UNITED TORA JUDAISM (UTJ) PÄÄTTÄNEE TÄNÄÄN HALLITUKSEN KOHTALON.
UTJ:n 15 jäsenen Degel Hatorah neuvostoa johtaa 95-vuotia rabbi Shalom Yosef Elyashiv. Neuvoston jäsenet ovat arvostettuja rabbeja. Elyashiv on käynyt viime päivinä useita neuvotteluja ja keskusteluja järjestön johtavien rabbien kanssa, ja hän on saanut useita viestejä sekä hallitukseen menemisen että kieltäytymisen suhteen. Nyt hänen uskotaan olevan valmis ratkaisuun neuvostossa, jossa hänen mielipiteensä on painavin. Sharon pitää UTJ:n esittämiä vaatimuksia hyväksyttävinä. Niihin kuuluu mm. sen koulujen pedagoginen ja uskonnollinen itsenäisyys ja lapsilisien määrän nostaminen. Jos sopimus allekirjoitetaan tänään, uusi hallitus voi syntyä huomenna. Jos sopimusta ei saada aikaa, Sharon on uhannut määrätä uudet parlamenttivaalit.
Toinen näytelmä on käynnissä Knessetissä siitä, kuka johtaa oppositio. Johdonmukaisuuden mukaan se kuuluisi Shinuille ja sen puheenjohtajalle Tommy Lapidille, mutta Shaspuolueen puheenjohtaja Eli Yishai havittelee samaa asemaa. Yishai pyrki samaan UTJ:n juoneen mukaan ennen sen menemistä hallitukseen, jotta ne yhdessä olisivat tarpeeksi vahva vastapaino Shinuille.
Peres on ilmoittanut, ettei hän luovu oppositiojohtajan paikastaan ennen uuden hallituksen syntymistä. Oppositiojohtajalla on oikeus moniin salaisiin dokumentteihin ja pääministerin pitämiin tilannearviointeihin.
POLIISI JA TURVALLISUUSJOUKOT TYHJENSIVÄT PARAKKIKYLÄN.
Poliisi ja sen tukena olleet sotilaat tekivät yllätysiskun Yitzharin kylän lähellä olevalle kukkulalle, jonne oli pystytetty muutama parakki. Yitzhar sijaitsee Nablusin alueella Samariassa. Vaikka isku pidettiin salaisena, asukkaat riensivät paikalle puolustamaan kyläänsä eikä nyrkkitappeluilta vältytty. Yksi sotilas meni aseineen asukkaiden puolelle kehottaen muita sotilaita liittymään häneen. Parakit tuhottiin ja poliisi vangitsi 19 asukasta, niiden mukana kapinallinen sotilas, joka joutunee sotaoikeuteen. Armeija on ilmoittanut, että rangaistukseksi se tulee vetämään Yitzharin suojaksi sijoitetut sotilaansa pois. Tämä tullee olemaan käytäntö tulevaisuudessa: Jos teet kuten käsketään, kaikki hyvin, jos vastustat, sinua rangaistaan armotta ja jäät valtion suojelun ulkopuolelle. Parakkikylän tuhoaminen kesti vain kolme tuntia, mutta sen aikana useat henkilöt loukkaantuivat valittaen poliisien epätavallisen raa`asta kohtelusta. Poliisien ja armeijan autojen renkaita puhkottiin ja vahingoitettiin muutenkin.
Tyhjentämisen aikana eräs sotilas laukaisi aseensa, poliisin mukaan itsepuolustukseksi, Yitzharin kylän sisäpuolella. Asukkaat yrittivät kääntää hänen aseensa maata kohden ja riistää hänen aseensa. Asukkaat sanoivat, että he vastustivat sotilasta tämän yrittäessä pidättää nuoren tytön.
SHARONIN POLITIIKAN VASTUSTAJAT PROTESTOIVAT KNESSETIN ULKOPUOLELLA.
Ukrainan Kievin esimerkin mukaan runsas tuhat asukasta, joita JP:n kolumnisti Yaakov Katz nimittää setlereiksi ja oikeistolaisiksi, pystytti lämmitettävät telttansa Knessetin lähelle aikoen jatkaa protestointiaan Sharonin vetäytymissuunnitelmia vastaan ilman määräaikaa. He sanovat jatkavansa protestointiaan, kunnes Sharon suostuu kansanäänestykseen vetäytymisestä. Kylmässä ja sateisessa säässä ihmiset, joiden mukana oli paljon koululaisia ja yeshiva-opiskelijoita, olivat varustautuneet lämpimillä ja vedenpitävillä vaatteilla. Paikalle oli johdettu juokseva vesi ja liikuteltavia lepohuoneita ihmisten tarpeita varten.
IDF:n yleisesikuntapäällikkö Moshe Ya´alon tapasi sunnuntaina territorioiden asukkaiden johtajia keskustellen heidän kanssaan havaitsemastaan ”kasvavasta laittomuudesta ja hallituksen päätösten vastustamisesta”. Hän pelkää vastustuksen leviämistä armeijan riveihin, mikä rampauttaisi armeijan henkisesti ja moraalisesti. Asukkaiden argumenttina on se, että he katsovat Sharonin polkevan kaikkia lakeja ja sääntöjä politiikallaan. Keskusteluista ei tehty mitään päätöksiä, mutta asukkaat antoivat tunnustusta Ya´alonin kyvylle kuunnella heidän mielipiteitään.
Opetusministerin veli Noam Livnat, joka johtaa ”Defensive Shield” liikettä, sanoo keränneensä 5000 allekirjoitusta IDF:n reserviläisten ja aktiivisotilaitten parista, jotka vannovat kieltäytyvänsä noudattamasta Gazan vetäytymis- ja tyhjentämiskäskyä. Livnat sanoo keräävänsä 10 000 allekirjoitusta, jotka hän sitten luovuttaa Ya´alonille.
SHARONIN POLITIIKAN ARVIOINTIA.
Sharon toimii armeijan johtajan tapaan. Kun taistelusuunnitelma on hyväksytty, hän antaa käskyt sen mukaan tarvitsematta selitellä alaisilleen mitään. Vain hän tietää strategiset ja taktiset iskut ja vetäytymiset ja mikä on niiden tarkoituksena. Hän joutuu luopumaan jostain voidakseen vahvistaa joukkojaan muualla. Sharon on nähnyt, että strategisesti hänen on luovuttava Gazan alueesta ja neljästä juutalaiskylästä Samariassa syvällä palestiinalaisalueiden keskellä. Näistä luopumisen hän uskoo vahvistavan hänen asemaansa sekä sisä- että ulkopoliittisesti.
Toisaalta Sahron muistuttaa luonteeltaan hyvää ajokoiraa: löydettyään tuoreen hajujäljen se seuraa sitä näkemättä ja kuulematta mitään muuta. Ei häntä turhaan verrata puskutraktoriin. Demokraattisessa yhteiskunnassa hänellä vain on useita instansseja, jotka tulee huomioida, ja juuri tässä on Sharonin sokea piste. Hän polkee oikealta ja vasemmalta haalien itselleen tarpeettomasti vihamiehiä sieltäkin, joitten tulisi tukea häntä; myös omista riveistään.
Mutta jos kokonaissuunnitelma on virheellinen ja perustuu vääriin arviointeihin ja tietoihin, lopputulos on katastrofi. Sharon laskee, että hän pystyy taistelemaan palestiinalaisten terrorismia vastaan paremmin yhtenäisen rajan takaa kuin asuen keskellä voimakkaita palestiinalaiskaupunkeja.
Toisaalta hänellä lienee kaukaisena toiveena, että Abbas tai joku muu palestiinalaisjohtaja pystyy yhdistämään kaikki seitsemän terroristijärjestöä ja Arafatin perustamat 12 turvallisuusjoukkoa Palestiinan Auktoriteetin alle, sekä lopettamaan niiden harjoittaman väkivallan Israelia vastaan.
Onko tällä ajattelumallilla minkäänlaista perustetta todellisuudessa?
ABBASIN POLITIIKAN ARVIOINTIA HÄNEN PUHEITTENSA PERUSTEELLA.
Mahmoud Abbas on palestiinalaisten suurimman järjestön Fatahin ainoa puheenjohtajaehdokas.
