http://www.rakennuslehti.fi/2016/03/ministerin-mukaan-suomea-uhkaa-insinooripula/
Eikö neitokainen ole tietoinen, että Suomeen on tullut Afrikan ja Lähi-Idän maista insinöörin koulutuksen saaneita .... vaivaksi asti? Ministeri Grahn-Laasonen?
Eikö Hallituksen oikea käsi (kok) tiedä mitä vasen käsi (ne muut) tekee?
Tämä hallituksen ministeri-tyttönen on huolissaan!
5
<50
Vastaukset
- tarkentaja
Ministeri ehdottaakin insinöörikoulutuksen paikkojen lisäämistä ammattikorkeakouluissa.
Pula koskee ainoastaan päteviä insinöörejä, määrä ei korvaa laatua.
Jos olisi pula perushoitajista, niin koulutetaan lisää, laadulla ei niin väliä.- SeAvarakatseinen
Saattaa olla, että ministeri on nyt parin viikon ajan nyt niin ajatuksissaan ja järkytykseltään "NIIN siellä" , että joutuu olemaan sairaslomalla.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001146643.html
Helpottaisikohan tuon oloa, jos nyt vihdoin kirkko erotettaisi valtiosta. Riittäisikö voimia tämän "järkyttävän" tapauksen jälkeeen, pistää hallituksen ehdotus vireille?
http://www.eroakirkosta.fi/media/none/tiedote_13_2015.html?year=2015
Mielenkiintoista seurata, miten tänään käyrä pompsahtaa, kuin polttoaineen hinta aikoinaan.
http://eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/tanaan.html
- rajatkiinniheti
Ruotsissahan on jo alennettu rutkasti matujen pätevyysvaatimuksia töihin pääsyssä ja opintojen suorittamisessa.
Matulääkäri joka teki diagnoosivirheen sai aikaan ihmettelyn mitä tekee lääkärillä joka ei ymmärrä ruotsia, eikä siten potilaan oireita. Lisäksi ihmetellään onko se lekuri lainkaan?
Voodoota Suomeenkin? - Göbbels
Syyriasta olisi tulossa 10.000 ISIS JA AL QAIDA koulutettua pommi-insinööriä.
- preikänen
Tervetuloa. Lukutaidoton insinööri osaa sentään laske ja verrata parhaimmat sossuavustukset maiden välillä. Taito sekin sano somaliliitto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646075Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201748Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt111646Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921533Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411426- 1131140
Oon mä susta mustasukkainen
Mä tunnustan. Olen aina vähän jollain tapaa ollu susta mustis. Tottakai, koska rakastan sua. Mutta mustiskin vain terveellä tavoin. Ihan luonnollista150984Sohvi blörf
Siellä se taas keekoilee kaupungilla ja kuvailee viattomia opiskelijoita instaansa. Kuvaa nyt vaan omaa tissivakoo ja bebaa jätä muut rauhaan ettei t106831Jättäkää tuo Lumio nyt jo rauhaan!
Mihinkään tuo avaus katosi? Säälittävää touhua kertakaikkiaan, harvoin tänne mitään kirjoittelen mutta tämä touhu alkaa mennä jo yli hilseen. Hävetkää26742Rakas rakas rakas
Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Oot kaikkeni sä ihana m65664