Kuntaliitto; Lapsen etu ja vanhemmuuden tuki

MitenJärjestetty

11.1.2016 KUNTALIITTO TIEDOTTAA:

Lapsen etu ja vanhempien tuki ovat tärkeimpiä periaatteita , joiden pitää toteutua lasten ja perheiden palveluissa entistä paremmin. Koska osa lasten ja perheiden palveluista siirtyy itsehallintoalueiden tehtäviksi vuodesta 2019 lähtien, on.tärkeää, että näitä palveluita kehitetään alueellisella tasolla jo nyt, toteaa Kuntaliiton varatoimitusjohtaja Hanna Taimio.

Tiedotukseen vedoten haastan Lempäälän päättäjiä ja valtaa pitäviä, toimimaan lasten- ja perheiden edun mukaisesti, Kuntaliiton suosituksen mukaan.
Nyt Lapsia ja Lapsiperheitä rassaa syvästi Lempäälässä kaavaillut koulukyyditysten kilometrien rajojen nosto 3 km:stä, 5: teen kilometriin. Toinen yhtä huolestuttava juttu on mahdollisesti aamu-ja iltapäivätoiminnan heikentäminen, pois sulkemalla kaikkien halukkaiden osallistuminen turvalliseen aikuisen läsnäolevaan toimintaan.

Kunnan tehtävien yksi keskeisimmistä asioista pitäisi olla, työn ja perheen yhteensovittamisen helpottaminen.

9

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vauvaporkkana

      Lempäälässä ollaan päinvastoin heikennetty kautta linjan lapsiperheiden asioita. Kuntaliiton suosituksessa oli asiaa mm. Lempäälän kunnanjohtajalle, virkamiehille ja valtuutetuille.
      Lapset tuovat leivän tullessaan, ja se on ymmärretty valtaosassa maamme kunnissa. Onpa jossain kunnissa oltu kaukaa viisaita, ja jopa maksettu porkkanana vauvarahaa.

    • LastenAsialla

      Voit vaikuttaa äänestämällä seuraavissa kunnallisvaaleissa. Ehdokkaiden sanoma ei välttämättä kohtaa totuutta, jonka voidaan todeta vaalilupausten ja todellisten tekojen totuuden kanssa. Lukekaa lupausten sijaan päätöksiin vaikuttamisesta, kunnan päätöksistä, äänestyksistä jne. sieltä löytyy ne arvot ja todellsuus, ketä on sinun asiallasi.
      Nyt on myös mahdollisuus osallistua lapsiperheitä koskevaan kansalaisaloitteeseen, ja pyrkiä kumoamaan yksi keskeinen kohtuuton päätös, joka heikentää lasten etua ja turvallisuutta. KATSO: Lempäälän-Vesilahden Sanomat.

      • Huomautan

        Kuntalaisaloite : )) , eikä Kansalaisaloite


    • YhteistäVastuuta

      Koulukyyditys yli 3 km. : Kyllä meidän kaikkien kansalaisten velvollisuus olisi pitää huolta pienempien oppilaiden turvallisuuden totetumisesta parhaalla käytettävissä olevalla tavalla.
      Vaarat ja uhat ovat kasvaneet monestakin syystä, joista heikoimmillaan ovat pienimmät oppilaat.
      Olisi tässä vallitsevassa tilanteessa, vähintä mitä pienempien oppilaiden turvallisuuden vuoksi olisi järkevää tehdä, niin säilyttää ennallaan kolukyyditykset.

      Aamu- ja iltapäivätoiminta ; Yhtä tärkeää kyyditysten lisäksi, olisi kaikille halukkaille päästä turvalliseen esi, 1 - 2 lk:n oppilaille suunnattuun aamu-, ja iltapäivätoimintaan.

      Työssä käynnin ehto 1. ; Useille pienten oppilaiden vanhemmille edellämainitut palvelut määrittelevät jatkossa työssäkäynnin mahdollisuudeen.

    • HyväKuntaliitto

      Monet asiantuntijat ovat samaa mieltä lasten etujen ja palveluiden tärkeydestä Kuntaliiton kanssa, mutta sanokaa se myös Lempäälän päättäjille, kun eivät itse näytä sitä ymmärtäneen.

    • Surettaa

      En tiedä muista, mutta itselläni menee yöunet näitä viimeaikaisia kunnan päätöksiä surressani.
      On se ihme, kun lapsiperheiden palveluiden hinnat, mm. päivähoito-, aamu- , ja iltapäivähoitomaksut nousevat, ja siitä huolimatta palvelut heikkenevät.
      Ei voi olla oikein, että lasten turvallisuuden kustannuksella näennäisesti säästetään, kun toisaalta se saattaa kokonaisuutena nostaa pitkässä juoksussa kunnan kustannuksia. Laskelmissa tulisi huomioida myös kunnan verotulojen vähenemisen mahdollisia vaikutuksia, mm. vanhempien luopuessa lastensa turvallisuuden vuoksi työelämästä.
      Toisaalta säästetään ja toisaalta kunnan verotulot vähenee, on rahallisesti yhtä kuin yks miinus nolla . Mutta jäljelle jää lasten turvattomuus, kuormittuvuus ja pitkien koulumatkojen aiheuttamat terveysongelmat. Pitkässä juoksussa " säästöt " nostavat kunnan kustannuksia.

    • TurhaaHuolta

      STOP ! Jäitä hattuun, ei pidä uskoa kaikkiin satuihin. Kunnassa on aamu - ja iltapäivätoiminta järjestetty mallikelpoisesti , antaen kaikille tasapuolisesti mahdollisuuden osallistua toimintaan, aina kolmannen luokan alkuun asti.
      Älkää narisko jos ette tiedä.

    • korjatkaa

      Onko minulta mennyt jokin ohi, sillä minusta uudessa talousarviossa olisi asia ymmärretty, ja näin vielä mentäisiin vanhan kaavan mukaan. Kiitos siitä heille keille se kuuluu.
      Toivottavasti olin ymmärtänyt asian oikein.

    • Luottamusta

      Toivottavasti. Luottamus päättäjien hyvyyteen, oikeudenmukaisuuteen ja inhimillisyyteen palautuisi, mikäli 3 km koulukyytiraja sekä lasten aamu - ja iltapäivätoiminta pysyisi entisellään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      72
      3024
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      63
      2599
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      112
      2430
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      89
      1476
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1296
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      101
      1017
    7. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      192
      988
    8. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      84
      940
    9. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      868
    10. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      70
      854
    Aihe