Hän on kulkenut ”riemusaatossa” palestiinalaisten asutuskeskuksissa. Hän on omaksunut ei van Arafatin retoriikan ja politiikan vaan myös Arafatin käyttäytymismallin heristellen yhtä sormeaan uhkaavasti taivasta kohden. Jeninissä al-Aksa Marttyyrit järjestivät hänelle aseellisten miesten kunniakujan. Gazan alueella sadat Fatahin pyssymiehet järjestivät hänelle sankarin vastaanoton. Rafahissa al-Aksan johtaja Zubeidi kantoi häntä harteillaan kokouspaikalle.
Abbasin viesti on alkanut keskittyä seuraaviin aiheisiin: Kaikkien niiden seitsemän järjestön jäsenet, joita Israel ja muu maailma pitää terroristeina, ovat vapaustaistelijoita, ja Abbasin velvollisuutena on suojella heitä Israelin hyökkäyksiä ja teloituksia vastaan; Hän tulee pysymään uskollisena Arafatin politiikalle kunnes itsenäinen Palestiinan valtio on todellisuutta pääkaupunkinaan Jerusalem: ”Me tulemme jatkamaan taistelua, kunnes palestiinalainen poika ja tyttö asettaa Palestiinan lipun Jerusalemin muurien ja minareettien ylle”; Hän ei tule unohtamaan noita ”urhoja, jotka ovat joutuneet ristikoitten taakse taistellessaan vapauden puolesta”; Hän pitää kiinni pakolaisten paluuoikeudesta YK:n päätöslauselman 194 mukaisesti; Palestiinan valtion rajat ovat vuoden 1967 sotaa edeltäneet tulitaukolinjat; Hän haluaa hypätä suoraan lopullisiin neuvotteluihin.
Abbas ei ole missään kieltänyt väkivallan käyttöä, mutta hän on sanonut Kassamrakettien laukomisen olevan ”epäviisasta tässä tilanteessa” herättäen Hamasin ärtyneen vastustuksen.
Hän ei ole luvannut lopettaa aseiden salakuljetusta tai niiden laitonta valmistusta. Hän ei ole luvannut lopettaa salakuljetustunnelien rakentamista Siinailta Gazan alueelle tai myöhemmin rajan ali Israelin puolelle. Toisin sanoen mikään ei ole muuttunut sitten Arafatin päivien.
Israelilaiset poliitikot hymähtelevät: Se on vain vaaliretoriikkaa. Sama merkillinen silmien ummistaminen selkeille merkeille sävyttää israelilaisia poliitikkoja kuin Oslosta lähtien.
USA:n ulkoministeri totesi äskettäin diplomaattisin termein, että hän näkee ”disturbing”, häiriöllisinä tai levottomuutta herättävinä, kuvat, joissa Abbasia kannetaan miesten olkapäillä, joita Israel ja muu maailma pitää terroristeina.
Onko kuvitelma uudesta demokraattisesta PA:n hallituksesta yksi Sharonin strategian perusteista?
Israelin laivaston komentaja varoittaa palestiinalaisten pyrkimyksistä tehostaa aseitten salakuljetusta meritse. Israelin toivoma Oslon sopimusten mukainen aseeton Palestiinan valtio on haavekuva.
UTJ:n 15 jäsenen Degel Hatorah neuvostoa johtaa 95-vuotia rabbi Shalom Yosef Elyashiv. Neuvoston jäsenet ovat arvostettuja rabbeja. Elyashiv on käynyt viime päivinä useita neuvotteluja ja keskusteluja järjestön johtavien rabbien kanssa, ja hän on saanut useita viestejä sekä hallitukseen menemisen että kieltäytymisen suhteen. Nyt hänen uskotaan olevan valmis ratkaisuun neuvostossa, jossa hänen mielipiteensä on painavin. Sharon pitää UTJ:n esittämiä vaatimuksia hyväksyttävinä. Niihin kuuluu mm. sen koulujen pedagoginen ja uskonnollinen itsenäisyys ja lapsilisien määrän nostaminen. Jos sopimus allekirjoitetaan tänään, uusi hallitus voi syntyä huomenna. Jos sopimusta ei saada aikaa, Sharon on uhannut määrätä uudet parlamenttivaalit.
Toinen näytelmä on käynnissä Knessetissä siitä, kuka johtaa oppositio. Johdonmukaisuuden mukaan se kuuluisi Shinuille ja sen puheenjohtajalle Tommy Lapidille, mutta Shaspuolueen puheenjohtaja Eli Yishai havittelee samaa asemaa. Yishai pyrki samaan UTJ:n juoneen mukaan ennen sen menemistä hallitukseen, jotta ne yhdessä olisivat tarpeeksi vahva vastapaino Shinuille.
Peres on ilmoittanut, ettei hän luovu oppositiojohtajan paikastaan ennen uuden hallituksen syntymistä. Oppositiojohtajalla on oikeus moniin salaisiin dokumentteihin ja pääministerin pitämiin tilannearviointeihin.
POLIISI JA TURVALLISUUSJOUKOT TYHJENSIVÄT PARAKKIKYLÄN.
Poliisi ja sen tukena olleet sotilaat tekivät yllätysiskun Yitzharin kylän lähellä olevalle kukkulalle, jonne oli pystytetty muutama parakki. Yitzhar sijaitsee Nablusin alueella Samariassa. Vaikka isku pidettiin salaisena, asukkaat riensivät paikalle puolustamaan kyläänsä eikä nyrkkitappeluilta vältytty. Yksi sotilas meni aseineen asukkaiden puolelle kehottaen muita sotilaita liittymään häneen. Parakit tuhottiin ja poliisi vangitsi 19 asukasta, niiden mukana kapinallinen sotilas, joka joutunee sotaoikeuteen. Armeija on ilmoittanut, että rangaistukseksi se tulee vetämään Yitzharin suojaksi sijoitetut sotilaansa pois. Tämä tullee olemaan käytäntö tulevaisuudessa: Jos teet kuten käsketään, kaikki hyvin, jos vastustat, sinua rangaistaan armotta ja jäät valtion suojelun ulkopuolelle. Parakkikylän tuhoaminen kesti vain kolme tuntia, mutta sen aikana useat henkilöt loukkaantuivat valittaen poliisien epätavallisen raa`asta kohtelusta. Poliisien ja armeijan autojen renkaita puhkottiin ja vahingoitettiin muutenkin.
Tyhjentämisen aikana eräs sotilas laukaisi aseensa, poliisin mukaan itsepuolustukseksi, Yitzharin kylän sisäpuolella. Asukkaat yrittivät kääntää hänen aseensa maata kohden ja riistää hänen aseensa. Asukkaat sanoivat, että he vastustivat sotilasta tämän yrittäessä pidättää nuoren tytön.
SHARONIN POLITIIKAN VASTUSTAJAT PROTESTOIVAT KNESSETIN ULKOPUOLELLA.
Ukrainan Kievin esimerkin mukaan runsas tuhat asukasta, joita JP:n kolumnisti Yaakov Katz nimittää setlereiksi ja oikeistolaisiksi, pystytti lämmitettävät telttansa Knessetin lähelle aikoen jatkaa protestointiaan Sharonin vetäytymissuunnitelmia vastaan ilman määräaikaa. He sanovat jatkavansa protestointiaan, kunnes Sharon suostuu kansanäänestykseen vetäytymisestä. Kylmässä ja sateisessa säässä ihmiset, joiden mukana oli paljon koululaisia ja yeshiva-opiskelijoita, olivat varustautuneet lämpimillä ja vedenpitävillä vaatteilla. Paikalle oli johdettu juokseva vesi ja liikuteltavia lepohuoneita ihmisten tarpeita varten.
IDF:n yleisesikuntapäällikkö Moshe Ya´alon tapasi sunnuntaina territorioiden asukkaiden johtajia keskustellen heidän kanssaan havaitsemastaan ”kasvavasta laittomuudesta ja hallituksen päätösten vastustamisesta”. Hän pelkää vastustuksen leviämistä armeijan riveihin, mikä rampauttaisi armeijan henkisesti ja moraalisesti. Asukkaiden argumenttina on se, että he katsovat Sharonin polkevan kaikkia lakeja ja sääntöjä politiikallaan. Keskusteluista ei tehty mitään päätöksiä, mutta asukkaat antoivat tunnustusta Ya´alonin kyvylle kuunnella heidän mielipiteitään.
Opetusministerin veli Noam Livnat, joka johtaa ”Defensive Shield” liikettä, sanoo keränneensä 5000 allekirjoitusta IDF:n reserviläisten ja aktiivisotilaitten parista, jotka vannovat kieltäytyvänsä noudattamasta Gazan vetäytymis- ja tyhjentämiskäskyä. Livnat sanoo keräävänsä 10 000 allekirjoitusta, jotka hän sitten luovuttaa Ya´alonille.
SHARONIN POLITIIKAN ARVIOINTIA.
Sharon toimii armeijan johtajan tapaan. Kun taistelusuunnitelma on hyväksytty, hän antaa käskyt sen mukaan tarvitsematta selitellä alaisilleen mitään. Vain hän tietää strategiset ja taktiset iskut ja vetäytymiset ja mikä on niiden tarkoituksena. Hän joutuu luopumaan jostain voidakseen vahvistaa joukkojaan muualla. Sharon on nähnyt, että strategisesti hänen on luovuttava Gazan alueesta ja neljästä juutalaiskylästä Samariassa syvällä palestiinalaisalueiden keskellä. Näistä luopumisen hän uskoo vahvistavan hänen asemaansa sekä sisä- että ulkopoliittisesti.
Toisaalta Sahron muistuttaa luonteeltaan hyvää ajokoiraa: löydettyään tuoreen hajujäljen se seuraa sitä näkemättä ja kuulematta mitään muuta. Ei häntä turhaan verrata puskutraktoriin. Demokraattisessa yhteiskunnassa hänellä vain on useita instansseja, jotka tulee huomioida, ja juuri tässä on Sharonin sokea piste. Hän polkee oikealta ja vasemmalta haalien itselleen tarpeettomasti vihamiehiä sieltäkin, joitten tulisi tukea häntä; myös omista riveistään.
Mutta jos kokonaissuunnitelma on virheellinen ja perustuu vääriin arviointeihin ja tietoihin, lopputulos on katastrofi. Sharon laskee, että hän pystyy taistelemaan palestiinalaisten terrorismia vastaan paremmin yhtenäisen rajan takaa kuin asuen keskellä voimakkaita palestiinalaiskaupunkeja.
Toisaalta hänellä lienee kaukaisena toiveena, että Abbas tai joku muu palestiinalaisjohtaja pystyy yhdistämään kaikki seitsemän terroristijärjestöä ja Arafatin perustamat 12 turvallisuusjoukkoa Palestiinan Auktoriteetin alle, sekä lopettamaan niiden harjoittaman väkivallan Israelia vastaan.
Onko tällä ajattelumallilla minkäänlaista perustetta todellisuudessa?
ABBASIN POLITIIKAN ARVIOINTIA HÄNEN PUHEITTENSA PERUSTEELLA.
Mahmoud Abbas on palestiinalaisten suurimman järjestön Fatahin ainoa puheenjohtajaehdokas.
Hän on kulkenut ”riemusaatossa” palestiinalaisten asutuskeskuksissa. Hän on omaksunut ei van Arafatin retoriikan ja politiikan vaan myös Arafatin käyttäytymismallin heristellen yhtä sormeaan uhkaavasti taivasta kohden. Jeninissä al-Aksa Marttyyrit järjestivät hänelle aseellisten miesten kunniakujan. Gazan alueella sadat Fatahin pyssymiehet järjestivät hänelle sankarin vastaanoton. Rafahissa al-Aksan johtaja Zubeidi kantoi häntä harteillaan kokouspaikalle.
