Espanja uhkaa miehittää Gibraltarin, jos Britit äänestävät EU:ssa pysymistä vastaan. Eipä tarvi kauaa miettiä mistä on käsky Espanjalle tullut. Tämä menee aivan kuin Neuvostoliiton tietä. Sillon kun systeemi on mätä, niin pitää uhkailla ja kiristää niitä, jotka siitä haluaa pois.
http://www.express.co.uk/news/uk/650355/Brexit-threat-Spain-will-control-Gibralter-soon-as-Britain-leaves-EU
http://www.express.co.uk/news/uk/650355/Brexit-threat-Spain-will-control-Gibralter-soon-as-Britain-leaves-EU
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mielenkiintoista kaksi natovaltiota sodassa keskenään,kumpaa nato auttaa vai hajoaako nato?
NATO ei ole valmistautunut moiseen tilanteeseen, koska alunperin sen piti olla Saksaa hillitsevä voima ja oletus oli että se turvaa länsi-Euroopan maita. Nyt kun useimmat Euroopan maat ovat jäseniä, niin todennäköisyys että NATO voisi ottaa osaa yhtenä osapuolena on mahdoton.
Teoriassa voisi sanoa että jos ranskalaisia alkaa vituttamaan asiat, niin he voivat valloittaa koko Keski-Euroopan, ja Euroopan valtioiden ainoana tukevana sotilasmahtina puolustukseen voisi olisi Venäjä.
Absurdia, mutta näin se menisi NATOn omien sääntöjen mukaan. NATO-maat eivät voisi toimia koska Ranska NATO-maana ei olisi yksimielisen päätöksen takana.
Hahaa, tuo jumpittelu sataa Brexitin laariin, se ärsyttää ihmisiä, kun ulkopuolelta sekaannutaan...........:/