Jotkut harvat Uber-kuskit ovat saaneet Poliisilta sakkoja jotka nyt viimeisen luotettavan tiedon mukaan mitätöidään. Uberin toimistolta kuultua.
Kuulin että sakot mitätöidään
27
107
Vastaukset
- TotuusOnTässä
Minä kuulin syyttäjältä että maksamattomat uber kuljettajien sakot muutetaan vankeudeksi. Tämä on fakta.
- SakotusJatkuuKiivaana
Minäkin kuulin. Poliisi ystäväni kertoi ihan samaa. Uber tehotarkkailun alla ja sakkoja jaellaan taan pääsiäisenä reilusti näille luvattomille pimeille takseille.
- Pol.Joonas.Tikka
SakotusJatkuuKiivaana kirjoitti:
Minäkin kuulin. Poliisi ystäväni kertoi ihan samaa. Uber tehotarkkailun alla ja sakkoja jaellaan taan pääsiäisenä reilusti näille luvattomille pimeille takseille.
Kuun vaihde on myös tiuhaa aikaa tehdä muuttoja!
Olemme poliisissa päättänet ratsata iltaisin/viikonloppuisin liikkuvia liikenneluvallisia autoja joissa matkustajia. Tulemme sakottamaan kaikki tapaukset joissa henkilö päässyt tavaroiden mukana piseestä a pisteeseen b maksua vastaan
- PelleToiOn
Valetta. Oikeutta ei ole edes käyty vielä. Tää sama äijä provoilee monia provoja päivittäin. Koskahan se ehtis edes mitään uberia ajamaan? Pelkka PELLE!
- Pol.Kaisu.Kivimäki
Eka sakon kiiston oikeudenkäynti on Länsi uudenmaan käräjäoikeudessa 8.4 klo 9:00 alkaen (juttu nro 4710618/2015)
Saas nähdä miten käy.
Oikeudessa ilmeisesti tutkitaan oliko kyyditettävä "kimpaakyytiringin" jäsen vaiko ei. Noh jäsenyys on helppo todistaa (paitsi joskyyti on tarjottu pimeenä)
Sitten varmaankin tutkitaan kuskin saamaa palkkiota kyydistä, jos se ylittää auton todelliset kulut, niin ei oikein tuomari voi muuta tehdä kuin vahvistaa sakon.
Jos jollain ihmeen kaupalla oikeudessa tulisi voitto, niin kuski poistuu salista 70€ rikkaampana. Jos häviö tulee sakon lisäksi noin 30€ todistelukustannukset maksettavaksi
Non jännityksellä odotamme, ja odotamme myös siitä uutisoiko lehdet päätöksestä vaiko ei...
Noh jos päätös on kielteinen, niin sitten pitää kiertää lakia muuten tai laskea kyydin hintaa jolloin taas siinä ei ole enää järkeä koko toiminnassa- ViidenTähdenUberTaksarii
Hahah oot hauska jäbä
- S.Määttä
ViidenTähdenUberTaksarii kirjoitti:
Hahah oot hauska jäbä
Toki tuon yksittäistapaus! oli tulso mikä tahansa niin polisi voi edelleen sakottaa luvattomasta taksiliikenteestä jos autossa on kuskin lisäksi muita! ja se onepäillyn homma kiistää sakko, muuten menee ulosottoon
- ViidenTähdenUberTaksarii
Uberilla on aika hyvin tässä lakimiehiä hommissa. Kommentit sieltä olivat olleet kohtuullisen itsevarmoja. Selvä voitto luvassa siis.
Toki tämä on vasta alustavaa mutta eiköhän nuo lakimiehet jotain mahdollisuuksistaan ymmärrä.- SegeLinnaanTaiTapanSen
Riippuu paljonko kuski saanut kyydistä
Jos on saanut enemmän kuin auton kulut niin tappio 99% varma
Jos saanut vain todellit kustannukset, voitto 99% varma - ViidenTähdenUberTaksarii
SegeLinnaanTaiTapanSen kirjoitti:
Riippuu paljonko kuski saanut kyydistä
Jos on saanut enemmän kuin auton kulut niin tappio 99% varma
Jos saanut vain todellit kustannukset, voitto 99% varmaÄlä nyt viitsi kun et näistä tajua mitään.
- SieKuoletJiikoo-76
ViidenTähdenUberTaksarii kirjoitti:
Älä nyt viitsi kun et näistä tajua mitään.
Sen tajuan että "kimppakyydissä" saa ajaa auton todelliset kulut
Verottaja linjannut että oman auton käytöstä saa maksaa verovapaana vain 0,43€/km
Kuinka paljon uber kuski saa? sitä ei kukaan tiedä mutta parin viikno päästä saadaan selvyys
- PelleToiOn
No nythän täällä on 2 provopelleä samaan aikaan? :D:D
- 2Pelleä
Jep. asiallista keskustelua keskenään. :D
- Neuvoaottavavirkamies
Ministeriössä ollaan haluttomia tuomitsemaan näitä. Moni sakkoja saanut on jostain syystä mamu ja on parempi, että he tekevät töitä. Kuulin eräässä liikennekaarityöryhmässä tästä männä viikolla.
