Onko Taivalkoskella heprealaista puoluetta?

heprealaisfani

###
Järkyttääkö Heprealaiskirje oululaisia?

Ainakin_Kempe-

26.3.2016 11:17

leen kunnallispoliittisen kentän tuo mystinen kirje on saanut melkein sekaisin:

###

Onko Heprealaiskirje kempeleläisille tuttu?

Teidän_persu-

26.3.2016 11:14

kunnanvaltuutettu, jumaluusoppinut Jussi Pellikka pohdiskelee Heprealaiskirjettä mm. tässä:

http://keskustelu.suomi24.fi/t/14203097/kuka-kirjoitti-heprealaiskirjeen

###

Käsittääkseni

26.3.2016 11:31

Heprealaiskirjettä käsitellään seuraavassa kaupunginvaltuuston kokouksessa. Muita asioita ei kokouksen asialistalla olekaan. Koska käsittelystä tullee pitkä ja mielenkiintoinen eli lähes puoli kaupunkia haluaa seurata valtuustotyöskentelyä, kokouspaikaksi valtuustosalin sijasta on valittu jäähalli, johon mahtuu paljon yleisöä. Heprealaiskirjeen käsittely saattaa kestää parikin päivää, joten muutamia tärkeitä jääkiekko-otteluita ja harjoitusvuoroja on jouduttu perumaan. Jääkiekon ystävät ovat ymmärrettävästi myrtyneet tästä ja kirtkerästi huomauttaneet, että Heprealaiskirjeessä ei puhuta jääkiekosta mitään. Kaupunhinkanslia tiedotteessaan kertoo olevansa ilahtunut, että jääkiekkoilijatkin ovat perehtyneet Heprealaiskirjeeseen.

4

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • diasporaamaan

      Joutilaalla jotakin, levittää tätä paskaa joka pitäjään.

    • rousfom

      Ei ole heprealaisia. Kaikkien Taivalkoskelaisten nimi on kalle päätalo, Suomen pitkävetisin kirjailija.

      • Älä_muu-

        ta sano!

        Minäkin olen lukenut teidän Päätaloanne. Mies oli tekemässä klapeja. Pölkky oli valmiina ja kirves ylhäällä. Kului hyvinkin sata sivua ennen kuin kirves hyshti alas pälkyn päähän. Ei kukaan muu kuin taivalkoskelaisen pysty tuonon.


      • riituntuuttero
        Älä_muu- kirjoitti:

        ta sano!

        Minäkin olen lukenut teidän Päätaloanne. Mies oli tekemässä klapeja. Pölkky oli valmiina ja kirves ylhäällä. Kului hyvinkin sata sivua ennen kuin kirves hyshti alas pälkyn päähän. Ei kukaan muu kuin taivalkoskelaisen pysty tuonon.

        Osasi sentää suomea, hyshti? pälkky? tuonon? Ei siihen taivalkoskinen pystykään, oot leviän murteen kyrpyri?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4288
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2744
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2502
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe