Vähätelläänkö terrorismin vaaraa Suomessa?

taaltapesee

Virallinen Suomi suorastaan vähättelee mahdollisia terrori-iskuja Suomeen. Jos sisäministeriä, Supon päällikköä ja poliisiylijohtajaa uskoo, niin suomalaisilla ei ole mitään hätää.

Kansalaiset ovat vahvasti eri mieltä. Maassamme on Supon mukaan tällä hetkellä noin 200 Isis-yhteyksistä tiedettyä maahanmuuttajaa, jotka ovat tulleet viimeisen suuren muuttoaallon mukana Suomeen.

Pitäisikö pelätä? Ei, mutta kaikkeen on varauduttava. Viranomaistemme sisisilmäisyys on käsittämätöntä ajatellen, missä kaaoksessa esimerkiksi Ranska ja Belgia ovat viime aikoina olleet terrorismin takia.

4

230

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roskamedia

      Pään riiputtaja sen todisti, poliisi ei itse kykene muuta kun palkan nostoon.

    • Gurnauskis

      Totta, matuille ja mamuille ei anneta oikeita tuomioita.

      Syy tähän toimettomuuteen brysselin iskun jälkeen on se, että nykyinen hallitus ei tunnusta sitä virhettä, mikä tehtiin kun elintasomatkaajat päästettiin suomeen ilman mitään valvontaa ja päästettiin tunkeutumaan suomalaiseen yhteiskuntaan ilman selvitystä siitä, ketä tulee ja miksi tulee. Sisään pääsi paperittomina, samalla pääsi isisin ym terrorijärjestöjen tukijat ja jäsenet, joiden maahantulon oletettava syy on länsimaalaisen elämäntavan romuttaminen ja islamistisen elämäntavan tänne juurruttaminen, vaikka koraanin opit on vain satukirjaan verrattavia.

      Virheitä siitä, mitä tehtiin, kun suomi liitettiin eu-hun ja keksittiin schengen-alue, niitäkään ei haluta tunnustaa. Onhan Niinistö, joka nyt puolustaa näitä alueita kynsin ja hampain, se henkilö joka oli tekemässä tätä virhettä ja virhe vielä tehtiin perustuslain vastaisesti. Myös Halonen, joka oli schengenalueen synnyttäjä, ei uskalla myöntää virheitään. Näiden eläminen on turvattua, koko suomi armeijoineen vartioi heidän turvallisuutta, mutta tavallinen kansalainen on jonkun terroristiksi koulutetun nuorukaisen armoilla.

    • 76625252

      "Pariisin syyttäjä Francois Molin vahvisti viime vuoden marraskuussa, että Pariisin terrori-iskuissa käytetyt räjähdeliivit sisälsivät triasetonitriperoksidia (TATP).

      Helposti valmistettavissa olevaa, mutta erittäin räjähdysherkkää yhdistettä kutsutaan arvaamattoman luonteensa takia "Saatanan äidiksi" (eng. Mother of Satan)."

      Islamintutkija tms Teemu Sinkkonen, joka sanoi ettei Suomeen ole tullut terroristeja, sanoi myös, että vaikka ISIS olisikin halukas pommittamaan esim. Lontoossa, ei heillä ole kykyä siihen.

      Saamme ilmeisesti siis kuulla seuraavaksi Lontoosta uutisia. Kannattaa varmaan välttää ainakin pääsiäistä, tai jos uutisoidaan uusista terroristin pidätyksistä, niin sen jälkeisiä lähipäiviä. Väheneehän nuo näemmä noinkin, yhden ottaa kiinni niin koko solu räjähtää.

    • nineeleven

      kyllä usa nyt nauraa partaansa euroopan heikkoutta ja sinisilmäisyyttä. usa on sentään oppinut läxynsä, huomatkaa että sinne on vaikeampi iskeä vaikka pommittavat isis alueita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      69
      1092
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      64
      872
    3. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      856
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      53
      848
    5. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      187
      842
    6. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      715
    7. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      712
    8. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      706
    9. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      690
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      28
      634
    11. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      578
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      548
    13. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      51
      548
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      474
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      474
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      458
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      427
    18. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      403
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      384
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      382
    Aihe