Sisällisota

Onko Ähtärissä vielä perimätieto murhamiehistä puolin ja toisin.
271340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Tuntuu ainakin että herra ja narri kako on ähtärissä voimissaan. Herras kansa harrastaa narreilta varastamista. Poliisi herrojen puolella.

Äänestä

Tietoja salataan vieläkin.

Äänestä

Paljastuksia herrat pelkää,siis vastuuta. Salaisuuksia ja avoimuuden pelkoa

Äänestä

Juurikkakangas tietää totuuden ketkä olivat ampujat ja minä.
Vielä totuus paljastuu täällä.

Äänestä
  • Mikä juurikka

    Äänestä

  • Valkoiset hyökkäsivät pitkin Haapamäenraraa Seinäjoelta päin.
    Mannerheimin päiväkäsky oli hyökätä Kouralle, mutta upseerit tiesivät, että Kourassa ei ole vastustusta, eikä ollut ähtärissäkään.
    Mutta Haapamäellä ja Vilppulassa oli veriset taistelut.
    Punaisilla oli käytössään panssarijuna, mutta se pelote ei riittänyt.

    Äänestä

  • OnkoÄhtärissä kirjoitti:

    Mikä juurikka

    Murhapaikka inhassa

    Äänestä

  • Verinen.veljessota kirjoitti:

    Valkoiset hyökkäsivät pitkin Haapamäenraraa Seinäjoelta päin.
    Mannerheimin päiväkäsky oli hyökätä Kouralle, mutta upseerit tiesivät, että Kourassa ei ole vastustusta, eikä ollut ähtärissäkään.
    Mutta Haapamäellä ja Vilppulassa oli veriset taistelut.
    Punaisilla oli käytössään panssarijuna, mutta se pelote ei riittänyt.

    Joo Inhassa ja Keuruulla oli taisteluja myös.
    Valkoinen armeija mm. Pohjanmaalta rataa pitkin hyökkäsi Tampereelle, jossa mm.Pispalassa käytiin ratkaisevia taiseluja.
    Ja nyt tämä kapitalisti liikenneministeri Berner palkkiona lopettaa Haapamäenradan liikenteen.

    Äänestä

Pääasia että punaset lahdattiin.

Äänestä
  • Aate ei kuollut vaan elää voimakkaana,ja voimistuu ,Mites murhaajien kohtalo . Tutki historiaa.

    Äänestä

  • Koillika kirjoitti:

    Aate ei kuollut vaan elää voimakkaana,ja voimistuu ,Mites murhaajien kohtalo . Tutki historiaa.

    Kyllähän tää näyttää vähän siltä, että satavuotis-juhlauusinta on tulossa. No itse istuskelen Thaimaassa juomassa kaljaa.

    Äänestä

  • Hienoo ,maistuuko?

    Äänestä

Murhaajien nimiä kiitos....

Äänestä
  • Antti,ville,jussi,kalle,kaarlo ja osaman bin laden.

    Äänestä

  • Sattuiko Toverit eilen katsomaan Dokumenttia Pohjois-Koreasta? Ysin jälkeen kakkoselta se tuli, hyvin oli lavasteet laitettu, typerykset eivät vaan tienneet, että kamerat raksutti kokoajan.

    Siitä vaan lentolippuja hankkimaan ja autuuteen Mars!

    Äänestä

Ketkä murhasivat Ähtärissä nimet löytynevät jostain ,otanselville ja levitän tietoa ,historia kiinnostaa.

Äänestä
  • Ilman historiaa, ei ole nykyisyyttä.

