Vanha ja Uusi Testamentti kertovat aivan erilaisista Jumalista. Uuden Testamentin Jumala on lempeä rakastava ja anteeksiantava jne. Vanhantestamentin Jumala taas erittäin julma ja kostava ja jopa tappaa. Lisäksi tämä Jumala on erittäin ihmismäinen ja hänellä on jopa hahmo. Eikö olisi jo aika laittaa Raamattu uusiksi ja poistaa pakanallinen Vanhatestamentti. Kyseiseen aikaan palvottiin myös epäjumalia, olisivatko sekoittuneet toisiinsa? Usi Testamentti ja Jeesuksen opetukset ovatkin ihan toista maata.
Raamatussa on kaksi Jumalaa
6
187
Vastaukset
- HuumettaAivoille
Nojoo!, eikö koko Raamattu pitäisi päivittää vastaamaan nykyaikaa ?, miksi pitäisi edelleen yrittää uskoa lammaspaimenien Jumalaa, kaikki vertauksetkin olisi hyvä miettiä uudestaan vähän niinku nykymittapuun mukaan...vai kuinka ? :)
Kannatan jyrkästi.
Jahven voisi korvata auringolla, koska se on todellinen elämän mahdollistava voima aurinkokunnassamme. Auringonpalvojia on jo ihan tarpeeksi, sen voi todeta hiekkarannalla kesäisin.
Toinen vaihtoehto on jahven korvaaminen Sattuma-nimisellä jumalla.
Rukouksessa esitetty pyyntö jumalalle toteutuu aivan yhtä suurella todennäköisyydellä, osoitettiinpa rukous jahvelle, auringolle tai sattumalle.- SaatananKives
Miks ei suoraan Allahille
- Kekkeli
Uskotte yhä tätä satukirjaa, isoin osa sanonnoista on vain metaforia, eikä niistä edes ole mitään apua nykypäivän ihmiselle, uskonto on turhaa. ainoa asia jota se aiheuttaa on sota. Jos olet tarpeeksi tyhmä uskomaan johonkin Partaukkiin siel pilvien pääl pilvessä, niin ok. siitä vaa. Mut silti on se vitun tyhmää rajoittaa mitä muut voi tehdä sen kannalla. Raamattu muutenkin on ihan hiton barbaarinen. Eikä se sovi nyky-yhteiskunta.
- Brina
Olen täysin samaa mieltä kanssasi. Vanha testamentti pitäsi todellakin erottaa omaksi juutalais-eepoksekseen. Sen kertomusten, ilmeisen selvästi mahtavat, muusta porukasta täysin poikkeavat ja "muualta tulleet" olennot olivat hallitsemassa maapalloa ja eräs porukka eli "Elohim" (monikkomuoto) oli saanut osakseen Lähi-Idän alueen (Babylonia, sumerilaiset). Pienehkö paimentolaiskansa eli nuo esijuutalaiset (vaaleaihoisemmat kuin yleensä noilla seuduilla asuvat ja jotka naivat lähinnä omasta porukastaan, kuten tekevät edelleen) saivat hallitsijakseen Jahve/Jehova-nimisen päällikön, joka oli kaikkea muuta kuin se mitä oletamme Jumalaksi. Nuo VT:n tarinat kertovat suurelta osin "jumalista" jotka tulivat lentävillä laitteillaan ja ohjasivat, opettivat ja ehkäpä todellakin jalostivat DNA-tekniikalla erään ihmisiporukan (genesis-tarina), mutta myös antiikin Egyptin ja etenkin sumerilaisten uskomuksista ja säännöistä. Näistä voi jokainen lukea raamatustaan ja ymmärtääkin, jos uskaltaa olla nimittämättä näitä olentoja jumalaksi, herraksi yms.!
Jeesus kertoo aivan toisenlaisesta " Isästä" joka rakastaa kaikkea luomakuntaansa ja tahtoo meiltäkin vain rakkautta niin tätä Kaikkeudellista Isäämme kuin itseämmme ja kaikki/kaikkea kohtaan (kaikkihan Siitä lähtöisin ("luotu") ja olemassa siitä ja sen voimasta. - AEII
Ihan samaa soopaa on sekä uusi- että vanha testamentti. Sama jumala sielä hilluu, eikä uudessa testamentissa ole yhtään sen parempisydäminen kuin vanhassakaan. Ehkä jopa sairaampi psykopaatti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3073015Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492033- 1191806
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261729Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 661359
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781233