SAuli on kiitollinen - luultavasti

Saulimies

Venäjä loi Suomelle hetkeksi tilanteen, jonka jälkeinen paluu arkeen sai jopa Sauli Niinistön tuntemaan kiitollisuutta, kirjoittaa Arja Paananen.


KUN ASIAT ajautuvat tarpeeksi vaikeaan solmuun, ihminen alkaa mieluusti iloita jo pienistäkin parannuksista, vaikka olotila olisi vielä kaukana siitä, mitä aiemmin pidettiin täysin varmana ja arkipäiväisenä normaalitilana.

Jotenkin näin voisi ehkä kuvailla Suomen ja Venäjän – sekä laajemmin lännen ja Venäjän – tämänhetkisiä suhteita siinä valossa, jossa ne näyttäytyivät presidentti Sauli Niinistön tuoreen Moskovan-vierailun yhteydessä.

Otetaanpa esimerkiksi itärajan tilanne.

Tiistaina Niinistö pääsi Moskovassa tapaamaan presidentti Vladimir Putinia tilanteessa, jossa itärajan turvapaikanhakijatulva on ollut pysähdyksissä jo kolmen viikon ajan.


NIINISTÖN olemuksesta heijastui helpotus ja hän käytti useita puheenvuoroja kehuakseen Putinia, joka oli kuunnellut Suomen toiveita ja määrännyt Venäjän rajaviranomaiset rajoittamaan turvapaikanhakijoiden tuloa Lappiin.

Putin puolestaan ei salaillut tiedotustilaisuudessa sitä, että juuri hän oli saanut asiat rajalla muuttumaan sen jälkeen, kun Niinistö oli sitä häneltä pyytänyt.

– Kuten huomaatte, me olemme sen tehneet. Me ymmärrämme täysin suomalaisten ystäviemme huolet, Putin ilmoitti.

Mutta muistellaanpa, mikä tilanne itärajalla oli vielä elokuun loppupuolella 2015, kun ulkoministeri Timo Soini kävi tutustumassa rajavalvontaan. Tuolloin turvapaikanhakijoiden virta Venäjältä ei ollut vielä käynnistynyt eikä Soinikaan osannut tulevaa ennustaa.

– Venäjä hoitaa raja-asiat ryhdikkäästi. Sieltä ei tule kukaan läpi, Soini kehui tuolloin Etelä-Saimaalle.

Tuosta hetkestä ei mennyt kuitenkaan kuin reilu kuukausi, kun tilanne alkoi muuttua. 2. lokakuuta yksi irakilainen mies saapui Raja-Joosepin rajavartioasemalle Venäjältä punaisella lasten polkupyörällä. Näky oli niin erikoinen, että tulli julkaisi pyörästä oikein valokuvan Facebook-sivuillaan.


VIELÄ TUOLLOINKAAN meillä ei osattu aavistaa, että pian erilaisia pyöräilijöitä ja romuralliautoilijoita tulisi itärajan yli sellaista vauhtia, että Suomen päättäjiä alkaisi hirvittää.

Kun pakolaisvirtaa oli hetken aikaa ihmetelty, Suomi käynnisti Venäjän kanssa pontevat neuvottelut, jotka ovat nyt johtaneet tulokseen. Itärajan loppusaldoksi näyttää ainakin tässä vaiheessa jäävän 1 757 turvapaikanhakijaa yli 30:stä eri maasta.

Kaikki tämä tapahtui siis vajaassa puolessa vuodessa ja nyt ollaan tilanteessa, jossa Niinistö voi kiitellä Moskovan-matkansa suurimmaksi anniksi Venäjän kanssa löydettyä ratkaisua Lapin rajaliikenteen rajoittamiseen.

Vaikuttaa siis siltä, että Putin onnistui jälleen pelissään, mikäli hänen oli tarkoitus osoittaa, kuinka paljon pahemminkin asiat voisivat Suomessa olla.


VENÄJÄ pääsi lisäksi nyt yhteen tavoitteeseensa, jota se yritti jo lapsikiistojen yhteydessä – eli siis tekemään Suomen kanssa kahdenvälisen sopimuksen. Pelkkä rajasopimuksen solmiminenkin kun alleviivaa sitä seikkaa, että Venäjällä on valta joko luoda meille ongelmia tai auttaa meitä ratkaisemaan ongelmia.

Jos tällä samalla logiikalla katselee myös muita maailman viime aikojen tapahtumia niin näyttää siltä, että Venäjä on usein itse ensimmäisenä luomassa erilaisia sotkuja. Ja sitten kun Venäjä vihdoin auttaa näitä sotkuja ratkaisemaan, me olemme valmiit olemaan kiitollisia vähästäkin.

Eli kun vaikkapa Venäjä ensin valtaa Krimin ja sitten provosoi sodan Itä-Ukrainaan, niin nyt lännen johto Niinistöä myöten olisi valmis olemaan tyytyväinen jo siihenkin, jos edes Itä-Ukrainan sota saataisiin loppumaan.

Mutta olipa Putin kuinka taitava peluri tahansa, hänen on otettava huomioon se, että jokainen siirto saattaa osua Venäjän omaankin nilkkaan. Näin on käynyt esimerkiksi Putinin lännelle säätämien vastapakotteiden kohdalla, jotka ovat iskeneet pahasti tavallisten venäläisten kukkaroon. Saatamme siis lähestyä hetkeä, jolloin Putinin on oltava itse osa ongelmien ratkaisua mieluummin kuin niiden luomista.


AINAKIN Niinistö oli Moskovan-matkansa jälkeen varovaisen toiveikas siitä, että lännen ja Venäjän suhteissa on alkamassa uusi aika.

– Kun vertaa esimerkiksi vuoden takaiseen, niin nyt voidaan keskustella. Jollain tavalla sävy on muuttunut, Niinistö kuvaili suomalaistoimittajille.

– Ilmapiiri on nyt melkeinpä arkipäiväinen. Ja minusta se on hyvä se.

Totta. Kaiken Venäjän kanssa tapahtuneen jälkeen on syytä iloita tästäkin vähästä.


Arja Paananen

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiltujen-valeet

      Niinistöstä Venäjän vihollisena ovat aina hullumpia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1039
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe