Tunneli vie käyttäjänsä ennenaikaiseen hautaan

hiukkasen.kiihdytin

Yksi vähemmälle huomiolle jäänyt tunnelin turvallisuusuhka pitää myös nostaa esille: pienhiukkaset.

Pienhiukkaset tappavat vuositasolla tuhansia suomalaisia. Kuten tiedetään, niin tunnelissa on pieni ilmatila ja huono ilman vaihtuvuus. Tunnelin käyttäjien elimistöön joutuukin tunnelissa vaarallisen suuri määrä pienhiukkasia, jotka maan päällä Kekkos-Paasikiveä ajellessa olisivat huuhtoutuneet Näsijärven pohjaan.

Tästä syystä polttomoottorikäyttöisten ajoneuvojen käyttäminen tunnelissa pitäisi kieltää jo ennen tunnelin käyttöönottoa.

Turvallisinta olisi muuttaa tunneli pelkästään ammattilaisten hoitaman raideliikenteen käyttöön. Tunnelin päihin tulisi lastaus- ja purkupaikat ja tunnelin alitse mentäisiin sähköveturin vetämissä vaunuissa, siis vastaavanlainen järjestelmä kuten Englannin kanaalin alittavassa Eurotunnelissa. Tällä ratkaisulla myös tunnelissa tapahtuvan törmäysonnettomuuden riski pienenisi käytännössä olemattomiin.

13

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heionnistuei

      Se on kuule ihan liian matala sähkövetureille ja ajolangoille.

      • hiukkasen.kiihdytin

        Tunnelijunan sähkönsyöttö voidaan tehdä virtakiskoja pitkin, kuten esimerkiksi metrossa.

        Tässä tapauksessa tunneli on sen verran lyhyt, että junaa voidaan siirtää vaikkapa vaijerivetoisesti, eli se olisi eräänlainen vaakahissi.

        Autopesuloiden pesukatujen tekniikka olisi yksi saasteeton tapa alittaa tunneli. Pesukadullahan auto siirtyy itsekseen linjaston läpi.

        Hiukkasvapaita tekniikoita on vaikka kuinka monta erilaista.


    • lälläti.lälläti.lää

      Minäpä ehdotan vielä typeräpää kuin aloittaja. Autot pitää sammuttaa tunneliin mennessä ja kuljettajien pitää työntää ne tunnelin läpi. Jos ei yksin jaksa, niin voi palkata avuksi työntövoimaa.

    • ajatusstehhdas

      voisi olla myös jonkinlaisia vinssejä tunnelin ulkopuolella joilla voisi vetää autot tunnelin läpi,
      tai kuljetushihna voisi toimia myös
      ehkä autoilijoille voisi jakaa happinaamarit tunnelimatkan ajaksi

    • miksi-inisetkään

      Rautakaupoista saa hyviä hengitysilman suodattimia. Että ihan suottapa taas valitat.

      • tunnelifanituotteita

        Tunnelin sisäänmenojen yhteydessä oleviin tunnelimaksujen keräyskojuihin voisi ottaa myyntiin myös kyseisiä hengityssuojaimia.

        Rizlan filtterit sieraimissa voisi olla halvin ratkaisu. Josta tulikin mieleeni, että saako tunnelissa ajaessaan tupakoida? Filtterin läpi hengittäminenkin vähentäisi elimistöön tunkeutuvien tunnelimyrkkyjen määrää.


      • tukholmasta.mallia
        tunnelifanituotteita kirjoitti:

        Tunnelin sisäänmenojen yhteydessä oleviin tunnelimaksujen keräyskojuihin voisi ottaa myyntiin myös kyseisiä hengityssuojaimia.

        Rizlan filtterit sieraimissa voisi olla halvin ratkaisu. Josta tulikin mieleeni, että saako tunnelissa ajaessaan tupakoida? Filtterin läpi hengittäminenkin vähentäisi elimistöön tunkeutuvien tunnelimyrkkyjen määrää.

        "tunnelimaksujen keräyskojuihin"

        Kuinka suuri tuo tunnelimaksu tulee olemaan?


      • houkuttelupalkinto
        tukholmasta.mallia kirjoitti:

        "tunnelimaksujen keräyskojuihin"

        Kuinka suuri tuo tunnelimaksu tulee olemaan?

        Tunneliin saisi paremmin asiakkaita maksamalla sen alituksesta kannustinpalkkion. Silloin liikennettä siirtyisi tehokkaammin keskustan kaduilta tunneliin.

        Palkkion ei tarvitsisi olla edes rahallinen. Tunnelin käyttäjälle voitaisiin antaa vaikka paikallisliikenteen kertalippu, jolla saataisiin ehkä taas yksi keskustaan suuntautuva henkilöautomatka pois. Kaupungillehan lippu ei maksaisi juurikaan, mitä nyt bussin kulutus nousisi autoilijan aiheuttamasta lisäpainosta.


    • kuka.sensuroi

      Siitäkään ei puhuta mitään, että tunnelissa syödään öisin lapsia.

    • jhhkjj

      Aloittajan ei varmaan kannata mennä käymään hämpin parkissa...

    • grande.disastro

      Isompi uhkatekijä ovat kuitenkin holtittomat kuljettajat. Jos moottorikelkkailija ajaa tuntemattomasta syystä puuhun, niin miksei autoilija pystyisi aiheuttamaan tunnelissa onnettomuuden myös tuntemattomasta syystä?

      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001145512.html

      "nainen ajoi toistaiseksi tuntemattomasta syystä moottorikelkalla puuhun."

      Kun edelliseen lainaukseen muutetaan naisen tilalle mies, moottorikelkan tilalle polttoainerekka ja puu korvataan tunnelin seinällä, niin ollaan aika lähellä sitä uutista, josta Tampere tullaan muistamaan hukkaputken avaamisen jälkeen.

      • hihihihihihi

        Tunnelihysteerikkojen taso pysyy vakaana :)


      • niinneajelee

        Tai kuten on ihan tositapaus miten autovahinkoilmoitukseen on ollut kirjattuna syyksi: "kurvasin pimeällä vahingossa väärään pihaan ja törmäsin puuhun jota ei ole".

        Kahjut törmäilee tunnelin seiniin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9297
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8202
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      6053
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2467
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2167
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1799
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1744
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1619
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1525
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1422
    Aihe