- masanättinen
Mamut eivät saa sakkoja myöskään taksin ratissa.Irakin äijä ajeli minut kotiin 40kmh alueella lasketteli 75kmh poliisit tuli pillit päällä pysäytti meidät juttelivat hetken kuski pääsi huomautuksella. Multa ois lähtenyt kortti,kaikki ovat tasavertaisia lain edessä paitsi suomalaiset.
- rehellinenitselle
Eihän suomessa rehelliset hommat kannata.Minua niin naurattaa nämä uberit ja taksit tappelevat. Kummatkin perseaukisia.Minä saan työkkäristä 500e kk sossu ja kela maksaa kämpän.Omalla autolla ajan tuttuja ja ruuhkaisia aikoja otan paljon enemmän kuin viralliset taksit. Kesällä myyn festareilla t-paitoja joita olen tuonut thaimaasta.
Potenssi lääkeet käyvät myös hyvin kaupaksi.6kk suomessa ja 6kk lämpimässä painakaa te pitkää päivää ja olkaa epäystävällisiä toisillenne.
Suomessa rikollisuus kannattaa.Tuomioita ei ole jos saat jotkun 100e sakon pimeän taksin kuljettamisesta niin mitä sitten,minua ei ole ikinä pysäytety muuta kuin puhaltamaan. - FKwdf
Jos oikeuden päätös on kielteinen niin ainut tapa jatkaa vastaavaa toimintaa laillisesti ilman taksilupaa on:
Maksaa 24% ALV
Auton kuluista 0,43€/km verottomana itselleen
Yli menevästä osasta eläkemaksut yms
Laskin käteen
Kuski ottaa vaikkapa 1,5€/km
Tulee 30 kilsan keikka
Kuskille jää tästä verojen jälkeen 34,2€
Verottomana hän voi maksaa KM-korvauksia 12,9€
Palkkaan jää käytettäväksi 21,3€
Kun veroprosentti on 7% jää tuosta nettopalkaksi 14,32€
Eli 30 kilsan lenkistä nettona käteen 27,22€ ja oman auton kulut vähennettään vielä tosta. Eli laillisesti homma ei kannata - KaikkiValtias
San Franciscosta on tulossa LakiMies Armeija auttamaan !
Ja lyömään luut kurkkuun tavallisille vanhakantaisille kansakoulu takseille !!!
Valta vaihtuu ja 50-luvun jörrikät laitetaan sivuun !!!!!!!- ope787
Kansakoulussa jo opetettiin, että lakimiesarmeija on yhdyssana.
- ViidenTähdenUberTaxari
Tämä homma alkaa olla taputeltu. Huhut sakkojen mitätöinnistä kiihtyvät.
- VoiPientäRikollista
Voi raukkaa. Päätit sitten valehdella kun Tekniikan Maailman kirjoitus tuotiin esiin. Turha kitistä kun on vetelät housussa. Kuulin juuri syyttäjältä että tulossa on isot rangaistukset. Tämä on fakta.
- Koivane
Halooo, kuuluuko? No, ei se mitään, kuulit väärin.
- Gaaaaaaaaad
https://lookaside.fbsbx.com/file/Tuomio R15-10146.pdf?token=AWydus9fNjsESz8gP-msgQ_QUdCXNp2lcJbkVnIuI5eKJmhGKDzL8ziwsGe7JQMk5mwQK59FCfjrSR-Uxql7OnTWddqKAENwe2ufWj4IO5K8YQqrbkWt3L_XeQMsJzKGKTH8B4zUVl4ohOlOWBu5mrdC Tässä tämä mitätöinti
- TaksiSisu
Miksi Uber-kuskit eivät voi toimia laillisesti ja maksaa 24% ALV:tä, eläkkeitä yms?
Jos kilsahinta olisi vaikkapa 1,5€/km ja veroprosentti 7% jäisi 30 kilsan keikasta nettona käteen (täysin laillisesti) 27€ josta sitten maksellaan oman auton kulut. Tämä siis TÄYSIN laillisesti - Jeeeeeeeeeeeeeeeee
Autot
|
Taksipalvelu Uber
Helsingin käräjäoikeus on tuominnut vuonna 1993 syntyneen miehen 25 päiväsakkoon Uber-kyytien tarjoamisesta. Lisäksi mies joutuu korvaamaan valtiolle Uber-kyydeistä ansaitsemansa rahat, yhteensä 12 250 euroa.
Tuomio on tiettävästi ensimmäinen, joka koskee kyytipalvelu Uberia Suomessa.
26-vuotias mies kertoi poliisin kuulusteluissa ajaneensa Uberin kautta tilattuja matkoja kolmen ja puolen kuukauden aikana. Mies ajoi Uberia toukokuusta elokuuhun.
Työpäiviä kertyi miehelle viikossa viidestä kuuteen. Tänä aikana hän otti vastaan 12 250 euron edestä kyyytipalkkioita, mikä tekee noin 3 500 euroa kuukaudessa.
Ansaitsemistaan matkakorvauksista hän oli maksanut ansiotuloverot verottajalle ja hoitanut matkojen aiheuttamat kustannukset. Uber oli ottanut välistä 20 prosenttia kyytipalkkioista.
Mies sanoi liittyneensä Uber-verkostoon käymällä yhtiön Suomen-toimistolla. Uber oli antanut miehelle ohjeen, ettei tämä tarvinnut erillistä taksilupaa kyytien tarjoamiseen. Uber-kuski oli aiemmin käynyt taksikurssin, muttei läpäissyt sitä.
Mies vetosi oikeudessa siihen, että hänen toimintansa ei ollut rangaistavaa, sillä hän oli luottanut Uberilta saamiinsa tietoihin eikä näin tiennyt rikkovansa Suomen taksilakia.
Ammattimaisuus harkinnassa
Käräjäoikeus joutui harkitsemaan taksilaissa määritellyn ammattimaisen henkilöliikenteen luonnetta. Laki nimittäin kieltää nimenomaan ammattimaisen henkilöiden kuljettamisen ilman voimassaolevaa taksilupaa.
Lisäksi oikeus pohti kyytien välityspalvelu Uberin luonnetta. Kyytien välittäminen on Suomessa täysin sallittua ilman erillistä lupaa. Lupa tarvitaan kuitenkin, jos kuljettaja ansaitsee rahaa kuljettaessaan matkustajia paikasta toiseen.
Toisin sanoen Uber-kyytien tarjoaminen on taksiluvan hankkineille sallittua. Nyt tuomitulla miehellä ei kuitenkaan ollut taksilupaa toiminnalleen, joten hänen toimintansa katsottiin rikkovan taksilakia.
Oikeus tuli johtopäätökseen, että miehen olisi pitänyt selvittää tarkemmin toimintansa lainmukaisuus eikä luottaa pelkästään Uberin kertomaan. Tässä kohden painoi erityisesti miehen käymä taksikurssi.
Uber-kuskin todettiin myös odotelleen kyytejä ja tarjonneensa niitä aktiivisesti Uber-sovelluksen kautta. Mies ei tuntenut kyyditettäviä henkilöitä. Hänellä ei myöskään ollut touko-elokuussa muita tuloja.
Tämä täytti luvattoman taksiliikenteen harjoittamisen tunnusmerkit. Mies tuomittiin tästä rikoksesta 25 päiväsakkoon. Tuomiolla ei vielä ole lainvoimaa, sillä siitä voidaan valittaa hovioikeuteen.
Vähennetäänkö kulut rikoshyödystä?
Päiväsakkoihin tuomittu mies vaati oikeudessa, että hänen ansaitsemastaan rikoshyödystä vähennettäisiin Uber-kyytien tarjoamisesta koituneet polttoainekulut ja auton huoltokulut sekä verottajalle maksetut pidätykset ansaitusta tulosta.
Korkein Oikeus on aiemmin linjannut, että rikollisen toiminnan valmistelusta tai toteuttamisesta aiheutuvia kustannuksia ei voida vähentää rikoksella saadusta hyödystä.
Oikeudessa on käsitelty aiemmin esimerkiksi sitä, pitääkö murtomiehen saamasta rikoshyödystä vähentää tiirikan valmistuskustannukset tai huumausaineista niiden sisältämien kemikaalien hankintahinnan. Korkeimman Oikeuden mukaan ei pidä.
Näin ollen myöskään Uber-kuskin polttoainekustannuksia tai auton huoltokustannuksia ei vähennetty rikoshyödystä, sillä ne syntyivät rikoksen toimeenpanosta, oikeus linjasi.
Rikoksella hankittu hyöty ei myöskään ole verotettavaa tuloa, vaikka hyödystä olisi maksettu asianmukaiset verot ja maksut. Oikeus ei siis vähentänyt myöskään veroja miehen saamista Uber-palkkioista.
Kaikkiaan oikeus katsoi miehen hankkineensa luvattomalla taksiliikenteellä rikoshyötyä yhteensä 12 250 euroa kolmen ja puolen kuukauden aikana. Tämä tuomittiin menetettäväksi valtiolle.
Lisäksi miehen saamista 25 päiväsakosta kertyi maksettavaa 150 euroa.
Tuomiolla ei vielä ole lainvoimaa, sillä asianosaiset voivat valittaa siitä hovioikeuteen.- Pers-aukinenko-lienet
Eipä se massapostittamalla asia miksikään muutu! Huomenna saadaan ekan kerran selvyys vahvistaako oikeus sakon vaiko ei
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399297Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748202Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646053William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542467Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62167Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821799Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201744Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt91619Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921525Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411422