Puola ei haluakaan aiemman lupauksensa mukaan ottaa 7000 pakolaista maahan. Pääministeri varoittaa radikalisoitumisen rutosta Brysseilin iskujen jälkeen ja arvelee, että ei ole mahdollista ottaa pakolaisia maahan.
Käyköhän tässä taas niin, että Sipilä uhrautuu hakemaan suomeen ne kaikki Turkille luvatut kiintiöpakolaiset?
Poland axes promise to take in 7,000 migrants after Brussels suicide bombings as Prime Minister warns of 'plague' of radicalisation
Poland had planned to take in 7,000 migrants, according to the agreement
But the country's Prime Minister says she is now abandoning the pledge
Beata Szydlo said: 'I don’t see a possibility for migrants to come to Poland'
Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-3506450/Poland-abandons-agreement-EU-7-000-migrants-Brussels-suicide-bombings.html#ixzz43krY8VwG
Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook
Käyköhän tässä taas niin, että Sipilä uhrautuu hakemaan suomeen ne kaikki Turkille luvatut kiintiöpakolaiset?
Poland axes promise to take in 7,000 migrants after Brussels suicide bombings as Prime Minister warns of 'plague' of radicalisation
Poland had planned to take in 7,000 migrants, according to the agreement
But the country's Prime Minister says she is now abandoning the pledge
Beata Szydlo said: 'I don’t see a possibility for migrants to come to Poland'
Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-3506450/Poland-abandons-agreement-EU-7-000-migrants-Brussels-suicide-bombings.html#ixzz43krY8VwG
Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook
Vastaukset 8
Vanhimmat
On sentään muutamilla mailla vielä järkeviä päättäjiä.
Meidän lestadiolais juntti pitäisi nussia uudestaan ja sama käsittely stubidolle.
Puolassa on järkevät päättäjät.Kuuntelevat kansaa. Kyllä kansa tietää... Mikä on maalle hyväksi. Suomen päättäjät halvelsivat kansan mielipidettä.
Sipilä ja stuppi eivät välitä kansan mielipiteestä
Vangittava valtioperoksesta kun päästivät maahan 25 000 irakilaissotilasta ilman vastarintaa.
Nyt Migri myöntää näille sotilaille olekselulupia keksityin perustein.
Meillä täällä suomessa onkin rutto, kolera ja lepra nimeltä Suomi24. Ei puolaa voi rangaista enää niin epäinhimmillisesti, että sama sontalinko pesiytyis sinne. Kärsivät Natzi ja Neukkumiehityksessä jo ihan tarpeeksi.
Siinähän se onkin SSS...rutto, koleera ja lepra...kiitti vinkistä...
Puolan hallitus rajoittaa ehkäisyä katolisen kirkon toiveiden mukaan
Hallitus haluaa, että jälkiehkäisyä tarvitseva nainen hakee sitä lääkäriltä, ei reseptittä apteekista, kuten EU:ssa yleensä. Katolinen kirkko pitää jälkiehkäisyä vakavana syntinä.
Sinikehyksinen lasiluukku tiiliseinässä. Yläpuolella puolankielinen kyltti, "elämän ikkuna".
"Elämän ikkuna" Puolassa Szczecissä. YK:n lastenoikeuksien komitea kehotti viime vuonna Puolaa luopumaan näistä paikoista, joihin nainen voi nimettömänä hylätä vastasyntyneen lapsen. Komitea toivoo tilalle keinoja, jotka noudattavat lasten oikeuksista solmittua sopimusta. Kuva: Marcin Bielicki / EPA
Puolan hallitus on muuttamassa ehkäisyä koskevaa lainsäädäntöä. Nykyisin käsikauppalääkkeenä myytävä jälkiehkäisytabletti muuttuu hallituksen suunnitelman mukaan alkukesään mennessä jälleen reseptilääkkeeksi. Edellinen hallitus purki reseptipakon viime vuoden alussa.
– Tämä päätös on mielestämme paikallaan naisten ja etenkin nuorten naisten hyvinvoinnin edistämiseksi, terveysministeriön edustaja Milena Kruszewska perustelee lakiehdotusta.
Varapääministeri Jarosław Gowin sanoi viime vuonna, että jälkiehkäisy tarkoittaa käytännössä pika-aborttia. Abortit ovat Puolassa kiellettyjä, ellei raskaus vaaranna naisen henkeä tai ole seurausta rikoksesta. Myös sikiön vakavat kehitysvammat ovat laillinen peruste aborttiin.
Moraaliset suuntaviitat kirkolta
Lokakuussa valtaan tullut tullut konservatiivihallitus on jo ehtinyt lopettaa valtion tuen koeputkihedelmöityksiltä.
Molemmat ratkaisut ovat Puolan vahvan katolisen kirkon mielen mukaisia. Jälkiehkäisyä kirkko pitää vakavana syntinä.
Hallitsevan Laki ja oikeus -puolueen johtaja Jarosław Kaczyński on sanonut, ettei Puolalla ole muita moraalisia suuntaviittoja kuin katolisen kirkon opetukset. Kaczyńskilla ei ole hallituksessa virallista asemaa, mutta hänen vaikutusvaltansa on suuri.
" Emme osallistu Brysselin eliittien hulluuteen ", Puola pääministeri Beata Szydlo
https://m.youtube.com/watch?v=TSiFqbGONbs
http://mvlehti.net/2017/05/28/puolan-paaministeri-emme-aio-ottaa-osaa-brysselin-hulluuteen/
Taas yksi vihakki onanoimassa tautivertauksilla.
Tällä kertaa pakolaiset ovat siis rutto.