Suomen julkisen sektorin menot suhteessa bruttokansantuotteeseen ovat EU:n neljänneksi suurimmat. Asiasta kertoo Helsingin Sanomat, joka viittaa eurooppalaisen tilastoviranomaisen Eurostatin lukuihin.
Tilastokeskuksen suosittamaa nettomääräistä suhteutusta käyttäen Suomen julkisen talouden menojen suhde bruttokansantuotteeseen oli 50,6 prosenttia vuonna 2014.
Nettomääräisenä julkisen sektorin suhde bkt:hen on Suomea suurempi Ranskassa, Belgiassa ja Tanskassa
Tilastokeskuksen suosittamaa nettomääräistä suhteutusta käyttäen Suomen julkisen talouden menojen suhde bruttokansantuotteeseen oli 50,6 prosenttia vuonna 2014.
Nettomääräisenä julkisen sektorin suhde bkt:hen on Suomea suurempi Ranskassa, Belgiassa ja Tanskassa
Vastaukset 9
Vanhimmat
Epäuskon aswuinsijoilla loisijoita on liikaa.
http://mvlehti.net/2016/03/25/haluatko-tietaa-mita-helsingin-muslimit-ajattelevat-katso/
mitä tämä nyt aloitukseen liittyy
Suhteen laskeminen on puhdasta poliittista propagandaa. Veroina kerätty raha palautuu aina kotimaiseen kiertoon yrityksille, ellei sitä viedä maasta pois.
Kiittäkää tästäkin Urpilaista ja Rinnettä, jotka valtiovarainministereinä viimeiseen asti jarruttivat virkamieskunnalta tehtäviä leikkauksia edellisessä hallituksessa.
ja itseasiassa kiittäminen on KEPUA!
Kepun aluepolitiikka ja kuntapolitiikka pitää huolen että kaikenmaailma
HIMMELEITÄ rakennetaan kuten Sote uudistus.
Mitä enemmän vauraus kiertää demokraattisesti valittujen instituutioiden kautta, sitä oikeudenmukaisemmin ja loppujen lopuksi tehokkaammin se jakautuu ja sitä enemmän se kansantaloutta hyödyttää. Niin se vain on, vai miksi muutoin pohjoismaat olisivat kaikilla mittareilla maailman kärjessä?
Suhdeluvun lisäksi pitäisi miettiä mitä, millaista hyvinvointia tuolla rahalla on kansalaisille tuotettu.
Asunnottomia 10 000. Huostaanotettuja lapsia? Hakattuja aviopuolisoita, myös miehiä? Alkoholisteja? Työttömiä?
Leveästi eläviä matuheimoja.Suvakkiseurapiirien shampanjaseminaareja ja kampaviinerikokouksia. Matubisnespaikkoja sisäpiiriläisille.
Julkinen sektori leikkaantuu kun lopetetaan rahan jakaminen hyödyttömälle kansanosalle eli työttömille, eläkeläisille ja muille veijareille. Tuet pois noilta eläteiltä niin alkavat etsiä töitä laiskottelun sijaan.
ja sitten täälläkin osa mankuu jatkuvasti että valtion pitäisi ottaa haltuun enemmän yrityksiä ja toimintaa, vaikka se on juuri päinvastoin