    Äänestä

Jo yön aikana saapui hyviä tietoja, ja aamupäivällä 28. tammikuuta oli ilmeistä, että alkumenestys riitti varmistamaan tukialueen tuleville sotatoimille. Suurimmat varuskunnat, Vaasan, Seinäjoen ja Lapuan oli riisuttu aseista. Ennen toiminnan aloittamista oli puhelinyhteydet katkaistu. Sen jälkeen olivat suojeluskuntarivistöt - joissa vain kärkimiehillä oli kivääri - käyneet majoituspaikkojen kimppuun pimeän turvin, luottaen siihen vaikutukseen, jonka epäselvästi häämöttävät joukot tekisivät unenpöpperöisiin venäläisiin. Päivän mittaan riisuttiin aseista yhä useampia varuskuntia. Missä toiminta oli viivästynyt, syntyi kuten oli odotettavissa todellisia taisteluita. Neljässä päivässä oli koko Etelä-Pohjanmaa vapautettu; 5 000 venäläistä oli pakotettu luovuttamaan aseensa, 8 000 kivääriä ja 34 konekivääriä saatu, minkä lisäksi tuli vielä 37 tykkiä, joukko kranaatinheittimiä ja melkoiset määrät varusteita ja ampumatarvikkeita. Sanoma aseistariisumisesta levisi kulovalkeana maakunnassa, eikä innostuksella ollut rajoja - ase kädessä tai aseetta halusi joka mies ja nuorukainen olla mukana! Suojeluskuntain miesvahvuus lisääntyi päivä päivältä, ja vallatut aseet tulivat hyvään tarpeeseen. Ei ollut luottamukseni noihin sisukkaisiin, isänmaallisiin miehiin ollut turha.

Nyt oli ennen kaikkea varmistettava tukialueemme etelästä tulevia hyökkäyksiä vastaan ja turvattava Haapamäen kautta itään kulkevat rautatieyhteydet. Tammikuun 29. päivän vastaisena yönä rata räjäytettiin Haapamäen aseman eteläpuolelta. 31. päivänä varmistus työnnettiin 25 km etelään, Vilppulan kapeikkoon. Tämä tapahtuikin kreivin aikaan, sillä vain kahta päivää myöhemmin puhkesivat tällä kaistalla ankarat taistelut."[ii]

”Vaarallisin hyökkäys suunnattiin kuten sanottu juuri rintaman takana olevaa Haapamäen rautatiesolmua kohden, jonka menetys olisi merkinnyt valkoisen rintaman katkeamista kahteen osaan. Hyökkäystä johti eversti Svetshnikov (106. venäläisen jalkaväkidivisioonan komentaja), joka oli nimitetty ”Länsi-Suomen armeijan” komentajaksi.”[iii]

Äänestä

Ymmärrän ne jotka sotii ,mutta en murhaajia.

Äänestä

Onko nimiä tiedossa Kotka murhasivat Ähtärissä 1918

Äänestä

Torniperse Heikki oli murhamiehiä.

Äänestä

Mistäs tietoo sais murhista.

Äänestä

Sukulaisia ainakin 🤣🤣🤣🤣🤣

Äänestä

Esimerkiksi Vaasassa aktiivisesti toiminut työväen järjestyskaarti pysytteli sivussa aseellisesta kapinasta, ja samoin teki Ähtärissä sijaitsevan Inhan ruukin työväenkaarti, minkä arvellaan johtuneen paikkakunnalta kotoisin olleen päätoimittaja Edvard Valpas-Hännisen vaikutuksesta.[2][7]

Äänestä

Juurikkakankaallahan niitä on

Äänestä

Ähtärissä ei varsinaisia taisteluita käyty. Kuitenkin paikallisia "punaisiksi" epäiltyjä teloitettiin ilmeisesti 16. "Sotaoikeus" istui metsäoppilaitoksella ja jakoi tuomioita. "oikeutta" johti silloinen Tuomarniemen johtaja. Tumituksi vaikutti joutuvan hyvin sattumanvaraisesti. Ilmeisesti kukaan Ähtärissä ammtuista ei ollut osallistunut sotaan.
Juurikkakangas sijaitsee juuri ennen Inhan varikon aitaa. Siellä oli venäläisten kaivattamia juoksuhautoja, jonne tuomitut joten kuten haudattiin. Myöhemmin heidän ruumiinsa siirrettiin hautausmaalle. Juurikkakankaalla on muistomerkki kohdassa, jonne perimätiedon mukaan tuomitut haudattiin.

Äänestä

Ähtäri, Etseri. Synkkä sisäsiittoisuuden tyyssija.
Kolme kertaa, ensimmäinen, viimeinen ja kartettava paikka. Imbesillien tyyssija.
Haastaa riitaa, sitten kun lätkii turpiin. Ollaan kyselemäs poliisia. Äo alle kengän numeron.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Alkaako kirjoitti:

Onko Ähtärissä vielä perimätieto murhamiehistä puolin ja toisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu