Vero paperit tipahtivat postista tänään, veti taas murheelliseksi, onko Tässä mitään järkee?
2014 33'000€
2015 35'000€
Ei Tässä Oo järkee mitenkään.
2014 33'000€
2015 35'000€
Ei Tässä Oo järkee mitenkään.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Minä maksoin vain noin kymppitonnin. Mutta kyllä sinulle silti ihan varmasti jäi ainakin kaksin verroin se mitä minulle.
ALOITUKSESTA EI ILMENNYT ETTÄ MITKÄ OLIVAT ANSIOTULOT... JOS 100000 NIIN SITTEN OLI VIELÄ KOHTUULLISTA
Sitten se vasta murheelliseksi vetää jos ne 35000e ovat mätkyjä...
Maksa verosi ajallaan, niin ei tule mätkyjä. Tuon saman me muut maksamme ajallamme eli pitkin matkaa. Tuo 35 t on siis maksamattomia veroja, jotka nyt maksat. Ihan järjellistä puuhaa se on, mutta kannattaa maksaa ajallaan,niin kertalaaki ei tunnu niin isolta.
Kymppitonniin asti mätkyt on edullista lainaa valtiolta. Sen ylittävältä osuudelta menee jo korkoa vähän turhan paljon.
... ja tietysti se "laina" pitää pystyä maksamaan ajallaan pois.
Maksoin ite joskus 78000 ennakkoveroja ja sain reilut 8000 mätkyjä ja markka aikana sain 200000 markan mätkyt:)..revi siitä
Jos saa veroja, on tulojakin. Hyvä, että on isot verot, koska se kertoo, että on tullut sitä fyffeäkin onnistuneesti. Vero on aina tietty prosentti. Ihan sama maksaako sen ennen vai jälkeen. Ihan sama prosentti se on. Eli jos on tuloa, siitä menee tietty prossa veroa joko ennen tai sitten harmittavaisesti jälkeen, jolloin se tosiaan on hieman repimistä. Koettu on. Olet onnistunut tienaamaan hyvin ja hyvä niin! Onnistunut suoritus.
Suoritus ei ole välttämättä hyvä, jos tuollaiset verot maksaakseen joutuu oikeasti tekemään oikeaa työtä ja uhraamaan kaiken aikansa, silloin ei varmasti OLE MITÄÄN JÄRKEÄ! Jos taas ap. on poliittisista ansioista palkittu jollakin 35 000€/kk palkan viralla, on hyvä että rahat otetaan pois veroina.
Veroja suomessa käytetään kansalaisia vastaan, tuotetaan ja elätetään tänne luvatta tulleita terroristeja, matuja, mustalaisia ja muita loisia, sekä verovaroilla palkitaan poliittisilla perusteilla virkanimityksen saaneita.
Kyllä on hienosti taloudellisesti onnistunut, jos tuollaisia jälkiveroja joutuu maksamaan. Hyvä suoritus, vaikka varmaan jälkivero ottaakin päähän. Jouduin kerran itselleni sanomaan samalla lailla: veroa vastaan on sitä tienattukin.
Veroja käytetään poikkeuksellisen hyvin Suomessa verrattuna muihin korruption mädättämiin maihin.
Vai hyvin, miten ne muut maat tulee toimeen paljon vähemmällä verotuksella...
Verosuunnittelu on mennyt päin vittua, jos tuollaisia veroja makselee, tulot pitää ottaa muina, kuin kireästi verotettuina palkkatuloina (osingot,päivärahat,vuokratulot poistoineen,ym)
Verot pitää niistä osingoista ja vuokratuloistakin maksaa, pääsääntöisesti. Yrityskuvioilla veronmaksua voidaan joskus saada siirrettyä eteenpäin.
35k veroja tarkoittaa vaivaista sadantonnin verotettavaa pääomatuloa, jos henkilökohtaisesta tulosta puhutaan.
Mistä tässä ketjussa tuo mätkyasia hyppäsi esiin? Aloittajahan puhui vain vuoden 2015 veroista, ja itse ainakin ymmärsin sen tarkoittavan vuoden tuloista maksettavien verojen kokonaismäärää.
Näihin kiristyvät verot menee, näköjään hyvä juttu joidenkin mielestä....
http://mvlehti.net/2016/03/21/nyt-mvssa-katso-husseinin-sosiaalietuudet-suoraan-dokumenteista/
Et ole perehtynyt verotukseen, heittelet epämääräisiä väitteitä. En jaksa alkaa selvittelemään kaikkea, mutta voit itse googlettaa listaamattoman yhtiön osinkoverotus, poistot vuokratuloista. Pääomatuloistakin tehdään poistoja ja vähennyksiä, henkilökohtaisista vuokratuloista/pääomatuloista voi joissakin tapauksissa tehdä poistot, eikä veroa mene ollenkaan.
Verosuunnittelua on pakko suomessa tehdä, muuten ei voi vaurastua, valtio vie työn hyödyt ja käy kuten tämän ketjun aloittaneelle, saa hämmästellä kireää verotusta, sekä miettiä, onko tässä mitään järkeä. Itse nostan palkkaa vuodessa alle 30 000€, säästöön jää silti tilille joka vuosi noin 50 000€ nettoa, kaikkien asumisen, huvien ja elämisen kulujen jälkeen. Yleensä sijoitan tuon säästyvän summan järkevästi ja rahantulo vain kiihtyy vuosivuodelta.
Jos kaiken laillisen verosuunnittelun jälkeen jää maksettavaksi veroja, kuten oletan aloittajalle käyneen, on hän tietty onnistunut bisneksessään hyvin, mikä on tietty hyvin toivottavaa.
Jos hän ei vielä osaa kaikkea laillista verosuunnittelua, siihen kannattaa ammattilaisen kanssa panostaa.
Suomen verotus on ihan asiallinen, kun asiaan perehtyy.
Itse maksoin 73 500 veroja, mutta on minulla maksukykyäkin. Eihän Suomessa mitään ongelmaa olisikaan jos me kaikki hyväosaiset maksaisimme veromme maksukyvyn mukaan ilman etuoikeutettuja tuloja ja veronkiertoa. Jäisi seuraaville sukupolville myös hyvinvointisuomi, sillä ei ne muutamien miljoonien perintörahat mahdollisesti pitkälle riitä tulevaisuuteen.
Kyllähän suomessa pitäisi tehostaa toimintaa, kun mikään veroraha ei tunnu riittävän. Voi jo miettiä, saako verorahalle vastinetta...
Sensijaan häiriökäyttäytymisestä johtuviin menoihin ei juuri puututa. Alkoholivero ei riitä edes etäisesti kuittaamaan niitä haittoja ja kuluja, joita alkoholinkäytöstä tulee.
Sama juttu on tupakan kanssa, verotus on aivan liian pieni haittoihin nähden.
Kun on ollut julkista keskustelua SOTE-rahoista, niin n. 74% sote-rahasta menee 10% suomalaisista.
Moniongelmaiset ym. kuormittaa systeemiä huomattavasti ja on tabu edes sanoa, että osa ongelmista on kyllä itse omalla toiminnalla aiheutettua.