän autokoulu

OikeaAutokoulu

Hei oikeesti. Katsoin äsken tämän viikon jakson ko. laatuohjelmasta. Ihmettelen suunnattomasti sitä, että miksi opetusluvat ovat vielä luvallisia. Jos tällaisella opetuksella lasketaan oma lapsi liikenteeseen, niin miten sitten jos opetetaan vieraita ihmisiä.

Ainut hyvä opettaja oli isä, joka opetti tytärtään. Yksi paha moka hänellekin sattui, kun yllytti tytärtään ajamaan keltaisten viivojen vasemmalla puolella seuraavan risteyksen ryhmittymiseen.

8

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VilleMaikka

      Ja sinun opetuksesi on sitten virheetöntä ja parasta? Paskan marjat! Opeta edes taskuunparkkeeraus ja yksisuuntaiselle kääntymiset! Paska maikka oot kun omiasi kehut ja muita haukut!

      • OikeaAutokoulu

        En nyt sanoisi, että virheetöntä, mutta minun ajotunneillani ei esimerkiksi keskitytä muksimaan toista aina keltaisen auton nähdessään. Tosiaankin opetan taskuunpysäköinnin ja yksisuuntaiselle kääntymisen monen muun asian lisäksi.

        Vastaappas rehellisesti, että onko ohjelmassa esitetyt kohtauksen mennyt niin kun pitäisi, vai olisiko opettajien taidoissa parantamisen varaa?


    • Viihdeohjelma

      Onhan näitä autokoulujen lobbauksia palstalla nähty runsaasti jo.
      Ei se ohjelma olisi viihdyttävä, jos siihen olisi valittu keskimääräiset opetuslupa-ajajat, jotka hommaan osaavat keskittyä. Puuttuisi vauhtia ja vaarallisia tilanteita. Ei ajeltaisi kaiteisiin. Ei tippuisi peilejä. Jne.
      Ei ole tainnut montaa korttia vielä inssiajoista tulla tuossa ohjelmassa. Oikea fakta kumminkin on, että esim. tammi-helmikuussa tänä vuonna inssiajon on ekalla yrityksellä läpäissyt 70% opetuslupalaisista ja 73% autokoulun käyneistä. Tämä aivan Trafin virallisten tietojen mukaan. Eikö parilla tonnilla saakaan merkittävää eroa autokoulun hyväksi?
      Autokoulussa on sentään vielä pakko käydä harjoitteluvaiheen palautejakso ja syventävä vaihe, mutta eiköhän tämäkin monopoli ole kuihtumassa. 600...700 euroa on aika paljon rahaa, joten useilla nuo jäävät viime hetkeen eikä silloin rataharjoittelun uusinnasta paljoa hyödy, jos on pari talvea jo ajanut ja käynyt kertaalleen radalla jo ennen inssiä.
      Ajokorttitilastot: http://www.trafi.fi/tietopalvelut/tilastot/tieliikenne/kuljettajantutkinnot/ajokokeet

      • Viihdeohjelma

        Ja lisään, että läpäisyprosentit edellä koskivat B-luokan korttia.


      • OikeaAutokoulu

        Vai että viihdyttävää. Ihmisillä on toki oikeus mielipiteisiinsä, mutta minulle viihdyttävä ohjelma tarkoittaa jotain muuta, kuin ohjelmaa joka nostaa verenpainettani. Katsoin ohjelmaa uteliaisuuttani.

        Mitä tulee hyväksymisprosentteihin, niin en kauhean paljon keskittyisi niihin. Autokouluopetuksen tarkoitus ei ole vain ja ainoastaan ajokokeen hyväksyminen, vaan hyvien kuljettajien tuottaminen liikenteeseen. Se ei ole sama asia, kuin ajokokeen läpäisy keinolla millä hyvänsä. Toisaalta kuinka monta kielitaidotonta mamua on ajanut ajokorttinsa opetusluvalla?

        Kolmanteen asiaan vastasitkin jo itse. Kun harjoitteluvaihe jää viimetippaan, ei siitä ole enää sitä hyötyä, joka sille alunperin on mietitty. Se olisi tarkoitus käydä n. kuukauden kuluttua ajokokeesta ja silloin siitä on hyötyäkin.

        Autokouluhinnat.fi sivustolta voit käydä katselemassa hintoja eri kouluissa. Silloin sinun ei välttämättä tarvitse maksaa 600...700euroa.

        Ja mitä monopoliin tulee, niin sinäkin voit perustaa oman autokoulun :)


      • Viihdeohjelma

        No niin, arvasihan tuon mistä taas oli kyse. Verenpainettahan se ohjelma mullakin nostaa kun tutvon takana olen neljästi ollut inssiajossa mukana, opetusluvalla opettamani oppilaan kyydissä. Noilla taidoilla, mitä ohjelmassa näytetään, ei tarvitse opetusluvalla inssiin vielä lähteä. Jos ajotaidot on kohdallaan niin sitten pitääkin usein hillitä jo nopeuksia, kuten viime jakson nuorelle kundille kävi.
        Opetusluvalla opettamisen tarkoitus on tuottaa hyviä kuskeja liikenteeseen huomoiden ekologisuus, turvallisuus ja sosiaalisuus. Siihen on hyvät edellytykset, koska minimivaatimukset ylittävien tuntien ajo ennen inssiäkin on edullista ja mahdollista milloin vain.
        PK-seudulla kahden viimeisen vaiheen suoritus maksoi tässä kuussa 620€ yhteensä. Halvempaa voit suositella. Tällä erää ei tosin hyödytä.
        Ja ratti.fi on jo harkinnassa opetusluvasta saatujen hyvien kokemusten pohjalta - ei siihen tartte autokoulua vaan auttamisenhalua. Rahoiksihan tuolla ei lyödä.


    • PoisLiikenteestäHullut

      ohjelmassa on nähty sellaisia tumpeloita ettei korttia sais koskaan antaa tollaselle käteen

    • Haagako asialla taas? Siis se Haagan autokoulu...

      Kuten ohjelman hakulomakkeesta selvisi, on kuvaaja mukana tasan yhden päivän ja 6 tuntia... Ja se sitten "dramatisoidaan" moneksi jaksoksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      151
      2496
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe