Kreikassa pakolaiset käyttävät ortodoksikirkkojen ikoneita sytykkeinä
Suomen evankelis-luterilaisesta kirkosta lienee tässä vaiheessa turha puhua ja odottaa mitään lausuntoja, kirjoittaa Arre Kougappi.
Kreikassa pakolaiset käyttävät ortodoksikirkkojen ikoneita sytykkeinä ja vaativat kirkonkellojen soiton lopettamista.
Tunnettu ja arvostettu metropoliitta Kalavritsky Amvrosi otti vahvasti kantaa turvapaikanhakijoita vastaan omassa vetoomuksessa.
”Päivä päivältä käy selvemmäksi, että ”maahanmuuttajat”, ”pakolaiset” ja ”laittomat maahanmuuttajat” ovat Kreikan VALLOITTAJIA!”
Amvrosin mukaan poliittinen järjestelmä suojelee ja järjestää turvapaikanhakijoille suotuisat olosuhteet.
“Kukaan ei ole huolestunut tästä kehityksestä.”
Amvros huomauttaa, että yksi valtapuolueen (Syriza/vasemmisto) ministereistä lausui toissapäivänä suoranaisen typeryyden:
”Maahanmuuttajat ratkaisevat Kreikan demografisen ongelman.”
“Kuten näette, hallitus suojelee meidän maan miehittäjiä!”, toteaa Amvros ja jatkaa: “Samaan aikaan hyökkääjämaahanmuuttajat ovat aloittaneet oman tuhotyönsä. He ottavat ikonit kirkkojen ja kappeleiden seinistä ja polttavat niitä nuotioissa.”
“Metropoliitta Serafimilta ovat pakolaiset Pireuksen satamassa puolestaan vaatineet ortodoksiristin poistamista.”
Kaválan kaupungissa laittomat pakolaiset ottivat Amvrosin mukaan koulun seinästä Neitsyt Maria -ikonin, ja vaativat kirkonkellojen soiton lopettamista.
Eilen Thessalonikin alueella muslimit olivat jakaneet esitteitä kreikaksi, joissa luki:
”Kreikkalaiset, uskokaa profeetta Muhammedia, jotta pelastuisitte. Sota on tullut teidän maahanne. Vääräuskoisten veri tulee virtaamaan joen lailla.”
Esitteen olivat allekirjoittaneet Allahin sotilaat.
Amvros jatkaa:
“Valtion televisiokanavalla on jo ollut uutislähetys arabiaksi! Herätkää unesta! Katsokaa mitä tapahtuu ympärillämme. Kreikka on kuolemassa!”
“Olemme kuolemassa hitaasti. Kuolee meidän ortodoksinen- ja kreikkalainen identiteetti! Haluatteko luopua ilman taistelua? Miettikää tätä!”
(Ylläoleva on vapaa käännös – uutinen oli useilla ortodoksi- ja muilla uutissivuilla 25.03.2016.)
Poiketen Suomen ortodoksisen kirkon toimijoista, useat muut ortodoksimetropoliitat ja -toimijat Euroopassa ovat jo aiemmin ottaneet vahvasti kantaa pakolaiskriisiin ja paheksuneet nykykehitystä. Perinteinen valhemedia Suomessa on vaiennut näistä lausunnoista täysin.
Suomen evankelis-luterilaisesta kirkosta lienee tässä vaiheessa turha puhua tai odottaa mitään lausuntoja, jotka edesauttaisivat kristittyjen puolustamista ympäri maailmaa.
Kirkko on laitostunut. Sen johto on ääriliberaalivalhemedian talutusnuorassa, ja kirkko on monelle vaan kiva työpaikka.
Lähde: Arre Kougappi
http://mvlehti.net/2016/03/30/kreikassa-pakolaiset-kayttavat-ortodoksikirkkojen-ikoneita-sytykkeina/
Herätkää kristityt
3
185
Vastaukset
- uskoaenemmän
Historia on opettanut että aina uudet tulokkaat syrjäyttävät alkuperäiset kansat. Niin on käynyt ihan joka maanosassa ja tulee taatusti käymään meillekin.
Onkin järkyttävää huomata, että jotkut haluavat silottaa vielä tietä tulokkaille. Ei ole mitään kristillistä siinä, että annamme isänmaamme, kielemme ja uskontomme ihmisille jotka hylkäävät kotimaansa vallatakseen toisilta heidän isänmaansa.
Jumala ei turhan takia sekoittanut puhekieltä kansojen jakamiseksi ja nyt ihminen haluaa kumota Jumalan tahdon tässäkin asiassa.
On kirjoitettu, että lopun alla ihmiset kumoavat omilla laeilla Jumalan asettamat lait.
Ei ole meidän asiamme kantaa huolta ihmisistä jotka hylkäävät isänmaansa. Jokaisen on pidettävä huolta omasta maastaan ja turvauduttava Jumalan apuun sortoa vastaan.
Niin meidän, kuin muiden maiden kansalaisten on tehtävä kaikkensa, että sortajat ja itsevaltiaat eivät pääse valtaan, että kansalaiset saavat elää rauhassa omassa maassaan. Ihmisten on viimeiseen saakka puolustettava omaa maataan. Ei ole kristillistä muuttaa maastaan pois kun se tarvitsee puolustajaansa. - joopajoopajo
Ja uutisoinnista vastasi, Minä Vajakki-lehti.
- Hattuvaari
Niin mutta kukas se keskiaikaan myrkytti ne kaivot ja sitten se rutto englannissa senhän toivat pakanat pusseissaan. Kulkeva kärrykansa ryösti lapset vanhassa euroopassa ja idän laumat orjuuttivat kansat kaikkialla. Nuo meillekkin tulevat vievät naiset ja marjat metsistä. Ja vielä tuovat omat jumalansa tänne tullessaan tautejakin vissiin ...
Noilla eväillähän usko vahvistuu. Kylläpä tuli sellainen olo että on mentävä syömään kinkkuleipä ja hörppäämään kalja. Terveisiä vaan MV lehteen kirjoittaneelle joukolle ! Ja ennenkaikkea sille joka siirtää noita "Huffington Posteja" meidän "oikeamielisten iloksi". "Onhan hulluja 99 sää sorttia ja sata on täynnä kun Katteluksen muori mukaan lasketaan" ,sanoo vanha sanalasku.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 222297
- 871413
- 1161208
- 751110
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa18889Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa249831- 52822
MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil202799Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo17792- 34765