Maahanmuuttaja halutaan ystäväksi maaseudulla

Osta torstain Ilkka. Siinä on taas hyviä uutisia. Huonojahan kukaan ei halua kuulla? Tässä maistiaiset etusivulta. Maailma ei ole niin paha mitä äkkiseltään voisi luulla.

MARJA TYYNISMAA
ILKKA Pohjalaiset tunnistavat itsessään rasismin, ja arvelevat sen johtuvan tietämättömyydestä.
Kaikki vieras herättää pelkoa, eikä muualta tullutta ole helppo lähestyä. Suupohjassa kantaväestön ja maahanmuuttajien kohtaamista avitetaan leader-hankkeella, jonka tarkoitus on saada maaseudulle uusia tekijöitä.
Moni ilmoittaa haluavansa maahanmuuttajasta itselleen ystävän.

Sisäsivuilla on paljon hyviä uutisia.

33

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilkassaelintasopiikkiauk

      Lopetin ilkan tilauksen juuri mamutuksen takia, muuten mitkä kustannukset näistä syntyy, kun näitä hajasioitettaisiin vain pelkän ystävyyden nimissä. vähintään 10000 kk ja peruskansa kustantaa, kyllä ilkas on kalliita päätelmiä suomalaiselle, joo tulijat täysmökkeilyyn maaseudulle valtion piikkiin mitäs laitaa tässä olisi muutakuin rahastusta ja kaikki sukulaiset ja tutu kutsuttaisiin samaan ilonpitoon meijän piikkiin tänne ystävyyttä pitämään niinsanotusti.

    • SanompaVaan

      Valtiolla tuntuu olevan rahaa... siis yhteen asiaan. Suomalainen sivistys ja koulutuskin näytetään ajettavan alas, kun lähes jokaisessa AMK:ssa ja yliopistossa on mittavat YT:t päällä.

      • Alles_Gut

        Mutta silloinhan mamujen tulo on erinomainen juttu, koska kovin moni on korkeasti koulutettu ja useat toimineet monessakin ammatissa.
        Ilkassa oli tästäkin juttua, päivää en nyt muista, mutta olette varmaan lukeneet.


    • HumpuukiIlkka

      Ei viitti rahoja kuluttaa humpuukilehteen !

    • Säynätsalo

      Voi perse näitä keppihevosia!
      Kyllä Ilkan kestotilaus alkaa pikkuhiljaa menemään poikki.

    • lukijaX

      Tuossahan kerrottiin töihin Suomeen tulevista ulkomaalaisista. Jos maltatte lukea otsikkoa pidemmälle, selviää mm se, ettei Suomeen saa työlupaa sellaisiin hommiin, joissa on paljon työttömiä. Olkaa iloisia, että joku tekee ne paskahommat, jotka eivät teille kelpaa.
      Itselläni on muuten sama kokemus, että vanhempi väki on huomattavasti suopeampia ulkomaalaisia kohtaan kuin nuoremmat.

      Mistähän mahtaa johtua? Olisipa kiva tietää.

      • Muutumaahanmuutajaksi

        Siinä käyttäytymisestä tietoa lieksan uimahallissa.

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14200057/huonosti-kayttaytyvat-mamut-lieksa-edition

        http://mvlehti.net/2016/03/24/lieksa-antoi-porttikiellon-matuille-uimahalliin/

        ---------

        Islamin ritisoinnista euroopassa ruvettu estämään

        http://mvlehti.net/2016/03/25/no-borders-aktivisti-brysselin-iskuista-hyva-juttu/

        Ranskan lakko vähän tiedoitettu julkisissa välineissä

        http://mvlehti.net/2016/03/25/ranskassa-lakko-poliisivoimat-kavivat-mielenosoittajien-kimppuun/
        Tuossa vähäsen tietoa miksi maahanmuutoa pelätään, suomen pitäisi muutua heidän vaatimusten mukaiseksi -muututkos sinä.


