KK turvapaikanhakijoiden uskontotaustasta

4

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hevarilta

      Sitten on mahdollinen uskonnottomuustaustakin:

      Maahanmuuttajat ja uskonnonvapaus
      -paneeli- ja keskustelutilaisuus

      torstaina 7.4.2016 klo 18.00 - 20.00 Itäkeskuksen kirjastossa, kokoushuoneet 1 2 (alakerta), Turunlinnantie 1 (Itiksen ja Stoan välissä). Teemoina mm.
      - Miten uskonnonvapaus ja siihen kuuluva uskonnottomuuden vapaus toteutuu?
      - Ovatko kaikki maahanmuuttajat uskonnollisia tai uskontokuntiin kuuluvia?
      - Voiko turvapaikanhakija ja maahanmuuttaja olla uskonnoton - ateisti, agnostikko, skeptikko tai uskontojen suhteen välinpitämätön?
      - Miten turvapaikanhakijoita perehdytetään uskonnonvapauteen?
      - Entä miten uskonnonvapauteen perehdytetään kotouttamiskoulutuksessa?
      - Miten evankelis-luterilainen kirkko tai uskonnottomuus tulee esille maahanmuuttajille Suomessa
      Keskustelemassa
      Bass Mirzai
      Binar Mustafa, yrittäjä
      Eilina Gusatinsky, päätoimittaja
      Varpu Kinnunen-Saaritsa, aktivisti
      Teemu Pauha, tutkija
      Jape Lovén, puheenjohtaja
      Juontajana Esa Ylikoski

      Tervetuloa! Vapaa pääsy. Helsingin seudun vapaa-ajattelijat ry

    • "miten hallitus voisi edistää kristittyjen turvapaikanhakijoiden osuuden kasvua, koska heidän kotoutumisensa on onnistunut kokemusten perusteella hyvin?"

      Ei mitenkään, koska perustuslaki estää asettamasta ihmisiä eriarvoiseen asemaan uskonnon tai vakaumuksen perusteella. Harmi että kansanedustaja ei tunne tätä melko tärkeää lakia sen vertaa että tämä ei ollut hänelle sanomattakin selvää.

      • Tulkitaanko perustuslakia niin, että se koskee tulijoiden valintaakin? Silloinhan asia on selvä, kun ollaan jo Suomen maaperällä.


      • Perustuslaki puhuu siinä kohdassa IHMISISTÄ, ei vaikkapa Suomen kansalaisista. Silloin se tarkoittaa mielestäni aivan kaikkia ihmisiä, kunhan ovat geneettisesti homo sapiens -lajin edustajia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      189
      1905
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1033
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      99
      947
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      727
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      588
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      554
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      546
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      202
      479
    Aihe