One Way TV:n opetusta ei pidä katsoa ilman kritiikkiä, vaikka he varottaisivatkin vieraasta tulesta.
One Way TV:ssä on niin uuskarismaatikkoja kuin uuskarismaattisten kanssa veljeileviä.
https://www.youtube.com/watch?v=b2CONMGypBg
https://www.youtube.com/watch?v=ls0GLO9G404
Mauri Venemies uuskarismaattisten eksyttäjien kanssa = David Herzogin tuojien kanssa:
Kohtaamispaikka-seurakunta la 5.12. klo 16.00
Mukana Antero Laukkanen (Majakka-srk), Mauri Venemies (Saalem), rovasti Heikki Hilvo (New Wine), Martti Ojares (TV7), Kari Niemi (ICEJ), Seppo Pehkonen (City-srk & Näky), Päivi Heikkilä (King's Ministries), Peter Hackzell (ESY), Martti & Saara Immonen (Toivon Lähde), Jani & Carita Liukkonen (Katupaimen ry), Markku & Susanne Laitinen (Healing Rooms Finland), Jari Vahtera (Vantaa Helluntaisrk-Kotikirkko), Jani Pellikka, Roberto & Annamari Brandao (Sadonkorjuu-srk), pastori Asko & Leena Tynjälä.
Kuka ei kuulu uuskarismaatikoihin?
Miksi Saalemissa ei varoiteta?
Saalemin pastoritiimi ja Mauri Venemies kannattavat uusapostolista liikehdintää?
Ja uuden viinin tuojia, kuten Livets Ordia?
Saalemin Johtajuusseminaari on menestysteologien kokoontuminen?
https://www.facebook.com/Kohtaamispaikka-seurakunta-645814902191945/?ref=py_c
One Way TV:ssä epäraitista opetusta
17
3153
Vastaukset
- huomioita
Tapani Suonto on tekopyhä fariseus. Hän kyllä arvostelee, mutta itse lankeaa moniin eri synteihin. Näyttää siltä, että hän haluaa vain rakentaa suuren seurakunnan itseään varten. Olisi aika, että Tapani Suonto menee eläkkeelle.
- k-piste
Matti on saanut vihkiytyessaan uuden nimen. Nimen jota ei ole lupa lausua. Han murskaa vastustajansa yhdessa enkelinsa kanssa. Enkelin joka yosydanna hanelle olevaiset ilmoittaa. Enkeli joka hanta kuljettaa ja johtaa. Hanen jumalansa ei ole voimaton vaan taynna voimaa virtaa rikkauksia. Valtakunnan portti aukeaa kun han tunnustaa voimaa ja kulkee enkelinsa ohjaamana kohti ykseytta.
- TekopyhiäOvatPapit
Tapani Suonto mollaa uskovien kastetta ja sen takia ei Mauri Venmiehenkään pitäisi veljeillä Suonnon kanssa.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14206960/tapani-suonto-quotmies-pimeydestaquot- k-piste
Maurilla ei ole voitelua. Han on viela siteissa.
- OmituistaTouhua
Merkillistä - kuuntelin tuon Venemiehen saarnan OWM:ssä ja se kuullosti ihan opilliselta ja hyvältä.
Kuitenkin tämä Venemies häärää täysillä näiden äärikarismaattisten seurassa hellarina - pelaako hän kaksilla korteilla tarkoituksena kuitenkin ujuttaa salaa saastaisia oppejaan OWM:ään salaa ja pikkuhiljaa? - m..o.t
OmituistaTouhua kirjoitti:
Merkillistä - kuuntelin tuon Venemiehen saarnan OWM:ssä ja se kuullosti ihan opilliselta ja hyvältä.
Kuitenkin tämä Venemies häärää täysillä näiden äärikarismaattisten seurassa hellarina - pelaako hän kaksilla korteilla tarkoituksena kuitenkin ujuttaa salaa saastaisia oppejaan OWM:ään salaa ja pikkuhiljaa?Mauri Venemies on osallistunut uskontojen väliseen keskustelutilaisuuteen yleisön joukossa ja yleisökommentteja mikrofoniin puhuneena Kulttuurikeskus Caisan tilaiuudessa, jossa yritettiin löytää yhteisiä tekijöitä eri uskontojen käsitteestä pyhä. Mauri Venemies pelaa kaksilla korteilla - kyllä. Hän puhuu yhtä ja tee toista samalla tavalla.
- livetsordsaalemiin
m..o.t kirjoitti:
Mauri Venemies on osallistunut uskontojen väliseen keskustelutilaisuuteen yleisön joukossa ja yleisökommentteja mikrofoniin puhuneena Kulttuurikeskus Caisan tilaiuudessa, jossa yritettiin löytää yhteisiä tekijöitä eri uskontojen käsitteestä pyhä. Mauri Venemies pelaa kaksilla korteilla - kyllä. Hän puhuu yhtä ja tee toista samalla tavalla.
Juu, Venemies on joviaali-ilmiö. Kaveeraa kaikkien kanssa ja näyttelee estradin mukaan. Surullisen hahmon ritari, jolla on aina samat jutut.
Tod.näk. Venemies pistettiin Kohtaamispaikkaan, etteivät arvokkaammat nimet tahriutuisi. Yrjölä ja Matikainen pelaavat hierarkiassa selvästi eri sarjassa. Haapala ja Kuittinenkin pyyhkivät ohi. Venemies ei sitä vain tajua.
Ihme, kun Suonto ei ole tajunnut Saalemin touhuja. - woewoe
m..o.t kirjoitti:
Mauri Venemies on osallistunut uskontojen väliseen keskustelutilaisuuteen yleisön joukossa ja yleisökommentteja mikrofoniin puhuneena Kulttuurikeskus Caisan tilaiuudessa, jossa yritettiin löytää yhteisiä tekijöitä eri uskontojen käsitteestä pyhä. Mauri Venemies pelaa kaksilla korteilla - kyllä. Hän puhuu yhtä ja tee toista samalla tavalla.
Ja mitä vikaa siinä on, että osallistuu keskusteluun jossa puhutaan pyhän käsiteistä eri uskonnoissa. Sehän on yleissivistävää keskustelua, jota toivoisi käytävän enemmänkin. Ja se voi kaiken lisäksi avata mahdollisuuden kertoa myös omasta uskostaan.
Olen saanut kertoa uskostani elämäni aikana lukuisille eri uskontojen edustajille, koska osoitin ensin aitoa kiinnostusta heidän elämäänsä ja uskontoonsa. Jos olisin vain yrittänyt lyödä heitä Raamatulla päähän, niin tuskin kukaan olisi vaivautunut kuuntelemaan.
Tämähän oli Paavalinkin tekniikka. Hän kertoi, että Hän on oppinut olemaan juutalaisille juutalainen ja kreikkalaisille kreikkalainen. Mikä tarkoittaa sitä, että hän keskusteli ihmisten kanssa heidän omista lähtökohdistaan alkaen. - m..o.t
woewoe kirjoitti:
Ja mitä vikaa siinä on, että osallistuu keskusteluun jossa puhutaan pyhän käsiteistä eri uskonnoissa. Sehän on yleissivistävää keskustelua, jota toivoisi käytävän enemmänkin. Ja se voi kaiken lisäksi avata mahdollisuuden kertoa myös omasta uskostaan.
Olen saanut kertoa uskostani elämäni aikana lukuisille eri uskontojen edustajille, koska osoitin ensin aitoa kiinnostusta heidän elämäänsä ja uskontoonsa. Jos olisin vain yrittänyt lyödä heitä Raamatulla päähän, niin tuskin kukaan olisi vaivautunut kuuntelemaan.
Tämähän oli Paavalinkin tekniikka. Hän kertoi, että Hän on oppinut olemaan juutalaisille juutalainen ja kreikkalaisille kreikkalainen. Mikä tarkoittaa sitä, että hän keskusteli ihmisten kanssa heidän omista lähtökohdistaan alkaen.Ongelmana oli se, että keskustelussa yritettiin löytää yhteistä käsitettä pyhään eli sulattaa uskontoja yhteen. Yrjölä opetti päin honkia, mitä tarkoittaa pyhä kristinuskossa, koska hän myötäili muita uskontoja. Näin ei voi olla. Venemies yritti myös pikemminkin löytää yhteyttä muiden uskontojen pappien kanssa, kuin puolustaa Raamatun totuutta.
Tilaisuus olisi ollut oikein hyvä, jos papit olisivat evankelioineet juuri sitä, mitä Raamatussa on, mutta siinä yritettiin olla kavereita ja kolleegoja väärien uskontojen kanssa. - IhmispelkokoSyynä
m..o.t kirjoitti:
Ongelmana oli se, että keskustelussa yritettiin löytää yhteistä käsitettä pyhään eli sulattaa uskontoja yhteen. Yrjölä opetti päin honkia, mitä tarkoittaa pyhä kristinuskossa, koska hän myötäili muita uskontoja. Näin ei voi olla. Venemies yritti myös pikemminkin löytää yhteyttä muiden uskontojen pappien kanssa, kuin puolustaa Raamatun totuutta.
Tilaisuus olisi ollut oikein hyvä, jos papit olisivat evankelioineet juuri sitä, mitä Raamatussa on, mutta siinä yritettiin olla kavereita ja kolleegoja väärien uskontojen kanssa.Raamattu sanoo, että maailman ystävyys on vihollisuutta Jumalaa vastaan - tämä ei tarkoita ettemmekö voi olla ystäviä maailman ihmisten kanssa, mutta meidän Pyhää Jumalaamme ja Raamattuamme ei tule heittää maailmanihmisille loattavaksi.
Jos Venemies ja kumppanit ovat kaveeranneet harhaoppisten kanssa ja jopa asettaneet meidän Pyhän uskomme, Jumalamme ja Raamattumme heidän harhoppinsa tasolle, on menty metsään pahan kerran ja nyt pitäisi tehdä parannusta ja myöntää julkisesti, että on tullut puhutuksi puppua ja ja kertoa totuus. - m..o.t
IhmispelkokoSyynä kirjoitti:
Raamattu sanoo, että maailman ystävyys on vihollisuutta Jumalaa vastaan - tämä ei tarkoita ettemmekö voi olla ystäviä maailman ihmisten kanssa, mutta meidän Pyhää Jumalaamme ja Raamattuamme ei tule heittää maailmanihmisille loattavaksi.
Jos Venemies ja kumppanit ovat kaveeranneet harhaoppisten kanssa ja jopa asettaneet meidän Pyhän uskomme, Jumalamme ja Raamattumme heidän harhoppinsa tasolle, on menty metsään pahan kerran ja nyt pitäisi tehdä parannusta ja myöntää julkisesti, että on tullut puhutuksi puppua ja ja kertoa totuus.Yrjölä ja Venemies tekivät suurin piirtein näin.
- SurullistaMuttaTotta
Palkkapapeilla on kummallista kollegialisuutta keskenään. Jopa harhaoppisia pappeja hyssytellään, jotta ammattikunta voisi porskuttaa kolehtirahoissa.
- saviseutulainen
Tämä ketju on - tai oli( viim. viesti 30.3.2016 ) oikea malliesimerkki siitä millaista debattia uskovat käyvät keskenään kristillisellä foorumilla.
Jos ja kun tänne piipahtaa myös uskosta osattomia, saavatpa varsinaisen käsityksen meistä itseämme uskovina pitämistä "hurskaista".
Alkavat vierastaa entistä lujemmin "uskovaisia" saamalla täällä vahvistuksen käsitykselleen toisiaan tuomitsevista tekopyhistä kristityistä.
Emme me Jeesuksen Kristuksen evankeliumin ihanaa ilosanomaa kovin tehokkaasti eteenpäin vie tämmöisillä toistemme nokituksilla.
Mitä tulee ketjun aloitusteemaan: One Way:ssä epäraitista opetusta, en ollenkaan ymmärrä miten One Way Missioniin liittyvät pitkässä roplassa luetellut Suomen tunnetuimmat menestys - valtateologian ja äärikarismaattisuuden vankkumattomat airuet ja eteenpäin viejät.
One Wayssä en ole kuullut kertaakaan julistettavan ja opetettavan vierasta eli toista eli väärää evankeliumia ja toista kristusta.
Näissä muissa, esille tuoduissa ministreyissä ja lahkoissa, mainittujen johtohahmojen "paimentamana" sen edestäkin.
Tapani Suonnosta ei tekopyhää fariseusta saa tekemälläkään.
Viittaan tämän ketjun ensimmäiseen vastausviestiin.
Vaan näin se lopunaikana menee: Kaikki kääntyy nurinniskoin, ylösalaisin.
Oikea muuttuu vääräksi, väärä oikeaksi. Raitis ja kirjoitettuun Sanaan perustuva evankeliumin julistus ja opetus farisealaisuudeksi, hengen sammuttamiseksi jne. Ihmeisiin ja merkkeihin, näkemiseen ja kokemiseen perustuva julistus ja opetus ainoaksi ja oikeaksi evankeliumiksi.
Herra Jeesus Tuomaalle: Sinä uskot, koska näet. Autuaita ne, jotka uskovat, vaikka eivät näe.- UskovaMariii
Hyvin kirjoitettu! Siunausta!
- Niin.Fiksua
Aloittaja esitteli mahtavan kristillisen "voileipäpöydän"
erinimisine srk:neen ja palkka'pappeineen!
Siitä vaan valitsemaan, mikä eniten korvia hivelee tai
tulee halvimmaksi lompsulle ;-)
Oikeita Profeettoja kaikki tyynni!
Vain Jehovan todistajat ovat Väärä Profeetta!
Siitä vaan valitsemaan vaikka useampi eri oppi! - jk-------
Mitä ovat näiden liperaalipiispojen opetus. He ovat vain korkapalkkaisia kirkon veronmaksajien elättejä ja kansan eksyttäjiä ja paljon onkin jo eksyneitä tämän hulvattoman homoprimevillityksen takia.
One Way järjestö on tehnyt tosi hyvää työtä Suomessa ja maailmalla.-Kiitos Jumlalalle! - Anonyymi00017
Jokaisessa seurakunnassa on sekä tervettä, että epätervettä opetusta. Kysymys on miten paljon on epäterveellistä... Ja puuttuuko siihen kukaan... Vanhemmisto... Seurakuntalainen... Ja saadaan oppi terveelle pohjalle... Ja puhdasoppisia ei ole kuin Yksi: Jeesus ♥️🎚️🙏
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1142758EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje291341- 1031207
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621007Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta366997Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133968- 56855
- 40688
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22683Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta110632