Ei tämä hallitus saa kuin tuhoa aikaiseksi.
Pelottaa ja vituttaa.
Uusi hallitus saatava Suomeen!
21
96
Vastaukset
- teeseitsemies
Mene ite eholle jos on parempia ajatuksia.
- 7546
Taas yksi hölmö ja turha avaus.
- quolalumbur
Kun EU,sta määrätään ei mikään hallitus saa hyvää aikaan. Kaikki ministeriöt täytyisi siivota törky aineksesta, sillä siisti.
- Puolueetontarkkailija
Normaalissa länsimaisessa demokratiassa hallitus hajoaa tai yhdessä väistyy menettäessään luottamuksensa. Näin on juuri käymässä Suomessakin.
- Kylläsesiitä
Hallituksella kun on eduskunnan luottamus ja Pääministeri puolue kuitenkin gallupeissakin Suomen suurin. Niin jotain on tehty hyvinkin ja marinaahan maailmassa riittää.
Samaan malliin vaan, kyllä se siitä. - StubinOrjia
Kylläsesiitä kirjoitti:
Hallituksella kun on eduskunnan luottamus ja Pääministeri puolue kuitenkin gallupeissakin Suomen suurin. Niin jotain on tehty hyvinkin ja marinaahan maailmassa riittää.
Samaan malliin vaan, kyllä se siitä.Samaan malliin, leikaten ja silputen.. Varsinkin niiltä kellä on vähiten. Täysiä sosiopaattejahan nuo ovat.
- Pelottaako
sinua se, ettei sossutukia tipukkaan enää luukusta ilman vastinetta ja joudut pian tekemään jotain leipäsi eteen? Pelkonsa kullakin.
- tuntemattomatsotilaat
Opiskelijoista, päiväkotilapsista, vanhuksista ja vammaisista huolehtiminen on sivistysvaltion merkki. Nykyhallituksemme arvot ovat suoraan kivikaudelta.
- Kapitalistin_aivopierua
Porvarien hallitsemat medialähteet ovat aloittaneet kansan manipulointi-kampanjan.
Mukamas kalluppien mukaan vain muutama prosentti kansasta kannattaisi hallituksen vaihtoa tällä hetkellä.
Näinhän ne väittävät työpaikkojenkin luomisen käyvän aivan tuosta vain, kunhan vain yhteiskunnassamme saadaan riittävästi ensin köyhien asemaa kurjistetuksi.
- Pimeekansa
Valtio voi säästää AINOASTAAN niistä menoista mitä se rahoittaa ! Ymmärtäkää ! Suomen julkinensektori syö ja tuhlaa eniten euroopassa suhteessa kansaan . Esim, ikuiset opiskeliat , piruako niitä elättämään ?
- köyhätmaksaa
Valtio voi, myös antaa veroetuja rikkaille..
- marssijärjestys
"Normaalissa länsimaisessa demokratiassa hallitus hajoaa tai yhdessä väistyy menettäessään luottamuksensa. Näin on juuri käymässä Suomessakin."
Oot yhden perustuslain jäljessä - edes asiantuntija ei löytänyt siitä demokratiaa. Ei kai hallitus muuten puhuisi pakkolaeista?!
Sitten faktaa:
"Vallan kolmijako-oppi on perustava osa länsimaisten demokratioiden hallintomuotoa.Perusajatus säilyi kuitenkin edelleen uuden perustuslain esitöissä."
Säilyi vain esitöissä - koska....
"Suomen hallitusmuodossa kolmijako-oppi otettiin käyttöön itsenäistymisen jälkeisenä vuonna 1919, mutta alkuperäisestä mallista luovuttiin ajan kuluessa kytkemällä lainsäädäntövalta ja toimeenpanovalta kiinteästi toisiinsa."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vallan_kolmijako-oppi
Siksi hallitus voi tehdä pakkolakeja.
- dasfdfas
Nää yhden ja kahden rivin avaajaihmeet saattaa olla joko hallituksen virkamiehiä tai jopa kokoomuksen trolleja joiden tarkoituskin on tyhmentää palstaa ja estää asiallinen keskustelu palstalla, homma on siis aivan tarkoituksellista.
- SSS-huijarit
Alexander Stubb kertoo Kokoomuksesta ja ajatuksistaan
https://www.youtube.com/watch?v=FzHP6wEFRqk
Läski-Soini kertoo Perussuomalaisten näkemyksistä
https://www.youtube.com/watch?v=mpHj2VLvG20
Keskustan Juha Sipilä ei osaa vastata kysymyksiin
https://www.youtube.com/watch?v=7FJwXEAiGns - vaihtoehto_on
Joo. Kunhan tämä uusi hallitus ei ole uusliberalistinen hallitus. Suomi on saanut kärsiä Holkerin hallituksesta saakka tätä uusliberalismia.
Myös demarit ja vasemmistoliitto ollessaan hallituksessa on ajanut tätä uusliberalismia varsin selvästi.
Kukaan ei toivo jatkoa tälle uusliberalismille.- arpaonneatarvitaan
Tämä kokeilu kansalaispalkasta vasta onkin todellinen neronleimaus. Kenenkän taskuun nämä lomaviissataset mahtavat mennä? Onkohan eduskunnassa paljonkin, jotka tarvitsevat köyhäinapua? No ehkä sitten, kun pesti loppuu. Todella hullu ajatus, jos sitä ei kohdenneta kaikkien köyhimmille. Ja miten ihmeessä tähän on varaa, kun säästää pitäisi ja leikkauksia tehdään. Valtio on ilmeisesti keksinyt Sammon. Anteeksi nyt, mutta en yhtään ymmärrä logiikkaa ajatuksen takana, jos rahaa aletaan jakaa kaikille. Onnellisia ne 10 000, joita tässä kokeiluarvonnassa onni suosii. Toivottavasti olen mukana.
- 12347
arpaonneatarvitaan kirjoitti:
Tämä kokeilu kansalaispalkasta vasta onkin todellinen neronleimaus. Kenenkän taskuun nämä lomaviissataset mahtavat mennä? Onkohan eduskunnassa paljonkin, jotka tarvitsevat köyhäinapua? No ehkä sitten, kun pesti loppuu. Todella hullu ajatus, jos sitä ei kohdenneta kaikkien köyhimmille. Ja miten ihmeessä tähän on varaa, kun säästää pitäisi ja leikkauksia tehdään. Valtio on ilmeisesti keksinyt Sammon. Anteeksi nyt, mutta en yhtään ymmärrä logiikkaa ajatuksen takana, jos rahaa aletaan jakaa kaikille. Onnellisia ne 10 000, joita tässä kokeiluarvonnassa onni suosii. Toivottavasti olen mukana.
En ymmärrä minäkään, en sitten millään ja ihan vaan tiedoksi ei ole vaaraa tulla mukaan otetuksi tuohon otantaan, olenhan eläkkeellä, sillä justiinsa pärjään jos ei saksita mitään.
- VakavaaAsiaa
Niin ikävää kuin on sanoa, niin Suomessa on ensi kertaa kymmeniin vuosiin todella vahva pohja terrorismiliikkeelle tällä hetkellä. Kansa on niin älyttömän pettynyt ja tyytymätön, että varmasti alkaa tulla väkivaltaa esiin yhä enemmän ja se tulee kodistumaan varakkaaseen väkeen ja yhteiskuntapäättäjiin, joilla on korkea statusarvo. Kuka oikeasti vastaa, jos iskuja alkaa ilmetä ? Vastaako hallitus tai eduskunta joka on tämän tilanteen luonut? En usko.
Nuoret ovat paljon radikaalimpia kuin ennen ja heissä kytee todella agressio ja ahdistus tulevasta. Heidän tulevaisuuteen Hallituspäätökset eniten vaikuttaa.Ja he ovat parikymmentä vuotta imuroineet väkivaltaviihdettä joista malleja jo on varmasti saatu. Eli muslimiterroriuhkaan en usko, ennemmin oma kansa räjähtää.Lanka palaa jo. (viit. esim yliveskan kirkko, koulusurmat jne.) Siksi politiikkaan on saatava radikaali muutos ja hyvin nopeasti. Hallitus vain kähmii ja halveksii kansan mielipiteitä. Tämä näkyi tuoreimpana Metsähallituslain läpirunnomisena vaikka 130 000 ihmistä adressiilla oli sitä vastaan ja tuokin adressi syntyi todella lyhyellä ajalla. Eli varmasti olisi mennyt kesään mennessä 500 000 rikki. Tämä on todella huolestuttavaa ja vakavasti olen aloittajan kanssa samaa mieltä siitä, että uudet ihmiset on saatava johtamaan maata enemmän yhteishengellä ja aiemmat Lait ja päätökset on käsiteltävä uudelleen sillä ne ei kestä kriittistä tarkastelua. Jotkut diilit on pakko saattaa viranomaiskäsittelyn alle. Jos näin ei toimita, kansan luottamus menetetään ja pahimmillaan maahan tulee sota kymmenen vuoden sisällä. Kun päätösten vaikutukset ylitää kansan sietokyvyn. - thatsit
https://www.youtube.com/watch?v=3RxLQG_xbjQ
............ - Huittislaineäijä
Suottapa me näillä asioilla päätämme vaivataan. Kumminkaa pystytä kovin radikaalisti mitään muuttamaan.
- suoli24_vaalit
Muutos voisi alkaa vaikka siitä että raahautuu vaalipäivänä äänestyspaikalle. Kuinkahan moni täällä kirjoittava yleensä edes äänestää. Ai niin, eihän se mitään hyödytä. Täällähän se muutos tehdään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410