Abbasin viesti on alkanut keskittyä seuraaviin aiheisiin: Kaikkien niiden seitsemän järjestön jäsenet, joita Israel ja muu maailma pitää terroristeina, ovat vapaustaistelijoita, ja Abbasin velvollisuutena on suojella heitä Israelin hyökkäyksiä ja teloituksia vastaan; Hän tulee pysymään uskollisena Arafatin politiikalle kunnes itsenäinen Palestiinan valtio on todellisuutta pääkaupunkinaan Jerusalem: ”Me tulemme jatkamaan taistelua, kunnes palestiinalainen poika ja tyttö asettaa Palestiinan lipun Jerusalemin muurien ja minareettien ylle”; Hän ei tule unohtamaan noita ”urhoja, jotka ovat joutuneet ristikoitten taakse taistellessaan vapauden puolesta”; Hän pitää kiinni pakolaisten paluuoikeudesta YK:n päätöslauselman 194 mukaisesti; Palestiinan valtion rajat ovat vuoden 1967 sotaa edeltäneet tulitaukolinjat; Hän haluaa hypätä suoraan lopullisiin neuvotteluihin.
Abbas ei ole missään kieltänyt väkivallan käyttöä, mutta hän on sanonut Kassamrakettien laukomisen olevan ”epäviisasta tässä tilanteessa” herättäen Hamasin ärtyneen vastustuksen.
Hän ei ole luvannut lopettaa aseiden salakuljetusta tai niiden laitonta valmistusta. Hän ei ole luvannut lopettaa salakuljetustunnelien rakentamista Siinailta Gazan alueelle tai myöhemmin rajan ali Israelin puolelle. Toisin sanoen mikään ei ole muuttunut sitten Arafatin päivien.
Israelilaiset poliitikot hymähtelevät: Se on vain vaaliretoriikkaa. Sama merkillinen silmien ummistaminen selkeille merkeille sävyttää israelilaisia poliitikkoja kuin Oslosta lähtien.
USA:n ulkoministeri totesi äskettäin diplomaattisin termein, että hän näkee ”disturbing”, häiriöllisinä tai levottomuutta herättävinä, kuvat, joissa Abbasia kannetaan miesten olkapäillä, joita Israel ja muu maailma pitää terroristeina.
Onko kuvitelma uudesta demokraattisesta PA:n hallituksesta yksi Sharonin strategian perusteista?
Israelin laivaston komentaja varoittaa palestiinalaisten pyrkimyksistä tehostaa aseitten salakuljetusta meritse. Israelin toivoma Oslon sopimusten mukainen aseeton Palestiinan valtio on haavekuva.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olet kyllä ihme hippeli. Jaksat vain jatkuvasti noita tiedotuksia julkaista. Voin sanoa rehellisesti, että kunnioitan Sinua. Ei minulla riittäisi energiaa moiseen. Teet todella tärkeää työtä tällä palstalla. Noista saa paljon todellista tietoa. Siitä nimittäin on nykyään suuri puute. Kaikenlaisia valheita tulee lähes joka torvesta.
Koeta jaksaa. Täällä on aianakin yksi lukijasi. Näkyy niitä olevan muitakin. Ihmettelen joskus teetkö käännöksetkin itse vai tekeekö ne joku alkulähteillä.
Nooh tää on nyt vaan jääny tälläiseksi tavaksi, kun noi TV ja radio ja sanomalehdet ei kerro sitä mitä pitäis ja jopa suoranaisesti valehtelee, niin onhan edes jonkun kerrottava miten asiat oikeesti ovat.
En mä itse suomenna.
Oikean suuntaista politiikkaa Sharonilta tämä Samariassa toteutettu "Gazan tyhjennysharjoitus" mutta riittämätöntä, mikäli se kohdistuu vain muutamaan ränsistyneeseen parakkiin.
No enpä sanois, kun Israel jaetaan, alkaa tapahtumaan, eli vihan aika, josta Raamatussa kerrotaan.
En muuten sitten ota kantaa Sharonin politiikkaan.
Kyllä siellä sitä vihaa on jo nyt ihan tarpeeksi ja jos olisit paikan päällä niin saisit omankin perseesi tuleen mutta mitä sinä siätpaitsi siitä edes välität. Sinunkaltaisesi äärikristittyfundamentalistisikaniskathan tahtovatkin vihan ajan tulla ja kaiken ranttaliksi pistää.
Viha näkyy kirjoituksestasi hehkuvan niin kuumana että siinä voisi vaikka makkaraa grillata.