ei nuuskaa alaikäisille

Niko.Tiini

Anu Leena Koskinen Aamulehti

Pirkanmaan poliisi tutkii parhaillaan Pirkkalassa sitä, kuka tai ketkä myyvät toisille alaikäisille nuuskaa. Aiheesta on kirjattu rikosilmoitus.

Pirkanmaan poliisi otti yhteyttä Pirkkalan kouluihin ja ilmaisi vakavan huolensa ala- ja yläkouluikäisten oppilaiden nuuskankäytöstä ja nuuskan myymisestä alaikäisille usein toisten alaikäisten toimesta. Viesti välitettiin viime viikolla Wilma-viestillä kaikkien Pirkkalan koulujen 5.–9.-luokkalaisten huoltajille.

Sisä-Suomen poliisilaitoksen ylikonstaapeli Veijo Niemi kertoo, että huoli nuuskan käytöstä ja myynnistä on noussut erityisesti Pirkkalan yläkoulussa. Koulusta on löytynyt poliisin tiedon mukaan poissylkäistyjä nuuskatyynyjä roskiksesta. Jälkien lisäksi myymisestä on ollut poliisin mukaan muita havaintoja.

– Nuuskan välittämistä on esiintynyt. Muutamat ovat saaneet jostakin nuuskaa käsiinsä ja sillä käydään jonkinnäköistä kauppaa, Niemi kertoo Aamulehdelle.

Hänen käsityksensä mukaan ilmiö koskee noin 13–16-vuotiaita, mutta käytön laajuudesta ei ole tietoa. Veijo Niemi kertoo, että vastaava ilmiö oli pari vuotta sitten Lempäälän koulussa.

– Joku nuori saattaa vain kokeilla nuuskaa ylähuuleen ja todeta yök ja se oli siinä. Joku voi kuitenkin innostua.

Ylikonstaapeli muistuttaa, että nuuskassa on 18 vuoden ikäraja, eikä sitä myydä Suomessa. Tavara tulee siten ulkomailta.

Poliisi ja koulut pyytävät vanhempia seuraamaan oman lapsen nuuskankäyttöä.

– Mikäli havaitsette lapsenne käyttävän nuuskaa, toivomme teidän keskustelevan asiasta vakavasti hänen kanssaan. Jos saatte jotain tietoja siitä, mistä nuuska on hankittu, toivomme teidän olevan yhteydessä oman koulunne rehtoriin, joka saattaa asian edelleen poliisin tietoon, Wilma-viestissä sanotaan.

Tutkimusten mukaan nuoret eivät ole tietoisia nuuskan käytön haitoista ja voivat mieltää sen käytön tupakointia vaarattomammaksi. Nuuska on kuitenkin haitallinen tupakkatuote. Se on haitallista muun muassa suun terveydelle, verenkiertoelimistölle ja raskaana oleville.

3

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HyvinOutoa

      Nuuskaa kyllä syynätään mutta anabolisten steroidien kauppaan kukaan ei halua puuttua. Onko siinä kaupassa niin hyvät provikat? Nuuska on ihan karamelliä kun vertaa sitä noihin myrkkyihin.

      • nuuskaasuoneen

        Enemmän noita anabolisia poliisi takavarikoi ja enemmän niistä tuomioita jaetaan kun nuuskasta, joten kyllä niihin joku tuntuu puuttuvan. Ruotsi ei olisi EU maa jos nuuska olisi siellä kielletty, jotkut kansat pistävät vastaan, eivätkä hyväksy kaikkia kieltoja ja rajoituksia. Suomi kieltelee kaikkia asioita mielellään. Sitä en ymmärrä, miksi nuuska on vaarallista kaikille muille eurooppalaisille paitsi Ruotsalaisille?


      • suojattubisnes
        nuuskaasuoneen kirjoitti:

        Enemmän noita anabolisia poliisi takavarikoi ja enemmän niistä tuomioita jaetaan kun nuuskasta, joten kyllä niihin joku tuntuu puuttuvan. Ruotsi ei olisi EU maa jos nuuska olisi siellä kielletty, jotkut kansat pistävät vastaan, eivätkä hyväksy kaikkia kieltoja ja rajoituksia. Suomi kieltelee kaikkia asioita mielellään. Sitä en ymmärrä, miksi nuuska on vaarallista kaikille muille eurooppalaisille paitsi Ruotsalaisille?

        Pirkanmaalla tunnetusti anabolisten kauppa saa pyöriä melko vapaasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      86
      3287
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1879
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1723
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      144
      1571
    5. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1458
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      162
      1433
    7. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      94
      1355
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1351
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1304
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1247
    Aihe