Ps. 51:6
(51:8) Katso, totuutta sinä tahdot salatuimpaan saakka, ja sisimmässäni sinä ilmoitat minulle viisauden.
-Onko oikein valehdella ihmisille että maailma on vain kuusituhatta vuotta vanha ja kaikki lajit ovat syntyneet kerralla jonkun henkiolennon toimesta?
-Onko oikein valehdella ihmisille että sairaat oikeasti paranevat hurmoskokouksissa vaikka tutkimusten mukaan näin ei tapahdu?
-Onko oikein valehdella ihmisille että kaatumisnäytökset kirkoissa olisivat Jumalan tekoja vaikka yksinkertainenkin tieto todistaa kysymyksessä olevan herkkien ihmisten suggestiosta?
-Onko oikein valehdella ihmisille että homot oikeasti voivat muuttua heteroiksi vaikka lääketieteellinenkin tutkimus todistaa aivan toista?
-Onko oikein että kerrotaan Raamatun olevan suoraa Jumalan sanaa vaikka ihmiset ovat sen kirjoittaneet?
-Onko oikein että ihmisiä pelotellaan ja alistetaan taikauskoisilla helvettikuvitelmilla ja -kauhuilla muiden hyväksikäytölle?
Totuutta salatuimpaan saakka?!
12
86
Vastaukset
Peukku ylös!
Ongelma lienee siinä että joidenkin uskovien on uskottava valheisiin, jotta se heidän oppirakennelmansa pysyy koossa.
Kyllä uskovilla tulee olla rohkeutta myöntää se, mikä on totta tai todellista. Pysähtyä sen äärelle ja juuri kuten tuossa Raamatun paikassa on, rukoilla viisautta Jumalalta.Aloittajan kysymyksiin ainoa oikea vastaus on, että ei ole oikein.
- miksipsalmi
Tuskin tuo Psalmikaan on teille totuutta kun ei ole nuo muutkaan kohdat.
Vai onko niin että ne ovat aivan liian vahvoja joillekin uskoville täällä, koska he tietävät tekevänsä väärin?
Kun lukee tätä palstaa tulee mieleen tämä Jesajan kirjan sana. Pätee myös tämän ajan henkeen.
"Voi niitä, jotka sanovat pahaa hyväksi ja hyvää pahaksi! Pimeyden he kääntävät valoksi ja valon pimeydeksi, karvaan makeaksi ja makean karvaaksi. Voi niitä, jotka ihailevat omaa älyään ja omasta mielestään ovat perin viisaita! Voi niitä, jotka ovat sankareita viiniruukun ääressä, niitä, jotka ovat väkeviä juomien sekoittajina! Lahjuksesta he julistavat syyllisen syyttömäksi. Siltä, joka on oikeassa, he ottavat oikeuden. " Jes. (5:20-23)Siinäpä se onkin – keihin sitä itsensä samaistaa? Miten siis erottaa se totuus ja valhe?
Siksi kyseenalaistaminen, asioiden mahdollisimman objektiivinen pohtiminen ja eri tietojen vertailu ovat aika tärkeitä. Myös uskoon liittyvissä kysymyksissä.
Olen tässä lueskelemassa totalitarismiin liittyviä kehityskaaria. Sitä miten todellakin pikkuhiljaa voidaan tehdä ja on tehty mustasta valkoista, valheesta totuutta jne. siten, että nämä ihmiset kuitenkin kokevat tekevänsä juuri päinvastoin.
Nyt vuoden sisään on lisääntynyt juuri tuollainen keskustelu, jossa on käännetty hyvä pahaksi ja paha hyväksi.
- pilkkuviivaviiva
Ei ole oikein!
- jeesusfani
No mutta?
Jokainen tulee uskollaan autuaaksi, sanotaan.
Ja kun näin on, niin onko oikein, että sinä nimität heitä valehtelijoiksi?
Ehkä joku voi uskoa, että neliprosenttinen atomeista koostunut maailmankaikkeus on vain kuusituhatta vuotta vanha.
Mitä tulee taivaan ja maan luomisen aikamääriin, niin jo Raamatun ensimmäiseltä lehdeltä käy ilmi, että Jumalan päivällä ja yöllä ei ole mitään tekemistä ihmislapsen kehittämän ajanlaskun kanssa.
"-Onko oikein valehdella ihmisille että sairaat oikeasti paranevat hurmoskokouksissa vaikka tutkimusten mukaan näin ei tapahdu? "
Kun Jeesuksen sanan todenmukaisuuden: "Niin kuin uskot, niin sinulle tapahtuu", ovat nykylääketieteilijätkin vahvistaneet jo monesti plasebo-/nosebokokeissaan, niin vinha perä näyttää Jeesuksen sanoissa olevan.
"-Onko oikein valehdella ihmisille että kaatumisnäytökset kirkoissa olisivat Jumalan tekoja vaikka yksinkertainenkin tieto todistaa kysymyksessä olevan herkkien ihmisten suggestiosta? "
Esittäisitkö tutkimustuloksia siitä, että ihmiset, jotka kaatuvat rukouskokokouksissa, ovat ns. suggestioherkkiä?
"-Onko oikein valehdella ihmisille että homot oikeasti voivat muuttua heteroiksi vaikka lääketieteellinenkin tutkimus todistaa aivan toista? "
Kun monet homot ovat itse kertoneet seksuaalisen suuntauksensa muuttuneen Jumalan voimasta, niin toki jotkut voivat pitää heitä valahtelijoina.
"-Onko oikein että kerrotaan Raamatun olevan suoraa Jumalan sanaa vaikka ihmiset ovat sen kirjoittaneet?"
Raamattu kuvaa Jumalan ihmislapsille asettamaansa hengellisen syyn ja seurauksen lain toimintaa (mitä kylvät, sitä niität) kohdistuneena aluksi Aadamiin ja Eevaan, tietyn Jumalan ajan täytyttyä Aabrahamiin, Iisakiin ja Jaakobiin ja heidän jälkeläisiinsä, ja tiettyjen aikainmerkkien täytyttyä kaikkiin kansakuntiin maan päällä.
Näytämme tulleen jo ilmastotieteilijöidenkin mukaan aikakauteen, josta Jumalan sana totesi jo noin 2700 vuotta sitten näin: "Maa on saastunut asukkaittensa alla, sillä he ovat rikkoneet lain ja hyljänneet iankaikkisen liiton. Sentähden kirous kalvaa maata, ja sen asukkaat syystänsä kärsivät; sentähden maan asukkaat kuumuudesta korventuvat ja vähän jää ihmisiä jäljelle".
Kun Jumalan sanan mukaan Damaskoskin muuttuu rauniokasaksi ja Niilikin kuivuu, niin nykypäivänä näyttää mahdolliselta kummankin ennustuksen täyttyminen.
"-Onko oikein että ihmisiä pelotellaan ja alistetaan taikauskoisilla helvettikuvitelmilla ja -kauhuilla muiden hyväksikäytölle?"
No enpä ole kuullut kenenkään pelkäävän helvettituomiota.
Ilmastomuutoksen tuomia seurauksia kylläkin, kuin myös omaa. puolison ja lähisukulaisten työttömyyttä ja sairautta sekä lapsien tulevaisuudennäkymiä.
Toki muissa energiaulottuvaisuuksissa Raamatun kuvaaman ns. helvettitilankin on oltava olemassa, kun niitä taivaallisiakin tiloja on ainakin kolmea eri tasoa.Toit esiin aivan hyviä näkökulmia, joskin ne taitavat kuulua siihen ”liberaaliin höttöön”?
”…nykylääketieteilijätkin vahvistaneet jo monesti plasebo-/nosebokokeissaan, niin vinha perä näyttää Jeesuksen sanoissa olevan.”
On aivan totta että meillä olemassa ilmiö, jossa parantuminen on mahdollista henkisen mielentilan mukaan. Tosin nämä koskee kaikkia ihmisiä eikä edes vaadi uskonnollista vakaumusta. Mutta nämä eivät ole sama asia kuin noissa kokouksissa ihmeparantumiset. Niitä ei ole voitu vakuuttavasti todistaa ja useimmiten ne ovatkin humpuukia. Aivan varmaan vahvoja kokemuksia, sitä en kiistä.
”Esittäisitkö tutkimustuloksia siitä, että ihmiset, jotka kaatuvat rukouskokokouksissa, ovat ns. suggestioherkkiä?”
Meistä jokainen on tavalla tai toisella altis suggestiolle. Se vain kuuluu ihmisluonteeseen.
”Hypnoterapiaa on käytetty lisähoitona menestyksellä myös lasten astmaan. Sen sijaan rentoutushoidoilla ei ole todettu saavutettavan astmaan oleellista helpotusta.”
”Suggestio on verrattavissa hypnoosiin.”
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti/\\www.ktl.fi/http//:www.duodecm.fi/\\www.sci.utu.fi/aerobiologia/htto//:www.ktl.fi/tk.koti?p_artikkeli=alg00096&p_teos=dlk&p_osio=&p_selaus=8012
Suggestio on arkipäivää monelle esim. urheilijoille tai vaikkapa mainosten tuomat ilmiöt.
Kallio, Sakari & Lauerma, Hannu: Hypnoosi ja suggestio lääketieteessä ja psykologiassa. Helsinki: Duodecim, 2004..
Lauerma, Hannu: Usko, toivo ja huijaus: Rohkaisusta johdattelun kautta psykoterroriin. Helsinki: Duodecim, 2006..
http://www.mestarihypnotisoija.com/hypnoosi.htm
”Kun monet homot ovat itse kertoneet seksuaalisen suuntauksensa muuttuneen…”
Tähän saakka on todisteita ollut vain käytöksen muuttumisesta, ei suuntauksen muuttumisesta. Se taas ei ole mikään uusi ilmiö sillä näinhän esim. homoseksuaalit ovat eläneet vuosisatojen ajan. Tutkimukset vahvistavat tämän: suuntaus ei muutu mutta sen oppii tukahduttamaan.
”Raamatun olevan suoraa Jumalan sanaa vaikka ihmiset ovat sen kirjoittaneet?"
Tuossa viitataan fundamentalistiseen tulkintatapaan jossa jo pisteet ja pilkutkin koetaan olevan ehdottoman ”oikein” ja täysin Jumalasta.
”No enpä ole kuullut kenenkään pelkäävän helvettituomiota.”
Tuota, sitten sinulla on jäänyt tämä asia ymmärtämättä? Eikä juuri ne synnintuntoon herättävät saarnat sisällä olennaisesti tuon pelon aikaansaamista?
- messiastulijo
Eikun ensin luotiin maa ja muu sitten puut elukat ja viimex ihminen . Polveudutaan nooasta kaikki kun eka porukka hukkui synteihinsä . Jeesus onkin totuus . Totuus meistä ja Pelastuksesta . Raamatusta löytyy vastaukset . YouTube taivas vai helvetti ajatuksia Markku veilo . Helvetti on saatanalle . Se on tuolla maan sisällä palava tulikivjärvi . Eikä muuta pelastusta vaan ookaan kun toi yksi Jeesus vaan . Profeetatkin vaan opetti . Mutta Jeesus sovitti. Eläinuhrit muistuttaa synnistä Jeesus sovittaa synnin . Faarao Egyptissä kapinoi mutta Raamatussa sanotaan Niili kuivuu eufrat kuivuu damaskosta tulee kivikasa . Ismailit tuhoo itse itsensä . Se lukee raamatussa . Väkivallan tähden maansa tuli hiekaksi. Pitää rakastaa eikä väkivalta oo rakkautta. Totuus on tää . Jeesus tuli ihmiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 893732
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1911470- 761400
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401080Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051020Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3251005- 45917
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os86899- 98889
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en125862