Ruotsi 2015

Ruotsi 2015:

Ev.lut. kirkkoon kuuluvien osuus 63.2%.

Kasteprosentti 45.5%.

Kirkkoon kuuluvuus suurimmissa kaupungeissa:

Tukholma - 50.6%

Göteborg - 49.6%

Malmö - 42.9%


https://www.svenskakyrkan.se/statistik

https://en.wikipedia.org/wiki/Church_of_Sweden
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kristinusko ja uskonto muutenkin on jokaisessa Pohjoismaassa romahtamispisteessä.

Äänestä
  • Tuota Malmön lukua selittänee paljonkin suuri maahanmuuttajien joukko.
    Pitää vaan toivoa ettei kantaruotsalaiset jättäisi eroamatta jonkinlaisena protestina maahanmuutolle.

    Äänestä

  • Kyllä jokainen fiksu ihminen tajuaa, että jos haluaa antaa protestin maahanmuutolle, niin se tapahtuu nimenomaan kirkosta eroamalla. Kristinusko ei ole islamin vastakohta, päinvastoin.

    Äänestä

Kaikki eivät valitettavasti joka puolella maata ole fiksuja.
Tässä on hyvä pitää mielessä, Ruotsin eräissä lähiöissä on valitettavasti tapahtunut islaminuskoisten piirien radikalisoitumista niin, että muslimien "oikeauskoista" käyttäytymistä valvotaan aikaisempaa tehokkaammin, muun muassa naisten huivinkäyttövaatimus tiukentunut.
Siksi uskonnottomien, humanistien ja muiden pitää kristinuskon lisäksi arvostella myös islaminuskoa ja sen opin tapakultuuriin kohdistuvia hegomonisia piirteitä. Muslimitaustaisten maallistumisen oikeuttaja ihmisoikeuksia pitää puolustaa ja edistää. Se on paikoin vakava haaste.
Pitää ennakoivasti kiinnittää asianmukaista huomiota Suomessakin. Ongelmista pitää puhua humanistiselta pohjalta puolustaen ihmisoikeuksia myös mm. uskonnottomuuden vapauteen ja uskosta luopumiseen. Ongelmista puhumista ei saa jättää vain rasisteille.

Äänestä

Kasteprosentin alhainen tasa tulee takaamaan, että Ruotsissa tullaan menemään alle 50 prosentin nopealla aikataululla.

Äänestä
  • Ruotsissa erotaan kirkosta aika laiskasti mikä hidastaa tuon rajan saavuttamista.
    Toisaalta siellä myös liitytään kirkkoon vähemmän kuin Suomessa,

    Äänestä

  • öögk kirjoitti:

    Ruotsissa erotaan kirkosta aika laiskasti mikä hidastaa tuon rajan saavuttamista.
    Toisaalta siellä myös liitytään kirkkoon vähemmän kuin Suomessa,

    Näytetään niille! ;-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eeeeeeee kirjoitti:

Ruotsi 2015:

Ev.lut. kirkkoon kuuluvien osuus 63.2%.

Kasteprosentti 45.5%.

Kirkkoon kuuluvuus suurimmissa kaupungeissa:

Tukholma - 50.6%

Göteborg - 49.6%

Malmö - 42.9%


https://www.svenskakyrkan.se/statistik

https://en.wikipedia.org/wiki/Church_of_Sweden

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu