Suomi tukee Venäjää sadoilla miljoonilla!

iuj976

Suomi tukee Venäjää sadoilla miljoonilla-sinä maksat!

Muutama esimerkki ihan pintaraapasuna...


-oteuttaminen neljällä raja-alueella mm. suomalaisten budjettivarojen turvin. Vuoden 2006 budjetissa lähialueyhteistyöhön on varattu kaikkiaan 26,6 miljoonaa euroa, joista Suomen ulkoministeriön osuus on 23 miljoonaa euroa.
http://www.rusembassy.fi/FLBorderCoop.htm


-Ympäristöministeriön Venäjä-yhteistyön tavoitteet ulottuvat vuoteen 2015. Yhteistyön painopisteitä ovat Itämeren valuma-alueen, erityisesti Pietarin jätevedenpuhdistus, Leningradin alueen maatalouden kuormituksen vähentäminen, öljykuljetusten riskien vähentäminen ja öljyntorjunta, vaarallisten aineiden hallinta sekä luonnonsuojelu.
Suomi on vuodesta 1991 lähtien tukenut ympäristöhankkeita Venäjällä noin 75 miljoonalla eurolla.
Venäjän päästöjen vähentämiseen tähtääviä investointihankkeita kehitetään pääosin monenvälisesti. Monenvälisessä yhteistyössä on avustettu investointihankkeita .
http://www.ym.fi/fi-FI/Kansainvalinen_yhteistyo/Venajayhteistyo

-Kahdenkymmenen vuoden aikana Suomi on tukenut Pietarin jätevesihankkeita yli 30 miljoonalla eurolla.

Pelkästään Pietarin lounaisen alueen jätevedenpuhdistuslaitos maksoi reilusti yli 200 miljoonaa euroa.

Tämän vuoden loppuun mennessä viiden miljoonan ihmisen kaupungin jätevesien pitäisi puhdistua 95-prosenttisesti. Kaikki jätevedet on tarkoitus saada puhdistettua vuonna 2015. Erityisesti fosforin ja typen pudistaminen on tärkeää, sillä ne pilaavat herkkää Itämerta.

Mutta siinä se sitten onkin. Pelkästään Pietarin jätevesien puhdistaminen on vaatinut kymmenien miljoonien eurojen avustukset öljy- ja kaasurahassa kylpevälle Venäjälle, ennen kuin hanke saatiin toteutettua.

Kun mennään Pietaria ympäröivälle Leningradin alueelle – eli oblastiin – jätevedet lasketaan edelleen surutta mereen tai muuhun vesistöön. Sama tarina jatkuu Karjalan tasavallassa. Siellä pääkaupungin Petroskoin jätevedet menevät puhdistamattomina Ääniseen.

Lisäksi Laatokan jättijärven rannalla olevat kaupungit ja kylät laskevat jätevetensä puhdistamatta vesistöön.

Esimerkiksi noin 80 000 asukkaan Viipurin jätevesiä ei juuri puhdisteta juuri lainkaan. Viipurissa on John Nurmisen säätiön avulla aloitettu nyt fosforinpoistohanke, jolla osa päästöistä toivotaan saatavan kuriin.

Viipurissa toimii lisäksi suuria teollisuuslaitoksia, kuten lähes 2 000 ihmistä työllistävä telakka ja satama. Yrityksien jätevesiä ei puhdisteta.
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194704729309/artikkeli/puheenaihe pitaako meidan maksaa rikkaalle venajalle vedenpuhdistamo .html

1

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uhuhuhuhu

      Hätäkö poliitikoilla!
      Rajat on auki halvalle työvoimalle joka on jo aloittanut työnsä euroopassa ja nostaa euroopan talouttu nousuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      336
      11471
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      356
      7833
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      87
      2654
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      95
      2185
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      140
      2056
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1611
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1251
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      52
      1054
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      898
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      782
    Aihe