TAAS JÄRISI

4785
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niinpä näyttää järisseen, 6.2 Richterin asteikolla Pohjoisella Sumatralla. Se on vähäinen järistys verrattuna siihen jättimäiseen pääjäristykseen 26.12.2004 joka oli 8.9 .
Tätä vähän suurempi on viimeksi ollut 2. päivä tammikuuta 2005 myös Pohjoisella Sumatralla, 6.3 Richterin asteikolla. Tuo Richterin asteikko ei ole lineaarinen, vaan voimakkuus kasvaa jyrkästi, kun mennään suurempiin lukemiin. Tuo 6.2 on kuin kärpänen elefantin (8.9) rinnalla.

Äänestä

  • jotenki näin, että kun järistyksen voimakkuus kasvaa yhden richterin (vai miten se ny kirjotetaan) niin järistyksen voimakkuus kymmenkertaistuu. Näin mulle ainaki on sanottu joskus maantiedon tunnilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


make kirjoitti:

6.2


http://earthquake.usgs.gov/recenteqsww/Quakes/quakes_big.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu