Sisällissota 1918 hiertää yhä

>>Edelleen on vaikea käydä avoimesti läpi vuoden 1918 tapahtumia ja nähdä niiden yhteys Venäjän lokakuun vallankumoukseen. Tammikuun lopussa 1918 suojeluskuntalaiset alkoivat Pohjanmaalla riisua aseista venäläistä sotaväkeä, jota maassa oli edelleen paljon. Suomi oli itsenäistynyt puolitoista kuukautta aiemmin, mutta Neuvosto-Venäjä ei ollut vetänyt pois omia joukkojaan maasta. Ilmeisenä vaarana oli, että Suomea yritetään painostaa vieraan sotaväen avulla taipumaan osaksi Neuvostoliittoa ja itsenäisyys päättyisi.

Valkoisen armeijan poissaoloa hyväkseen käyttäen punakaartit miehittivät Etelä-Suomea, mm. sotaväkeä, jota maassa oli edelleen paljon. Suomi oli itsenäistynyt puolitoista kuukautta aiemmin, mutta Neuvosto-Venäjä ei ollut vetänyt pois omia joukkojaan maasta. Ilmeisenä vaarana oli, että Suomea yritetään painostaa vieraan sotaväen avulla taipumaan osaksi Neuvostoliittoa ja itsenäisyys päättyisi.



Valkoisten suorittama Tampereen valtaus huhtikuun alussa oli Vapaussodan käännekohta. Täältä lähti suuri punaisten pakolaisten kulkue kärryineen kohti Viipuria ja Venäjää. Mukana kulkeneet punakaartit avasivat tietä, kunnes eteneminen päättyi Lahteen ja Fellmannin pellolle. Siinä vaiheessa -punaisten johtajat olivat jättäneet omansa ja paenneet rajan yli. Molemmin puolin sodassa syyllistyttiin raakuuksiin. Valkoisten tekemät vääryydet ajoittuivat ennen kaikkea sodan jälkinäytökseen vankileireillä.

Vapaussota ja Sisällissota liittyivät Venäjän suureen vallankumoukseen. Valkoiselle puolelle se tarjosi mahdollisuuden itsenäisyyteen. Punaisia taas johdettiin Venäjältä kapinaan esivaltaa vastaan ja liittymään osaksi Neuvosto-Venäjää.

Tänä päivänä voidaan sanoa, että punaisten voitto olisi merkinnyt Suomen häviämistä kommunistiseen Neuvostovaltaan. Se tuli selväksi viimeistään 30-luvulla Stalinin puhdistuksissa, joissa monet Venäjälle paenneet suomalaiset kommunistit ja punaisten johtajat tapettiin.

Sisällissodan katkeran loppuselvittelyn symboliksi on noussut Lahdessa Fellmannin pellolle koottu parikymmentuhantinen pakolaisjoukko. Heistä punakaartilaiset erotettiin vankileireille ja osa heistä surmattiin. Tästä on kuitenkin noustu yhdeksi kansaksi viimeistään talvisodan puolustustaisteluun mennessä.
.
Mitä jos punaisten yritys olisi onnistunut ja vallankumous toteutunut 1918? Parikymmentä vuotta myöhemmin ehkä 1-2 miljoonaa suomalaista olisi koottu Stalinin vankileirien saaristoon jonnekin Vorkutan ja Jäämeren välille. Sinne he olisivat kuolleet, osa luoti niskassa, loput työhön, nälkään ja pakkaseen. Suomi olisi itsenäistynyt uudelleen ehkä 1990-luvun alussa Viron tavoin, mahdollisesti köyhänä maa- ja metsätalousvaltiona.

Suomettuneessa sodanjälkeisessä ilmapiirissä on suhtauduttu hyväksyvästi punaisten aseelliseen kapinaan. Marxilaisen teorian mukaan vallankumous on välttämätön vaihe proletariaatin diktatuuriin. Tässä ilmapiirissä valkoinen osapuoli on jäänyt altavastaajana puolustautumaan syytöksiin, että se olisi kapinan tukahduttamisella estänyt punaisia saavuttamasta parempaa elämää, jota he oikeutetusti tavoittelivat.<<

.

SDP tulisi avautua 1917 - 1918 tapahtumistaan. Jos anteeksi pyyntöä jotenkin tulisi, se puhdistaisi monen mielen. Moni vasemmistoaatteen kannattaja, miettisi, että oliko kapina sen arvoista, kuin johtajat siihen yllyttäneet ja sanoneet.

Parempi elämä on tullut kuitenkin muuta kautta: parlamentarismin ja demokratian keinoin. Ihmisten tasa-arvo ja hyvinvointi ovat parantuneet. Tulisiko kirkon pyytää anteeksi sitä, että se oli silloin – ja on edelleen - parlamentarismin ja oikeusvaltion kannalla?

-

“Älkää kenellekään pahaa pahalla kostako. Ahkeroikaa sitä, mikä on hyvää kaikkien ihmisten edessä. 18. Jos mahdollista on ja mikäli teistä riippuu, eläkää rauhassa kaikkien ihmisten kanssa. 19. Älkää itse kostako, rakkaani, vaan antakaa sijaa Jumalan vihalle, sillä kirjoitettu on: “Minun on kosto, minä olen maksava, sanoo Herra”. 20. Vaan “jos vihamiehelläsi on nälkä, ruoki häntä, jos hänellä on jano, juota häntä, sillä näin tehden sinä kokoat tulisia hiiliä hänen päänsä päälle”. 21. Älä anna pahan itseäsi voittaa, vaan voita sinä paha hyvällä.”
39343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Pääsiäinen meni, pakkomielle jäi.

Äänestä
  • Ei se ole mikään pakkomiellle.
    Historia vielä käsittelemättä pääosin sisällissodasta.
    Jospa Suomi 100 v tuo siihen selvyyttä.

    Äänestä

  • Moni.ei.edes.tiedä kirjoitti:

    Ei se ole mikään pakkomiellle.
    Historia vielä käsittelemättä pääosin sisällissodasta.
    Jospa Suomi 100 v tuo siihen selvyyttä.

    Suomessa on liikaa käsittelemättömiä asioita. Lisäksi Koivisto ja Halonen ovat lisänneet vettä myllyyn omilla monien vuosikymmenien pituisilla salauspäätöksillään mm. 1992, 2002 ja 2007. Lähihistoriaakin on salattu.
    Tosiasia on, että vasemmisto äänesti Suomen itsenäisyyttä vastaan, ja hävisi. Parlamentarismin ja lakien kunnioitus on punikeille mielipidekysymys, joten itse nousivat aseisiin. Kun sittenkin hävisivät, ei hyvä sekään.
    Parlamentarismin ja lakien kunnioitus on ollut punikeille mielipidekysymys myöhemminkin. Jos vaalitulos on epämieluisa, lähdetään rettelöimään, kuten taas 2015.
    Halosen presidentin eläkekin on tällainen mielipidekysymys. Lain mukaan presidentin eläke on 60 % presidentin palkkiosta, mutta sosialisteille 60 % on 76,19 % (96.000 euroa, kun pitäisi olla 75.600 euroa palkkiosta 126.000 e). Ja näitähän piisaa.

    Äänestä

  • Moni.ei.edes.tiedä kirjoitti:

    Ei se ole mikään pakkomiellle.
    Historia vielä käsittelemättä pääosin sisällissodasta.
    Jospa Suomi 100 v tuo siihen selvyyttä.

    Hiljaa näistä oltu toistaiseksi

    Äänestä

Toiset juhlivat Suomen itsenäisyyttä. Tarja Halonen juhlii kaatuneita punakaartilaisia ylistäen näiden tavoitetta liittää Suomi Neuvostoliittoon.

Äänestä
  • No nyt ollaan hetki elelelty lähes sovussa.Eräs taipumaton ismi levittäytyy kuitenkin parhaillaan pitkin eurooppaa.

    Äänestä

  • Suksi sinä jätkä hevonvittuun juttuinesi . Eikö sulla kaalissa liiku mitään muuta kun Halosen syyttely ?lisäksi jutullasi ei ole mitään pohjaa. Tiedoks vaan sulle lande ,et Halosen faija oli Ässä-rykmentin miehiä .Vaikka turha sulle on kai mitään enempää kertoo sivari kun oot. Ota lääkkees ja painu goisaa juntti.

    Äänestä

Jaa-a. Mitä jos Mäntsälän kapina olisi onnistunut?

Aina voi "pekuloora." Kenen pitäis pyytää anteeksi ja mitä? Kyllä muuten olis paljon anteeksipyydettävää niiltä ajoilta molemmin puolin. Vaan kun ei ole elossa eikä vastaamassa yksikään nuppi ja ajat on tykkänään toiset. Minä en vastaa yhdenkään sata vuotta sitten eläneen ihmisen tekemisistä, vaikka olis suoraan mun sukulainen, tai hengenheimolainen. En tunne yhtään kommunistia mutta demareita tunnen paljon.

Missäs vaiheessa suomalaiset on pyytäneet anteeksi lappalaisilta, joita käytiin aikoinaan ryöstämässä ja riistämässä ja heille julmuuksia tekemässä? Kuka vastaa?

Äänestä
  • Kerrohan lisää tuosta lappalaisten ryöstöstä ja riistämisestä ja julmuuksista heitä kohtaan. Olivatko asialla tosiaankin suomalaiset?

    Äänestä

  • Mäntsälän kapinassa meni päiväkänniretkeläisiltä löysät housuun tiukan laillisuusmiehen Ukko-Pekan laittaessa rettelöitsijät ruotuun.

    Äänestä

  • OikeistoSosDem kirjoitti:

    Mäntsälän kapinassa meni päiväkänniretkeläisiltä löysät housuun tiukan laillisuusmiehen Ukko-Pekan laittaessa rettelöitsijät ruotuun.

    Mäntsälän kapina oli keväällä 1932 Lapuan liikkeen kannattajien yritys kaataa Suomen hallitus. Kapinassa Mäntsälässä, Seinäjoella ja Jyväskylässä toimineet Lapuan liikkeen kannattajat yrittivät väkivallalla uhaten kaataa heidän mielestään kommunismia liikaa suosivan hallituksen.

    "Tarina ei kerro, joko tässä vaiheessa läträttiin huutovetten kanssa kapinatunnelman kohottamiseksi. Joka tapauksessa, kieltolaista huolimatta, viinaa kapinoitsijoille tulevina päivinä riitti. Ensin loppuivat Mäntsälän apteekin konjakki ja lääkesprii. Sitten tyhjennettiin pitäjän makasiinissa ollut poliisin takavarikoima pirtuvarasto."

    Historian ironiaa on, että Mäntsälän kapina kaatui siihen, että osaavia johtajia ei ollut, ja vähäistäkin järjenjuoksua lantrattiin viinalla.

    Äänestä

  • Viisasten_juoma kirjoitti:

    Mäntsälän kapina oli keväällä 1932 Lapuan liikkeen kannattajien yritys kaataa Suomen hallitus. Kapinassa Mäntsälässä, Seinäjoella ja Jyväskylässä toimineet Lapuan liikkeen kannattajat yrittivät väkivallalla uhaten kaataa heidän mielestään kommunismia liikaa suosivan hallituksen.

    "Tarina ei kerro, joko tässä vaiheessa läträttiin huutovetten kanssa kapinatunnelman kohottamiseksi. Joka tapauksessa, kieltolaista huolimatta, viinaa kapinoitsijoille tulevina päivinä riitti. Ensin loppuivat Mäntsälän apteekin konjakki ja lääkesprii. Sitten tyhjennettiin pitäjän makasiinissa ollut poliisin takavarikoima pirtuvarasto."

    Historian ironiaa on, että Mäntsälän kapina kaatui siihen, että osaavia johtajia ei ollut, ja vähäistäkin järjenjuoksua lantrattiin viinalla.

    Oikeistoradikalismin ei koskaan puhutellut kansan syviä riveja ja sen vuoksi sen vaikutus jäi vähäiseksi.
    Sitä paitsi sen suurin vihollinen ei ollut kotimaan Vasemmisto vaan itänaapuri.
    R.. n Vihalla pyrittiin rakentamaan nuoren kansakunnan identiteettiä.

    Äänestä

Niiden isien jotka taistelivat meidän itsenäisyyden piti taistella niitä ryssiä vastaan eikä suinkaan tappaa toisiaan. Eihän se itsenäisyys silloin kovin hieno asia ole jos toiset eivät sitä edes halua ja ne pitää tappaa.

Joskin vielä pitkälle senkin jälkeen saattoi Suomessa olla ihmisiä jotka ajattelivat että Suomen olisi parempi olla osa Neuvostoliittoa tai ainakin meillä sama järjestelmä. Mm. Erkki Tuomioja.

Äänestä
  • Niin, suomalaiset julistautuivat itsenäiseksi 1917 ja sotivat vain keskenään 1918. Venäjän kanssa sotaa itsenäisyydestä ei käyty.

    Äänestä

  • UPDATE_11202807 kirjoitti:

    Niin, suomalaiset julistautuivat itsenäiseksi 1917 ja sotivat vain keskenään 1918. Venäjän kanssa sotaa itsenäisyydestä ei käyty.

    Olisko maa pitänyt antaa SDP:n kautta Bolseviikeille ?
    Vastaus on, ettei.
    Pitää pahaa itsenäisessä Suomessa SDP:lle.
    Käsittämätöntä. Otto Wille Kuusinen ensin, sitten
    Kullervo Manner, molemmat SDP puheenjohtajia.
    Olisi heidän mielestään pitänyt luopua itsenäisyydestä.
    SDP äänestikin itsenäisyyttä vastaa 88-100.

    Äänestä

  • Säilyi.itsenäisyys kirjoitti:

    Olisko maa pitänyt antaa SDP:n kautta Bolseviikeille ?
    Vastaus on, ettei.
    Pitää pahaa itsenäisessä Suomessa SDP:lle.
    Käsittämätöntä. Otto Wille Kuusinen ensin, sitten
    Kullervo Manner, molemmat SDP puheenjohtajia.
    Olisi heidän mielestään pitänyt luopua itsenäisyydestä.
    SDP äänestikin itsenäisyyttä vastaa 88-100.

    No mikäs vittu tätä junttia sitten vaivaa ?

    Äänestä

  • Säilyi.itsenäisyys kirjoitti:

    Olisko maa pitänyt antaa SDP:n kautta Bolseviikeille ?
    Vastaus on, ettei.
    Pitää pahaa itsenäisessä Suomessa SDP:lle.
    Käsittämätöntä. Otto Wille Kuusinen ensin, sitten
    Kullervo Manner, molemmat SDP puheenjohtajia.
    Olisi heidän mielestään pitänyt luopua itsenäisyydestä.
    SDP äänestikin itsenäisyyttä vastaa 88-100.

    Jauhat vuodesta toiseen samaa pakkomielteistä paskaa. Siirry jo ajassa ja aiheessa eteenpäin.

    Äänestä

  • UPDATE_11202807 kirjoitti:

    Niin, suomalaiset julistautuivat itsenäiseksi 1917 ja sotivat vain keskenään 1918. Venäjän kanssa sotaa itsenäisyydestä ei käyty.

    Jonka Venäjä hyvää hyvyyttään lahjoitti meille. Sotaa käytiin sekä Venäjän kanssa että keskenään. Että kyllä se sikäli oli sekä Vapaussota että Sisällissota. Nämä asiat olisi tietysti pitänyt selvittää kansainvälisessä puolueettomassa oikeudenkäynnissä jo 1920-luvulla ja sitten paketoida historian roskatynnyriin.

    Äänestä

  • OikeistoSosDem kirjoitti:

    Jonka Venäjä hyvää hyvyyttään lahjoitti meille. Sotaa käytiin sekä Venäjän kanssa että keskenään. Että kyllä se sikäli oli sekä Vapaussota että Sisällissota. Nämä asiat olisi tietysti pitänyt selvittää kansainvälisessä puolueettomassa oikeudenkäynnissä jo 1920-luvulla ja sitten paketoida historian roskatynnyriin.

    Juridisesti ottaen kyseessä oli kapina laillista hallitusta ja esivaltaa vastaan. SDP:n olisi pitänyt estää tämä vaikka kovin keinoin. Kuten Asevelisosialistit tekivät sodan jälkeen. Joka tapauksessa kevään 1918 kostotoimenpiteet olivat myös juridisesti kyseenalaisia. Moraalisiin aspekteihin en nyt ota kantaa.

    Äänestä

  • OikeistoSosDem kirjoitti:

    Juridisesti ottaen kyseessä oli kapina laillista hallitusta ja esivaltaa vastaan. SDP:n olisi pitänyt estää tämä vaikka kovin keinoin. Kuten Asevelisosialistit tekivät sodan jälkeen. Joka tapauksessa kevään 1918 kostotoimenpiteet olivat myös juridisesti kyseenalaisia. Moraalisiin aspekteihin en nyt ota kantaa.

    Miten se nyt sitten ottaa, tuon "itsenäisyydestä" taistelun.

    http://www15.uta.fi/yky/arkisto/suomi80/art6.htm

    Äänestä

  • OikeistoSosDem kirjoitti:

    Juridisesti ottaen kyseessä oli kapina laillista hallitusta ja esivaltaa vastaan. SDP:n olisi pitänyt estää tämä vaikka kovin keinoin. Kuten Asevelisosialistit tekivät sodan jälkeen. Joka tapauksessa kevään 1918 kostotoimenpiteet olivat myös juridisesti kyseenalaisia. Moraalisiin aspekteihin en nyt ota kantaa.

    Juridisesti ottaen suomessa ei ollut tuolloin laillista hallitusta. Esivaltaa vastaan puolestaan voidaan kapinoida ainoastaan diktatuureissa. Oliko tämä oikeiston diktatuuri, joka myöhemmin tuli ilmi äärioikeistolaisten terrorismissa, sitten laillisuuteen perustuva.

    Äänestä

  • kysymystäkaksi kirjoitti:

    Juridisesti ottaen suomessa ei ollut tuolloin laillista hallitusta. Esivaltaa vastaan puolestaan voidaan kapinoida ainoastaan diktatuureissa. Oliko tämä oikeiston diktatuuri, joka myöhemmin tuli ilmi äärioikeistolaisten terrorismissa, sitten laillisuuteen perustuva.

    Miten niin ei ollut juridisesti laillista hallitusta.

    https://valtioneuvosto.fi/tietoa/historiaa/hallitukset-ja-ministerit/raportti/-/r/v2

    Ei kai kukaan tässä ole väittänytkään että oikeistoradikaalien toiminta olisi ollut lakiin perustuvaa. Tosin meillä
    Suomessa kyse oli lähinnä harmittomasta puuhastelusta. Mäntsäläänkin mentiin lähinnä ryyppäämään. Ainakin Wallenius oli tukevasti päissään kiinni otettaessa.

    Äänestä

Tuo avauksen lainaus oli täältä:

https://www.kotimaa24.fi/blogit/tulisiko-kirkon-pyytaa-anteeksi-vuotta-1918/comment-page-4/

Puutun tähän kohtaan:

>>Suomi olisi itsenäistynyt uudelleen ehkä 1990-luvun alussa Viron tavoin, mahdollisesti köyhänä maa- ja metsätalousvaltiona.<<

Suomen pääroolina Stalinin ja hänen seuraajiensakin mielissä olisi ollut välittää satamiensa kautta tavaraa Neuvostoliittoon ja sieltä maailmalle. Jo tsaarien aikana Venäjän ongelma oli ollut Eurooppaan johtavien satamien puute. Varmaan rannikkokaupunkeihin olisi perustettu metsäteollisuuttakin, mutta ei kuitenkaan enempää kuin tänne sitä tänne markkinaehtoisesti itsenäisyyden aikana perustettiin. Muu teollisuus olisi saattanut olla jopa vahvempaa kuin millaiseksi se ennen sotia ehti kasvaa. Sen sijaan maatalous täällä olisi jäänyt täysin lapsipuolen asemaan. Tai paremminkin, sen tuotos kolhoositaloudessa olisi ollut surkeaa.

Rinnastus Viroon oli epäonnistunut olettaen että Suomesta poiketen Viro olisi itsenäistynyt vuoden 1918 aikana. Oikeammat vertailumaat ovat Ukraina ja Valko-Venäjä.

Äänestä

Aivan täyttä paskaa.
Muiten ei pysty kommentoimaan. Nykyisin on saatavana puolueettomasti tehtyä historian tutkimusta kannattaisi perehtyä niihin.

Äänestä

Lahtarit taas vauhdissa.....pääsispä tappamaan köyhiä.....Sipilähän tappaa jo niitä.
Saatanan loiset ja tukielätit.

Äänestä
  • SAK/SDP aiheuttaa irtisanomisia, konkursseja, työttömyyttä ja häiritsee yhteiskuntarauhaa, ja sen ohella järkyttää lapsiperheiden ja eläkeläisten toimeentuloa ja elämää vuokrakiskontabisneksillään.
    SAK/SDP:n toimet lietsoo p e l o n ja epävarmuuden ilmapiiriä.
    Toimeentulovaikeudet aiheuttavat perheiden hajoamisia, lasten syrjäytymistä ja terveysongelmia. Vähemmän puhutaan siitä, että jatkuvasti vanhukset hoitelevat itsensä ajasta ikuisuuteen oman käden kautta.
    Näistä lapsiperheistä ja vanhuksista moni on tai on ollut AY-jäsen. AY-taustaisten yleishyödyllisten tai alun perin yleishyödyllisten VVO:n, Asuntosäätiön ja SATO:n piti tarjota kohtuuhintaisia asuntoja. Sen p i t i olla turvallinen ja kohtuuhintainen asumisratkaisu.
    Vuokrat ja asumisoikeusasuntojen käyttövastikkeet ovat nousseet viimeisen kymmenen vuoden aikana 60 -100 % ja enemmänkin, jopa 117 %:n kertakorotuksen. Ne ylittävät kaupunkien saman alueen vuokra-asuntojen vuokrat keskimäärin 30 - 100 % , ja usein ovat korkeimpien kiskurivuokrien tasolla.

    Äänestä

  • PelkoEpävarmuus kirjoitti:

    SAK/SDP aiheuttaa irtisanomisia, konkursseja, työttömyyttä ja häiritsee yhteiskuntarauhaa, ja sen ohella järkyttää lapsiperheiden ja eläkeläisten toimeentuloa ja elämää vuokrakiskontabisneksillään.
    SAK/SDP:n toimet lietsoo p e l o n ja epävarmuuden ilmapiiriä.
    Toimeentulovaikeudet aiheuttavat perheiden hajoamisia, lasten syrjäytymistä ja terveysongelmia. Vähemmän puhutaan siitä, että jatkuvasti vanhukset hoitelevat itsensä ajasta ikuisuuteen oman käden kautta.
    Näistä lapsiperheistä ja vanhuksista moni on tai on ollut AY-jäsen. AY-taustaisten yleishyödyllisten tai alun perin yleishyödyllisten VVO:n, Asuntosäätiön ja SATO:n piti tarjota kohtuuhintaisia asuntoja. Sen p i t i olla turvallinen ja kohtuuhintainen asumisratkaisu.
    Vuokrat ja asumisoikeusasuntojen käyttövastikkeet ovat nousseet viimeisen kymmenen vuoden aikana 60 -100 % ja enemmänkin, jopa 117 %:n kertakorotuksen. Ne ylittävät kaupunkien saman alueen vuokra-asuntojen vuokrat keskimäärin 30 - 100 % , ja usein ovat korkeimpien kiskurivuokrien tasolla.

    MTK perustettiin puolustamaan Huittisen meijerikahakassa vuoden 1917 maatalouslakon aikana työläisiä murhanneita isäntiä. Vasemmisto on aina pienempi paha kuin isäntä.

    Äänestä

Niin se oli silloin kuin on nytkin - erilainen käsitys hyvästä demokratiasta. Nyt on Euraasia ja Euroopan unioni - itäinen demokratia ja läntinen demokratia. Tällä hetkellä varsinkin itäinen demokratia kalistelee sapelia. Läntinen demokratia on epämääräisyyden tilassa. Luonnollista olisi, että se havahtuisi tilanteeseen ja lujittaisi yhtenäisyyttään. Perustaisi Euroopan Yhdysvallat kuten Santeri Alkio jo 1920-luvulla esitti. Paavo Väyrynen muuttaisi politiikkansa ja kirjoittaisi kirjan: Euroopan Yhdysvallat. Paavosta voisi hyvinkin tulla uuden liittovaltion presidentti.

Äänestä
  • Eihän vuoden 1918 kapinaliikkeen johtaja Suomessa ollut Neuvosto-Venäjän linjalla niin kuin ei Väyrynenkään ole EU:n yhtenäisyttä horjuttavalla politiikallaan Venäjän linjoilla.

    Äänestä

Kiurun pyytää anteeksi sisällällissotaa, niiltä 60 000 vainajan omaiselta.

Äänestä
  • "sisällällissotaa"

    Käytiinkö sisällällissota sisällä?

    Äänestä

  • Pankkolängvits kirjoitti:

    "sisällällissotaa"

    Käytiinkö sisällällissota sisällä?

    Käytiin, eteisessä jo aloitettiin. Siitä pikkuhiljaa housua pois, ja sapeli oli jo tanassa.
    Oli tämä sellainen, vaikka kuin sanoin, että " keikistä.."keikistä" ei tuo kurppana muuta kuin kikotti vain.
    esim. Kiurun Krista ei nyt mieleen olisi panokaverina, mutat mennettelisi, kun demareilla ei oikeastaan parempaakaan ole. Niin rumia kaikki.

    Äänestä

  • Kuinka tyhmä voikaan leputrolli oikein olla?

    Äänestä

  • Säälittävää.pankkomajuri kirjoitti:

    Kuinka tyhmä voikaan leputrolli oikein olla?

    Et ole tainnut naisen päällä koskaan olla, kun sitä pidät säälittävänä.
    Se luojamme meidät luodu tallaiseksi, kohdallani panokoneeksi.
    Lesbot on oikeastaan parhaasta päästä naimishommissa, he osaa
    liikkua ja äännellä.Kyllä Kristakin äänet päästäsi jo enne kuin 30 cm
    Jormani olisi kahvaa myöten sisässä.

    Äänestä

  • Jorma.30 kirjoitti:

    Et ole tainnut naisen päällä koskaan olla, kun sitä pidät säälittävänä.
    Se luojamme meidät luodu tallaiseksi, kohdallani panokoneeksi.
    Lesbot on oikeastaan parhaasta päästä naimishommissa, he osaa
    liikkua ja äännellä.Kyllä Kristakin äänet päästäsi jo enne kuin 30 cm
    Jormani olisi kahvaa myöten sisässä.

    Kuinka tyhmä voikaan impoteetti keputrolli oikein ollakaan !!

    Äänestä

  • Jorma.30 kirjoitti:

    Et ole tainnut naisen päällä koskaan olla, kun sitä pidät säälittävänä.
    Se luojamme meidät luodu tallaiseksi, kohdallani panokoneeksi.
    Lesbot on oikeastaan parhaasta päästä naimishommissa, he osaa
    liikkua ja äännellä.Kyllä Kristakin äänet päästäsi jo enne kuin 30 cm
    Jormani olisi kahvaa myöten sisässä.

    Hihihiiiii pankkomajurilla pilissä kahva.

    Äänestä

  • Jorma.30 kirjoitti:

    Et ole tainnut naisen päällä koskaan olla, kun sitä pidät säälittävänä.
    Se luojamme meidät luodu tallaiseksi, kohdallani panokoneeksi.
    Lesbot on oikeastaan parhaasta päästä naimishommissa, he osaa
    liikkua ja äännellä.Kyllä Kristakin äänet päästäsi jo enne kuin 30 cm
    Jormani olisi kahvaa myöten sisässä.

    Kepulaisena pankkomajurin täytyy kirjoittaa muunneltua totuutta. 30 cm taitaa olla pikemminkin 30 mm tai sitten sentti sinistä nahkaa ja sekin sisäänpäin kääntyneenä.

    Äänestä

  • Jorma.30 kirjoitti:

    Et ole tainnut naisen päällä koskaan olla, kun sitä pidät säälittävänä.
    Se luojamme meidät luodu tallaiseksi, kohdallani panokoneeksi.
    Lesbot on oikeastaan parhaasta päästä naimishommissa, he osaa
    liikkua ja äännellä.Kyllä Kristakin äänet päästäsi jo enne kuin 30 cm
    Jormani olisi kahvaa myöten sisässä.

    Vanhalla miehellä ei taida olla muuta jäykkää kuin asenne ja muuten juuresta löysä.

    Äänestä

Vituuksi meni vapaussota, mutta onneksi voitamme nämä vaalit ja annamme Sipilälle lopputilin

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Suomi.satavuotta kirjoitti:

>>Edelleen on vaikea käydä avoimesti läpi vuoden 1918 tapahtumia ja nähdä niiden yhteys Venäjän lokakuun vallankumoukseen. Tammikuun lopussa 1918 suojeluskuntalaiset alkoivat Pohjanmaalla riisua aseista venäläistä sotaväkeä, jota maassa oli edelleen paljon. Suomi oli itsenäistynyt puolitoista kuukautta aiemmin, mutta Neuvosto-Venäjä ei ollut vetänyt pois omia joukkojaan maasta. Ilmeisenä vaarana oli, että Suomea yritetään painostaa vieraan sotaväen avulla taipumaan osaksi Neuvostoliittoa ja itsenäisyys päättyisi.

Valkoisen armeijan poissaoloa hyväkseen käyttäen punakaartit miehittivät Etelä-Suomea, mm. sotaväkeä, jota maassa oli edelleen paljon. Suomi oli itsenäistynyt puolitoista kuukautta aiemmin, mutta Neuvosto-Venäjä ei ollut vetänyt pois omia joukkojaan maasta. Ilmeisenä vaarana oli, että Suomea yritetään painostaa vieraan sotaväen avulla taipumaan osaksi Neuvostoliittoa ja itsenäisyys päättyisi.



Valkoisten suorittama Tampereen valtaus huhtikuun alussa oli Vapaussodan käännekohta. Täältä lähti suuri punaisten pakolaisten kulkue kärryineen kohti Viipuria ja Venäjää. Mukana kulkeneet punakaartit avasivat tietä, kunnes eteneminen päättyi Lahteen ja Fellmannin pellolle. Siinä vaiheessa -punaisten johtajat olivat jättäneet omansa ja paenneet rajan yli. Molemmin puolin sodassa syyllistyttiin raakuuksiin. Valkoisten tekemät vääryydet ajoittuivat ennen kaikkea sodan jälkinäytökseen vankileireillä.

Vapaussota ja Sisällissota liittyivät Venäjän suureen vallankumoukseen. Valkoiselle puolelle se tarjosi mahdollisuuden itsenäisyyteen. Punaisia taas johdettiin Venäjältä kapinaan esivaltaa vastaan ja liittymään osaksi Neuvosto-Venäjää.

Tänä päivänä voidaan sanoa, että punaisten voitto olisi merkinnyt Suomen häviämistä kommunistiseen Neuvostovaltaan. Se tuli selväksi viimeistään 30-luvulla Stalinin puhdistuksissa, joissa monet Venäjälle paenneet suomalaiset kommunistit ja punaisten johtajat tapettiin.

Sisällissodan katkeran loppuselvittelyn symboliksi on noussut Lahdessa Fellmannin pellolle koottu parikymmentuhantinen pakolaisjoukko. Heistä punakaartilaiset erotettiin vankileireille ja osa heistä surmattiin. Tästä on kuitenkin noustu yhdeksi kansaksi viimeistään talvisodan puolustustaisteluun mennessä.
.
Mitä jos punaisten yritys olisi onnistunut ja vallankumous toteutunut 1918? Parikymmentä vuotta myöhemmin ehkä 1-2 miljoonaa suomalaista olisi koottu Stalinin vankileirien saaristoon jonnekin Vorkutan ja Jäämeren välille. Sinne he olisivat kuolleet, osa luoti niskassa, loput työhön, nälkään ja pakkaseen. Suomi olisi itsenäistynyt uudelleen ehkä 1990-luvun alussa Viron tavoin, mahdollisesti köyhänä maa- ja metsätalousvaltiona.

Suomettuneessa sodanjälkeisessä ilmapiirissä on suhtauduttu hyväksyvästi punaisten aseelliseen kapinaan. Marxilaisen teorian mukaan vallankumous on välttämätön vaihe proletariaatin diktatuuriin. Tässä ilmapiirissä valkoinen osapuoli on jäänyt altavastaajana puolustautumaan syytöksiin, että se olisi kapinan tukahduttamisella estänyt punaisia saavuttamasta parempaa elämää, jota he oikeutetusti tavoittelivat.<<

.

SDP tulisi avautua 1917 - 1918 tapahtumistaan. Jos anteeksi pyyntöä jotenkin tulisi, se puhdistaisi monen mielen. Moni vasemmistoaatteen kannattaja, miettisi, että oliko kapina sen arvoista, kuin johtajat siihen yllyttäneet ja sanoneet.

Parempi elämä on tullut kuitenkin muuta kautta: parlamentarismin ja demokratian keinoin. Ihmisten tasa-arvo ja hyvinvointi ovat parantuneet. Tulisiko kirkon pyytää anteeksi sitä, että se oli silloin – ja on edelleen - parlamentarismin ja oikeusvaltion kannalla?

-

“Älkää kenellekään pahaa pahalla kostako. Ahkeroikaa sitä, mikä on hyvää kaikkien ihmisten edessä. 18. Jos mahdollista on ja mikäli teistä riippuu, eläkää rauhassa kaikkien ihmisten kanssa. 19. Älkää itse kostako, rakkaani, vaan antakaa sijaa Jumalan vihalle, sillä kirjoitettu on: “Minun on kosto, minä olen maksava, sanoo Herra”. 20. Vaan “jos vihamiehelläsi on nälkä, ruoki häntä, jos hänellä on jano, juota häntä, sillä näin tehden sinä kokoat tulisia hiiliä hänen päänsä päälle”. 21. Älä anna pahan itseäsi voittaa, vaan voita sinä paha hyvällä.”

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu