Ylivieskan kirkon poltto on varmistumassa rasistisesti ajattelevien ihmisten aikaansaannokseksi. Kyseessä on rasistinen hyökkäys suvaitsevaista ja pakolaismyönteistä kirkkoa vastaan:
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/ylivieskalaiset-palaneen-kirkon-raunioilla-ei-tammoista-saisi-tapahtua/5811298
Osa kaupunkilaisista yhdistää tapahtumat viime aikoina roihahtaneeseen rasismiin, jossa seurakunta on asettunut pakolaisten puolelle. Uusi vastaanottokeskus nostatti pienoisen myrskyn pohjalaiskaupungissa ja seurakunta asettui tukemaan uusia tulijoita. Silloinkin, kun turvapaikanhakijoita vastaan tekaistiin raiskaussyyte.
- Ylivieska on ollut aika paljon esillä näitten negatiivisten asioitten suhteen, kuten rasismin. Ja nyt tämä tuhopoltto tuli näin lähelle että… En osaa sanoa, tuntuu aika ihmeelliseltä.
Moni suree myös sitä, että aivan kirkon kupeessa sijaitsevat haudat ovat kärsineet vaurioita.
-Eihän sellaista voi mikään korvata, sanoo Emma Zitting.
Hyökkäys kirkkoa vastaan?
Myös seurakunnassa on mietitty, miksi tuhopoltto tehtiin juuri nyt, pääsiäisenä. Osa kokee tuhopolton hyökkäykseksi seurakuntaa vastaan.
- Tietysti se on aina hyökkäys kirkkoa vastaan jossakin mielessä. Mutta onko se hyökkäys kotiseurakuntaa vastaan, onko se kirkkoa vastaan laajemmin… Sitä on vaikea tietää, kun motiivit eivät ole tiedossa, pohtii kirkkoherra Määttä.
-Varmaa nyt kuitenkin on se, että rasistien nettiöyhötys on kirkon polttamisen motiivi, tämä oli isku Mäkisen kommentteja ja suvaitsevaista kirkkoa vastaan.
Ylivieskan kirkon poltto oli rasistinen hyökkäys
67
225
Vastaukset
- Pröötsanoperse
Timanttisen huisa juttu jannut hei!
- SairasReppanaHoitoon
ETTÄKÖ KIRKON POLTTO OLISI JO RASISMIA??????
Aloittajan kannattaa mennä hoitoon....siellä on kuule sinulle paljon rasismia ihmeteltäväksi. Hoitajatädit jo odottavat sinua kovasti uusien rasistikirkkolelujen kanssa. - tosisuomalainen
Mitä.se 180%aivoinvalidi suvakki taas valehtelee.juuri sanottiin uutisissa ettei se ole rasistisista syistä tehty.on kuulemma« henkilökohtaisia mielenterveyden ongelmia», taitaa,olla seonnut suvakkianarkisti ja «tosisuvaitsevainen» suomalaisten ja uskonnon vihaaja,oikein « sivistynyt kulttuurimarxilainen»,sellaisethan niitä kirkkoja ovat ennenkin poltelleet,niinkuin historia opettaa.ei niiltä,aivoinvalideilta voi muuta odottaakaan
- Lainaus-
Niin tällä palstalla kuin muuallakin somessa suvakit ovat toivoneet, suorastaan rukoilleet, että Ylivieskan kirkonpolttaja olisi äärioikeistolainen rasistinatsi. Poliisin mukaan mikään kuitenkaan ei viittaa Ylivieskan kirkonpoltossa radikalismiin, rasismiin tai ääriliikkeisiin. Mahtaa suvaitsevaistoa nyt vituttaa?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201603280140821_uu.shtml
- rasistitvaaraksi
Ei ole varmaan vaikea arvata, että pakolaisvihamieliset rasistivajakit tulevat taatusti polttamaan lisää kirkkoja vain siksi, että kirkko on näkyvästi asettunut pakolaisten puolelle ja siten rasistien aatemaailmaa vastaan.
Valitettavasti seuraavan kerran vaan voi olla, että kirkossa sattuukin olemaan ihmisiä sisällä ja silloin rasistit syyllistyvät polttomurhaan ja rikokseen ihmisyyttä vastaan.- ghfhhg
"Valitettavasti seuraavan kerran vaan voi olla, että kirkossa sattuukin olemaan ihmisiä sisällä ja silloin rasistit syyllistyvät polttomurhaan ja rikokseen ihmisyyttä vastaan."
Ai vähän samaan tyyliin kuin ne pitseriaa pyörittäneet pakolaiset teki? - rasistitsyyllisiä
Älä yritä hekumoida ulkomaalaisten rikoksilla, niillä ei ole tässä keskustelussa mitään väliä. Tarkoitus on syyllistää kantasuomalaiset rasistivajakit.
- AngelOfPunishment
Jaa no Viimeisellä Tuomiolla se sinunkin vajaus nähdään.
Kireitä siimoja.
Angels of punishment ne siellä jo venailee käskyjä. - VihollinenEliminoitava
Kyllä, näin tulee käymään. Sodassa yleensäkin tuhotaan vihollisten pesäkkeet ja suojat. Suvakit kärisevät kuin porsaanliha kesäisellä grillivastuksella, kun tervejärkiset isänmaalliset kansalaiset laittavat lopulta stopin maata vaivaavalle suvakkisairaudelle 1918 tapaan.
- EUonPerikato
VihollinenEliminoitava kirjoitti:
Kyllä, näin tulee käymään. Sodassa yleensäkin tuhotaan vihollisten pesäkkeet ja suojat. Suvakit kärisevät kuin porsaanliha kesäisellä grillivastuksella, kun tervejärkiset isänmaalliset kansalaiset laittavat lopulta stopin maata vaivaavalle suvakkisairaudelle 1918 tapaan.
Totta. Suojeluskunnat pystyyn ja maa itsenäiseksi.
Rosvojoukot muilutetaan yli rajojen takaisin sinne Ruotsiin. - Heh-
Ketjun aloittanut itselleen vastaileva mielenterveysongelmainen äärivasemmistopelle on paniikin vallassa, kun kirkonpolttajan motiiviksi ei vieläkään ole ilmoitettu rasismia tai äärioikeistolaisuutta. Jostain on kuitenkin pakko keksiä jokin veruke, jolla keskustelun voisi ohjata edes hetkeksi pois "rikastuttajien" keppostelusta ympäri Eurooppaa, joten spämmätään palsta sitten vaikka täyteen valheellisia avausotsikoita ja sekavaa punikkijargonia, tuumii ap.
- rasistinenrikos
Motiivi on jokatapauksessa rasismi, koska ajankohta sopii yhteen niin täysin kansan vihamielisen reaktion kanssa Mäkisen puheisiin. Teko on rasistinen hyökkäys kirkkoa vastaan vaikkei sitä vielä ole vahvistettu. Olette rasistit syyllisiä jokatapauksessa.
- Suvakin_logiikkaa
rasistinenrikos kirjoitti:
Motiivi on jokatapauksessa rasismi, koska ajankohta sopii yhteen niin täysin kansan vihamielisen reaktion kanssa Mäkisen puheisiin. Teko on rasistinen hyökkäys kirkkoa vastaan vaikkei sitä vielä ole vahvistettu. Olette rasistit syyllisiä jokatapauksessa.
Ei anneta totuuden pilata hyvää tarinaa.
- totuusonrasistinen
Totuus on se, että kyse on rasismista ja poliisi tulee tämän myös vahvistamaan. Kirkko tietää jo, että kyse on ollut alkujaankin rasistisesta hyökkäyksestä joka sopii yhteen Mäkisen puheiden ajankohdan kanssa. Totuus on se, minkä me suvaitsevaiset teille vajakkikansalaisille määrittelemme.
- 3ejeks
405800014708245750000249000000000000803633456862160406
-tiedätkö mikä numerosarja...no, laskuni virtuaaliviivakoodi -helppo maksaa! Copypaste, - rasistienisku
Rasismista tosiaan on kysymys, rajat kiinni-porukan vihapuheet inspiroivat tuhopolttajaa:
http://www.ksml.fi/kotimaa/Kommentti-Paloiko-kirkon-mukana-osa-ihmisyyttä/750316?pwbi=23afd626057efac64e2afaf59ca3c423
Sosiaalisessa mediassa tapahtunutta surtiin laajasti. Kirkon tuhopoltto vääntää sydänalaa uskonnollisesta katsontakannasta huolimatta. Sosiaaliselle medialle niin tyypillisiä nokkeluuksia ja sarkastisia viisasteluja näkyi huomattavan vähän.
Surun, järkytyksen ja väsymyksen keskellä moni jaksoi jakaa rohkaisua ja toivoa.
Ja sitten oli niitä, jotka sylkivät bensaa liekkeihin.
Ensin alkoi spekulaatio siitä, oliko kirkon polttaja maahanmuuttajataustainen henkilö.
Kun poliisi tiedotti epäillyn olevan kantasuomalainen, kääntyi puhe suvakkien salaliittoon ja siihen, kuinka kirkko on omalla toiminnallaan saattanut aiheuttaa tuhotyön. Arkkipiispa Kari Mäkisen humaanit kommentit turvapaikanhakijoiden auttamisesta kaivettiin esiin.
Kun sadat ihmiset kokoontuivat poltetun kirkon pihalla pidettyyn messuun, keskittyvät toiset oksentamaan sysimustaa vihaansa verkon syövereihin.
Sosiaalisen median verkostoissa roihuavasta vihasaastasta ja rasismista on puhuttu viime kuukausina lähes kyllästymiseen asti. Ei silti tarpeeksi, ei selvästikään.
Vihapuheelle on löytynyt paljon ymmärrystä. On puhuttu turvattomuudesta, vähäosaisuudesta, puutteesta ja pelosta.
Ihan syystä on puhuttukin. On sinällään ihan hyvä muistaa, että ihmisen pahantahtoisuus ei ole sisäänrakennettua, vaan syntyy monenlaisen sosiaalisen epäoikeudenmukaisuuden seurauksena. Näin on niin terroristin kun väkivallasta ja tuhosta intoilevan rasistinkin kohdalla.
Jossain kohtaa tulee vain se hetki, kun on kamalan vaikea ymmärtää.- SyökääPaskaa
Ihmisten viha kasvaa päivä päivältä matujen vyöryessä maahan, kirkon hyysätessä rikollisia ja huijareita, jatkuvan mokutusaivopesun myötä, leikkausten kohdistuessa vähävaraisiin ja pienipalkkaisiin, raiskattujen ja turvattomuuden lisääntymisen vähättelyyn sun muuhun. Kohta ollaan sodassa. Jos kansan tahtoa olisi kuunneltu, emme olisi tässä tilanteessa. Nyt kuitenkin alle 10% "suvaitsevaisia" ovat päättäneet pakkosyöttää ja pakkotuhota Suomen mokutus-unelmansa nimissä.
Burn it. Burn it all. - eimitäänväliä
Ihmisten vihalla ei ole mitään väliä, me suvaitsevaiset tulemme johtamaan maata jatkossakin eikä teiltä rasistivajakeilta kysytä mitään.
- SyöSinäkinPaskaa
eimitäänväliä kirjoitti:
Ihmisten vihalla ei ole mitään väliä, me suvaitsevaiset tulemme johtamaan maata jatkossakin eikä teiltä rasistivajakeilta kysytä mitään.
Hehehehehe, unelmassa on hyvä elää!
- Totuudella.on.väliä
eimitäänväliä kirjoitti:
Ihmisten vihalla ei ole mitään väliä, me suvaitsevaiset tulemme johtamaan maata jatkossakin eikä teiltä rasistivajakeilta kysytä mitään.
Te, jotka suvaitsette oikeasti vain itseänne.
Te ns."suvaitsevat" mitään johda nyttenkään, Antikristus ja Väärä Profeetta tätä maailmaa johtaa ja te surkeat seuraatte perässä surkeaan loppuunne asti.
Psst "helvetti on todellinen" ja jos kumarratte petoa
ja otatte Pedon merkin(R.F.I.D mikro.siru.implantin/tatuoinnin) niin suunta sinne on taattu.
Joten älä ole niin tyhmä, äläkä ota sitä ikinä!!! Äläkä kumarra petoa.
Ilmestyskirja 13
http://injesuschrististand.blogspot.fi/2013/08/prophesy-of-next-olympic-games-being.html
" PROPHESY OF THE NEXT OLYMPIC GAMES BEING HELD AT A TIME WHEN THE MARK OF THE BEAST IS FULLY ENTRENCHED. AND ALSO PROPHESY OF A VERY SERIOUS CONFRONTATION COMING BETWEEN THE UNITED STATES OF AMERICA AND RUSSIA "
- realismi
mäkinen kiihoitti huolestuneen kansalaisen laittomaan toimintaan vihapuheillaan?
- jonkunomasota
Siltä näyttää, joku lähti omaan sotaansa kirkkoa vastaan. Mäkinen tosin toimi oikein puolustaessaan tasa-arvoa, humaaneja arvoja ja vastustaessaan kantasuomalaisia.
- pienimmistäjeesuksen
Kristittyjen puolustaminen jäänyt . Rasismia kristittyjä kohtaan on niin tosi paljon .
- rasistitrikollisia
Rasistivajakkien seuraava tuhotyöspektaakeli on varmasti sitten jo tätä tasoa:
https://www.youtube.com/watch?v=Od3JbbtWCYg
Elokuva on "Patriot" ja videolla tapahtuu koko kylän elävältä polttaminen kirkon mukana. Rikos ihmisyyttä vastaan.- Övelö
Onko sinulla unelma. Tätäkö toivot, puupää?
- rasistitrikollisia
En toivo, mutta ennustaminen nyt ei ole kovin vaikeaa kun tiedetään, että rasistit polttivat jo Ylivieskan kirkon.
- ihanoutoa
Syyriassakin murhataan kristittyjä mutta tänne tuodaan murhaavat pakolaisina outoo on.
- realismi
96% kansasta on erimieltä mäkisen kanssa ja se näkyy sekä kuuluu tulevaisuudessa?
- kansaväärässä
Sittenhän 96%.:a kansasta on väärässä ja Mäkinen oikeassa puolustaessaan inhimillisä monikulttuurisia arvoja.
- realismi
kansaväärässä kirjoitti:
Sittenhän 96%.:a kansasta on väärässä ja Mäkinen oikeassa puolustaessaan inhimillisä monikulttuurisia arvoja.
mäkinen puolustaa rikollisia ja rasisteja itse sillä tutkimusten mukaan nämä tulijat ja rikoksien takia maasta poistettavat ovat huomattavasti rasistisempia kun suomalaiset?
- mäkinenoikeassa
Vain kipeässä mielikuvituksessasi. Mäkinen puolustaa noin oikeasti heikompia ja hädänalaisia sekä monikulttuurisia perusarvoja ja hänellä on siihen täysi oikeus eikä kansalta tarvitse kysyä mitään.
- hbohbl
kansaväärässä kirjoitti:
Sittenhän 96%.:a kansasta on väärässä ja Mäkinen oikeassa puolustaessaan inhimillisä monikulttuurisia arvoja.
Entisen ääri-islamistin todistus
Hamasin poikana tunnettu Mosab Hassan Yousef kääntyi pois islaminuskosta uskomaan Herraan Jeesukseen. Mosab on sanonut, että islamin väkivaltainen luonne, johtuu sen perustajan Muhammedin käyttäytymisestä ja teoista, joihin kuului väkivalta ja ihmisten surmaaminen.
Mosabin mukaan islamin ongelma ei ole muslimeissa, vaan heidän uskonnossaan, joka johtaa heitä tekemään terroristi-iskuja ja itsemurhaiskuja sekä käymään "pyhää" sotaa uskottomia vastaan.
Suurin osa muslimeista ei ole terroristeja, vaan ihan tavallisia ihmisiä, jotka elävät kuten muutkin ihmiset maailmassa. Mosab Hassan Yousef sanoi, että useimmat muslimit eivät ymmärrä islaminuskon todellista luonnetta, mutta jos he ymmärtäisivät Islamin todellisen luonteen ja mitä Koraani oikeasti opettaa, niin heistä tulisi terroristeja.
Mosabin mukaan islaminuskon ikävä ja kavala luonne tulee esille siinä kuinka Hamas Allahin ja islaminuskon nimissä on valmis tappamaan omia kansalaisiaan johonka he lavastavat Israelin syylliseksi.
Ääri-islamilaisuus valhe ja juonittelu
Korostan vielä sitä, että kaikki muslimit eivät ole ääri-islamisteja, vaan ihan tavallisia rauhaa rakastavia ihmisiä. On väärin leimata kaikki muslimit ääri-islamilaisiksi, siksi haluan voimakkaasti painottaa, että kaikki muslimit eivät ole ääri-islamisteja.
Ääri-islamilaisuus edustaa ryhmittymää, joka uskoo koraania kirjaimellisesti. Ääri-islamilaiset uskovat koraanin opettavan, että muslimilla on lupa valehdella uskottomille sekä juonitella uskottomia vastaan. Tämän tähden he voivat valehdella viranomaisille esimerkiksi pyrkiessään soluttautumaan Suomeen "pakolaisina" "turvapaikanhakijoina" tai "maahanmuuttajina".
Ääri-islamilaisuus käyttää hyväkseen Suomen maahanmuuttopolitiikkaa siten että ääri-islamilaisen taustan omaava muslimi voi muuttaa maahan työpaikan, opiskelun tai humanitaarisen avun takia sekä jopa avioliiton kautta. Näin hän voi levittää islaminuskoa Suomessa edistääkseen sitä että Suomesta tulisi islamin rauhan talo. Tästä ääri-islamilaisten rauhan talo hankkeesta on olemassa myös selkeitä todistuksia, joista tuon esille erään todisteen.
Ääri-islamilaisuus aikoo vallata Suomen
Hannu Haukka kristillisen medialähetysjärjestö IRR-TV:n toiminnanjohtaja kertoi kristillisen medialähetystyön erikoislehdessä (huhtikuu 2007 nro.3) kuinka kaksi saudiarabilaista miestä oli pysäyttänyt Helsinki-Vantaan lentoasemalla hänen egyptiläisen (Hani Henein) työtoverinsa. Nämä kaksi arabia luulivat Hani Heneinin olevan muslimi. He kysyivät tarvitsevansa Heneinin apua. Hän kysyi kuinka voin auttaa teitä. Miehet vastasivat olevansa Saudi-Arabiasta ja saapuneensa Suomeen puhdistamaan tämän likaisen maan. He sanoivat, että heidän tehtävänsä on käännyttää Suomen maa islaminuskoon. He sanoivat tarvitsevansa useita apulaisia ja että heillä on kaikki taloudelliset resurssit kunnossa työn toteuttamiseksi.
Otin yhteyttä henkilökohtaisesti Hani Heneiniin ja hän vahvisti sen, että kristillisen medialähetystyön lehdessä ollut artikkeli hänestä ja lentoaseman tapahtumista on totta.
Ääri-islamin maailman valloitus yritys on täyttä totta, ei valheellista panettelua tai mustamaalaamista. Ääri-islamistit käyttävät hyväkseen monikulttuurista maahanmuuttoa tarkoituksenaan tehdä Suomesta rauhan talo. - suvakkionvajakki
mäkinenoikeassa kirjoitti:
Vain kipeässä mielikuvituksessasi. Mäkinen puolustaa noin oikeasti heikompia ja hädänalaisia sekä monikulttuurisia perusarvoja ja hänellä on siihen täysi oikeus eikä kansalta tarvitse kysyä mitään.
http://static.afbeeldinguploaden.nl/1602/140079/gQrF1h24.png
Lähtöaineistosta voi laskemattakin päätellä, että Suomessa syntyneet ovat rasistisista rikoksista epäiltyinä ulkomailla syntyneitä pienemmällä todennäköisyydellä.
Väestötilastojen perusteella Suomessa syntyneiden ‘pitäisi’ olla rasistisistakin rikoksista epäiltyinä 94-96% tapauksista, mutta he eivät pääse lähellekään kyseistä lukua yhtenäkään vuotena edes provosoimattomissa rasistisissa rikoksissa epäiltyinä.
Erittäin mielenkiintoista on, että Poliisin raporteissa esitetään joka vuosi miltei tismalleen samanlaiset suhdeluvut rasististen rikosten uhrien suhteen, mutta ei kertaakaan samaisista rikoksista epäiltyjen suhteen. Vielä mielenkiintoisempaa on se, että uhrien suhdeluvut lasketaan kaikille muille paitsi suomen kansalaisille.
Poliisi siis yrittää raporteissaan maalata ulkomaalaisista kuvaa rasismin uhreina. Poliisi suorastaan uhriutuu maahanmuuttajien puolesta, sillä 2005-2009 jopa ulkomailla syntyneiden tekemiä rasistisia rikoksia seliteltiin tähän tapaan:
2005: “Lähes kaikki nämä rikokset olivat kuitenkin sellaisia, joissa on ollut tekijänä tai uhrina mukana myös suomalaisia. Tapauksissa olikin usein kyse pahoinpitelystä, jossa suomalainen oli aloittanut tappelun ja ulkomaalaissyntyinen uhri vastannut tappeluun tappelulla. ”
2007: “Näissä tapauksissa oli tyypillisesti kyse pahoinpitelyrikoksista, jotka olivat saaneet alkunsa valtaväestön edustajan rasistisesta nimittelystä. Tällaisissa tapauksissa herjauksen kohteena ollut ulkomaalainen on normaalin käytännön mukaan kirjattu rikosilmoitukseen pahoinpitelyrikoksesta epäillyksi. ”
2008: “Tyypillisesti tällaisissa tapauksissa on ollut kyse tappelutilanteesta, joka on saanut alkunsa ulkomaalaistaustaisiin henkilöihin kohdistuneesta nimittelystä, ja jossa pahoinpitelyitä on tehty puolin ja toisin.”
Poliisin raporteissa tämä ulkomaisten rasistien tekojen selittely pelkkinä reaktioina provosointiin tosin loppui kuin seinään vuonna 2010.
Miksi?
Koska ensimmäistä kertaa Poliisin tilastossa eriteltiin erikseen provosoidut ja provosoimattomat rasistiset rikokset – ja kävikin ilmi, että ulkomailla syntyneiden tekemistä rasistisista rikoksista reilusti suurin osa olikin täysin provosoimattomia!
Tästä herää kysymys: yrittivätkö Poliisin raporttien tekijät aiempina vuosina selitellä ulkomailla syntyneiden tekemiä rasistisia rikoksia provosaation tuloksiksi pelkästään jonkinlaisen poliittisen agendan vuoksi? Yritettiinkö tietoisesti maalata kuvaa kantasuomalaisista rasisteina, ja maahanmuuttajista rasismin uhreina, jotka korkeintaan rajusti provosoituina alentuvat kantasuomalaisten rasistien kanssa samalle tasolle?
Aiemmilta vuosilta vastaavien raporttien osalta mielenkiintoista on, että Poliisi ei ollut ennen vuotta 2000 edes ottanut rasististen rikosten raporteissaan huomioon, että rasistisen rikoksen uhrina voisi olla suomalainen:
“Aineiston muodostaminen rasismiselvityksissä 1997–2004 “
Esimerkkinä 1998:
“Vuotta 1998 koskeva selvitys: aineistoon poimittiin kaikki rikosilmoitukset, joissa ulkomaalainen tai ulkomaalaissyntyinen henkilö oli rikoksen uhrina (kansalaisuus tai syntymämaa muu kuin Suomi). “
Poliisi vaikuttaa järjestelmällisesti tuottavan tietoa maahanmuuttajista rasismin uhreina – mutta jättää järjestelmällisesti kertomatta, että he ovat myös rasistisista rikoksista epäiltyjen joukossa rajusti yliedustettuina.
Kokoamistani asukasmäärin suhteutetuista tilastoista olen tietoisesti jättänyt pois muun muassa muutamat kaikkein suurimmat yksittäiset yliedustusluvut, koska kyseisten maiden ‘edustajat’ eivät päässeet ryhmän pienestä koosta johtuen joka vuosi Poliisin listalle, jossa esitettiin vuosittain vain suurimpien ryhmien lukumäärät epäiltyjen syntymämaiden osalta. Kyseisten maiden edustajat ovat voineet muina vuosina tehdä suhteessa selvästi vähemmän rikoksia, ja tämän takia heidän keskiarvonsa on jätetty pois. (Kyseiset suhdeluvut olivat 9-275 -kertaiset suomalaisiin nähden. Halukkaat voivat itse lähtöaineistosta laskea mikä ryhmä tuon suhdeluvun 275 sai aikaan.)
Toisaalta pienimmät maat eivät koskaan todennäköisesti edes pääse tuolle suurimpien listalle edustamansa maahanmuuttajaryhmän pienuudesta johtuen, vaikka tekisivätkin suhteessa moninkertaisesti rasistisia rikoksia muihin nähden.
Suomessa, Somaliassa ja Turkissa syntyneet ovat päässeet yhteenlaskettujen tapausten lukumäärän listan kärkeen joka vuosi, ja näiden ryhmien kohdalla tilastot edustavat parhaiten todellisuutta.
Myös provosoimattomissa tapauksissa ulkomailla syntyneet ovat selvästi yliedustettuina – eli ulkomailla syntyneiden rasistiset rikokset eivät johdu siitä, että joku rasistinen suomalainen olisi heidät juuri sillä hetkellä siihen provosoinut.
Suomessa rasistisimmat ihmiset syntymämaan perusteella eivät siis ole suomalaisia – toisin kuin voisi rasismia julkisuudessa vastustavien henkilöiden puheiden perusteella päätellä.
Summa Summarum: - suvakkionvajakki
suvakkionvajakki kirjoitti:
http://static.afbeeldinguploaden.nl/1602/140079/gQrF1h24.png
Lähtöaineistosta voi laskemattakin päätellä, että Suomessa syntyneet ovat rasistisista rikoksista epäiltyinä ulkomailla syntyneitä pienemmällä todennäköisyydellä.
Väestötilastojen perusteella Suomessa syntyneiden ‘pitäisi’ olla rasistisistakin rikoksista epäiltyinä 94-96% tapauksista, mutta he eivät pääse lähellekään kyseistä lukua yhtenäkään vuotena edes provosoimattomissa rasistisissa rikoksissa epäiltyinä.
Erittäin mielenkiintoista on, että Poliisin raporteissa esitetään joka vuosi miltei tismalleen samanlaiset suhdeluvut rasististen rikosten uhrien suhteen, mutta ei kertaakaan samaisista rikoksista epäiltyjen suhteen. Vielä mielenkiintoisempaa on se, että uhrien suhdeluvut lasketaan kaikille muille paitsi suomen kansalaisille.
Poliisi siis yrittää raporteissaan maalata ulkomaalaisista kuvaa rasismin uhreina. Poliisi suorastaan uhriutuu maahanmuuttajien puolesta, sillä 2005-2009 jopa ulkomailla syntyneiden tekemiä rasistisia rikoksia seliteltiin tähän tapaan:
2005: “Lähes kaikki nämä rikokset olivat kuitenkin sellaisia, joissa on ollut tekijänä tai uhrina mukana myös suomalaisia. Tapauksissa olikin usein kyse pahoinpitelystä, jossa suomalainen oli aloittanut tappelun ja ulkomaalaissyntyinen uhri vastannut tappeluun tappelulla. ”
2007: “Näissä tapauksissa oli tyypillisesti kyse pahoinpitelyrikoksista, jotka olivat saaneet alkunsa valtaväestön edustajan rasistisesta nimittelystä. Tällaisissa tapauksissa herjauksen kohteena ollut ulkomaalainen on normaalin käytännön mukaan kirjattu rikosilmoitukseen pahoinpitelyrikoksesta epäillyksi. ”
2008: “Tyypillisesti tällaisissa tapauksissa on ollut kyse tappelutilanteesta, joka on saanut alkunsa ulkomaalaistaustaisiin henkilöihin kohdistuneesta nimittelystä, ja jossa pahoinpitelyitä on tehty puolin ja toisin.”
Poliisin raporteissa tämä ulkomaisten rasistien tekojen selittely pelkkinä reaktioina provosointiin tosin loppui kuin seinään vuonna 2010.
Miksi?
Koska ensimmäistä kertaa Poliisin tilastossa eriteltiin erikseen provosoidut ja provosoimattomat rasistiset rikokset – ja kävikin ilmi, että ulkomailla syntyneiden tekemistä rasistisista rikoksista reilusti suurin osa olikin täysin provosoimattomia!
Tästä herää kysymys: yrittivätkö Poliisin raporttien tekijät aiempina vuosina selitellä ulkomailla syntyneiden tekemiä rasistisia rikoksia provosaation tuloksiksi pelkästään jonkinlaisen poliittisen agendan vuoksi? Yritettiinkö tietoisesti maalata kuvaa kantasuomalaisista rasisteina, ja maahanmuuttajista rasismin uhreina, jotka korkeintaan rajusti provosoituina alentuvat kantasuomalaisten rasistien kanssa samalle tasolle?
Aiemmilta vuosilta vastaavien raporttien osalta mielenkiintoista on, että Poliisi ei ollut ennen vuotta 2000 edes ottanut rasististen rikosten raporteissaan huomioon, että rasistisen rikoksen uhrina voisi olla suomalainen:
“Aineiston muodostaminen rasismiselvityksissä 1997–2004 “
Esimerkkinä 1998:
“Vuotta 1998 koskeva selvitys: aineistoon poimittiin kaikki rikosilmoitukset, joissa ulkomaalainen tai ulkomaalaissyntyinen henkilö oli rikoksen uhrina (kansalaisuus tai syntymämaa muu kuin Suomi). “
Poliisi vaikuttaa järjestelmällisesti tuottavan tietoa maahanmuuttajista rasismin uhreina – mutta jättää järjestelmällisesti kertomatta, että he ovat myös rasistisista rikoksista epäiltyjen joukossa rajusti yliedustettuina.
Kokoamistani asukasmäärin suhteutetuista tilastoista olen tietoisesti jättänyt pois muun muassa muutamat kaikkein suurimmat yksittäiset yliedustusluvut, koska kyseisten maiden ‘edustajat’ eivät päässeet ryhmän pienestä koosta johtuen joka vuosi Poliisin listalle, jossa esitettiin vuosittain vain suurimpien ryhmien lukumäärät epäiltyjen syntymämaiden osalta. Kyseisten maiden edustajat ovat voineet muina vuosina tehdä suhteessa selvästi vähemmän rikoksia, ja tämän takia heidän keskiarvonsa on jätetty pois. (Kyseiset suhdeluvut olivat 9-275 -kertaiset suomalaisiin nähden. Halukkaat voivat itse lähtöaineistosta laskea mikä ryhmä tuon suhdeluvun 275 sai aikaan.)
Toisaalta pienimmät maat eivät koskaan todennäköisesti edes pääse tuolle suurimpien listalle edustamansa maahanmuuttajaryhmän pienuudesta johtuen, vaikka tekisivätkin suhteessa moninkertaisesti rasistisia rikoksia muihin nähden.
Suomessa, Somaliassa ja Turkissa syntyneet ovat päässeet yhteenlaskettujen tapausten lukumäärän listan kärkeen joka vuosi, ja näiden ryhmien kohdalla tilastot edustavat parhaiten todellisuutta.
Myös provosoimattomissa tapauksissa ulkomailla syntyneet ovat selvästi yliedustettuina – eli ulkomailla syntyneiden rasistiset rikokset eivät johdu siitä, että joku rasistinen suomalainen olisi heidät juuri sillä hetkellä siihen provosoinut.
Suomessa rasistisimmat ihmiset syntymämaan perusteella eivät siis ole suomalaisia – toisin kuin voisi rasismia julkisuudessa vastustavien henkilöiden puheiden perusteella päätellä.
Summa Summarum:Summa Summarum:
Muualla kuin Suomessa syntyneet ovat tilastojen mukaan vuodesta toiseen moninkertaisesti yliedustettuina rasistisista rikoksista epäiltyjen joukossa.
Tämä yliedustus säilyy jopa moninkymmenkertaisena vuodesta toiseen, vaikka provosoidut rikokset jätetään laskuista pois.
Poliisi on raporteissaan yrittänyt tuottaa kuvaa maahanmuuttajista rasismin uhreina – ja samalla jopa vähätellyt heidän tekemiä rasistisia rikoksia.
Poliisi esittää vuodesta toiseen tilastoja rasististen rikosten yleisimmistä uhreista kansalaisuuksien mukaan asukasmääriin suhteutettuna, mutta ei ole kertaakaan esittänyt vastaavia suhdelukuja rasistisista rikoksista epäillyistä.
Jos ‘suvaitsevaisto’ haluaa Suomessa rasismia vähentää, kannattaa suomalaisille valittamisen sijaan keskittyä sulkemaan rajoja.
-Lukija T.K.
-Ilja J/MV
Lähteet:
2005
https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/86789/Rasistinen rikollisuus 2005_tiedotteita_53.pdf?sequence=1
2006
https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/86791/Rasistinen rikollisuus 2006_tiedotteita_62.pdf?sequence=1
2007
https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/86935/raportteja72_joronen.pdf?sequence=1
2008
http://yhdenvertaisuus-fi-bin.directo.fi/@Bin/a8f08eb323a80f653dcebe8c949cd36d/1454279976/application/pdf/117206/Viharikollisuus Suomessa 2008.pdf
2009
http://theseus.fi/bitstream/handle/10024/87100/Raportteja88_web.pdf?sequence=1
2010
https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/86821/Raportteja95_Niemi_web.pdf?sequence=1
2011
https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/86824/Raportteia104_web.pdf?sequence=1
2012
http://yhdenvertaisuus-fi-bin.directo.fi/@Bin/43d858c5f7d9528bc601bacf5aaa8026/1454276147/application/pdf/322396/Tihveräinen Tero _Poliisin tietoon tullut viharikollisuus 2012.pdf
2013
http://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/86674/Katsauksia7_web.pdf?sequence=1
2014
https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/98789/Katsauksia_8_valmis.pdf?sequence=1
Tilastokeskuksen PX-Web-tietokannat — Syntymävaltio iän ja sukupuolen mukaan maakunnittain 1990 – 2014:
http://pxnet2.stat.fi/PXWeb/sq/4bc2a091-368e-4ba3-aa44-d769ac9de13c - ArkkiPaskaKariMäkinen
kansaväärässä kirjoitti:
Sittenhän 96%.:a kansasta on väärässä ja Mäkinen oikeassa puolustaessaan inhimillisä monikulttuurisia arvoja.
Ko. Arkkipaska Kari Mäkisellä on kai oikeus itse nuolla muslimiterroristien perseitä.
Mutta tällä Suomen kansan ArkkiVihollisella ei ole oikeutta edes yrittää pakottaa suomalaisia siihen samaan iljetys-touhuunsa.
- 2121212rt23tr23t3
Joo Tero Sipilä ja muut hihhuli-jihadistit olleet taas vauhdissa kännipäissään.
- semmonese
Eiköhän se ollut klassinen byromaani.
- rasistinenteko
Ei ollut, ajankohta sopii täsmälleen yhteen Mäkisen suvaitsevaisten puheiden kanssa, kyseessä on jonkun rasistin kosto kirkolle.
- realismi
rasistinenteko kirjoitti:
Ei ollut, ajankohta sopii täsmälleen yhteen Mäkisen suvaitsevaisten puheiden kanssa, kyseessä on jonkun rasistin kosto kirkolle.
köyhän kansalaisen mielenilmaus tämäkin kirkon poltto vai?
- rasistitpaskapäitä
Jonkun suvaitsevaisuudesta tarpeekseen saaneen ääri-isänmaallisen suuttuneen ihmisen mielenilmaus kirkkoa ja Arkkipiispaa vastaan. Jonkun sellaisen idiootin joka ei enää keksinyt mitään muuta keinoa taistella aatteensa puolesta kuin ruveta viskomaan polttopulloja. Säälittävä omaan vihaansa hukkunut isänmaallinen paska. Olisi mieluummin mennyt ja hirttänyt itsensä Suomen lippuun.
- pastorimäkynen
rasistitpaskapäitä kirjoitti:
Jonkun suvaitsevaisuudesta tarpeekseen saaneen ääri-isänmaallisen suuttuneen ihmisen mielenilmaus kirkkoa ja Arkkipiispaa vastaan. Jonkun sellaisen idiootin joka ei enää keksinyt mitään muuta keinoa taistella aatteensa puolesta kuin ruveta viskomaan polttopulloja. Säälittävä omaan vihaansa hukkunut isänmaallinen paska. Olisi mieluummin mennyt ja hirttänyt itsensä Suomen lippuun.
rasismi johtuu vain työttömyydestä kuten terrorismikin nyt on saatava välittömästi hyväpalkkaisia töitä ja harrastuksia tyytymättömille rasisteille etteivät polta enempää kirkkoja?
- rasistittaksvärkkiin
Työttömät ja syrjäytyneet rasistireppanat pitäisi laittaa lakaisemaan kadunvarsia tai risusavottaan palkattomaan yleishyödylliseen työhön kaljarahojensa ansaitsemiseksi, eli työttömyyskorvaus näille vajakeille vastikkeelliseksi.
- realismi
rasistittaksvärkkiin kirjoitti:
Työttömät ja syrjäytyneet rasistireppanat pitäisi laittaa lakaisemaan kadunvarsia tai risusavottaan palkattomaan yleishyödylliseen työhön kaljarahojensa ansaitsemiseksi, eli työttömyyskorvaus näille vajakeille vastikkeelliseksi.
ehkä tämä on juuri syynä kirkonpolttoon?
- tekijärasisti
Niin, syy on tosiaan rasismi, syrjäytyminen ja työttömyys. Tekijä on ollut rasistinen luuseri joka ei pärjää tässä yhteiskunnassa eväillään.
- realismi
tekijärasisti kirjoitti:
Niin, syy on tosiaan rasismi, syrjäytyminen ja työttömyys. Tekijä on ollut rasistinen luuseri joka ei pärjää tässä yhteiskunnassa eväillään.
tutkimusten mukaan enemmistö suomalaisista tulee olemaan näitä "rasisteja" nykymenolla suomessa onkohan tuossa kommentissa mitään järkeä oletko varmasti itse sen 5% kansasta joilla menee hyvin tulevaisuudessa?
- tekijärasisti
Sattuu olemaan kaksikin sellaista ammattia, että töitä riittää kyllä ja alaa voi aina vaihtaa kouluttautumalla. Evääni pärjäämiseen ovat kunnossa. Kuulun selviytyjiin ja kykenen saamaan työtä kyllä aina.
- realismi
tekijärasisti kirjoitti:
Sattuu olemaan kaksikin sellaista ammattia, että töitä riittää kyllä ja alaa voi aina vaihtaa kouluttautumalla. Evääni pärjäämiseen ovat kunnossa. Kuulun selviytyjiin ja kykenen saamaan työtä kyllä aina.
yli puolet työstä korvataan koneilla ja työläisten ylitarjonta polkee palkat alas oletko nyt ihan varma että tiedät mistä puhut ei tästä laittomasta maahanmuutosta ole hyötyä edes hyysäreille tulevaisuudessa kun palkat poljetaan niin olemattoman pieniksi?
- YmmärtäkääHäntä
Yksittäistapaus. Vaikka poltettaisiin kymmenen kirkkoa on silti kyseessä yksittäistapaukset.
Raiskauksetkin ovat yksittäistapauksia. Sitäpaitsi kirkonpolttajissa on paljon korkeasti koulutettuja mm lääkäreitä ja insinöörejä.
A-Studiossa on pian haastateltavana kirkonpolttaja pertti joka ajaa bussia ja on hyvä ihminen.
Eikä se tarkoita että jos muutama heistä polttaa kirkon että kaikki kirkonpolttajat tekisivät niin. Ei saa yleistää. - kouluunlähtiä
Murha.infossa huhutaan, että tekijä olisi saanut vaikutteita Jari Tervon raamatun heittelystä. Tämä on toistaiseksi pelkkä huhu, eikä Tervolla oleteta olevan mitään tekemistä tuhopolton kanssa.
- Tervoeisyyllinen
Tervo ei antanut kenellekään lupaa poltella kirkkoja vaikka heittikin symbolisesti Raamatun lattialle. Jos joku käyttäisi Tervoa motiivina niin Jari Tervo tuomitsisi historiallisen rakennuksen polttamisen rikoksena.
- valvontakiristyy
Seurakuntien täytyy jatkossa kiristää kirkkorakennusten valvontaa ja vartiointia huomattavasti estääkseen rasistiset suomalaismieliset hyökkäykset kirkkoja vastaan. Myös palotorjuntaan täytyy kiinnittää enemmän huomiota, mm. sammutusjärjestelmien toimintaan ja pikahälytysjärjestelmiin, jotta palokunta saapuu mahdollisimman nopeasti paikalle. Kirkko joutuu miettimään myös avoimuuttaan siinä mielessä, että ehkä ketä tahansa kansalaista ei ole syytä päästää lähelle kirkkoja.
- pastorimäkynen
kirkon työntekijöille on saatava henkivartiat ei tästä touhusta tule muuten mitään!!
- papeilleaseet
Tai papeille aseet ja lupa käyttää niitä rasistisia natsihyökkääjiä vastaan.
- uskotulevaisuuteen
Pitkälle samaa mieltä, mutta ketkä ei pääse kirkon läheisyyteen? Olisitko itse heistä, vai miten se määrittelisit?
- rasistitpois
Isänmaallisilta ja selvästi pilottitakkinatseilta pitää estää pääsy kirkkojen lähelle kokonaan. Vain tavallinen järkevä väki pääsisi kirkkoihin sisään tai edes lähistölle.
- realismi
mitä niillä kirkoilla tekee kun kohta ei ole enää kävijöitäkään matalaks vaan tai pakolaiskeskuksiksi?
- dorkatrasistit
Rasisteilta täysin säälittävää touhua kostaa kirkon suvaitsevaisuus polttelemalla kirkkoja. Ei kirkko silti tule rasistipellejen kanssa neuvottelemaan ja kirkon voi aina rakentaa uudelleen palaneen tilalle.
- uliuliuli
Pakistanin pääsiäisiskun kohteena olivat kristityt – uhrien joukossa paljon naisia ja lapsia
Tänään klo 00:53
Ainakin 69 ihmistä kuoli ja yli 200 haavoittui räjähdyksessä, joka tapahtui Lahoressa suositussa puistossa eilen.
AP
Pakistanin Lahoressa tehdyn itsemurhaiskun tekijäksi on ilmoittautunut äärijärjestö Taleban. Asiasta kertoo The Guardian.
Talebanien mukaan iskun kohteena olivat kristityt. Ääriliike uhkasi jatkaa itsemurhaiskuja Lahoressa.
Ainakin 69 ihmistä kuoli ja yli 200 haavoittui räjähdyksessä, joka tapahtui Lahoressa suositussa puistossa eilen. Puistoon oli kokoontunut kristittyjä pääsiäisenviettoon. Uhrien joukossa on paljon naisia ja lapsia. Itsemurhapommittaja laukaisi Guardianin mukaan pomminsa vain muutamien metrien päässä lasten leikkipaikasta.
Osa haavoittuneista on kriittisessä tilassa ja kuolonuhrien määrän pelätään vielä nousevan.
Iskussa haavoittuneen 2-vuotiaan äiti Nasreen Bibi sanoo Guardianille perheensä tulleen puistoon viettämään mukavaa iltaa ja nauttimaan hyvästä säästä, kun pommi äkkiä räjähti.
– Millaiset ihmiset hyökkäävät pikkulasten kimppuun puistossa, Bibi sanoi Guardianille.
Iskun jälkeen kaikki Lahoren julkiset puistot ja vilkkaimmat ostoskeskukset suljettiin varotoimena.
Terroriteot ovat olleet Pakistanissa viime vuosina yleisiä, mutta maan itäosassa sijaitseva Lahore on ollut verrattain rauhallinen. Punjabin maakuntaan on iskun takia julistettu kolmen päivän suruaika.
STT - realismi
uliuliuli kirjoitti:
Pakistanin pääsiäisiskun kohteena olivat kristityt – uhrien joukossa paljon naisia ja lapsia
Tänään klo 00:53
Ainakin 69 ihmistä kuoli ja yli 200 haavoittui räjähdyksessä, joka tapahtui Lahoressa suositussa puistossa eilen.
AP
Pakistanin Lahoressa tehdyn itsemurhaiskun tekijäksi on ilmoittautunut äärijärjestö Taleban. Asiasta kertoo The Guardian.
Talebanien mukaan iskun kohteena olivat kristityt. Ääriliike uhkasi jatkaa itsemurhaiskuja Lahoressa.
Ainakin 69 ihmistä kuoli ja yli 200 haavoittui räjähdyksessä, joka tapahtui Lahoressa suositussa puistossa eilen. Puistoon oli kokoontunut kristittyjä pääsiäisenviettoon. Uhrien joukossa on paljon naisia ja lapsia. Itsemurhapommittaja laukaisi Guardianin mukaan pomminsa vain muutamien metrien päässä lasten leikkipaikasta.
Osa haavoittuneista on kriittisessä tilassa ja kuolonuhrien määrän pelätään vielä nousevan.
Iskussa haavoittuneen 2-vuotiaan äiti Nasreen Bibi sanoo Guardianille perheensä tulleen puistoon viettämään mukavaa iltaa ja nauttimaan hyvästä säästä, kun pommi äkkiä räjähti.
– Millaiset ihmiset hyökkäävät pikkulasten kimppuun puistossa, Bibi sanoi Guardianille.
Iskun jälkeen kaikki Lahoren julkiset puistot ja vilkkaimmat ostoskeskukset suljettiin varotoimena.
Terroriteot ovat olleet Pakistanissa viime vuosina yleisiä, mutta maan itäosassa sijaitseva Lahore on ollut verrattain rauhallinen. Punjabin maakuntaan on iskun takia julistettu kolmen päivän suruaika.
STTtänne vaan mäkisen suojiin nuokin on otettava?
- Juygggjj
Arkkivihollisem Mäkisen vihapuhe on syynä,varma tieto
- järkikäteenjoson
Mitä oikein höpisette ja luulette? Lukekaa enemmän niin tiedätte enemmän, eikä pidä luulla mitään. Yksittäisen ihmisen henk.kohtaiset ongelmat taustalla, ei mitään viitteitä rasismista tms...
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201603280140821_uu.shtml
- ÄÄNESTÄNJOVAS
Rasismikortilla saa tuotua halpatyövoimaa, kuten PetosjytkyKokoomusKepujen EK-sss-Veroparatiisihallitus tekee.
Rasismikorttia nöyristelevien äänillä, veropakolaiseliitti nyhtää eurot irti Suomen kansasta.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3523368-metsaa-kannattaa-suojella-isoina-kokonaisuuksina
PersKokKepuja äänestäneet, siis ihan itse polttivat kirkon. Teekutsuliikkeen äärioikeistohallituksen, käytännön väkivaltajoukot taas toimineet. - IhmeellinenAsia
Eli huonosti hoidettu maahanmuuttopolitiikka aiheuttanut tämänkin.
Kun tehdään asioita niillä on usein seurauksia. - Minttumaarika
Todella surullista, että kaunis kirkko paloi. Olipa teon motiivina tässä mikä tahansa, niin kyllä siitä huolimatta kirkko tilaa näitä ongelmia itselleen asettumalla kansaa vastaan. Johan se nähtiin Raudaskylän opiston tapauksessakin. Käsittämätöntä, että kirkko tuhoaa itsensä maahantunkeutujien hyysäämisellä. Menneenä viikonloppuna kirkonmiesten julkisuuspuheet näkyivät aikamoisena piikkinä myös eroakirkosta -sivuston laskurissa, kun viikonlopun aikana erosi yli 600 henkilöä, kun normaalisti vauhti on ollut siellä 30-60 eronnutta henkilöä päivässä. Itse erosin jo aikaisemmin vastalauseena kirkon maahantunkeutumispolitiikalle.
- uusivieska
Hei, Minttumaarika: Ei rasismia, ei syrjintää, ei mitään ! Sanoo poliisi, lopettakaa jo. Mikä Sinua vaivaa tässä asiassa? Yhteinen suruko josta pitää kirjoittaa ?
- OlikoSeurakuntalainen
Yksi kysymys. Oliko tekijä kirkon jäsen?
- Greenmetal
Niksi: Jos tulee tarve kostaa lähimmälle kirkolle kaikki, niin kannattaa sytyttää päältä. Tulee samalla liikuntaa ja palo aiheuttaa vähemmän pienhiukkasia. Palokuntakin saattaa ehtiä pelastamaan jotain.
(Jos ortodoksikirkko, niin kannattaa varata aikaa)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399297Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748202Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646053William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542467Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62167Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821799Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201744Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt91619Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921525Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411422