Mitenkäs se kansalaispalkka nyt menikään?

Eikös sen pitänyt olla jokaiselle suomalaiselle maksettava summa? Vai ollaanko siihen nyt rukkaamassa jotain tulorajoja, kuten Vihreiden Niinistö sanoi, siihen n. 1400 euron kohdalle? (En enää löydä sitä uutista.)
Eikös tuo nyt romuta koko idean, kun taas tarvitaan sossua ja sen byrokratiaa niille joille 1400 kuussa ei riitä. Väkeä ei tarvita yhtään vähempää, samalla tavalla niitä tulorajoja pitää tarkastaa ja vahtia kuin nytkin. Sitten tulee niitä raja- ja muita kyseenalaisia tapauksia esille kun ihmiset pyrkivät pitämään itsensä juuri ja juuri näiden rajojen alapuolella mutta eivät aina ihan onnistu.
Niin että mistä tässä nyt on kysymys, tietääkö joku?
36123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Sosialidemokratiasta. Asiat menevät hankaliksi, kun Vihreät ja porvaripuolueet yrittävät säännöstellä elinkeinoelämää ja valtion tulonsiirtoja sillä tavalla, että äänestäjät eivät huomaisi sen olevan sekataloutta ja sosialidemokratiaa. Gallupien perusteella ovat kuitenkin huomanneet. Mitä muuta voi tehdä kuin itkeä ja nauraa yhtä aikaa, kun kokoomusvetoinen hallitus yrittää rajoittaa suuryritysten monopolisoitumista, jotta kilpailulle jäisi sijaa? Ei mitään muuta kuin äänestää toisin.

Äänestä

Valtionhallinnon peuspalkka kokeilu,joka ei olisi kuin n. 500-600e,olisi vain työttömille keppi,koska valtio voi tuolloin pestä kätensä kaikesta ylimääräisistä maksuista ja toimeentulosta heille.

Erittäin ovela vedätys,joka pienentää valtion vastuuta ihmisten toimeentulosta ja sysää sen heille itselleen,oli valtiossa työpaikkoja tai ei.

Miksi sitten on olemassa ylipäätään valtioita,jotka ei kykene järjestämään täystyöllisyyttä kansalaisilleen? Sopii vain kysyä,koska laillisessa valtiossa hallitus on aina lopussa vastuussa ,että sen kansalaisilla on mahdollisuus tulla edes jotenkin toimeen .Ja raaka kapitalismissa heikolle ,yksittäiselle kansalaiselle tuo alkaa olla sula mahdottomuus. Ei hyvä.
Mitähän kansainväliset ihmisoikeusjärjestöt on mieltä hallituksen tällaisista kaavailuista?

Äänestä
  • Mihin ylipäätään maailmassa tarvitaan niitä ihmisiä, jotka ovat vain rasite, eivät tee työtä eivätkä tuota mitään hyödyllistä mutta kuluttavat rahaa ja luonnonvaroja? Eikös ne voitaisi yhtä hyvin tappaa?

    Äänestä

  • saanko.kysyä kirjoitti:

    Mihin ylipäätään maailmassa tarvitaan niitä ihmisiä, jotka ovat vain rasite, eivät tee työtä eivätkä tuota mitään hyödyllistä mutta kuluttavat rahaa ja luonnonvaroja? Eikös ne voitaisi yhtä hyvin tappaa?

    Tuo sopisi aika moneen pääomatuloilla elävään paskamahariistäjäkapitalistiporvariin. Siis tuo etteivät tuota mitään hyödyllistä, ja kuluttavat köyhien rahoja ja kaikkien yhteisiä luonnonvaroja ja lisäksi öykkäröivät.

    Äänestä

  • saanko.kysyä kirjoitti:

    Mihin ylipäätään maailmassa tarvitaan niitä ihmisiä, jotka ovat vain rasite, eivät tee työtä eivätkä tuota mitään hyödyllistä mutta kuluttavat rahaa ja luonnonvaroja? Eikös ne voitaisi yhtä hyvin tappaa?

    Näinhän se on. Kaikissa itsenäisyyspäivänjuhlissakin istuu eturivissä aina porvareita, jotka eivät tee työtä leipänsä eteen. Nämä leikkaavat vaan osakekuponkeja ja siirtävät tililleen valtavia summia, jotka on revitty työläisten selkänahasta.
    Nämä tyhjäntoimittajat ja riistäjätkö sinä haluat hengiltä?

    Äänestä

  • saanko.kysyä kirjoitti:

    Mihin ylipäätään maailmassa tarvitaan niitä ihmisiä, jotka ovat vain rasite, eivät tee työtä eivätkä tuota mitään hyödyllistä mutta kuluttavat rahaa ja luonnonvaroja? Eikös ne voitaisi yhtä hyvin tappaa?

    No sehän olisi hyvä ajatus. Jos sinä, vaimosi, lapsesi tai joku muu läheinen ihminen joutuisi työttömäksi ja hänet tapettaisiin työttömyyden takia niin sinä sitten olisit tyytyväinen siihen. Ja jatkaisit elämää kuin mitään ei olisi tapahtunut, edellyttäen että sinä et olisi se joka työttömäksi joutui.
    Ja etenkinnyt, kun on nuorisotyöttömyyttä paljon, niin siinähän menisi lukumäärältään useamman ikäluokan verran ihmisiä. Mitenkähän mahtaisi huoltosuhteen käydä?

    Äänestä

  • Siihen suuntaan kai täällä ollaankin menossa. Nyt jo aletaan karsinoimaan eri kriteerein niitä, joille yhteiskunta katsoo avun kuuluvan ja jätetään tiettyjen kriteereiden myötä loput täysin heitteille.
    Eli mennään kovasti kolmannen valtakunnan oppien suuntaan ihmisoikeuksia jaettaessa, kyyti tulee olemaan kova ja siinä on yhdellä jos toisella pitelemistä, ettei tipu kelkasta ja tule karsinoiduksi ulos.
    Hallitus ja valtiovalta ovat vastuussa siitä, että kansalla riittää toimeentulo, mutta se vastuu on jo useammalta perättäiseltä hallitukselta täysin "unohtunut", sen sijaan pyrkimys on siihen suuntaan, että yhä enemmän saadaan väkeä taistelemaan siitä toimeentulosta, joka on jo vuosia ollut häviävä luonnonvara.
    Riittää kun avaa silmät ja katsoo ympärilleen.
    Tekemätöntä työtä riittää, mutta kenelläkään ei ole enää halua maksaa työn tekemisestä ja toisaalta, miksi se työ pitäisi tehdä hinnalla, joka jo varmasti stubinkin vähäisen matematiikan tietämyksen mukaan, on riittämätön maan korkeiden elinkustannusten kattamiseen.
    Ja kuinka on yleensä mahdollista, että suomalaisen elinkustannukset ovat laskelmissaa vain n. kolmannes maahanmuuttajien elinkustannuksista?
    Mikä sen tekee tänne tulleille niin paljon korkeammaksi, kuin niille, jotka lystin joutuvat maksamaan?
    Ihmisoikeuksista ei suomalaisten kohdalla voida kohta puhua lainkaan, mutta se ei ole mediaseksikästä, eikä siitä saa pisteitä eu-kermalta, joten menettelytavat voivat olla juuri niin härskit, kuin vain mielikuvitus antaa myöten ja sitä jatkuu tasan niin kauan kun kansa vaikenee ja nielee kaikki valheet ja p...n joka niskaan kaadetaan.

    Äänestä

Eikös kansalaispalkan toimivuudesta pitänyt tehdä ensin jonkinlainen kokeilu.

Ehkäpä suunnitteilla on että mamut otetaan kokeiluryhmäksi tässä asiassa!!

Äänestä
  • Johan ne ovat. Pitää tuoda vielä lisää jotta saadaan kattava tutkimus..

    Äänestä

Maailmassa on ollut aina tulonjako-ongelma, mikä poikii lähes kaikki muut ongelmat. Perustuloa puuhataan nyt ympäri palloa, että köyhät eivät pistelisi eliittiä poskeensa. Raha on valtaa, vaikka se on käytännössä vain vaihdon väline. Vallassa roikutaan viimeiseen asti, että vältyttäisiin tavallisilta töiltä ja voitaisiin teettää ne muilla. Perustulo on ennen kaikkea henkinen kysymys.

Äänestä
  • "vältyttäisiin tavallisilta töiltä ja voitaisiin teettää ne muilla"
    Noinhan te luuserit juuri toimitte.

    Äänestä

  • puhuitko.itsestäsi kirjoitti:

    "vältyttäisiin tavallisilta töiltä ja voitaisiin teettää ne muilla"
    Noinhan te luuserit juuri toimitte.

    Onko luuseri muiden työllä elävä sijoittaja? Sijoittaja on joka tapauksessa ainoa, joka elää muilta ryöstämillään rahoilla tekemättä mitään. Hänelle ei ole asetettu yhteiskunnallisia velvoitteita, mitkä koskevat kaikkia muita.

    Äänestä

Kapitalisti Ville Niinistö haluaa leikata työttömiltä 20%. Eli työmarkkintuella kituuttavat ovat jatkossa veronpalautusten verran köyhempiä.

Äänestä

vanhana hiihteli ja sai omituisia mieleen nyt sipilä oli suurella porukalla hiitämässä.
siitä ei SEURAA MITÄÄN HYVÄÄ!
SILTÄ VIEDÄÄ JOLLA EI OLE ENÄÄN MITÄÄN VESIKIN LASISTA RUOKA ON JO VIETY!

Äänestä

Byrokratiaa ei haluta vähentää, sillä virkamiehet ovat uskollisia äänestäjiä.

Äänestä
  • Perustulokokeilu lisää byrokratiaa. Perustulon vaikutukset eivät paljastu rajoitetulla kokeilulla.

    Äänestä

Ehkä se Bill Gates ostaa kohta Suomen ja tekee siitä huvipuiston.

Äänestä
  • Et tietenkään. Sinä menet töihin kun sitten on tajolla töitä josta maksetaan 1-2 euroa tunnilta.

    Äänestä

  • Mutta en siis mene töihin, jos työstä tarjotaan palkkaa vain 0,90 centtiä tunnilta?

    Äänestä

  • orjapoloinen kirjoitti:

    Mutta en siis mene töihin, jos työstä tarjotaan palkkaa vain 0,90 centtiä tunnilta?

    Jos tarjolla on 100-200 senttiä tunnilta, niin miksi ottaa niiden sijaan vastaan 0,9 senttiä tunnilta maksettavaa työtä?

    Äänestä

  • orjapoloinen kirjoitti:

    Mutta en siis mene töihin, jos työstä tarjotaan palkkaa vain 0,90 centtiä tunnilta?

    Sittenhän muutat halvempaan asuntoon tai veneen alle. Miksi oikein kuvittelet politiikkojen puuhaavan perustuloa jos ei tarkoitus ole hankkia eliitille orjia.

    Äänestä

Joo joo äänestä meitä niin rahaa kaikkille ilman vastiketta ja pois ilkeiltä rikkailta työpaikkojen luojilta sanoo poliitikot mutta , sitten onkin lamaa koska talouden tosiasiat

Äänestä

Olisihan se nyt aivan saatanan älytöntä jos kaikki rikkaat ja hyvätuloisetkin saisivat kansalaispalkkaa.

Äänestä
  • Saahan ne lapsilisiäkin, joka on myös älytöntä.

    Äänestä

  • Määrittele "hyvätuloinen". Missä kulkee raja jonka jälkeen ihan taatusti tulee toimeen ilman mitään tukia.

