Nuo "takavalot pimeinä, edessä palaa" -kytkennät pitäisi kieltää. Porukka ei kuitenkaan muista vaihtaa normaalivaloille esim. tämänaamuisen sumun kaltaisissa tilanteissa.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ajo että takavalot pitäisi olla aina päällä, auringonkin paistaessa. Ajattelemattomat lampaat eivät tajua. Eivätkä muuten lue näitä palstoja. :)
Niin pitäisi. Siitä ei ole mitään todellista haittaa, mutta samalla vältyttäisiin ongelmilta näkvyyden huonontuessa.
Totta kyllä, että aurinkoisella säällä valoa pitäisi olla enemmänkin, mutta hyvä lähtökohta tuo takavalot aina päällä olisi kuitenkin.
Auton valoautomatiikka hoitaa asian, mitäpä sitä silloin huolehtimaan. Jos kerran nähdään takavaloton auto niin miksi silloin pitäisi valojen palaa.
Ei hoida kun on riittävän valoisaa esim. sumussa ja lumipöllyssä ja suurimassa osassa ei sateellakaan.
Ja miksi, kun sumussa se näkyvyys voi olla huono tai erittäin huono vaikka muutoin olisikin ei pimeää.
No ainakin Toyotan automatiikat ei pelaa riittävän hyvin, sen tietää jokainen Avella ajava.
Kuski vastaa siitä, että riittävät valot on päällä ja automatiikka ei tosiaan joka tilanteessa toimi riittävän hyvin.
Kyllä se vaan hoitaa, älä jaksa urputtaa vastaan.
Kuinka sitten näette edellä ajavan auton vaikka siinä ei takavalot palakaan, outoa valikoivaa näköä.
Automatiikka kytkee vain valoisuuden mukaan, se ei arvioi näkyvyyttä.
Joissain kalliimmissa merkeissä on lisänä, että kun tuulilasinpyyhkimet ovat pyyhkineet x kertaa lyhyen ajan sisään, niin kytkee ajovalot ( takavalot) päälle.
Osassa merkeissä saa ohjelmoitua pajalla takavalot palamaan jatkuvasti, kun edessä palaa ns. päivävalot, jotka ei taas riitä sumussa, eli silloinkin joutuu kääntämään käsin ajovalot päälle.
Tänään näitä perä pimeänä olevia oli ihan eripuolilta maailmaa olevissa autoissa, myös ranskalais, saksalais ja ruotsalais merkkejä.
Eipä näytä hoitavan. Tänään ajoin lähes 500 km ja sumussa monta sataa km. Takavalottomia oli paljon, Toyotasta Mersuun.
Auto "ilmestyi" eteen kun jarruvalot syttyi.
Uskomattoman typerä keksintö, myös vaikea erottaa ajossa olevaa ja pysäköityä autoa.
No onneksi suuri joukko oli älynnyt laittaa sumuvalot taakse, kun näkyvyyttä ei ollut kuin kilometri.
Riippuu paikasta, pääosan matkaa tänä aamuna näkyvyys oli n. 100 m minun reitillä.
Omissa kriteereissä tarkoitti, että ajovalot päälle, mutta en laittanut sumareita päälle.
Kuitenkin olet nähnyt ne autot missä valot eivät pala? Sumussa ja lumipyryssä käytetään sitten niitä sumuvaloja.
Minä näin niitä sumupaikkojen välillä ja päästyäni sumussakin päästyäni (moottoritiellä) noin 20-30 metrin etäisyydelle...
Tänään oli sen verran pahaa sumua, että piti laittaa oikein sumuvalotkin päälle. Hetken harkittuani laitoin eteen sekä sumuvalot, että ajovalot, vaikka lakiteksti vihjaakin tuon olleen kirjoittajan ajatusten vastaista. Pahimmillaan kun ei vastaantulijoiden valojakaan tahtonut nähdä (itsellä kyllä ksenonit, joten luulisi näkyvän paremmin).
Takana näkyy vilkut ja jarruvalot. Auto näkyy. Tarpeeksi pimeää syttyvät.
Kerrassaan ennen käsittelemätön aihe, ihan kuin rengassembalotkin, erittäin harvoin "tapetilla", hyvä aloittaja, mikä kusipää lienetkin.
Taas on etelän vetelät olleet pulassa..
Paras keksintö tämä turhien valojen sammuttaminen, riittää ihan hyvin kun edessä palaa jotain.
Aloittaja on aivan oikeassa näistä takavaloista. Ne ihme päivävaloviritelmät ovat monesti edessäkin kummallisen alas asennettu.
Itse näin sumuisena aamuna auton, jossa ei palanut mikään valo missään. Se automatiikka toimikin harvinaisen hyvin.
Jos mikään valo ei palanut, niin silloin ei autossa ole mitään automatiikkaa ja asia on siis täysin kuskin vastuulla.
Mitenhän saataisi noihin mersuihin palamaan edes edessä jotkut valot, kun tänäänkin tuli neljä meseä vastaan, missä ei palanut minkäänlaiset valot. Ei edessä, eikä takana.
Olen ihmetellyt samaa. Valoton auto on MB 95%.n todennäköisyydellä.
Saksasta käytettynä tuoduissa ei ole valoautomatiikkaa, mutta saisi toimimaan ilmeisesti ohjelmoimalla...
EU on tämänkin hienon säästöohjelman takana. Long live EU.
Ei vaan pitää poistaa se ajovaloautomatiikka. Tällöin etuvalot ei pala jatkuvasti turhaan ja takavalotkin on pimeässä päällä.
Ilmeisesti nämä ajovaloautomatiikan paheksujat ajavat itse vanhemmalla kalustolla? Niitä on kuitenkin jo seitsemän vuotta vanhoissa autoissa..
Jos on niin sokea horisko ettei näe edellä menevää autoa/vastaantulijaa kannattaa miettiä onko viisasta edes ajaa sillä autolla ja vaarantaa muita! Niin vanhoilla paalikamaa olevilla paskoilla nuo itkijät ajavat.
Mistä edes tiedät, että oletko havainnut kaikki liikkeellä olevat? Muutaman kerran olen nähnyt pimeässä liikkeellä olevia täysin takavalottomia autoja joiden olemassaolon huomaa vasta sitten kun jarruvalot syttyvät, mikäli edes syttyvät.