huonot puolet
Suomi on nyt onnistunut yhdistämään vain ne sosialismin ja kapitalismin huonoimmat puolet! Ei näin sitten kyllä mikään ihme, että Suomi on se surkimusten kuningas surkimusten joukossa. Meillä täällä on vallalla sosialismi ilman hyvinvointia ja kapitalismi ilman pääomia!
Sosialismin oppien mukaanhan kansalaiset verotetaan henkihieveriin ja rahat tuhlataan täysin päättömiin kohteisiin, joista isolla osalla ei ole mitään tekemistä palveluiden saatikka hyvinvoinnin kanssa.
Kapitalismi taas on se valitettava irvikuva jenkkien kapitalismista, jossa luodaan lisäarvoa joka dollarilla. Suomessa on luotu puolivaltiollinen järjestelmä, jossa erilaiset entisten virkaköpien johtamat liikelaitokset, yksityiset firmat ja vastaavat myyvät palveluksiaan ylihintaan julkiselle sektorille. Lisäksi on lukematon joukko monopolistisia yrityksiä, jotka voivat nostaa hinnat täysin käsittämättömälle tasolle, vieläpä täysin lainsäädännön suojaamana.
Ja tätä kutsutaan sitten muka "pohjoismaiseksi malliksi". Tietääkseni tällaista läpeensä korruptoitunutta sekasikiötä ei ole käytössä missään muussa Pohjoismaassa kuin Suomessa! Eikä sen puolin missään muuallakaan. Jollain ihmeen ilveellä ja ylivertaisella osaamattomuudella meillä on onnistuttu yhdistämään kahdesta kilpailevasta talousmallista ne kaikkein huonoimmat puolet.
Meidän on tehtävä täydellinen suunnanmuutos ennen kuin on liian myöhäistä. Kansa kupataan tällä menolla rutiköyhäksi ja teollisuus ja yritykset pakenevat maasta. Hallituksella ei ole päivääkään aikaa twiittailla selfieitä, vaan nyt pitää alkaa purkamaan tätä sekasikiötä.
Suomi yhdisti kommunismin ja kapitalismin pelkät
3
<50
Vastaukset
- delta0
Millä sen hallinnon luulet saavasi tajuamaan? Hallinto on aikaa sitten tajunnut sen kuinka hoidetaan omat edut, eikä sitä suuntaa vaihdeta ennen kuin kansa herää sitä yksimielisesti vaatimaan.
Niin kauan kun hajoita ja hallitse peli jatkuu, suuntaus on vain oma ja veljien vakuutuskuorien täyttö, verosuunnittelu ja eu-virka pyrkyryys.
Kansanäänestykset kertoisivat jo jotain hallinnon halukkuudesta kuunnella kuinka maa makaa, mutta siihen eivät halut ja rohkeus riitä, koska silloin voisi tulla esteitä Brysselin virkoihin, kun joutuisi mahdollisesti ajamaan sellaista agendaa joka ei olekaan "keskushallinnolle" mieleen.
Parempi siis jättää asiat ennalleen tai ajaa niitä aina vain huonompaan suuntaan kuin antaa kansan äänestää väärin. - riistoa
Työläisiä riistämällähän eliitti on aina mammonansa hankkinut.
- s.partacus
"Meillä täällä on vallalla sosialismi ilman hyvinvointia ja kapitalismi ilman pääomia!"
Aloituksen analyysi on melkoisesti pihalla. Suomen talousjärjestelmä on kapitalistinen. Suomen työväenluokka on kyennyt omalla toiminallaan hankkimaan palkan lisäksi sosiaalisia etuja. Niihin kerätään varat veronkannolla ja tuotetaan kansalaisille joko ilman tai edullisesti. Pohjoismaissa ja Suomessa on keskivertoa korkeampi sosiaaliturva. Aikaisemmin oli myös korkeatasoinen ja aika laaja valtiollinen tuotantosektori. Se on purettu lähes tyystin ja suurtyöttömyys sekä leipäjonot saapuivat pysyväksi ilmiöksi. Julkisen sektorin kapitalisointi on tuonut hallaa kansantaloudelle. Nykyään myös tuotannon yksityisomistajat hyökkäilevät työläisten järjestäytymisen kimppuun. Omistajat haluavat saattaa voimaan villit työvoimamarkkinat ja yleisen palkkojen alennusbuumin.
Suomen ja pohjoismaiden valtiorakennetta voi kuvata valtiomonopolistiseksi kapitalismiksi, joka on niin lähellä sosialismia että pieni hyppäys muuttaisi tilanteen. Rahaporvari tuntee tilanteen. Siksi se purkaa vimman voimalla sosiaalisia rakenteita.
Yleensä aloituksen kaltainen hyökkäily on fasismin propagandaa. Aloitus ei tarkoittane sitä! Hyökkäily kapitalismia ja sosialismia vastaan kuuluu fasismin aatevarastoon. Fasismi taasen on kapitalismin karkein ja väkivaltaisin hallintomuoto, jolloin aloituksen teesi molempia vastaan onkin käytännössä suurporvariston propagandaa kapitalismin puolesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399266Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748120Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681635945William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542428Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62142Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821781Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201725Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81525Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921502Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411406