Usko ja tavallinen elämä

Maantie2

Hei, olen pohtinut seuraavaa asiaa: miksi en voi olla vain tavallinen ihminen ja silti uskoa? Yrittäessäni sisään uskovaisiin piireihin törmäsin jälleen tuomitsevaan asenteeseen muita ihmisiä ja heidän elämänvalintojaan kohtaan. Minulle itselleni ei kohdistettu tuomioita. Olin tuntematon ja uusi, en ollut jakanut mitään siitä, mitä itse ajattelen. Minulle jäi pelkoja, sillä itse kyllä olen suvaitsevainen. Minun lähisukulaiseni esimerkiksi on lesbo ja elää rekisteröidyssä parisuhteessa. Mikä olen häntä tuomitsemaan? Hän on tehnyt hienon uran kansainvälisissä kuvioissa, kehitysaputyössä.
Kävisin mielelläni silloin tällöin kirkossa ja nauttisin ehtoollista, sillä on minulle suuri hengellinen merkitys.
Taidan olla aika yksin.

6

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      Voit olla ihan tavallinen ihminen ja kuitenkin uskoa. Usko on luottamusta Jumalaan, se on sinun ja Jumalan välinen suhde. Tervetuloa kirkkoon ja erityisesti ehtoolliselle. Ehtoollinen on tarkoitettu kaikille kristityille. ”Kristus kutsuu pöytäänsä erityisesti niitä, jotka tuntevat itsensä syntisiksi.”

      Haluaisin rohkaista sinua etsimään sellaista yhteyttä, johon ei kuulu tuomitsevaa asennetta. Olen varma siitä, että löydät etsimäsi.

      Siunausta elämällesi,
      tervehtien Päivi-pappi

      • Jeesusontotuus

        Päivi, Raamattu kieltää homouden harjoituksen (kirj room 10:26-27). Me ei voida tehdä niin, että valitaan osa otteista, joita noudatamme ja muut otteet ovat vain sanan helinää. Raamattu on Jumalan puhetta juuri sinulle.


    • pitkäänuskossa

      Kyllä minkin ihan tavallinen ihminen olen. En oikeastaan tiedä, mitä se olisi, jota en tekisi vaikka en olisi uskossa. Jos joku elää homosuhteessa, niin enhän minä hänelle mitään voi. Jos ei tule kysymään, niin en kyllä mene moralisoimaan.

    • still_free

      Mitä fundamentalisempi uskonliike dogmeineen, sitä alistavampi, ahdistavampi ja tuomaroivampi on myös sen ilmapiiri toimintamalleineen ja sitä enempi koetetaan ottaa otetta jäsenien elämästä.

      Mikäli uskoo ja / tai kokee sen itselleen tärkeäksi, niin lienee parempi pysyä "free-lancerina" liittymättä minkään uskonliikkeen ihmisvetoisen vallankäytön piiriin.

      Uskomusmaailma on mielestäni myös hyvin narsistista. Kristinuskovat ovat kiistelleet oikeaoppisuudesta jo sen alkuajoista alkaen keskenään, vainonneet ja tappaneetkin eri tavoin ajattelevia, pakottaneet tappamalla kristinuskoon, sekä puhumattakaan siitä miten he tuomaroivat kakkien muiden uskovien ja uskontojen jumaluudet harhaoppisuudeksi ja kadotukseen.

    • kaatuva_kirkko

      Osallistumalla kirkon tilausuuksiin tuet seurakuntien työpaikkakiusaamista, hyväksyt diakonian alasajon, varojen tuhlaamisen synodaalikokouksiin ja pappien turhiin opintomatkoihin.

      Daiju-pappi

    • Voinkouskoa

      Olen pohtinut ihan samaa. Miksi ei voisi olla ihan tavallinen ihminen ja uskoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      470
      6660
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      198
      3988
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2543
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      28
      2100
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      144
      1501
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      79
      1356
    7. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1198
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1196
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      65
      1136
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1109
    Aihe