      • Raakamyrkyttäminenmiel

        Brysselin jihadistien aikeissa oli räjäyttää radioaktiivinen pommi
        Perjantai 25.3.2016 klo 11.01
        Brysselin terroristit aikoivat ulkomaisen median mukaan tehdä pommin, joka levittäisi radioaktiivista materiaalia väkijoukkoon julkisilla paikoilla.
        http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016032521324046_ul.shtml
        Terrori-iskujen uhreja on kaikkiaan 40 maasta.

        Avainhenkilö

        Ulkomaisten medioiden mukaan avainhenkilö radioaktiivisen pommin suunnittelussa oli 28-vuotias Mohammed Bakkali, joka pidätettiin marraskuussa epäiltynä avunannosta Pariisin terrori-iskuihin.

        Bakkali on ulkomaisten medioiden mukaan yksi keskeisimmästä hahmoissa Brysselin jihadistisolussa. Hän oli läheinen 29-vuotiaan Ibrahim el-Bakraouin kanssa. Ennen kuin el-Bakraoui räjäytti itsensä Brysselin lentokentällä, hän kirjoitti jäähyväisviestin äidilleen.

        Viestissään el-Bakraoui mainitsi Bakkalin nimeltä.

        Poliisi tutki Bakkalin vaimon asunnon ja löysi sieltä kymmenen tuntia pitkän videon, joka oli kuvattu ydinenergian kansallisen tutkimuskeskuksen johtajan kodista. Kamera oli piilotettu hänen kodistaan katsottuna vastapäiseen taloon Pohjois-Belgiassa Molin kaupungissa.

        Johtaja pääsi työssään käsiksi radioaktiiviseen materiaaliin.

        Euroopan ydinenergian uhkia tutkiva Claude Moniquet on tyrmännyt suunnitelman mediassa. Hän on kommentoinut pitävänsä terroristisolua "naiivina", koska he uskoivat voivansa viranomaisen kautta päästä laboratorioon, jossa säilytetään radioaktiivista materiaalia.

        Lähteitä: The Times, The Australian, DHnet, Daily Mail

        TIINA SAARI
        tiina.saari@ilmedia.fi ILTALEHTI


      • tert9ie0

        "Itselläni on muuten sama kokemus, että vanhempi väki on huomattavasti suopeampia ulkomaalaisia kohtaan kuin nuoremmat.
        Mistähän mahtaa johtua? Olisipa kiva tietää."

        Olet ilmeisesti itsekin sitä "vanhempaa väkeä". Nuoremman ei nimittäin tarvitse kysellä tuollaista, ne tietävät.


      • Senjälkeenpaukkukoon
        tert9ie0 kirjoitti:

        "Itselläni on muuten sama kokemus, että vanhempi väki on huomattavasti suopeampia ulkomaalaisia kohtaan kuin nuoremmat.
        Mistähän mahtaa johtua? Olisipa kiva tietää."

        Olet ilmeisesti itsekin sitä "vanhempaa väkeä". Nuoremman ei nimittäin tarvitse kysellä tuollaista, ne tietävät.

        Vanhempi väki ajattelee, kyllä asiat hänen elinajan melkein samanlaisina pysyvät, paukkukoon sen jälkeen, kun olen manan majoilla.


    • RautalankamalliILKASTA

      KAKSI ERI ÄÄRILAIDAN UUTISTA RAUTALANGASTA VÄÄNNETTYNÄ
      1) Tuominen myöntää jopa hieman yllättyneensä, ettei ole törmännyt rasismiin maahanmuuttajien kanssa Suupohjassa työskennellessään.
      –Sellaista palautetta ei ole heiltä itseltäänkään tullut. Toki meillä on täällä vain työperäistä maahanmuuttoa, SIIS: TOKI MEILLÄ ON TÄÄLLÄ VAIN TYÖPERÄISTÄ MAAHANMUUTTOA
      ja luulen, että työ on jonkinlainen taikasana. Ihmiset suhtautuvat tosi myönteisesti sellaisiin, jotka tulevat tänne töihin, hän kiittelee.
      OMAT KOMMENTIT UUTISEEN: Jos tällaiset työperäiset kokevat rasismia, niin se on tuomittavaa.
      Mutta Siinä vaiheessa jos tänne sullottaisiin maahantunkeutujia ja VOKkeja, niin suupohjasta tulisi suomen rasistisin alue. JA rasismi näitä kohtaa on ymmärrettävää ja jopa suotavaa osoittaa mitä heistä ajatellaan, itse en oikein kykene heitä ymmärtämään. Kiintiöturvapaikan saaneet on eri asia.

      2)Turvapaikanhakijat hiljentyivät minuutiksi ELINA NYSTRÖM
      SEINÄJOKI Brysselin iskuista "järkyttäneet" turvapaikanhakijat halusivat hiljentyä eilen illalla kello 18 minuutin ajaksi kunnioittamaan uhreja.
      Hiljentyminen järjestettiin vastaanottokeskuksen pihalla. Idea hetkeen lähti turvapaikanhakijoilta itseltään. JA oikein saatiin taas kuva lehteen, kun kuva oli saatu
      niin kynttilät lenti hankeen ja alkoi virnistely ja Allahu Akbarit ylävitosilla, johinkin Ilkan lukijoihin tällainen vielä uppoaa...

      • allahu_snackbar

        Ovatko nämä kiintiöturvapaikan saaneet jotenkin parempia kuin muut?


      • Polvestapolveensamahöynä

        Näyttelyähä osaavat tenpasta mutta muslimi ei koskaan sopeudu euroopalaiseen kulttuuriin pamauttajatkin taisivat olla monen polven väkeä jotta silleen.


      • Ei.värillä.väliä

        Kapupan ja kioskin pitäjiä saisi tulla.


      • Näntästälähtien
        Ei.värillä.väliä kirjoitti:

        Kapupan ja kioskin pitäjiä saisi tulla.

        Olen havahtunut, jos värillinen jätän ostamatta tuntemattomilta, ostajalla on konstit.


      • Riina222

        Eipä tuo jutun sisältö toimittajan tietäen minkäänlainen yllätys ole..


    • Yhtäautonpolttoaruattis

      Södertäljen Hovsjössä uusruotsalaiset aloittivat pääsiäisen- voisiko sanoa hyvin Pohjois- Pohjanmaan perinteitä kunnioittaen, nimittäin kokoilla. Tosin risujen polttelun sijaan uusruotsalaiset polttivat autoja ja kivittivät poliiseja.

      Ensimmäinen auto kärähti kiirastorsaina iltatuimaan klo 19.45 aikaan kun muutama auto oli tulessa Björnötiellä. Palokunta ei ehtinyt edes sammuttaa kyseistä paloa kun uutta maydayta huudettiin radiosta. Samalla alueella hieman toissaalla oli kolmessa eri paikassa 2- 3 autoa kussakin laitettu kokoksi.

      Poliisin saapuessa paikoille, heiteltiin heidän päälle kivijä ja palavia esineitä sekä raketteja. Södertäljen poliisista kenttäpäällikkö Peter Lindberg kertaa erästä tapahtumaa:

      – Kun yksi partio jalkautui ja palasi takaisin autolle, oli siitä hakattu kaikki ikkunat palasiksi sinä aikana.

      Tukholman poliisista Sven- Erik Olsson kertoo, että ilta oli yleisesti ottaen erittäin rauhaton koko Tukholmassa ja ympäristökunnissa.

      – Esimerkiksi klo 20.30 joutui yksi partio kivitykseen ja heidän päälleen heiteltiin kaikenlaista palavaa tavaraa.

      Klo 02.00 aikaan paloi taas, tällä kertaa Albyssä, jossa kahdessa paikassa oli tuikattu tuleen 2-4 autoa kerralla. Poliisin ja sammutuslaitoksen saavuttua paikalle oli uusruotsalaisten pahin turnauskestävyys poissa ja palokunta sai sammutella paloja rauhassa. että Södertäljen poliisi on ottanut pitkäksiperjantaiksi kaikki miehet ja kaluston käyttöön näkyäkseen kaduilla.

