"– Ehkä on ollut liian ylioptimistinen odotusarvo heidän osaamisestaan, siellä on aika paljon täysin luku- ja kirjoitustaidottomia ihmisiä. Jokainen ymmärtää että tämmöisen ihmisen hakeutuminen suomalaisille työmarkkinoille on vähintäänkin haastavaa."
Ote Jari Lindströmin haastattelusta.
Missä ne paljon puhutut koulutetut ja maisterit ovat? Taitaa tämä sakki työllistyä sossumarkkinoille ja valtion eläteiksi. Iso-osa tulokeista on luku- ja kirjoitustaidottomia Jari Lindströmin mukaan.
Liian optimistista?
3
<50
Vastaukset
- masuri21
YLE vääristelee totuutta.
On huomattava ,että nyt tehty kysely turvapaikkahuijarien koulututuksesta ja työkokemuksesta perustuu kyselyyn.
Tottakai turvapaikkahuijarit ilmoittaa asiat omaksi edukseen. Varsinkin kun tyrvapaikkahakemusta ei ole vielä ratkaistu.
Huomiota kiinnitti erityisesti ammatillisten opintojen vähäisyys. Vain 10 % ilmoittaa omaavansa ammatillista koulutusta. Miksi on näin.
Korkeakoulutettuja ilmoitti olevansa 16 %. Tätä on syytä epäillä. Lopulta kuitenkin tutkinto puuttui melkein kaikilta.Mitä ovat korkeakouluopinnot Irakissa.
Luku-ja kirjoitustaidottomia joukosta alle 10 %.. Vastausten luotettavuutta tältä osin on syytä epäillä. Miten luku ja kirjoitustaidoton ymmärtää vastata tälläiseen kyselyyn.
Voisi päätellä ,että noi 20 % turvapaikkahuijareista on luku- ja kirjoitustaidottomia tai hänellä on puutteita näillä osamisen alueilla.
Tiedetään ,että tulijoista on osa sotilaista ja poliiseja. Mitä käyttöä tälläisellä osamisella on Suomen työmarkkinoilla.
I- muualla
Sotilaita, poliiseja, lentäjiä, gynegologeja... Ei muuta kuin töihin vain
- tyhjän_saa_pyytämättäkin
Paremminkin isis-sotilaita, valepoliiseja, lentojätkiä ja alapääorientoituneita pillumaakareita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399297Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748202Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646053William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542467Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62167Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821799Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201744Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt91619Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921525Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411422