janokurkiainen

janokurkiainen suosittelee Ylhäisten näkkileipää(nykypehmenneessä muodossa) .
Ruokajuomana piimää, rasilaisen valkosipulihapankaalia ja venäläisiä suolakurkkuja sekä seuraavaa janoa.
495
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Nuo on loistavia nuo alaosan kaalit ja venäläiset suolakurkut! Näissähän on paljon C-vitamiinia. Rasilainen maksaa sen reilu 2€ rasia, mutta hyvää on. Lidlistä saa myös isoja eriä hapankaalia peltilotjussa, maksaa myös noin 2kolikkoa, mutta nämä pitää huuhdella runsaalla vedellä. Liian väkeviä on suomalaiseen makuun ja helposti tulee maha kipeäksi. Siksi siis runsaalla vedellä huuhtelu ainakin, ellei liotus. Tänään pitääkin käydä lidlissä ja kokeilla vielä kerran toimiiko. Eikä myöskään kannata määräänsä enempää syödä, ettei joudu mahakivun takia lääkäriin. Meillä on nälkiksen kansa hyvin samanlainen maku. Käymisastioihin pitäisi minunkin satsata, jos tekisi Hap.-kaalia itse, mutta nämähän pitää sitten melkein desifioida, ennen kuin eriä valmistaa. Murskainvasara onkin kaalille ja muuta ei tarvitse kuin valkkaria ja suolaa. Kotikaljaa itse joisin jatkossa veden tilalla ja korvaisi hyvin keppana olutta, jolla myös terveysvaikutuksia. Kuitua on, mutta liiasta alkoholista ei ole kuin haittaa, varsinkin jos aikoo jotakin seuraavanakin päivänä tehdä. Ohra auttaa oikeastikin tukan kasvuun, joten kannattaa alkoholittomana päivittäin juoda. Kun tulee tiettyyn ikään, niin tämäkin asia kannattaa huomioida. Nyt on tullut oikein kirjoituspyrähdys S-24 palstalle.

Äänestä
  • Onko L-kaupan hapankaali etikkabaassiksessa? Kun sen joutuu huuhtelemaan. Paistinhapankaali ja ale braatwurstit tai chili napakkamakkarat siihen kylkeen, paistettuna pekonien jälkirasvassa. Siinä kyllä on suun makeaa, napakkaa makutuntumaa ja voimakasta raikkautta ihmisen koko keholle ja mielelle. vielä klassiset suolakurkut suun raikastajaksi ja makuhyväksi.
    Kotikaljakin on hyvää ja raikasta, jos joku osaa sitä tehdä. Myös sima on tuotteena ihan bueno, sen voi osata tehdä, jos löytää reseptin. Sima on raikas juoma pitkin koko kesää. Ohraa kannattaa siis, välttää, ettei tarvitse jatkuvasti leikata kynsiä ja olla omaa päätään kynimässä hiuksista?
    Itse en muista kovin tarkkaan, mutta jostain muistuu mieleen, että valkkarilla ja hapankaalilla on todellakin olemassa kombo, jopa ruoka/ juomatasolla. Tahtoisitko kertoa siitä, olisi ihan mielenkiintoinen suunta suunnata ravintoon käytettävissä olevien kolikoiden investointeja jälleen kerran siihenkin suuntaan.

    Äänestä

Ylhäisten näkkileipä on uusi tuttavuus. Vaikka sellaisen paketin olen kalliimpien elintarvikkeiden hyllystössä nähnytkin. Miten tahtoisit kuvata tuotetta sen suutuntuman ja ravintoarvojen osalta? Tai muuten yleisesti? Jos sellainen vaihtoehto joskus tulisi edullisten ruokien tai alennettujen ruokien hyllystä vastaan vaihtoehtona. Piimä on aika hapan tuote. Voisiko sitä korvata viilillä, siinäkin on vettä, mutta se on myös hapanmakumuodossa? Sellaisia vanhan ajan lohkeavia viilejä ei enää ole, vaan viilit ovat enemmänkin sellaisia roikkuviilejä jollain keinotekoisella hedelmäesanssi baassiksella. No ehkä, joku suolahapan kermaviili voisi olla sellainen klassinen suun-napakka tuntumaltaan? Onkohan sellaista punaista viiliä enää olemassa? Muistaakseni ennen tuotteet oli jaettu värien mukaan. Punainen oli monesti se suun-napakka tuntumaltaan. Sininen oli sellaista hieman lirumpaa, josta oltiin joitain ravintoaineita otettu elintarvikejalostuksen keinoilla pois. Ja vaalensininen oli sellaista, joka oli lähinnä vedenomaista.

Äänestä

Alkaa ite mätkii kaalia ja hapattaa. Mielenkiintoinen projekti ois sekin. halpaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


janokurkiainen kirjoitti:

janokurkiainen suosittelee Ylhäisten näkkileipää(nykypehmenneessä muodossa) .
Ruokajuomana piimää, rasilaisen valkosipulihapankaalia ja venäläisiä suolakurkkuja sekä seuraavaa janoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu