Kekkosen saavutuksia

Sekalaisia faktoja Kekkosesta

Kekkonen oli kosmonautti - ja kyllä se siellä avaruudessa votkasta nautti.
Kun Kekkonen kuoli, Suomen Eduskunnan suuri väliverho repesi keskeltä kahtia, ylhäältä alas asti.
Kekkonen on ainoa Suomen presidentti, joka on tavannut John F. Kennedyn.
Kekkonen pystyi juomaan sekä Nikita Hrushtshevin että Leonid Brezhnevin pöydän alle. Itseään hän ei sen sijaan kyennyt juomaan pöydän alle, vaikka kovasti yrittikin.
Kekkonen tuhosi juomisellaan 7 avioliittoa, joista kaksi olivat hänen omiaan.
Kekkosta ei ole haudattu Kremlin muuriin, mutta hän rakensi sen.
Kekkoselle tarjottiin 1970-luvulla Ruotsin kuninkuutta, mutta hän kieltäytyi.
Kekkonen ehkä unohti, mutta anteeksi hän ei antanut milloinkaan.
Paavi Benedictus XVI julisti Kekkosen autuaaksi vuonna 2005. Vatikaani valmistelee parhaillaan Kekkosen pyhimykseksijulistamista. Mikäli hanke toteutuu, Kekkosesta tulee ensimmäisenä protestanttina roomalaiskatolisen kirkon tunnustama pyhimys.
Kekkonen kuuluu kolmella kirjaimella tunnettujen suurmiesten sarjaan (JFK, LBJ, UKK).
Kekkonen ampui kerran 283 691,4 fasaania kolmen tunnin metsästysretkellä Unkarissa.
Kekkonen maalasi Sikstuksen kappelin kattofreskot.
Kekkonen teetätti silmälasinsa Wärtsilän telakalla.
Kekkonen kiipesi taatelipalmuun virallisella vierailulla Tunisiaan vuonna 65 jUKK., minkä jälkeen hän ei enää uskaltanut tulla allas ja palokunnan piti noutaa hänet tikasautolla. Joittenkin lähteitten mukaan alastulo ei johtunut uskalluksesta, vaan siitä, että Kekkonen oli tavannut puun latvassa apinan ja puhui tämän kanssa politiikkaa.
Kekkosella ei ollut parasta kaveria.
Kekkonen kykeni näkemään tulevaisuuteen. Tästä kyvystä oli apua, kun hänen muistinsa alkoi reistailla.
Kekkonen kirjoitti yli 3000 pyllykirjettä, joiden sisältö koostuu suurelta osin kirosanoista ja rahvaanomaisista ilmauksista Kainuun suunnalta.
Vaikka Kekkonen oli kalju, oli hänen parrankasvunsa poikkeuksellisen runsas. Hänen täytyi ajaa partansa jopa kuusi kertaa päivässä.
Kekkosen kunto 80-vuotiaana vastasi 18-vuotiaan normaalikuntoa. 70-vuotiaana Kekkosen kunto oli vastaavasti vastannut vastasyntyneen vauvan kuntoa. Tällä hetkellä Kekkosen kunto vastaa 111-vuotiaan auton kuntoa (ja ensi vuonna 112-vuotiaan).
Kekkonen suunnitteli Suomelle kuulentoja sisältävää avaruusohjelmaa 1960-luvulla, mutta unohti koko jutun vaihdettuaan poikkeuksellisen rankasti vapaalle.
Professori Juhani Suomella on copyright Kekkosen nimeen.
Tarinan mukaan Kekkosen kesämökkinaapurissa syntyi lapsi. Koska syntymäpaino haluttiin saada selville eikä vaakaa ollut, keksittiin lainata Kekkosen kalavaakaa. Poika painoi 15,7 kiloa.
Vuonna 1958 Kekkonen kehitti turboahtimen hiihtäessään Venäjälle tappelemaan sen hetkisen Neuvostoliiton hallituksen kanssa. Kekkosen maine rehvakkaana tyyppinä sai alkunsa kärhämästä, jossa sen hetkinen ikuinen kakkonen K.A. Fagerholm joka oli hiihtoreissulla mukana vain vittuillakseen väitti että "Hyvä Urho, tuon sinun keksimäsi niin sanotun turboahtimen pyörintänopeus ei missään nimessä täydellä kaasulla voi olla lähemmäs 200 000 kierrosta minuutissa eikä lämpötila missään nimessä yli 800 astetta.", mistä Kekkonen suivaantui ja lasautti Fagerholmia nenään.
Kekkonen esti Pikku Kakkosen 67 vuodeksi vaimonsa Sylvian kuoltua.
Epäillään, että Urho Kaleva Kekkonen on Suomen ainoa presidentti. Kyseinen väite perustuu siihen tosiasiaan, että hän hallitsee presidenttinä aina ja iankaikkisesti ja vielä sen jälkeenkin.
Kekkonen näytteli nuorena Klonkun roolin elokuvassa Taru Sormusten Herrasta.
Kekkonen on vielä elossa, ja pitää nykyään bordellia Sulo Aittoniemen toivomuksesta.

3

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toistaiseksi vuoden paras juttu palstalla!

    • haittaaks_se

      Uskomatonta shaibaa.

    • upeateksti

      Loistava kirjoitus, kiitos!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      146
      2479
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      96
      994
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      733
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      691
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      667
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe