Poliitikkomme haistattavat pitkät kansan mielipiteelle. Yli 95% kansalaisista haluaa kellon viisareitten väänetelyn lopetettavan! Vaikka meillä on itse valitsemamme kansanedustajat ja oma edustus EU:n ytimessäkin niin silti kohta yhden sukupolven ajan meidät on laitettu kahdesti vuodessa vääntelemään kellon viisareita omaksi haitaksemme.
Kellonviisareitten vääntelystä
TurhaaJaVahingollista
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Todellinen luku on 100% viisareitten siirtoa vastaan, koska loput 5% eivät ole kyenneet antamaan haluamaansa mielipidettä (syystä, tai toisesta)!
Myös se 95% kansalaisista vastustaa maahantunkeutuvia loisia ja poliitikot haistattavat sillekkin pitkät. Hoidetaan loiset ensin ulos maastamme, niin senjälkeen voimme sitten väännellä tai olla vääntelemättä viisareita.
Koskas tuollainen mittasu on tehty? Ja mitä hiton merkitystä sillä on, siirretäänkö kelloja tunnilla vai ei? Sitä kun ei tehdä muutenkaan kuin kaksi kertaa vuodessa. Eikö teillä ämmillä ole mitään oikeaa murhetta?
Vastarannakiiski suomalaisia vihaava rasistisuvakkihuora on tottakai tässäkin asiassa eri mieltä.
Pue hame päällesi jos sinulla jo ei ole.
Ammattibyrokraattien mielestä kyseessä on "niin merkittävä muutos", että se edellyttää satoja kokouksia, sekä kaikkien EU-maiden parlamenttien kokoontumista ainakin kolmeen kertaan. "Tarvitaan" kymmeniä diplomaattisia tapaamisia Aasian ja Amerikan maiden kanssa, ja mikä tärkeintä, tuhansia asiantuntijalausuntoja. "Tarvitaan" satojen, ellei jopa tuhansien kääntäjien ja konttoristien työtä, jotta saadaan tuotettua sata tonnia asiakirjoja, jotka arkistoidaan Brysselin alle, ja joita lukevat seuraavan kerran historian harrastajat, joskus sadan vuoden kuluttua. Tärkeintä on kuitenkin se, että kuinka monta hyllymetriä erinäisiin paikkoihin tarvitaan lisää tilaa, sillä näiden kaikkien virkamiesten "tarpeellisuus" ja palkka määräytyvät noiden hyllymetrien mukaan.
Näin meikäläisen näkökulmasta olisi tullut hemmetin paljon halvemmaksi ja nopeammaksi järjestää asiasta kansanäänestys kaikissa EU-maissa, ja ilmoittaa radiossa ja televisiossa, siirretäänkö kelloja vai ei.
Suomalainen ministeri, eu- meppi, eikä kukaan muukaan poliitikko voi ottaa asiaa esille, koska saksalaiset ja ranskalaiset eu- päättäjät jättäisivät sellaisen poliitikon valitsematta lokoisaan eu- virkaan myöhemmin. Näin suomalaiset siirtelevät kellojensa osoittimia tästä eteenpäinkin aina eu:n hajoamiseen saakka ja kärsivät jetlag'stä turhan päitten.
Nyt kun jo useampi perättäinen hallitus (eikä eduskunta) ei ole saanut mitään merkittävää, lamaa lukuunottamatta, aikaan olisi hyvä edes tämä yksi asia hoitaa päiväjärjestykseen. Näin kansalaisille jäisi edes yksi asia minkä valitsemamme edustajat hoitivat.
Kellojen siirtelyssä ei ole mitään järkeä, tämä kellopelleily pitäisi lopettaa Suomessa. Sitäpaitsi kellojen siirtely aiheuttaa uupumusta, sydänkohtauksia ja väsymystä ihmisille.
Kaikki haluavat lopun tälle ajankäsittelylle ja palata normaaliin aikaan kaikiksi vuodenajoiksi.
Siirrettiin kellot moskovan aikaan. Kesällä vaihtuu lippukin!