3 otti osaa leipään ja viiniin

Meidän seurakunnassa ei ole koskaan ottanut kukaan osaa vertauskuviin. Siis muistonvietossa ottanut osaa leipään ja viiniin. Nyt 3. Nämä kolme oli kaikki yli 50v.

Jos trendi on sama muuallakin on vertauskuviin osallistujien määrä tänä vuonna Suomessa 200-300. Se on noin 1,5% koko julistajien määrästä.

Jos näin käy myös muualla maailmassa on heitä noin 120.000.
Mitenkäs sitten käy uskon kirjaimelliseen 144.000:een?
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuo viinin kelpaaminen tarkoittaa, että ovat kirjauttaneet itsensä taivaaseen meneviksi.
Tuohon kirjausten kasvuun on vartiotorniseura alullepanijana.
Muutos on ehkä tulossa oppijuttuihin siten, että vartiotorniuskonnossa taivas on siellä hymyilevien leijonien keskellä. Semmoisia aloituksia oli tälläkin foorumilla lukuisia, uusi aloitus kun joku vain viittasi taivaaseen Raamatun mukaisena sellaisena paikkana missä suunnassa kansan kielitajun mukaankin on.

kuten todistajat tietävät ja korostavat että sanan Jeesus voi kirjoittaa esim. arabiaksi, kyrillisen ja kiinalaisinkin kirjoitusmerkein.

Äänestä

Olis tosiaan mielenkiintoista tietää kuinka suureksi 144 000 on jo paisunut. Monet ovat jo menneet manan maille ja porukkaa lappaa "johtohommiin" koko ajan lisää.

Äänestä

Meidän srk otti osaa 4 ja puoli. Kaksi söi leivän ja puoliks joi viinipakkauksen, ennen kuin kukaan kerkisi väliin. Kolmas kähmi srk vanhaapiikaa. Hallelujaa.

Äänestä

Vartiotorniuskonnon opinkappaleet (opinkappaleitahan ne ovat ?) eivät kestä ajan koetusta, ja siten eivät ole pyhiäkään.

järjetelmäasioiten päättäjäisien osalta (kuten vartiotorniseuran ylitsepursuavin todisten esittelemä, näinseura itse sanoi, vuodeksi 1975 Herätkäässä n:o 23 v. 1968) on Sanassa tuomittu, 5 Moos 18:20 tuomitsee vartiotorniseuran vääräksi profeetaksi.

Taivaan täyttyneisyys oli ylimmän pomon Rutherfordin uni, joka otettiin sitten vartiotorniinkin 1935. Ja nyt siis taivas senkuin laajenee. lahkolaisen psyyke näyttää toimivan tavalla että ikäänkuin uteliaalle kysyjälle kirjoittaa: Ähäskutti, nyt onkin vartiotorni antanut meille uuden ja paremman selityksen. Onko nyt sitten todistaja varma että tulee selitetyksi parhain päin, (eikä toiseksi parhain) ?

Äänestä

Miten seurakunta heihin vastaisuudessa suhtautuu?

Äänestä
  • Varmaan pitää vähän höperöinä, jos on iäkkäämmästä ihmisestä kyse. Nuoren kohdalla vertauskuviin osallistuminen herättää vielä enemmän kummastusta, jolloin epäillään hengellistä heikkoutta tai suoranaista röyhkeyttä - voidellun osa on kuitenkin hyvin arvostettu ja on ainakin perinteisesti kuulunut JT-uskossa vain kokeneille, koetelluille todistajille.

    Ainoa poikkeus taitavat olla nämä lahkohierarkian huipulla olevat henkilöt, joita hallintoelimessä on. Heille voidellun status tuo jumalallisen sädekehän maallisen toivon omaaviin taviksiin verrattuna.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uudettuuletpuhalsi kirjoitti:

Meidän seurakunnassa ei ole koskaan ottanut kukaan osaa vertauskuviin. Siis muistonvietossa ottanut osaa leipään ja viiniin. Nyt 3. Nämä kolme oli kaikki yli 50v.

Jos trendi on sama muuallakin on vertauskuviin osallistujien määrä tänä vuonna Suomessa 200-300. Se on noin 1,5% koko julistajien määrästä.

Jos näin käy myös muualla maailmassa on heitä noin 120.000.
Mitenkäs sitten käy uskon kirjaimelliseen 144.000:een?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu