Puhujien on nyt puhuttava pedofiliasta

Antti_Samuli_Haapakoski

Luulen, että täällä on vanhoillislestadiolaiseen herätysliikkeeseen kuuluvia ihmisiä, jotka käyvät seuroissa. Viekää seuroihin puhujille viestiä, että pedofiliaa on käsiteltävä puheissa. Viekää seuroihin puhujille viestiä, että pedofiliasta on tehtävä rikos, joka ei vanhene koskaan. Tämän jälkeen päästään käsittelemään pedofiliaa siellä, missä se tulee käsitellä, siis oikeudessa.

http://www.adressit.com/pedofiliasta_poistettava_rikoksen_vanhentuminen

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gggthjki

      Kauheinta on se, että puhuja, jonka pitäisi puhua ja anteeksipyytää, on itse pedofiili.

      • karu_totuus

        Juuri noin.

        Kun ne puhujaveljetkin tuppaavat käymään iltasella "asioillaan" lastenhuoneessa. Puhu siinä sitten itseäsi vastaan, kun sairaat himot jylläävät päässä.


    • HirviJames

      Et ilmeisesti käy seuroissa?
      Pedofiliajuttuja on käsitelty useissa seuroissa ja Päivämiehessäkin. Mutta ei niiden pohjalle voi saarnoja rakentaa. Saarnat tulevat aina Pyhästä Raamatusta. Kuinka kauan mielestäsi pitää jauhaa yhtä ja samaa? Aihetta on käsitelty jo varsin laajasti vanhoillislestadiolaisuudessa ja aiheen tiimoilta on tulossa jopa SRK:n julkaisema kirja. Kyllä tässä liikkeessä on yritetty tehdä kaikkensa, jotta tällaiset hirmutyöt eivät saisi jatkua... Lynkkaamaan emme kuitenkaan ketään halua lähteä, vaan kaikille on annettava mahdollisuus. Ja rikoksen tekijöille niille kuuluva rangaistus. Siinä olen kanssasi samaa mieltä, että pedofiliajuttujen kohdalla rikonsen vanheneminen täytyisi poistaa. Ja saada nekin ihmiset vastuuseen teoistaan, jotka ovat tehneet rikoksensa ammoisina aikoina.

      • rouvaTappinen

        Oikein hyvin vastasit Antti Samulille. Lisäisin vielä että ammoisina aikoina tehdyt rikokset, mitä sorttia vain ovatkin, tulevat peratuiksi vähitellen kun tarkkaan kuuntelette mitä teidän ikioma saattojoukkonne teille kertoo yön hiljaisina hetkinä ja joskus työn touhussakin.
        Itseäkin on kuunneltava. Nuoretkaan eivät nykyään pääse kuin koira veräjästä unohtamalla huomioida omat omenavarkautensa, pyyhekuminäpistyksensä tädin kirjakaupasta tai vähän isommatkin hypyt yli siitä missä aita on matalin. Siinäkin pelkkä osallistuminen nettipohdintoihin nopeuttaa kehitystä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      52
      1181
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1167
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1030
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      878
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      793
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      768
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      722
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      697
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      609
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      70
      591
    Aihe