Suomi tukee Venäjää sadoilla miljoonilla!

iuj976

Suomi tukee Venäjää sadoilla miljoonilla-sinä maksat!

Muutama esimerkki ihan pintaraapasuna...


-oteuttaminen neljällä raja-alueella mm. suomalaisten budjettivarojen turvin. Vuoden 2006 budjetissa lähialueyhteistyöhön on varattu kaikkiaan 26,6 miljoonaa euroa, joista Suomen ulkoministeriön osuus on 23 miljoonaa euroa.
http://www.rusembassy.fi/FLBorderCoop.htm


-Ympäristöministeriön Venäjä-yhteistyön tavoitteet ulottuvat vuoteen 2015. Yhteistyön painopisteitä ovat Itämeren valuma-alueen, erityisesti Pietarin jätevedenpuhdistus, Leningradin alueen maatalouden kuormituksen vähentäminen, öljykuljetusten riskien vähentäminen ja öljyntorjunta, vaarallisten aineiden hallinta sekä luonnonsuojelu.
Suomi on vuodesta 1991 lähtien tukenut ympäristöhankkeita Venäjällä noin 75 miljoonalla eurolla.
Venäjän päästöjen vähentämiseen tähtääviä investointihankkeita kehitetään pääosin monenvälisesti. Monenvälisessä yhteistyössä on avustettu investointihankkeita .
http://www.ym.fi/fi-FI/Kansainvalinen_yhteistyo/Venajayhteistyo

-Kahdenkymmenen vuoden aikana Suomi on tukenut Pietarin jätevesihankkeita yli 30 miljoonalla eurolla.

Pelkästään Pietarin lounaisen alueen jätevedenpuhdistuslaitos maksoi reilusti yli 200 miljoonaa euroa.

Tämän vuoden loppuun mennessä viiden miljoonan ihmisen kaupungin jätevesien pitäisi puhdistua 95-prosenttisesti. Kaikki jätevedet on tarkoitus saada puhdistettua vuonna 2015. Erityisesti fosforin ja typen pudistaminen on tärkeää, sillä ne pilaavat herkkää Itämerta.

Mutta siinä se sitten onkin. Pelkästään Pietarin jätevesien puhdistaminen on vaatinut kymmenien miljoonien eurojen avustukset öljy- ja kaasurahassa kylpevälle Venäjälle, ennen kuin hanke saatiin toteutettua.

Kun mennään Pietaria ympäröivälle Leningradin alueelle – eli oblastiin – jätevedet lasketaan edelleen surutta mereen tai muuhun vesistöön. Sama tarina jatkuu Karjalan tasavallassa. Siellä pääkaupungin Petroskoin jätevedet menevät puhdistamattomina Ääniseen.

Lisäksi Laatokan jättijärven rannalla olevat kaupungit ja kylät laskevat jätevetensä puhdistamatta vesistöön.

Esimerkiksi noin 80 000 asukkaan Viipurin jätevesiä ei juuri puhdisteta juuri lainkaan. Viipurissa on John Nurmisen säätiön avulla aloitettu nyt fosforinpoistohanke, jolla osa päästöistä toivotaan saatavan kuriin.

Viipurissa toimii lisäksi suuria teollisuuslaitoksia, kuten lähes 2 000 ihmistä työllistävä telakka ja satama. Yrityksien jätevesiä ei puhdisteta.
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194704729309/artikkeli/puheenaihe pitaako meidan maksaa rikkaalle venajalle vedenpuhdistamo .html

1

311

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uhuhuhuhu

      Hätäkö poliitikoilla!
      Rajat on auki halvalle työvoimalle joka on jo aloittanut työnsä euroopassa ja nostaa euroopan talouttu nousuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      101
      706
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      675
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      609
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      598
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      516
    8. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      515
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      489
    Aihe