Rasismin vastainen rintama

sapiens.koodi

Ihmisyyden aate vaatii vastaiskua persuoikeiston ihmisyyden vastaiselle propagandalle. Se muistuttaa 1 920-30 lukujen porvareiden propagandaa mutta jossa venäläiset on korvattu turvapaikanhakijoilla. Silloin oikeiston riehunta johti maalle traagiseen kohtaloon liittoon fasismin kanssa.
Venäläiset on korvattu arabeilla ja vääräuskoinen ortodoksinen uskonto islaminuskolla. Perussuomalaiset hihkuivat innosta Brysselin terroristien joukkomurhaiskusta. Muukalaisvihan lietsonta vääräuskoisia vastaan muistuttaa paavien muinaisia ristiretkien perusteluja. Pakolaisuuden syihin Perussuomalainen puolue ei puutu lainkaan. Yllättävää on, että suuret porvaripuolueetkin vaikenevat ongelmien taustoista.

20

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sapiens.koodi

      "Vastuu rasistisesta kielenkäytöstä on kaikilla - politiikassa kaikilla päättäjillä - myös perussuomalaisilla.

      Heidän tulee vihdoinkin yksiselitteisesti tuomita vastenmielinen möläyttely. Rasismissa on oltava ehdoton nollatoleranssi, rasistisen vihapuheen salonkikelpoisuus on pysäytettävä ja tuulensuoja rasismille purettava, kuten Erkki Tuomioja ja Ilkka Kanerva sanoivat Yle Puheessa 22.3.16."
      http://alpiripatti.puheenvuoro.uusisuomi.fi/214258-rasismin-tuulensuoja-purettava-kiemungin-kasitys-rasistista-kummallinen

      Keskustalaisella selkeä kannanotto rasismia vastaan. Artikkelissa sinänsä liikuttiin toisarvoisessa. Kirkon ja valtion erottaminen toisistaan olisi rasismia! Ateistien teesi sallii uskontojen harjoittamisen kunhan se tapahtuu muuna aikana kuin verovaroin kustannetussa koululaitoksessa. Ilkka Kanerva puolestaan on persupuolueen immosten ja jussien ulkojäsen natotrollina ja venäläisvihaajana.
      Perussuomalaisilla on islaminuskoisista pakolaisista samanlainen ideologia loisina kuin Hitlerin natseilla oli juutalaisuskoisista. Tässä rasismi ja fasismi yhtyvät.

      • tasapuolisuuden-nimissä

        Tuota kiemunkia ajetaan kuin käärmettä pyssyyn maailman pahimmaksi ihmiseksi. Kaikki keinot ovat täällä sallittuja pakolaistulvaa kritisoivan henkilön nujertamiseksi. Jostain syystä juuri hän on juuri nyt niin mediaseksikäs nainen, että kaikkien on päästävä häntä sivaltamaan. Tuossa on hänen oma juttunsa. Sen tiedoista ei yksikään viisastelija ole kai kiinnostunut some-tiedon rinnalla.

        http://www.kansalainen.fi/terhi-kiemungin-vastine-virpomiskohuun
        Tuntuu siltä, että media esittää mitä se haluaa.

        Toinen kummastuttava asia on tarrautuminen hänen ulkonäköönsä "kuinka ruma akka"-tyyliin. Monet palstoilla jaetuttujen juttujen lehtikuvat näyttävät olevan teemaan valittuja, aika ankeita poimintoja. Mutta ilmiselvästi hänellä on muunkinlaisia ilmeitä.

        http://www.meidanmaa.fi/terhikiemunki/kuvagalleria


    • Kuka_tuomitsisi

      Muslimien vihapuheet suomalaisia kohtaan?

    • ben_gor

      ISIS on natokapitalismin luomus ja sen vahva tuki. ISIKSEN terroriteot Euroopassa vahvistavat kapitalismin muuttumista epädemokraattiseksi. ISIS itse on porvarillinen järjestö ja sitä tukevat rahamiesarabit.
      Uskonnollinen islamilainen vihapuhe on ainakin vasemmalla tuomittu näkyvästi. Vähin mitä voisi olettaa, lännen tulisi laittaa ISIKSEN rahahanat kiinni ja lopettaa sen aseistaminen. Islam on kristinuskon sisaruskonto. Raamatusta löytyy paljon pahemmat kehoitukset ihmisoikeuksien loukkaamiseen kuin koraanista. Se näiden uskontojen oppikirjoista.
      Persujen immosten ja halla-ahojen teesit islamilaisista alempana rotuna ovat fasismia ja sen rinnalla rasismi on lastenleikkiä.

    • persu.pettää.aina

      Perussuomalaiset jatkavat rasismia.
      http://simonelo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/214250-terrorismi-on-elaman-tai-kuoleman-kysymys
      Persukansanedustaja Simon elo on ovela. Hän tuomitsee rasismin sanoissa ja siirtyy sen jälkeen välittömästi islamilaiseen terrorismiin. Brysselin iskuista hän vetää johtopäätökset: Islaminuskoisilta rajat kiinni.
      Elo sotkee maahanmuuton ja pakolaisuuden. Maahanmuutossa valtioilla on erinäisiä säännöksiä mutta pakolaisuus on eri asia. Elo keskittyy estämään vapaan matkustamisen uskonnon perusteella ja päätyy pahemmaksi rasistiksi kuin muut.
      Elo vaikenee täysin pakolaisuuden syistä siitä, että EU:n jäsenmaiden sodat Lähi-idässä ovat suuri syy pakolaisuuteen. Pahinta asiassa on, että suvakkipolitiikoista iso osa ei myöskään kerro syiden synnyistä.
      Perussuomalaiset harjoittavat edelleen ulkomaalaisvihapolitiikkaa ja Brysselin tapahtumat antoivat heille uutta pontta.

    • Valtausottanutjalansijaa

      Ei muslimi koskaan euroopan kulttuuriin sopeudu, aina haluaa sitä muuttaa omaksi veri kulttuuriksi, miksi sitten hinkuavat tänne, valtaus mielessä ja laittaakseen polvilliin euroopalaisen kulttuurin, ruatsissa sitä vehestetään jo kovalla kyytillä polttamalla sitä ja ottamalla alueita muslimien hallintaan, miksi ruotsi ei herää.

    • Hauta-avattuJo

      Päivän kuva: “Eurooppa menossa ennenaikaiseen hautaan”
      Suvakit ja globalistit tuhoavat Euroopan jos kukaan ei estä.
      25.03.2016 23:17, 1517 lukukertaa

      http://mvlehti.net/2016/03/25/paivan-kuva-eurooppa-menossa-ennenaikaiseen-hautaan/

      EU, josta meidän pitäisi päästä välittömästi eroon on tekemässä itsemurhaa , eikö todellakaan kansamme herää ja ymmärrä missä mennään. Tämä kansamme ymmärtämättömyys tulee johtamaan valtaviin ja päivittäin lisääntyviin ongelmiin. Onneksi itselläni on piilopaikka kuolevan suomen ulkopuolella , sääliksi vain käy teitä kaikkia ystäviäni , jotka jäätte kärsimään ja seuraamaan maan kuolinkouristuksia.

    • Työeläkeläinen

      On jopa ironista komun alkaa paasaamaan muiden rasismista kun kommunistiset yhteiskunnat kautta aikain ovat olleet pahimpia rasisteja mitä voimme löytää. Jopa Hitlerin hirmuteot rasismin saralla jäävät niille toiseksi.

      Kommunismin rasismi vain pitää nähdä hieman toisin, siellä ei ehkä niinkään tuijoteta ihon väriin tai yksilön alkuperään vaan paljon pahempaan, yksilön ajatteluun. Kommunismissa rasistinen syrjintä suuntautuu niihin, joilla on omaa ajattelua ja omia käsityksiä hyvästä ja pahasta. Juuri tuo rasismi on syynä noiden yhteiskuntien huonoon menestykseen, se kun estää ajan mittaan tehokkaasti uusien ideoiden tulemisen yhteiskunnan avuksi.

      Kommunismi on myös harrastanut terroria josta esimerkkeinä vaikka Stalinin kanavan työmaa, Katynin metsä, vankileirien saaristo sekä myöhemmin Budapestin ja Prahan terrorihyökkäykset muutamia mainitakseni.

      Miksi siis kommunisti pyrkii muita syyttelemällä pesemään omaa tapaansa toimia nyt kun heidän mahdollisuutensa ovat todellisuudessa hävinneet olemattomiin. Keskittykää vain oman pesänne puhdistuksiin ja varojen keräämiseen niille jotka ovat kommunismin rotusorrossa kärsineet, niitä kun löytyy vieläkin miljoonia.

      • onneksi_olkoon

        Sinä itse nimimerkki työeläkeläinen olet nyt täysin ylivoimaisesti tämän keskustelupalstan suurin ja härskein rasistipaska.


      • PUOLUEMESTARI

        Nyt esimerkiksi Kansalliskommunismi on toiselta nimeltään Teräsmiesaate eli STALINISMI ja Kansallissosialismi on Natsisossujen Ihantola. On olemassa myös sellainen Aateryväs, joka on nimeltään VALTIOSOSIALISMI ja tämän alaosastoja ovat Kansalliskommunismi eli NATSIKOMUT, Kansallissosialismi eli NATSISOSSUT ja Kansallisdemokratismi eli NATSIDEMARIT. Niin ja nyt Natsisossut, ja Natsikomut kannattavat sellaista sosialismia tai kommunismia, joka voidaan toteuttaa yhdessä ainoassa kansallisvaltiossa, vaikka kaikkialla muualla vallitsi erittäin kovan tason Vapaa Markkinatalous eli Kapitalismi. Nyt sitten Kansallisdemokratismi eroaa muista Valtiososialismi rs:n alaosastoista siten, että siis silloin, kun Kansallisdemokratismi on valtion Talous- ja Sosiaalipolitiikka, niin tällöin Elinkeinoelämän teollisuus-, kauppa- ja palveluvarallisuudesta pitää olla yksityisten hallinnassa vähintään 85 prosenttia ja työehdot määrää ja säätää omistajakaarti täysin siis Palkka-, Työ- ja Vapaa-aikaehdot sekä Rivityöväestön palkka ei saa olla korkeampi kuin korkeintaan 5 euroa työtunti tai jopa alempi. Onko nyt Totisilla Tovereilla jotain sellaista kuin ONGELMA, siis ONGELMA? Mitä nyt Puoluenerot HT HR haluavat vastata erään Katunarrin ja Kulkurin uteluihin?

        Tykkää · Vastaa · Hetki sitten · Muokattu

        Tykkää · Vastaa · Hetki sitten


      • Työeläkeläinen
        onneksi_olkoon kirjoitti:

        Sinä itse nimimerkki työeläkeläinen olet nyt täysin ylivoimaisesti tämän keskustelupalstan suurin ja härskein rasistipaska.

        Minun ei tarvitse olla rasisti, minä kunnioitan jokaista omillaan toimeentulevaa oli hän minkä värinen hyvänsä.

        Kun muut oppivat saman niin koko kommunismi voidaan haudata lopullisesti!


      • Työeläkeläinen
        PUOLUEMESTARI kirjoitti:

        Nyt esimerkiksi Kansalliskommunismi on toiselta nimeltään Teräsmiesaate eli STALINISMI ja Kansallissosialismi on Natsisossujen Ihantola. On olemassa myös sellainen Aateryväs, joka on nimeltään VALTIOSOSIALISMI ja tämän alaosastoja ovat Kansalliskommunismi eli NATSIKOMUT, Kansallissosialismi eli NATSISOSSUT ja Kansallisdemokratismi eli NATSIDEMARIT. Niin ja nyt Natsisossut, ja Natsikomut kannattavat sellaista sosialismia tai kommunismia, joka voidaan toteuttaa yhdessä ainoassa kansallisvaltiossa, vaikka kaikkialla muualla vallitsi erittäin kovan tason Vapaa Markkinatalous eli Kapitalismi. Nyt sitten Kansallisdemokratismi eroaa muista Valtiososialismi rs:n alaosastoista siten, että siis silloin, kun Kansallisdemokratismi on valtion Talous- ja Sosiaalipolitiikka, niin tällöin Elinkeinoelämän teollisuus-, kauppa- ja palveluvarallisuudesta pitää olla yksityisten hallinnassa vähintään 85 prosenttia ja työehdot määrää ja säätää omistajakaarti täysin siis Palkka-, Työ- ja Vapaa-aikaehdot sekä Rivityöväestön palkka ei saa olla korkeampi kuin korkeintaan 5 euroa työtunti tai jopa alempi. Onko nyt Totisilla Tovereilla jotain sellaista kuin ONGELMA, siis ONGELMA? Mitä nyt Puoluenerot HT HR haluavat vastata erään Katunarrin ja Kulkurin uteluihin?

        Tykkää · Vastaa · Hetki sitten · Muokattu

        Tykkää · Vastaa · Hetki sitten

        Lopeta höpötys KANSALLISKOMMUNISMISTA JA TERÄSMIESAATTEESTA ja kirjoita suoraan stalinismi. Mitä kummaa luulet tuolla sönkkäyksellä voittavasi!


    • KaikkiTalkoisiin

      Nyt kaikki Suomalaiset talkoisiin. Kitketään vihervasemmistolaisuus Suomesta lopullisesti. Emme saa alistua terrorismin edessä.

    • Razzizzti

      Mikä ihmeen rasismi???

    • Työeläkeläinen

      Mielenkiintoista ottaa komupalstalla esiin IHMISYYDEN AATE. Kommunismi ja ihmisyys ovat kovin kaukana toisistaan ainakin käytännön toteutuksissa. Kun miettii, miten noita komuvaltioita on nostettu pystyyn niin ei ainakaan käytännön ihmisyydellä jos minulla mitään käsitystä on siitä, mitä ihmisyydellä tarkoitetaan.

      Hyvänä esimerkkinä tuo itäinen naapurimme joka hairahtui kommunismiin yrittämiseen ja sai aikaan miljoonia ennenaikaisia hautaan menoja. En usko minkään muun uskonnon kuin kommunismin saaneen aikaan niin epäinhimillistä ympäristöä kuin mihin naapurissa ajauduttiin.

      NL ei ollut kovinkaan kehittynyt syntyessään sillä demokratia ei ollut juurikaan kukoistanut tsaarien ja keisarien aikoina eikä parannusta syntynyt kommunismistakaan vaan se alisti suuren joukon kansalaisia orjatyöhön ja kuolemaankin johtaviin urakoihin kuten vaikka Stalinin kanava jonka yli 300 kilometrin matkalle tuli joka metrille vainaja eli yli 300'000 uhria kanavaan joka oli silti liian matala sotalaivojen kulkea.

      Missä ihmisyys silloin piili? Neuvosto rasismi oli aika runsasta mutta se perustui muuhun kuin ihon väriin tai nenän muotoon, se perustui ajatuksiin tai epäilyyn vääristä ajatuksista. Se oli pahempaa kuin nuo yleisesti rasismiin kytkettävät ominaisuudet mutta se myös kaatoi koko kommunismin ja sen haaveet joten neuvostokommunismi pissi omille kintuilleen.

    • nooni

      Kun puhutaan rasismista Suomessa, se voidaan sivuuttaa siirtymällä edesmenneeseen Neuvostoliittoon ikäänkuin se harjoittaisi rasismia nykypäivän Suomessa. Perusuomalainen puolue ja muut rasistiset liikkeet puhdistuisivat käden käänteessä. Samanlainen propagandatyyli vallitsi 30 luvun Suomessa oikeistolaisten ja hallitustenkin toimissa. Maan talouden ja poliittisen elämän ongelmista syytettiin kommunisteja ja kommunisteiksi leimattiin lähes kaikki. Propaganda onnistui silloin ja maa vyörytettiin petomaisen fasismin kanssa liittoon demokraattisen maailman kukistamiseksi.
      Persurasismi on nykyään valtavirtaus. Sen kohde on nälkää tai sotaa pakenevat. Heistä oikeistopersut rakentavat natsioppien mukaisesti ali-ihmisiä. Antijuulaisuus korvataan islaminsukoisella arabilla.
      Nykyaikaisen pakolaisuuden pääsyy on naton käymät sodat islaminuskoisia maita vastaan. Sitä peitellään (naton) luomien väkivaltaisten terroristijärjestöjen avulla. Äärioikeistolle on edullista arabiterrorismin pysyvyys ja sotatilan jatkuminen. EU on lähtenyt USA:n mallin mukaisesti kansalaisoikeuskien rajoittamisen tielle. Ensimmäisenä tekona on pakolaisten estäminen EU alueelle. Pakolaisilla käydään kauppaa natoon kuuluvan Turkin kanssa. Natoturkki puolestaan käy sotaa arabiterroristeja vastaan sotiva arabeja vastaan. Rasismi on laajentunut sanahelinästä suuriin mittasuhteisiin. Tuskinpa 15 vuotta sitten hajonneesta Neuvostoliitosta käsin ohjaillaan naton, terroristien tai pakolaistenkaan toimia.
      Pysäyttäkäämme Persussuomalaisten rasistinen propaganda.

    • oraka

      Ev lut kirkko on arvaamaton laitos. Arkkipiispa Mäkinen on ottanut kantaa vähävaraisten asemaan ja pakolaisten kohteluun. Asenne on inhimillinen ja edistystä luotaava.
      http://yle.fi/uutiset/kasvokkain_kari_makinen__pelot_eivat_poistu_kostamalla_vaan_toisista_huolta_pitamalla/8766133

      Mäkinen on huolestunut vähävaraisten asemasta hallituksen leikkauspolitiikan keskellä. Hän on myös surullinen pakolaisiin kohdistuvasta vihan lietsonnasta. Kirkkopappina hänen täytyy puhua fiksusti ja varovaisesti. Voidaanko evl kirkolta odottaa laajempaakin kantaa sorrettujen puolesta. Raamatun opeista voidaan löytää kantaa olla köyhien ja orpojen puolella. Joka tapauksessa Mäkinen on ottanut osaa julkiseen maalliseen keskusteluun köyhälistölle myönteisellä tavalla.

    • Miksi-hinttiluuseri

      eli koko elämänsä sossun varassa ? Miksei se tehnyt koskaan töitä ? Oliko se elinkelvoton ?

    • työeläkeläisen.homoviha

      Natseilla oli teesi: "Elinkelvottomat loiset, vammaiset, aivovammaiset, juutalaiset, työttömät kaasukammioon ja jätteet saippuatehtaalle.". Natsien teesi homoista: "Kaasukammioon tapettavaksi. Homolla ei ole oikeutta elää."

    • remu.fin

      Perussuomalaisten ja muiden oikeistolaisten rasismi yhtyy monessa kohtaa fasismin ideologiaan. Usein tulee esiin loiset, homot, työttömät, islaminuskoiset alempana rotuna kuin sotaisänmaallinen suojeluskuntiin ihannoivasti suhtautuva kantasuomalainen.
      Persujen piirissä puuhataan kovasti useinkin rikollisista koottuja katupartioita ja joiden tarkoitus synnyttää 30 luvun malliin kauhua rauhallisen väestön keskuudessa. Ihanteena heillä on itse Vihtori Kosola ja kansalaisten muiluttajat. Luterilaisen kirkon kanta auttaa pakolaisia on lupaava. On mahdollista luoda demokraattisten voimien liitto estää rasismin ja fasismin uudelleennousu Suomessa.
      On yllättävää, että selvästi rasistinen puolue sallitaan olevan hallituksessa. Puolue, joka levittää avoimesti rotuoppeja ja jonka jäsenet johtavat rotuoppeihin perustuvia järjestöjä. Ihmisyyden vastaisille voimille tulee asettaa stoppi. Hallituksen jyrkkä työväenvastainen politiikka suosii äärioikeistoa. Hallitukselle tulee antaa kenkää - asiat eivät ainakaan pahene.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9277
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8153
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      5977
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2437
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2146
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1789
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1727
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1561
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1517
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1410
    Aihe