      Pitkäperjantai on Tukholman poliisilla kirjaimellisesti pitkä-
      http://paavotajukangas.com/2016/03/25/uusruotsalaiset-aloittivat-paasiaisen-reippailla-autokokoilla/
      Luojan kiitos, että rakas setäni poistui tästä maailmasta jokunen vuosi sitten. Noilla seudulla kun asui. Oli tosin jo siihen asti aika perseestä oleva paikkakunta. Esimerkiksi setäni isoveli tuli asuntoautolla käymään kahvilla. 30min päästä soi puhelin, että autosi palaa. Ketähän tekijät… no eipä tarvinu miettiä. Ei minkään sortin syytä, ketään hän ei ollut nähnyt tullessaan sisälle. Koskaan ei ketään saatu siitäkään vastuuseen.

      Mutta rauha setäni sielulle, onneksi pääsi pois näkemästä tuota leviävää syöpää

    • Tuumaatpasitsekkinlotain

      Päivän kuva: “Eurooppa menossa ennenaikaiseen hautaan”

      Suvakit ja globalistit tuhoavat Euroopan jos kukaan ei estä.

      25.03.2016 23:17, 1517 lukukertaa

      http://mvlehti.net/2016/03/25/paivan-kuva-eurooppa-menossa-ennenaikaiseen-hautaan/

      EU, josta meidän pitäisi päästä välittömästi eroon on tekemässä itsemurhaa , eikö todellakaan kansamme herää ja ymmärrä missä mennään. Tämä kansamme ymmärtämättömyys tulee johtamaan valtaviin ja päivittäin lisääntyviin ongelmiin. Onneksi itselläni on piilopaikka kuolevan suomen ulkopuolella , sääliksi vain käy teitä kaikkia ystäviäni , jotka jäätte kärsimään ja seuraamaan maan kuolinkouristuksia.

    • Mikäonratkaisusi

      Voisiko "nuorissa on tulevaisuus" vastata seuraavaan:
      Kumpaanko käytetään vähät rahat: omista huolehtimiseen vaiko kaukaisten vieraiden elatukseen Suomessa?
      Mistä tingit että irakilainen nuori mies saa all inclusive loman Suomessa?
      Laitatko kouluja kiinni? Suljetko päiväkoteja? ajatko vanhukset kadulle? Suljetko terveyskeskuksia? Pidennätkö hammashoidon jonot puolesta vuodesta vuoteen?

      Ostamiemme maahanmuuttajien elättäminen maksaa miljardeja ja joka ainoa sentti on pois omien kansalaistemme hyvinvoinnista.

      • Hyvä huomenta sinullekin!
        Ensinnäkin jos vaakakupissa on joutua ammutuksi tai rikkaiden lapsilisien pientäminen 7 euroa kuukaudessa, niin valinta on aika selkeä.

        Katainen sanoi aikoinaan konditionaalissa, että jos haluaisimme pitää saman huoltosuhteen mitä meillä on ollut, niin me TARVITSISIMME 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa tekemään töitä.
        Hän ei toki pitänyt sitä mahdollisena, mutta jos me oikeasti haluamme säilyttää saman huoltosuhteen mitä meillä on ollut, niin TARVITSEMME 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa tekemään TÖITÄ.

        Se ei ole mahdollista, se ei ole realistista, mutta jokainen maahanmuuttaja jonka saamme meille tekemään töitä, pienentää koulujen jne. sulkemisen tarvetta.

        Jos me emme saa ainuttakaan maahanmuuttajaa tekemään töitä, niin tällä ikääntymisvauhdilla saamme sulkea eksponentaalisesti kiihtyvällä vauhdilla sairaaloita ja muita palveluja.

        Koulut sun muut on lakkautettu suurimmaksi osaksi jo kauan ennen kuin mistään turvapaikanhakijoiden tulvasta oli mitään tietoa, eikä tilanne ole muuttunut siitä yhtään miksikään.

        Maahanmuuttajat ovat luoneet valtavan määrän uusia työpaikkoja. Sinäkin olet varmaan nähnyt pitkiä luetteloita maahanmuuttajien tarvitsemista avustajista.