    Äänestä

  • aseta.raja kirjoitti:

    Määrittele "hyvätuloinen". Missä kulkee raja jonka jälkeen ihan taatusti tulee toimeen ilman mitään tukia.

    Jos on hyvät tulot eikä tule niillä toimeen, se on täysin oma vika.
    Raja voisi olla vaikka 1200 euroa, joka ei toki ole hyvä tulo mutta sillä pärjää.

    Äänestä

  • aseta.raja kirjoitti:

    Määrittele "hyvätuloinen". Missä kulkee raja jonka jälkeen ihan taatusti tulee toimeen ilman mitään tukia.

    Samat rajat kuin tähänkin asti tuissa, eli köyhille avustukset ei niitä muut tarvitse.

    Äänestä

  • SossunAlmujaRikkaille kirjoitti:

    Jos on hyvät tulot eikä tule niillä toimeen, se on täysin oma vika.
    Raja voisi olla vaikka 1200 euroa, joka ei toki ole hyvä tulo mutta sillä pärjää.

    Täysin oma vika jos vaikka sairastuu ja työkyky alenee tai menee kokonaan, kokonaan tai pitkäksi aikaa. Tulee avioero, vaimoa eroaa hakkaajamiehestään, sekin on oma vika? Joutuu työttömäksi paikkakunnalla jossa töitä ei ole, sekin oma vika?
    Jos on vaikka kolme lasta tai ei yhtään niin se on se sama raja, 1200e? Kroonisesti sairas, tai terve, niin sama raja?
    Elää yksin tai toisen ihmisen kanssa samassa taloudessa, niin sama raja, vaikka toinen olisi sikarikas? Tai sikaköyhä.
    1199 tienaava saa sitten koko perustulon, 1200 ei mitään. Entä jos sattuu palkka vaihtelemaan kuukausittain molemmin puolin rajaa, mitäs sitten?
    Perustulo käsittääkseni pitäisi olla sellainen että sen slisäksi ei muita tukimuotoja tarvita. Jos ihiminen tienaa 1200 e kuussa, hänellä ei ole lantin lanttia puskurina vaan heti kun syntyy ongelma, hänen on lähdettävä sossun luukulle.

    Äänestä

Voisiko kuvitella, että se perustulo maksettaisiin myös suoraan Irakiin ja Somaliaan, ettei noiden poloisten tarvitsisi tulla tänne pohjan perukoille.

Äänestä

Köyhyydestä tulee etuoikeus 1400 euron kansalaispalkalla.

Äänestä
  • Tutkimusryhmän ehdotus: Perustulokokeilussa tuen taso voisi olla 550 euroa kuukaudessa.

    Äänestä

Jos kansalaispalkkaa saisi 1400e niin kuka menee enää töihin.
Monillahan on eläkekkin pienempi.

Äänestä
  • Totta, harva duunari saa eläkettä yhtään enempää käteen, mutta eihän näillä kansalaispalkan kyttääjillä ole mitään käsitystä rahankäytöstä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyvä.kysymys kirjoitti:

Eikös sen pitänyt olla jokaiselle suomalaiselle maksettava summa? Vai ollaanko siihen nyt rukkaamassa jotain tulorajoja, kuten Vihreiden Niinistö sanoi, siihen n. 1400 euron kohdalle? (En enää löydä sitä uutista.)
Eikös tuo nyt romuta koko idean, kun taas tarvitaan sossua ja sen byrokratiaa niille joille 1400 kuussa ei riitä. Väkeä ei tarvita yhtään vähempää, samalla tavalla niitä tulorajoja pitää tarkastaa ja vahtia kuin nytkin. Sitten tulee niitä raja- ja muita kyseenalaisia tapauksia esille kun ihmiset pyrkivät pitämään itsensä juuri ja juuri näiden rajojen alapuolella mutta eivät aina ihan onnistu.
Niin että mistä tässä nyt on kysymys, tietääkö joku?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu