Hei testaa helposti yleistietosi - ja anna aikaa itsellesi.
Mulla meni näin vaikka helposti keskittymällä olisin päässyt liki 15:ta!
Historian kysymykset jotka luulin hallitsevani palauttivat maan pinnalle! :O
--------------------
Onko sinulla hyvä yleissivistys? Testaa 15 kysymyksellä!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001145211.html
--------------------
Sait 11/15 oikein!
Yleistietoni on hyvällä tasolla. !!! (Näin sanoo kone !)
Kiitos -tattis.
Onko sinulla hyvä yleissivistys? Testaa 15 kysym.!
12
395
Vastaukset
- kaksi.pieleen
Teemun seura ja Pähkinäsaaren rauha.
- Satasenaika
Teemun team ei kuulu yleissivistykseen.
- muistin.muutaman.väärin
Sait 12/15 oikein!
Yleistietoni on hyvällä tasolla. - jöörkki
Minä sain 10/15, olen pelkän peruskoulun käynyt, että ei siihen nähden huono.
- Ymmärrätkö_Jumalan
Perustiedoista ja ajan tajusta ajassamme tässä vaan on myös kysymys -ei mitenkään ylimaailmallisesta tähtitieteestä!
Yleistietoa kertyy kaiken aikaa, kun tulee ikää, peruskoulupohjaltakin. Akateemisillakin ihmisillä saattaa olla huono yleistietous, jos keskittyvät vain omaan alaansa. Samoin poliitikot saattavat olla huonosti perillä maan asioista.
Muistan, kun takavuosina olin junassa (Helsingistä Kouvolaan päin) , ja siellä oli joku senaikainen kansanedustaja seurueensa kanssa. Juttelivat kaikenlaista, ja joku mainitsi, että nyt sitten ollaan rakentamassa rautatietä Mäntsälän kautta Lahteen (oikaisuprojekti, jolla on ollut suuri merkitys esim. työmatkaliikenteessä). Herra kansanedustaja äimisteli, että todellako?! Sentään valtion rahoissa ja yhdyskuntasuunnittelussa aikasen merkittävä asia, eikä ollut mies kuullutkaan asiasta.- Tietoviisaskin
jjeeves kirjoitti:
Yleistietoa kertyy kaiken aikaa, kun tulee ikää, peruskoulupohjaltakin. Akateemisillakin ihmisillä saattaa olla huono yleistietous, jos keskittyvät vain omaan alaansa. Samoin poliitikot saattavat olla huonosti perillä maan asioista.
Muistan, kun takavuosina olin junassa (Helsingistä Kouvolaan päin) , ja siellä oli joku senaikainen kansanedustaja seurueensa kanssa. Juttelivat kaikenlaista, ja joku mainitsi, että nyt sitten ollaan rakentamassa rautatietä Mäntsälän kautta Lahteen (oikaisuprojekti, jolla on ollut suuri merkitys esim. työmatkaliikenteessä). Herra kansanedustaja äimisteli, että todellako?! Sentään valtion rahoissa ja yhdyskuntasuunnittelussa aikasen merkittävä asia, eikä ollut mies kuullutkaan asiasta.KYLLÄ, sanoi jo vanha viisas Esko "kyllä" Kivikoski!
Eikä ollut kouluttautunut, mutta kylläkin lukenut!
https://fi.wikipedia.org/wiki/Esko_Kivikoski
"Kivikoski kävi keskikoulun ja työskenteli metsätyömiehenä, peltiseppänä, VR:n liikenneosastolla ja vuosikymmeniä Keskon palveluksessa, mm. tiedotussihteerinä "
Esko Kivikosken isä - vanhemmat.
" https://fi.wikipedia.org/wiki/Sven_Elof_Kristiansson
Sven Elof Kristiansson (29. marraskuuta 1880 Saarijärvi – 1929 Venäjä?) oli suomalainen toimittaja ja uskontokriitikko. Hän oli Vapaa Ajatus -lehden julkaisija ja päätoimittaja 1909–1917.
Hän julkaisi ja suomensi myös kirjallisuutta. Hän oli sisällissodan aikana punaisella puolella ja toimi vallankumouksellisen ylioikeuden sihteerinä"
- oletko.yleissivistynyt
On tuo adblock päällä muutenkin niin jää tuollaiset testit tekemättä.
Ja lopuksi ikää kalvava epätietoisuus että onko minulla hyvä yleissivistys... - ei.kuulu.ei
Neitihinttiselänne ei kuulu sivistykseen.
- ai.kamalaa
KOuluyleissivistystä enemmäkseen mitattiin. Mutta selänteen tiesin kun siellä oli kariya samaan aikaan.
- roletaari
Lätkäilijä ja kitaristi eivät kuulu yleissivistykseeni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1672602Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait209714Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668