        Nämä työpaikat ovat rahan siirtelyä taskusta toiseen, mutta mikä mahtaa olla tilanne silloin KUN sinä tarvitset vaipanvaihtajaa ja pyllynpesijää?
        Sinun pyllyn pesemisesi ei tuo lisäarvoa, mutta onpahan jollakin töitä ja se jokin on mitä suurimmalla todennäköisyydellä tummahipiäinen.

        Jonkun on tehtävä tehtaassakin töitä hinnalla jonka lopputuotteen ostaja suostuu maksamaan.
        Se ei välttämättä ole sinun lapsesi, jos et opeta hänelle uutta elämänkatsomusta omasi sijaan.
        Ulos myytävä tuote on se ainoa joka pitää rattaat pyörimässä. Toistemme peppujen peseminen ei ole ikiliikkuja, vaan siinä kiertävä raha kuluu, joten tarvitsemme myyntiä ulos.
        Kuka sen tekee? Mitä luulisit kun luet uutisia, että kannattaako Suomessa työllistää kulutustavaran valmistajaa?

        Marise vain halpatyövoimasta, mutta maailma on globaali ja sinä kilpailet työstäsi indonesialaisen sekä/että saksalaisen kanssa ja olet häviöllä.


      • Juoksukisatkesänjälkeen
        nuorissa_on_tulevaisuus kirjoitti:

        Hyvä huomenta sinullekin!
        Ensinnäkin jos vaakakupissa on joutua ammutuksi tai rikkaiden lapsilisien pientäminen 7 euroa kuukaudessa, niin valinta on aika selkeä.

        Katainen sanoi aikoinaan konditionaalissa, että jos haluaisimme pitää saman huoltosuhteen mitä meillä on ollut, niin me TARVITSISIMME 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa tekemään töitä.
        Hän ei toki pitänyt sitä mahdollisena, mutta jos me oikeasti haluamme säilyttää saman huoltosuhteen mitä meillä on ollut, niin TARVITSEMME 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa tekemään TÖITÄ.

        Se ei ole mahdollista, se ei ole realistista, mutta jokainen maahanmuuttaja jonka saamme meille tekemään töitä, pienentää koulujen jne. sulkemisen tarvetta.

        Jos me emme saa ainuttakaan maahanmuuttajaa tekemään töitä, niin tällä ikääntymisvauhdilla saamme sulkea eksponentaalisesti kiihtyvällä vauhdilla sairaaloita ja muita palveluja.

        Koulut sun muut on lakkautettu suurimmaksi osaksi jo kauan ennen kuin mistään turvapaikanhakijoiden tulvasta oli mitään tietoa, eikä tilanne ole muuttunut siitä yhtään miksikään.

        Maahanmuuttajat ovat luoneet valtavan määrän uusia työpaikkoja. Sinäkin olet varmaan nähnyt pitkiä luetteloita maahanmuuttajien tarvitsemista avustajista.

        Nämä työpaikat ovat rahan siirtelyä taskusta toiseen, mutta mikä mahtaa olla tilanne silloin KUN sinä tarvitset vaipanvaihtajaa ja pyllynpesijää?
        Sinun pyllyn pesemisesi ei tuo lisäarvoa, mutta onpahan jollakin töitä ja se jokin on mitä suurimmalla todennäköisyydellä tummahipiäinen.

        Jonkun on tehtävä tehtaassakin töitä hinnalla jonka lopputuotteen ostaja suostuu maksamaan.
        Se ei välttämättä ole sinun lapsesi, jos et opeta hänelle uutta elämänkatsomusta omasi sijaan.
        Ulos myytävä tuote on se ainoa joka pitää rattaat pyörimässä. Toistemme peppujen peseminen ei ole ikiliikkuja, vaan siinä kiertävä raha kuluu, joten tarvitsemme myyntiä ulos.
        Kuka sen tekee? Mitä luulisit kun luet uutisia, että kannattaako Suomessa työllistää kulutustavaran valmistajaa?

        Marise vain halpatyövoimasta, mutta maailma on globaali ja sinä kilpailet työstäsi indonesialaisen sekä/että saksalaisen kanssa ja olet häviöllä.

        >>>>Hän ei toki pitänyt sitä mahdollisena, mutta jos me oikeasti haluamme säilyttää saman huoltosuhteen mitä meillä on ollut, niin TARVITSEMME 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa tekemään TÖITÄ.<<<<
        Näistä 10% tekis töitä ja loput 1,5miljuunaa eläisi ns. sossun tuella 2200e/ kuukausi, ei tuo 10% tuota sakkia pysyisi elättämään, kun eivät ihteäsäkään matalapalka aloillaan.
        PÄÄTELMÄS ON SULAA SUOMEN RAHASTUSTA JA MENOA RUATSINMALLIIN TÄYTEEN KAAOKSEEN, KESÄN JÄLKEEN SUOMESSAKIN JUOSTAAN,SE ONKIN NÄHTÄVYYS SE


      • Kunnon-jytkyt-jytkyt-mat
        nuorissa_on_tulevaisuus kirjoitti:

        Hyvä huomenta sinullekin!
        Ensinnäkin jos vaakakupissa on joutua ammutuksi tai rikkaiden lapsilisien pientäminen 7 euroa kuukaudessa, niin valinta on aika selkeä.

        Katainen sanoi aikoinaan konditionaalissa, että jos haluaisimme pitää saman huoltosuhteen mitä meillä on ollut, niin me TARVITSISIMME 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa tekemään töitä.
        Hän ei toki pitänyt sitä mahdollisena, mutta jos me oikeasti haluamme säilyttää saman huoltosuhteen mitä meillä on ollut, niin TARVITSEMME 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa tekemään TÖITÄ.

        Se ei ole mahdollista, se ei ole realistista, mutta jokainen maahanmuuttaja jonka saamme meille tekemään töitä, pienentää koulujen jne. sulkemisen tarvetta.

        Jos me emme saa ainuttakaan maahanmuuttajaa tekemään töitä, niin tällä ikääntymisvauhdilla saamme sulkea eksponentaalisesti kiihtyvällä vauhdilla sairaaloita ja muita palveluja.

        Koulut sun muut on lakkautettu suurimmaksi osaksi jo kauan ennen kuin mistään turvapaikanhakijoiden tulvasta oli mitään tietoa, eikä tilanne ole muuttunut siitä yhtään miksikään.

        Maahanmuuttajat ovat luoneet valtavan määrän uusia työpaikkoja. Sinäkin olet varmaan nähnyt pitkiä luetteloita maahanmuuttajien tarvitsemista avustajista.

        Nämä työpaikat ovat rahan siirtelyä taskusta toiseen, mutta mikä mahtaa olla tilanne silloin KUN sinä tarvitset vaipanvaihtajaa ja pyllynpesijää?
        Sinun pyllyn pesemisesi ei tuo lisäarvoa, mutta onpahan jollakin töitä ja se jokin on mitä suurimmalla todennäköisyydellä tummahipiäinen.

        Jonkun on tehtävä tehtaassakin töitä hinnalla jonka lopputuotteen ostaja suostuu maksamaan.
        Se ei välttämättä ole sinun lapsesi, jos et opeta hänelle uutta elämänkatsomusta omasi sijaan.
        Ulos myytävä tuote on se ainoa joka pitää rattaat pyörimässä. Toistemme peppujen peseminen ei ole ikiliikkuja, vaan siinä kiertävä raha kuluu, joten tarvitsemme myyntiä ulos.
        Kuka sen tekee? Mitä luulisit kun luet uutisia, että kannattaako Suomessa työllistää kulutustavaran valmistajaa?

        Marise vain halpatyövoimasta, mutta maailma on globaali ja sinä kilpailet työstäsi indonesialaisen sekä/että saksalaisen kanssa ja olet häviöllä.

        Sisäministerin mukaan Suomeen on saapunut marraskuun jälkeen joitakin kymmeniä terroritaustaisia henkilöitä.

        Marraskuussa Suojelupoliisi ilmoitti, että Suomessa oli tuolloin noin 300 henkilöä, joilla oli kytköksiä terrorismiin.

        Supo arvioi edelleen, että Suomeen ei kohdistu välitöntä organisoidun ja suunnitellun terrori-iskun vaaraa.

        Ministeri Orpo kuitenkin arvioi Savon Sanomille, että terroririski on Suomessa kohonnut. Hänen mukaansa ei voida sulkea pois sitä, että Suomessa "tapahtuu jokin yksittäinen teko".

        Brysselin terrori-isku lisää sisäministerin mukaan painetta tuoda turvatarkastukset lentokenttien sisäänkäynneille myös Suomessa.

        Lähde: Savon Sanomat

        http://www.iltalehti.fi/pakolaiskriisi/2016032621326700_cm.shtml


    • KysynVaanSulta

      Nuorissa_on_tulevaisuus, miltä sinusta tuntuisi, jos olisit ollut Brysselin lentokentällä. Huutaisitko nyt edelleen täällä samalla tavalla?

      • Kulttuurinraakuuseiluovu

        Irak kautta muslimit kulttuuriin kuuluvaa
        Irakilaisten reaktio Brysselin ISIS-iskuihin
        Ajatuskaava menee jotakuinkin seuraavasti: Koska minun leluni meni rikki, niin rikotaan sinunkin lelusi.
        http://mvlehti.net/2016/03/26/irakilaisten-reaktio-brysselin-isis-iskuihin/
        "Koska irakilaiset kärsivät epävakaudesta joka päivä, he nauravat Euroopalle, joka on shokissa yhdestä tai kahdesta iskusta. He jopa ylentävät itsensä tässäkin suhteessa, koska heidän kärsimyksensä on suurempi." Itsehän he sen epävakauden aiheuttavat! ..vai onko eurooppalaiset siellä aiheuttamassa niiden kärhämiä ja pommi-iskuja?
        MUSLIMIIN SISÄLTYVÄ RAAKUUS KANNETAAN KULTTUURISSA MUKANA


    • Aurauttus

      Olisi mukavaa jos asian ääripäät eivät jakaisi kansaa .
      Ylen yltiöpositiivisuus menee naurettavuuksiin yrittäessään epätoivoisessa tilanteessa vääntää juttua mamutus hengessä . Maahan tunkeutuneista 30 000 tuhannen porukasta kun yks vääntää pizzan on asia pääuutisissa mutta kun kymmenet tappelee ei ylity uutiskynnys .

      Rehellisyys auttaisi meitä suhtautumaan .
      Miksi meille ei sitä suoda

      • Sodanjulistustaootellen

        Hallitus kulkee pehemoisia polkuja, silloin ruvetaan kansaa sumuttamaan, joissain tapauksissa hallitus julistaa sodan naapurimaata kohtaan, näin saadaan kansa omanmaan kurjuuresta siirettyä katse muualle, koskahan nämä sodan julistavat.


      • Tuolainenviestiliikkuu

        Hyytävä väite: Isis-terroristit soluttautuneet lentokentille ja metroasemille
        "Isisin perustama valtio ei tule katoamaan minnekään, vaan se kasvaa yhä suuremmaksi, koska se on Muhammadin ennustus ja Allahin lupaus."
        http://mvlehti.net/2016/03/26/hyytava-vaite-isis-terroristit-soluttautuneet-lentokentille-ja-metroasemille/
        Kai ne nyt pääsee soluttautumaan kun tännekin niitä paskiaisia marssii rajan yli tuosta vaan, ilman mitään papereita. Ja isänmaan petturit huutaa kuorossa welcome. Yritäppä itse marssia vapaasti toiseen maahan johon tarvitaan passi...... ei onnistu ilman suojaväriä ei!!


      • Työpaikkoja

        Kyläkauppiaiksi saisivat tulla.


      • Totuudentorvensoittajat

      • Kuumettapiisaa

      • Valtioltaheinäteteen

    • Laitaseinälleuutises

      Sä voit kaveerata ja nussia vaikka niiden kaikkien kanssa, mutta lopeta nyt jesus jo toi vauhkoiminen niistä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9286
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8179
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      6019
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2453
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2159
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1795
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1738
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1595
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1519
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1418
    Aihe