Kuka kirjailija olisi ansainnut Nobel-palkinnon?

Joedesmennyt

Mielestäni Kalle P ä ä t a l o olisi pitänyt palkita Nobelilla.

Ehdottomasti! Näytöt olivat niin kovat!

27

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LippulakkiUkko

      Kyllä Kalle olisi Nobel-palkinnon ansainnut.

      Mutta nykyään elämme kaikkien kirjallisuuspalkintojen ja teosten julkaisukynnysten kannalta aikaa, jolloin näistä asioista päättävät henkilöt ovat taustoiltaan urbaaneja akateemisesti koulutettuja ja huumorintajuttomia naisia. Kalle Päätalon kaltaiset kirjailijat eivät näissä olosuhteissa pääse lyömään itseään läpi.

      Voi surkeus näitä teoksia, mitä nämä nykyiset kustannustoimittajat päästävät läpi. Kuvaukset ovat loputonta pikkutarkkaa sipellystä, jossa ei ala tapahtua mitään.

      • Koomista, että moitit kirjoja, joissa "ei ala tapahtumaan mitään" ja samalla kehut Päätaloa, jolle nimenomaan on tyypillistä se äärimmäisen hidas ja pitkäveteinen kuvaustapa.


    • murakami-fani

      Nykykirjailijoista Haruki Murakami. Tai no, tuohan on vielä elävien kirjoissa, joten "olisi ansainnut" taitaa olla tässä vaiheessa hieman ennenaikaista...

      Kotimaisista ehkä juurikin mainittu Päätalo suomalaisen lähihistorian tarkkana ja persoonallisena kuvaajana. Nobel kuitenkin edellyttää suomalaisen kirjailijan kohdalla käytännössä käännöstä englanniksi tai ruotsiksi, eikä kukaan ole tainnut lähteä kääntämään Kallen tekstejä. On vaikea kuvitella, kuinka Päätalon käyttämä kieli taipuisi esim. englanniksi niin, ettei käännöksessä vääjäämättä menetetä jotakin olennaista.

      • aloittelevakirjailija

        Ääni Murakamille täältäkin.

        Päätalon jättäisin ilman Nobelia. Kieltämättä hänen kirjallisuudellaan on oma merkityksensä pohjoissuomalaisena ajankuvana, mutta millä perusteella Päätalo on esim. Väinö Linnaa tai Mika Waltaria parempi kirjailija? Waltarin tuotanto on monipuolisempaa kuin Päätalon ja kansainvälistäkin menestystä löytyy. Kotimaisista Nobelin olisin siis suonut Waltarille, jos joku olisi pakko valita. Mutta makuasia tämä(kin).


    • Joedesmennyt

      Ja entäpä sitten Finlandia-palkinto? Sekin jäi Päätalolta saamatta, mikä kyllä ihmetyttää kovasti.

      E Paasilinna, Donner, S Turkka, Hämäläinen, Ågren, Envall, Jalonen, A Melleri, Krohn, Carpelan, Joenpelto, Mäkelä, Rane, Tuuri, Holappa, Carlson ja J Sinisalo saivat sen palkinnon Päätalon elinaikana, mutta ei Kalle...

      Olisi myös Kalle Päätalolla riittänyt ansioita akateemikon arvonimeen. Waltarin hyväksyn ja Linnankin varauksin, mutta 1998, kun Veijo Meri nimitettiin, olisi viimeistään pitänyt Päätalon se saada!

      • EiVoiVerrata

        Finlandia-palkinnon valintaprosessi on niin älytön, että kyse on todellisuudessa markkinoinnin välineestä ja lööppigeneraattorista. Joskus ihan hyvä kirja kyllä voittaa, jossakin sarjassa.


    • noebl

      Jos saa vastata otsikon kysymykseen, niin Karen Blixen.

    • Mika Waltari. Suomalaisen proosan 1900-luvun ehdoton ykkönen. Universaali mies!

    • Päätalo, hyi s-na... Huono kirjoittaja, huonoa kirjallisuutta mielenkiinnottomista aiheista tylsästi kirjoitettuna.

      Mika Waltari olisi kyllä ollut Nobelin arvoinen.

      • KalleOnParas

        Olen eri mieltä. Päätalo on kautta aikain eniten luettu suomalainen kirjailija.

        Näin suositun kirjailijan teksti ei ainakaan tylsää tai mielenkiinnotonta voi olla.

        Nämä Päätaloa mollaavat kannanottajat ovat poikkeuksetta tapauksia, jotka eivät hänen tuotantoaan ole lukeneet.


      • waltariparas

        Waltari on saanut arvostusta myös Suomen rajojen ulkopuolella, Kallen tekstejä ei ole kai edes käännetty. Jos joku suomalainen olisi nobelin ansainnut, niin ehdottomasti Waltari. Päätalon tuotanto on varsin yksipuolista verrattuna Waltariin.

        Olen lukenut Pääataloa, mutta en erityisemmin syttynyt. Pitkäpiimäistä jaarittelua tylsistä ja loppuun kalutuista aiheista minun makuuni, pelkkä tulitikun raapaisukin kestää about 40 sivua. Päätalon kohdalla voi sanoa, että kerrankin leffat ovat kirjoja parempia, lähinnä tiivistämisen ansiosta.


      • KalleOnParas kirjoitti:

        Olen eri mieltä. Päätalo on kautta aikain eniten luettu suomalainen kirjailija.

        Näin suositun kirjailijan teksti ei ainakaan tylsää tai mielenkiinnotonta voi olla.

        Nämä Päätaloa mollaavat kannanottajat ovat poikkeuksetta tapauksia, jotka eivät hänen tuotantoaan ole lukeneet.

        Suosio ei todista mitään laadusta. Paitsi ehkä lukijoiden.


        Päätalo on roskaa junteille.


      • KalleOnParas

        Vaan kun näiden suosituimmuuskriteerien perusteella näitä kirjallisuuspalkintoja yleensä jaetaan. Tekstin laatu on jokaisen makuasia. Jos pelkästään laadusta alettaisiin palkita, kärkisijoille nousisivat nämä eri tieteenalojen teokset, joita professorit kirjoittavat lähinnä toisia tutkijoita varten. Kukaan muu ei niitä sitten luekaan.

        Päätalo on huikeaa ajanvietettä ja laadukasta huumoria huumorintajuisille lukijoille.


    • Eivät_ymmärtäneet

      Kalle Päätalon Nobel-palkinto saatoi kaatua siihenkin, että hänen tekstistään jäi epäselväksi, mitä merkkiä se hänen ahnehtimansa ja lähes orgasmin valtaan saanut sulatejuusto oli. Oliko se Koskenlaskijaa, Violaa tai kenties jotain muuta? Ulkomailla tällaisista kulinaarisista asioista ollaan aika tarkkoja. Jopa Ruotsissa.

      Mika Waltarin Sinuhessa puolestaan toteamus "Näin se on aina ollut, ja on aina oleva" toistuu näennäisestä loistokkuudestaan huolimatta vähän turhankin usein. Jos se edes jatkuisi ajatuksella että "Vitut kun haluaisin tästä perinteisestä ajattelumallista irti ja saisin muuttaa maailmaa", Nobel-palkinto olisi viimeistään 1970-luvulla ollut varma.

      Päätalo ei ymmärtänyt kaupallisuuden merkitystä kirjallisuudessa. Waltari ei puolestaan sitä, että kirjallisuuden Nobel-palkinnot ovat rauhanpalkintojen jälkeen poliittisimpia omassa kategoriassaan.

      • kaivokomaata

        Mietis vähä kumpaa. Mitä tukkijätkä kesäkuun alussa teki?


    • Pituudestakolasket

      Kale tietenkin, mutta en nyt tiedä onko se Päätalo

    • Miten niin Kalle P. Osihan Kalle rakennusmestarina rakentamisen ja kotiseutunsa kuvailun.

      Minäkin erehdyin Kalleen ja ilmeisesti hänen perusteokseensa, Ihmisiä telineillä.

      Linnamaisen kerronnan ihailijana jaksoin seuraavaan lauseeseen asti, Hän kytki pöytälampun virtapiiriin!

      Jos kirjailija ei osaa sytyttää pöytälamppua, niin lukematta jää, ainakin minulta.

      • ffhhfuuujuuuu

        "Jos kirjailija ei osaa sytyttää pöytälamppua..."

        Ja jos Ruuneman ei ole lukenut kirjailijan teoksesta kuin kaksi lausetta, lienee parempi olla arvostelematta hänen tuotantoaan tai kuntoisuuttaan tekstin tuottajana.


      • Luin kirjaa normaalisti. Kun tuohon lauseeseen törmäsin, lopetin lukemisen.
        Ilmaisu lampun sytyttämisestä on uskomattoman alokasmainen - minun mielestäni.


      • iuyyyttrfhjkl

        No, ei läpi käymäsi aineisto ole kirjailijan mollaamiseksi sittenkään kaksinen, jos olet hänen monta kymmentä teosta sisältävästä tuotannosta lukenut vain pätkän esikoisteoksesta.

        Päätalohan oli ennen kaikkea lahjakas humoristi. Iijoki-sarjassa hänen huumorinsa esiintyy parhaimmillaan.


    • Ii-jokisarjan lukeneena, miljoona sivua hyvää luettavaa kun lintu siivilleeen nousee..

    • emoji

      Alistair maclean.

    • Tulevasuuruus

      ONNI Koski

    • notkoputki

      Putkinotko

    • ölkm

      Adolf Hitler.

      • Hidolfatler

        Aloittaja kai tarkoittaa nimenomaan kirjallisuuden Nobel- palkintoa, Hitlerillekö sellainen mielestäsi kuuluisi?. Oletko lukenut hänen tuotantoaan, esim. tätä Taisteluni- kirjaa. Suomennettuna se on usein kaksiosainenkin. Kaamean harhaileva ja sekava teos, yhtä puuroa, tästäkö se palkinto?.


    • Tyuoa

      Sven delblanc

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      954
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe