Uimahallin puhtaus ja pintojen hygieenisyys sekä siivoustyön onnistuminen ovat tärkeimpiä tekijöitä uimahallin asiakkaiden turvallisuuden ja viihtyvyyden takaamisessa.
Siivouksella pyritään puhtauteen, mutta paikallisten allasosastojen rakenteet ja pintamateriaalit tekevät siivouksen onnistumisen haasteelliseksi.
Korjaustyöt ovat hintavia, joten uuden uimahallin rakentaminen tulee varmaan pian ajankohtaiseksi.
Uusi uimahalli tarpeen
51
487
Vastaukset
Juu kyllä tosiaan. Uimahallia on rakennettu n.40 vuotta. Kyllä se kohta varmaan jo valmistuu.
- uimahallirunkkarimamu
YOUTUBE : Uima Allah Riemua.
- eieieieieiei
Vammalaisille riittä rautavesi, plutikoikoon siellä.
- hallivarilaan
Uimahalli sopii osaksi Varilan koulun rakennushankkeeseen
Nimenomaan. Oikein hieno idea! Mikäs sen hienompaa kuin uusi koulu ja uimahallikin siihen samaan kokonaisuuteen. Ehkä kuitenkin jää uimahalli seuraavan ja seuraavan ja sitä seuraavan valtuuston päätettäväksi:)
- Sitäonhelvetistivelkaa
Uimahalli samassa koulun kanssa aiheuttaa kosteusongelman ja hetkenpäästä koko rakennus on hometalo joka nykyään on ennemmin sääntö kuin poikkeus.
Tietääkö kukaan paljonko velkaa on sastamalan kaupungilla per asukas tai kokonaissumma miljoonissa.- uimaope
Ja kun se uimahalli rakennetaan niin tarvitaan isokaluinen kirvesmies.
- Erillinen
Uimahallia ei tarvitse rakentaa koulurakennukseen vaan se voi olla ihan erillinen kokonaisuus. Edullisimmin vaan saataan ison urakan yhteydessä.
- Tarvitaantodella
Uimahalli on saatava, kuka ryhtyisi viemään asiaa eteenpäin.
- javitut
Mee uimaan kun halleja on ainakin kaksi äläkä porraa kun kuset housuissa oleva ämmä.
- sievisenkaveri
javitut kirjoitti:
Mee uimaan kun halleja on ainakin kaksi äläkä porraa kun kuset housuissa oleva ämmä.
Ihan turhaa sitä on solvata kanssa kirjoittajia, varsinkin kun paikkakunnalla kymmeniä vuosia asuneina tiedämme että Sastamalassa ei ole yhtäkään kunnollista uimahallia? Pienoishalleja altaineen on Kiikassa ja Keikyässä, uima-altaita mm. Hoikalla Karkussa ja Ellivuoressa. Mm. Vammalaa pienemmissäkin, saati Sastamalaa, naapurikaupungeissakin kuten Huittisissa ja Kankaanpäässä on olleet hallit jo pian 50-vuotta, eli ennen 1970-luvun alkua. Osittain jo saneeratut hallit mutta oikeat hallit kuitenkin. Puhumattakaan Ikaalisista, jossa on oikea kylpylä ja naapuri Nokialla todella upea kunnollinen halli! Jos joku edes ottaa täällä puheeksi hallin rakentamisen, niin solvaajia riittää joka oksalla ja ehdottajaa pidetään heikkomielisenä? Miksi?
- Kirrrrvesmies
Siks että tälläseen kuihtuvaan kuolevaan kylään ei sellasta rahareikää kannata rakentaa . Kun täältä loppuu pikkuhiljaa peruspalvelut kun niihin ei ole varaa . Niin miksi pitäisi rakentaa sellainen rahareikä . Ei se ole mikään syy että muuallakin on .
- sievisenkaveri
Kirrrrvesmies kirjoitti:
Siks että tälläseen kuihtuvaan kuolevaan kylään ei sellasta rahareikää kannata rakentaa . Kun täältä loppuu pikkuhiljaa peruspalvelut kun niihin ei ole varaa . Niin miksi pitäisi rakentaa sellainen rahareikä . Ei se ole mikään syy että muuallakin on .
Uimahalli mikään rahareikä ole? Sehän on nimenomaan sellainen peruspalvelu, jollaista tässä kaupungissa ei ole. Kuten on mm. Huittisissa, Nokialla, Kankaanpäässä, Loimaalla, Ikaalisissa (kylpylä) ja monella muulla suunnilleen samankokoisella paikkakunnalla kuin Sastamala on! Suuremmista kaupungeista puhumattakaan, tai vaikkapa maalaispaikkakunnista, esimerkkinä Leppävirta alle 10 000 asukkaan kunta Savossa. On se mikään syy että jos muuallakin niin mikseivät nämä mullisilmä päättäjät saa sellaisen hankkimiseksi yksimielisyyttä täällä! Aina vaan valitetaan että kaupungin rahat on loppu? Mistä ne muut kunnat sitä rahaa nyhtävät palvelujensa ylläpitämiseen. Kannattaisiko hakea oppia taloudenpitoon sieltä? Muuten yleensä tässä on hyvin rakentavaa keskustelua ollut uimahallin saamiseksi, vaan aina löytyy joku höyrypää joka suurta nukuuttaan osoittaen haluaa suojella omaa veroprosenttiaan ja panna hanttiin koko ajatusta. Mitään ei saa jos mitään ei halua ja kaikki on vaan aina kallista ja turhaa.
- uiäläkäporraa
Ooks sää tyhmä kun väität ettei sastamalan kaupungissa ole uimahallia, jaa a täytyy olla kyllä tietämätön kun kapunkin hoidossa on peräti kaksi uimahallia, paa mennen uimaan äläkä valita sitä valitusvirttäsi vai ookko nin laiska vätys että tars päästä kotiportailta kaatumaan uimaaltaaseen.
- kuopppa
Superin tilalle uimahalli.paikkana erinomainen ja kaunpunki ostaisi Satosen tontin kunnon hinnalla.
- Hjkll
Ei Satonen enää siellä mitään omista!
- Superille
Sopii hyvin sinnekin jos siellä on vielä tilaa
- kuopppaa
Satosen sana painaa vieläkin.
- muita
Tietääkö kukaan onko tulossa muita suuria rakennushankkeita joiden yhteyteen uimahalli sopisi?
- Vuorotyössä
Uimahallin pitää olla kuntalaisten käytössä ja avoinna klo 6-22.
- paivaako
Tee päivää äläkä oo ahne niiden vuorolisien perään.
- aukiolo
aukioloajat palvelisivat ihmisiä parhaiten jo 7-21
- työpaikkoja
Uimahalli toisi myös uusia työpaikkoja paikkakunnalle.
- mennoovaan
Ja menoja.
- tulojakin
ja tuloja
- tonttia
mitä sille uimahallintontille kuuluu siinä urheilukentän kupeessa
En tiedä mitä sille tontille kuuluu, mutta olisi taas aivan loistavaa tyhmäilyä rakentaa halli sivuun. Valtaosa asuu kuitenkin etelä puolella ja kyllä käyttöaste kärsisi, jos alettaisiin urheilukentän viereen rakentamaan. Autolla pääsee mutta polkupyörällä ja kävellenkin olisi hyvä päästä. Tietty sitten lousajassa asuvilla olisi pitempi matka, tulisi kumminkin ajatella, missä hallista olisi ENITEN hyötyä. Keskusta paras paikka, Superin nurkat myös hyvä vaihtoehto. Taitaa valitettavasti vaan olla niin, että tähän pitäjään ei hallia ainakaan 20 vuoteen saada. Eihän Kiikkaan ole "kuin" 10km ja Keikyäänkin "vain" 15km...tämähän se perustelu on ollut jo ennen Sastamalaakin; kaksi hallia aivan "lähellä". Käyttöasteeltaan vaan aivan pohjamudissa, varsinkin kun Kiikka suljettuna pe-la, juuri silloin kun Vammalasta eniten lapsiperheet voisi käydä...
- pianpian
keskustaa kannatetaan täälläkin ja toteutus pian
- SKDLSKP
Vitut ei tää mitään politiikkaa ole, kannata vaikka suomen maaseudunpuoluetta.
- jottainmääkiymmärrän
Lympsa kirjoitti:
En tiedä mitä sille tontille kuuluu, mutta olisi taas aivan loistavaa tyhmäilyä rakentaa halli sivuun. Valtaosa asuu kuitenkin etelä puolella ja kyllä käyttöaste kärsisi, jos alettaisiin urheilukentän viereen rakentamaan. Autolla pääsee mutta polkupyörällä ja kävellenkin olisi hyvä päästä. Tietty sitten lousajassa asuvilla olisi pitempi matka, tulisi kumminkin ajatella, missä hallista olisi ENITEN hyötyä. Keskusta paras paikka, Superin nurkat myös hyvä vaihtoehto. Taitaa valitettavasti vaan olla niin, että tähän pitäjään ei hallia ainakaan 20 vuoteen saada. Eihän Kiikkaan ole "kuin" 10km ja Keikyäänkin "vain" 15km...tämähän se perustelu on ollut jo ennen Sastamalaakin; kaksi hallia aivan "lähellä". Käyttöasteeltaan vaan aivan pohjamudissa, varsinkin kun Kiikka suljettuna pe-la, juuri silloin kun Vammalasta eniten lapsiperheet voisi käydä...
Niin semmosta vaan että, mitään ymmärrä muuta kuin, että jos semmottine uusi halli joskus tehtäs, nin ei sitä mihkä lousajaan tarvis pykätä eikä varilaan tai vinkkiin, sem paremmin kuin mouhijärvellen tai suahrenniemellekän? Huittisissakin on uimahalli Huittisten keskustassa, eli Lauttakylässä, eikä missään liitos-Vampulassa, eikä sitä sinne tehtäskän jos nyt halli Huittissiin tehtäs. Lauttakylä se oikea paikka on. Sama vaikka Nokialla, jossa uimahalli on Nokialla, eikä missään liitosalue Tottijärvellä? Eli turhaan puhutaan halleista, jokka on entisessä Äetsän pitäjässä, tahi jopa Keikyvässä, eikä Sastamalan keskustoimipaikalla, joka on Vammala!
- eilousajaan
juu ei mihkään lousajaan hallia vaan saa rakentaa
- Valivalivalivali
Ottakaa vitun apinat lainaa , taikka hommatkaa muuta kautta rahoitus ja rakentakaa se saatanan paska uimahalli . Älkää valittako miksei kukaan tee mitään . Vali vali vali vali miksei kukaan tee mitään . Miksi ette itse ole valmiita tekeen sitä saatanan turhaa hallia ? Yrittäkää edes . Niin joo joo seli seli . On helpompi täällä kerjätä kun ei itse viitsi alkaa hommiin . Selvittäkää rahoitus , siitä se alkaa se hallin rakennus . Aivan, tälle apina laumalle mikä tässä kuolevassa paska kylässä asuu , pitää kaikki tarjoilla valmiina nenän eteen .
Tukehtukaa valitukseenne . Jos meillä olis varaa siihen teidän perseen huljutus halliin , niin se olis jo rakennettu . Mutta meillä ei ole siihen rahaa , jollette te jotka sen haluatte ala suunnitteleen sitten rahoitusta . Kyselette lainaa , ehkä jotkut yritykset haluaa rahoittaa hanketta jollain ehdoilla ja niin edelleen . Älkää valittako vaan tehkää jotain .
Joo joo arvasin sama saatanan vastakirjotus valitus jatkuu . - Tärkeähalli
Seuraaviin kunnallisvaaleihin pn vähän aikaa, joten uimahalli on seuraavan vaalikauden asia.
- plaiskuus
Laiskuus ja saamattomuus on ihmiselle kauhee rasitus kaksi uimahallia on käytössä mutta peruslaiska ihminen on kamala kun tars vaan maata ja kaataa itsensä uimaaltaaseen ulkorapulta kun ei millään viitsitä muutamaa kilometriä mennä uimahallille.
- liikuntarajoitteinenkin
rollaattorilla se on aika vaikeaa
- kelamaksaa
Kela maksaa kyllä kyytit jos vaan viitsii kysyä.
- rupeeärsyttään
Ette ny viittis höhlät uimahallivastustajat käydä tekemässä pientä kotiseutukierrosta naapurikaupungeissa, Huittisista, Kankaanpäästä, Nokiasta ja Ikaalisista on jo ollut puhettakin, mutta lisäksi lähiseudun Sastamalan kokoisissa tai selvästi pienemmissäkin kaupungeissa katsomassa millainen on nykyaikainen uimahalli ja miten se toimii ja miten sitä käytetään, käyttöaste! Mm. em. lisäksi Forssassa on Vesihelmi, Loimaalla Vesihovi, Valkeakoskella ihan käypäinen uimahalli ja jopa uimaseura, joka käyttää em. hallia. Harjavallassa on oikein komea uudehko uimahalli jota kuntalaiset ilolla käyttävät varmasti. Onko täällä sastamalassa muitakin könsikkäitä kuin kiikkalaiset tai keikyäläiset jotka vuodesta toiseen vastustavat hampaat irvessä uuden uimahallin palveluineen, rakentamista Vammalaan? Lopuksi vielä, kiikan ja keikyän hallit eivät ole nykymitoituksiltaan ja palveluvarustuksiltaanenää mitään uimahalleja jo kohta 2020-luvulla, jos ovat sitä olleet valmistuttuaan 1960-luvulla? Eivätkä ne sijaitse kaupunkikeskuksessa, kuten kaikki nuo edellä mainitut hallit sijaitsevat! Vammala on Sastamalan kaupunkikeskus nyt ja tulee olemaankin. Rahoituksesta vielä sen verran, että miten juuri Sastamalalla ei ole varaa nyt eikä koskaan rakennuttaa omaa uutta uimahallia palveluineen, jos pienemmilläkin naapurikunnilla ja -kaupungeilla on ollut siihen mahdollisuus? Kenen rahapussista se oikein on liiaksi pois? Veroilla maksetaan, itsekin olen siihen valmis, ja loppurahoitusta sitten valtion ym. avuista, kuten muihinkin rakennuskohteisiin. Ylläpidon maksavat käyttäjät ja yhteiskunta, joka olemme me!
- nokkakii
Olisitte tehny ja rakentanu mutta valititte ja porasitte kun oli aika tehdä ja nyt muiden tarvisi makassa saamattomille ökyhalli.
- kikkanoo
Kenenkä muiden? Oma kuntalaisten? Sastamalalaisten? Niinhän se menisikin? Mettämaalaiset käyvät uimassa siinä samassa Loimaan hallissa kuten Loimaan keskustassakin asuvat, niin myös Jokioislaiset Forssan hallissa, joka on Forssa cityssä ja Vampulalaiset Huittisten keskustassa Lauttakylässä? Mikä siinä on ettei Vammalaan rakennettavaan Sastamalan halliin ole kykyä tulla Suodenniemeltä, Mouhijärveltä, Kiikoisista tai ent. Äetsästä? Pitäisikö siis joka kylään rakenta oma nykyaikainen uimahalli omia kyläläisiään varten? Ei semmoista minkään kunnan persus kestä? Ei Sastamalankaan! Niin Tampereellakin on kolme uimahallia jotka sijaitsevat ent. Tampereen keskustan tuntumassa, Hervanta nyt vähän erillään tosin. Mutta ei Tampereen Teiskossakaan, ent. kunta, mitään omaa uimahallia ole, vai onko?
- vesirauta
Rautavesi ja liekovesi riittänee uimiseen.
- Ainoaoikearekkakallu
Rakentakoon ne jotka sen haluaa . Miksei kukaan tee mitään .
- konneipese
Uimahalli on kusiprunni. Useat ihmiset mennessään altaaseen todella likaisena. Hyii
- konepesee
Konnei nukututa, kun yleiset yhteikunnalliset asiat noinkin kovasti ottaa pattiin yöllä kolmen aikaan? Ymmärrettävää olisi, jos jotkin omat tai paikkakunnan kehitystä ja tulevaisuutta koskevat asiat valvottaisivat jotakuta öisin? Mutta että se tuleva uimahalli?
- saaskirjoittaa
konepesee kirjoitti:
Konnei nukututa, kun yleiset yhteikunnalliset asiat noinkin kovasti ottaa pattiin yöllä kolmen aikaan? Ymmärrettävää olisi, jos jotkin omat tai paikkakunnan kehitystä ja tulevaisuutta koskevat asiat valvottaisivat jotakuta öisin? Mutta että se tuleva uimahalli?
Ihan mihinkä aikaan vaan saa kirjoittaa jos huvittaa.Tuo että valvoo väärin ilmaistu kyllähän ihminen hereillä voi olla ja vähän naukkailla teräviä.
- Toimeksivaanheti
Uimahalli palvelee kaikenikäisiä ja kuntoisia kuntalaisia ja säästää näin pitkässä juoksussa sotesin rahoja.
- Uimahattu
Vanhaan S-Marketin tiloihin, hovipiian naapuriin on tulossa uimakeskus sekä fysikaalinen hoitolaitos. Rakennuttaja on yksityinen, lukekaa lehtiä
- Mikä-halli
>>Vanhaan S-Marketin tiloihin, hovipiian naapuriin on tulossa uimakeskus sekä fysikaalinen hoitolaitos.>>
Mikään pikkuinen vanhusten 8 m pitunen terapia-allas ei sitten oikeesti ole uimahalli.
Kyllä uimahallissa pitäisi olla vähintään 25 m pituiset uimaradat. Ja niitä pitäisi olla pikkuisessakin uimahallissa ainakin 4..6 kpl, jos ei täyteen 8 rataan saakka rahat tai tilat millään riitä.
Jos tällainen, tämän kokoluokan lämmitetty vesilätäkkö sadaan vanhaan Sokoksen tilaan tehtyä, niin kyllä siitä silloin voi jonkinlaisen uimahallin nimeä käyttää.
En minä ole tosin lehdistä tämmöistä nähnyt, ja että koska valmistuu. Aprillipäivänä ne meidän uimahallit on 1970 luvulta saakka valmistuneet.
- Anonyymi
Koska uimahalli vanhenee ja tehdään uusi?
- Anonyymi
Jos vedenpinta nousee niin halliin tulee rannasta vett.
- Anonyymi
Siitä on lähes 60 vuotta kun toi naapurikunta Kiikka teki uimahallin ne vaan teki sen ja sillä sipuli.
- AnonyymiUUSI
Rekkamiehen pastilleja ja vichyä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.627876Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675951Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,745459Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot565358Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094657Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1112385Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41281Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61247Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa401087Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471052