"eronnut arkkipiispa Kari Mäkisen puheiden jälkeen noin 950 evankelisluterilaisen kirkon jäsentä."
Kirkosta on eronnut pääsiäisen aikaan selvästi tavallista useampi. Eroakirkosta.fi-sivuston mukaan eroaaltoon johtivat arkkipiispa Kari Mäkisen pääsiäislauantain pakolaispuheet MTV:n Uutisekstrassa.
Eroakirkosta.fi:n tiedotteen mukaan palvelun kautta on eronnut arkkipiispa Kari Mäkisen puheiden jälkeen noin 950 evankelisluterilaisen kirkon jäsentä. Normaalisti tähän aikaan vuodesta kolmessa päivässä olisi eronnut noin 170 kirkon jäsentä.
Mädättäjä-arkkipiipsan viimeisin täystuho
15
333
Vastaukset
- helluntailainen
hyi olkoon mikä teennäinen luciferuksen lähetti johtaa kirkkoanne
Moikka
Kirkosta voi toki erota, silloin kun se tuntuu olennaiselta.
Ehkä kuitenkin tässä keskustelussa on hyvä huomioida se, mistä on kyse ns. kirkkoturvassa. Ja mitä siis olivat nämä arkkipiispan ”pakolaispuheet”.
Kirkkoturva tarkoittaa ihmisen hädän vakavasti ottamista ja hänen auttamistaan sellaisin tavoin kuin se on mahdollista. Kirkko ei myönnä turvapaikkaa, tietenkään. Kirkko toimii yhteistyössä viranomaisten kanssa.
Suomessa on tällä hetkellä myönteinen kuva siitä, että virkamiehet tekevät hyvä työtä ja valmistelevat päätökset asianmukaisesti lakeja noudattaen. Jos kuitenkin käy ilmi, että jossakin kohtaa laki on kohtuuton, niin kirkon tulee nostaa asiat keskusteluun ja puolustaa ihmistä.
Silloin kun kirkon ovelta haetaan apua, ruokaa tai turvaa, niin sitä tarjotaan, jos voidaan. Tämä koskee myös jokaista avuntarvitsijaa ikään, sukupuoleen tai kansallisuuteen katsomatta. Joskus apu voi olla vain kohtaaminen ja ymmärtäminen, joskus jotain muuta.
Kirkot ja uskonnolliset yhteisöt ovat kautta aikojen tarjonneet myös fyysistä ja henkistä turvaa eri tavoin vainotuille ja hädässä oleville ihmisille. Se on tärkeää ja minäkin haluan olla osallisena tällaisessa yhteisössä.
Tervehtien Päivi-pappi- IsorintainenBlondi
Kyllä sinäkin Päivi pappi - ellet olisi tullut satukirjalla aivopestyksi, ymmärtäisit että Jumala on Rakkaus ja täten osaisit erottaa oikeasti hyvän ja pahan. Mutta kun ei.
Sinä varmasti olet havainnut, kun televisio-ohjelmat manipuloivat kansaa, liikuttavilla pommituskuvilla Syyriasta joissa pienet lapset ja heidän äidit verisinä kiemurtelevat maanpäällisen helvetin keskellä.
Sitten tulee - liikkuvaa kuvaa edelleen pakolaisleireiltä, joissa hengissä selvinneet sadat-tuhannet lapsiperheet taistelevat elämästään "suviseuraolosuhteissa". Tuonkin sinä olet nähnyt.
Mutta mitä sitten tapahtuu. Noihin kuviin vedoten mädättäjä-arkkipiispanne haluaa ottaa irakilaisia partalapsukaisia, ts. sotilaskarkureita suojelukseensa.
Jos et olisi aivopesty leipäpappi, niin ymmärtäisit ristiriidan.
http://mvlehti.net/2016/03/27/paivan-kuva-kari-makinen-esittelee-tilaamaansa-maalausta-jeesuksesta/ Eikö ole Päivi veikeää, että samat lahkolaiset, jotka ovat hurmioituneet "seurakuntiinsa" ilmestyneistä muslimimamuista, vetävät ihan hirmuiset herneet, jos luterilainen kirkko kehtaa päästää samanlaisia mamuja ovestaan sisälle?
- ei_todellakaan_ei
RepeRuutikallo kirjoitti:
Eikö ole Päivi veikeää, että samat lahkolaiset, jotka ovat hurmioituneet "seurakuntiinsa" ilmestyneistä muslimimamuista, vetävät ihan hirmuiset herneet, jos luterilainen kirkko kehtaa päästää samanlaisia mamuja ovestaan sisälle?
Miten päättelet heidän olevan samoja?
- fukssurr
ei_todellakaan_ei kirjoitti:
Miten päättelet heidän olevan samoja?
heh, vai onko mv-lehden ilja hurmioitunut heistä :))
Repe on "ruudinkeksijä", vaikka ehkä hänen hiljaakin kannattaisi olla, kun ei parempiakaan lahjoa saanu, eli ei hällä ole mitään sanottavaa :) - Päivi_ei_voi
olla pappi. Ehkä jonkinlainen temppelihuora tai miksei papitar.
Mutta itse asiaan:
Ei ole vähäisintäkään järkeä auttaa maahan elintasopakolaisina tulleita nuoria miehiä, jotka ovat jättäneet vaimonsa ja lapsensa ja perheensä kärsimään sotastoimialueelle.
Nuoret miehet täältä helvettiin ja kirkon rahat pakolaisleireille Turkkiin ja Libanoniin, jossa niilla autetaan hätää kärsiviä syyrialaisia, joilla ei ole ollut mitään mahdollisuuksia tulla näin kauas, jonne heidän raukkamaiset nuoret miehet ovat kyrpä pystyssä koheltaneet läpi Euroopan raiskaamaan gteinityttöjä. fukssurr kirjoitti:
heh, vai onko mv-lehden ilja hurmioitunut heistä :))
Repe on "ruudinkeksijä", vaikka ehkä hänen hiljaakin kannattaisi olla, kun ei parempiakaan lahjoa saanu, eli ei hällä ole mitään sanottavaa :)>Repe on "ruudinkeksijä", vaikka ehkä hänen hiljaakin kannattaisi olla, kun ei parempiakaan lahjoa saanu, eli ei hällä ole mitään sanottavaa :)
Niin, ei edes alituisesti uusia nimimerkkejä, mikä onkin aina ollut sinun sanottavasi huipennus.:D- fukssurr
RepeRuutikallo kirjoitti:
>Repe on "ruudinkeksijä", vaikka ehkä hänen hiljaakin kannattaisi olla, kun ei parempiakaan lahjoa saanu, eli ei hällä ole mitään sanottavaa :)
Niin, ei edes alituisesti uusia nimimerkkejä, mikä onkin aina ollut sinun sanottavasi huipennus.:DMiksi hölmö vaihdat asian aihetta?
Minulla ei ole ollut aiemmin sinulle sanottavaa, niin en ole voinut kirjoittaa muunlaisella nimimerkillä myöskään aiemmin.
sama - Arkkipiispaantaavähästää
Kysyisin Päivi-papilta, onko arkkipiispan hulppean talon ovet Turussa Piispankadulla? olleet auki ulkomaanhätäläisille.. onko edes tuulikaappiin päässyt pakkasella turvaan. Omista suomalaisista asunnottomista nyt ei tietenkään tule välittää.. mutta miten on näiden muslimien laita?
"Kysyisin Päivi-papilta, onko arkkipiispan hulppean talon ovet Turussa Piispankadulla? olleet auki ulkomaanhätäläisille.. onko edes tuulikaappiin päässyt pakkasella turvaan. Omista suomalaisista asunnottomista nyt ei tietenkään tule välittää.. mutta miten on näiden muslimien laita?"
Ehkä piispa tekee pääministerit ja lupaa kämppänsä käytettäväksi.
Sitten remppaa kämppänsä veronmaksajien piikkiin ja ilmoittaa, että asuntoa ei voikkaan käyttää, turvallisuusriskiin vedoten.
Tämän jälkeen lesta/kepu supermies laittaa juuri rempatun kämppänsä myyntiin?
- Hallaahon.äänestäjä7
EROA KIRKOSTA tämä ei liity uskomiseen, vaan valtiokirkon sikamaiseen toimintaan
eronneita http://www.eroakirkosta.fi/eroakirkosta
2016-03-26 203
2016-03-27 412
2016-03-28 309
2016-03-29 363
http://www.eroakirkosta.fi/media/none/tiedote_03_2016.html?year=2016
Tämä on kolmas arkkipiispa Kari Mäkisen puheista johtuva eroamispiikki. Ensimmäinen tapahtui marraskuussa 2014, kun eduskunta oli hyväksynyt tasa-arvoisen avioliittolain. Tuolloin kirkosta erosi yli 20 000 kirkon jäsentä. Toinen ajoittuu syyskuulle 2015, jolloin kirkosta eroajia oli noin 2000. Tuolloin oli kyse kirkon suhteesta pakolaisiin.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/arkkipiispan-pakolaispuheista-taas-eropiikki-kirkosta-makinen-kaansi-selan-omalle-uskonnolle/5813002 Kirkosta on eronnut pääsiäisen aikaan selvästi tavallista useampi
Kansanedustaja Mikko Kärnä
https://www.facebook.com/mikko.karna/posts/10154592234724528?pnref=story
Olen erittäin pettynyt ja tullen arkkipiispan lausunnon takia eroamaan kirkosta. En voi hyväksyä, että kirkko ei kunnioita suomalaisten viranomaisten ratkaisuja. Tämä on myös poliittinen kannanotto Mäkiseltä, vaikka sellaisia ei kirkon tulisi tehdä.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/arkkipiispan-lausunto-kuohuttaa-mihin-aiheisiin-kirkko-saa-ottaa-kantaa/5816786 Arkkipiispa Kari Mäkisen lausunnot pakolaisista ovat kiihdyttäneet kirkosta eroamisia. - tuommoisista
epäuskoisista akkipiiskanpötkäleistä nyt väliä
- quolalumbur
Ja tää pohöttynyt naispiispa Arja Iskola kävi vatikaanissa saamassa oppia pedofiilipaavilta voi kauheeta erotkaa kirkosta.
Kyllä jotkut ihmiset voivat olla luopuneita tai tietämättömän tyhmiä, kun kuuluvat luopiokansankirkkoon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986168KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495637Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071798- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801287- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331058