Espoo pieni kaksio 2005 hieman päälle 600 euroa nyt 2016 yli tonni.
Korotus on valtaisa. Maanantaina selvisi, että korotukset ovat ay-liikkeen ajamia. Ne nostavat miljoonaosinkoja. Metalliliiton Aalto vielä puolusti asiaa. Olen tähän asti luullut yritysten olevan ahneistoa nyt Aalto meni ahneudessa niiden edelle.
Tänään pääti erota liitosta. Kiitti minulle riitti.
Korotus on valtaisa. Maanantaina selvisi, että korotukset ovat ay-liikkeen ajamia. Ne nostavat miljoonaosinkoja. Metalliliiton Aalto vielä puolusti asiaa. Olen tähän asti luullut yritysten olevan ahneistoa nyt Aalto meni ahneudessa niiden edelle.
Tänään pääti erota liitosta. Kiitti minulle riitti.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Voi voi! Hyvin on ollut tiedossa, että raha kelpaa ay pomoille siinä kun kenelle tahansa.
Hirttävät vuokralaiset kamaliin vuokriin ja puhuvat työläisten etujen puolustamisesta.
MERKILLISTÄ!
Kun tehdään vertyaus siihen aikakauteen jolloin keskitulo markkoina oli sama luku kuin nyt Euroina ovat nykyiset asumiskustannukset suurempia kuin markka-aikaan.
Nyt tulee merkillinen selitys viralliselta taholta kertoen että se johtuu nykyisestä liian korjeasta palkkatasosta!
MINÄHÄN JUURI TÄSSÄ VERTAAN KESKIPALKKATASOJEN EROA!
2005 2016 eivät tulot ole nousseet läheskään yhtä paljon kuin vuokrat. Aallon ja muiden pomojen palkat ovat varmasti nousseet paljon enemmän.
Aalto 241 000 €
yli 20 000 € kuussa.
Paljonko on pienen kaksion neliömäärä? Sijainti? Kuinka vanha taloyhtiö?
Jaaha sitä yritetään saada vuokrainen esiin. Espoo n. 50 neliön kaksio. Enempää en kerro.
Ehei vaan suhteuttaa vuokraa.
Espoolaisen kaksion hankintahinnat vaihtelevat n 120-400 000 välillä eli vuokrissakin on haitaria
Tee siinä sitten parin tonnin prutoilla duunia ja kuvittele eläväsi 800 e kk ja makselevasi laskut ja muut kulut tuolla. Ei onnistu pääkaupunkiseudulla .Vuokrakulut saisi olla satasen luokkaa noilla teinesteillä.
nyt on metallin-vaalit,minä äänestän sitä ehdokasta kuka kurittaa vuokralaisia vuokrankorotuksilla.siis kunnon iilimato (kun nyky ROTAT ei nosta tarpeeksi ) niiden kannattas ehdottaa ,että kestotyöttömät kimppakämpiin
maksaa.